Jump to content

Dzīvokļa sadales kaste kāpņu telpā


kaut_kaads
 Share

Recommended Posts

Amazons, nu nav viss tikai melns vai balts :) Standartus, normas, regulējumus, whatever noteikti vajag. Bet nav arī gluži tā, ka ja kas nav pēc standarta tā uzreiz viss ir slikti un tūlīt sāksies ugusgrēks vai uzlidos gaisā. Visam jābūt ar samēru un saprātu, nevis jāpieiet kā burta kalpam/birokrātam. 

Piemēram ir standarti cik resniem vadiem jābūt atkarībā no slodzēm, kādai izolācijai - tie izriet no elementāras loģikas un fizikas likumiem. Bet vadu krāsa - jā, jābūt pēc standarta, lai ir vienveidīgi. Tomēr jebkurš kaut cik domājošs elektriķis kaut ko darot tik un tā pārbaudīs kas un kā savienots, nevis akli uzticēsies standartam un tam, ka tas ir pielietots. 

  • Patīk 2
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , Corey teica:

Domāju, ka ikviens, kurš ir nodevis ekspluatācijā kādu jaunbūvi, te smejas vēderu turēdams.

 Ir sanācis piedalīties vairāku elektrostaciju nodošanā. Latvijā tās bija tās "svētās" 72 stundas, kas tikko iedarbinātam, un, slodzē neizmēģinātam motoram ir nepārtraukti jānostrādā. Uz ievadiem ir uzkabināts un noplombēts verķis, kas ieraksta visu procesu. Ja kaut kas tam motoram notiek, dažu minūšu laikā tas jādabū atpakaļ dziesmā. Protams, ka motoram, kurš pirmo reizi tiek mēģināts slodzē, reti ir tā, ka nekas nenotiek. Ja varētu izvēlēties, es labāk ietu atsēdēt 15 "sutkas" , nevis piedalīties tajās 72 stundās. Anglijā nevienam tās 72 stundas neinteresē. Tur "svētā govs" ir relejs "G99", kas tiek visādi mocīts un spīdzināts. Šī releja būtība - ja kaut kas no elektriskajiem parametriem tīkla vai ģeneratora pusē iziet ārpus normas, ģenerators momentā ir jāatslēdz no tīkla. Nu un tad tiek imitēti visādi bojājumi, tipa fāzes pazušana un mērīts reakcijas laiks. Tiesa, pērnajā septembrī, pandēmijas laikā pārbaudītāji to darīja attālināti - respektīvi mēs rāvām nost no G99 attiecīgo fāzu štekerus, translējot to caur telefonu.

Link to comment
Share on other sites

Precīzi @rubb, ir tik moderni veselo saprātu aizvietot ar bezgalīgiem MK noteikumiem.

 

Drīzāk ugunsdzēsēji atbrauks pie kaimiņiem, kuriem ir vecie Al vadi un vecie korķi sen ar dažāda kalibra stieplēm kūstošo drošinātāju vietā.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 12 minūtēm , Amazons teica:

saskņā ar MK. noteikumiem nr. 238 un tava instalācija, ja tā to var nosaukt, pārbaudi neizies

Jau kuro reizi vaicāju, kas neatbilstošs normatīviem ir faktā, ka Jurkinam uz lustru rozā vadiņš? Neatbilst tevis pieminētajam standartam par vadu marķējumu, bet kā tas apdraud citus iemītniekus, kā tas izraisa nodokļu maksātāju naudas iztērēšanu?

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Varu iedot kontaktus privāti

Pirms 14 minūtēm , versatile teica:

Pie mums neprotu atrast. Kur vērsties?

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 40 minūtēm , versatile teica:

Vot es gribētu, lai atnāk, pārbauda un sakārto. Tā, lai korekti un papīri kārtībā.

Biss vai LEA, neatceros, slinkums mailu meklēt, visiem sertificētiem būvspeciālistiem izsūtīja aicinājumu pieteikties un piekrist dalīties ar saviem kontaktiem privātajiem, kuriem vaig tur šņurku no ST līdz mājai pievilkt vai kas tamlīdzīgs. nezinu tikai, kāda atsaucība no būvspeciālistiem bija.

Labots - ggg97
Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , uldise teica:

tas tā kā ir skaidrs - bet paturpināšu un piedodiet, ja jautājums ne tāds - ja uz sadalnes korpusa parādās fāze, vai tad momentā nav īsais, pieņemot, ka tā sadalne nav pakarināta gaisā, bet ir iebūvēta kāpņutelpā betona sienā? es kaut kā saprotu, ka te būs īsais, un būtu jānostrādā automātam, no kura šī fāze pienāk. jeb tomēr tas "sazemējums" būs pārāk švaks lai automātam iestātos īsslēgums? 

Oriģinālais jautājums bija par sadali kur nav zemējuma kā tāda, kas nozīmē "sadale gaisā", jo sauss betons vai koks elektrību nevada.

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Jurkins teica:

Kur tēmā ir par jaunbūvi?😁

Nevajag jau par muļķi mesties.

Jaunbūvei pārbauda visu. Visa atbilstību. Tas pats attiecas uz jebkuru būvi, bet nevar jau visu pārbaudīt. 

Kā jau es minēju, tiem, kas to darījuši, šis viss bazars ir pilnīga hui*a :D

Link to comment
Share on other sites

pirms 6 stundām , Corey teica:

Jaunbūvei pārbauda visu. Visa atbilstību.

Par to es nešaubos. Nešaubos, ka atradīsies dolbajobi, kuri pārbaudīs vadu krāsu uz lustru.

Visādi sergeti, kumpiņi un kā viņus tur vēl gribēdami iesipt kapeiku vai hvz kāda tupuma dēļ veic pilnīgu idiotismu, kā rezultātā kaislīgie sertifikatori un standartizatori sajāj visu, ko vien var sajāt. Tipa sētas stabam vajag projektu, būvuzraudzību u.t.t. Nešaubos, ka drīz rozeti nedrīkstēs pats nomainīt, vajadzēs sertificētu gudrinieku un pēc tam vēl pieņemšanas komisiju piecpadsmit cilvēku sastāvā un ikgadēju tehnisko apskati, vēl medicīnisko izziņu, ka esi spējīgs rozeti lietot. Zināms pamats gan tam ir. Kad es mācījos atpalikušajā padomju skolā, kādā piektajā klasē darbmācībā mācīja pieslēgt magnētisko palaidēju, tagad paskatos uz jaunatni (nu jā, jā zāle bija zaļāka 😁), ja kaut ko nevar izdarīt smartfona aplikācijā (rozeti toč nevar pielikt), tad ir pisec. Jā, protams, ir patīkami izņēmumi, bet trends ir tāds kāds ir. Un no otras puses skatoties, tur iekšā ir nežēlīgs piķis. Un piedevām ilgtermiņā. Neizsmeļams.

  • Atbalstu 2
Link to comment
Share on other sites

pirms 13 stundām , Murlo teica:

No transformatora nenāk zeme. Zemi/nulli paņem pie sadales.

Jā, transformatora punktam ir zemējuma kontūrs. Sadalēm vairs īsti zemējuma nav, mēdz būt atkārtotais zemējums, bet tas nav kārtīgs zemējums. Ja nepieciešams zemējums mājai, tad jātaisa pašam savs zemējuma kontūrs, ar atbilstošu pretestību.

Link to comment
Share on other sites

kaut_kaads

Nu panesās tēma..

Pārbaudīju kur aiziet "zemējuma" vads, nu tak uz zemējumu protams :)

Un kas gan cits mētajas elektriķiem neizmantots, kā pliks zemējuma vads uz 4mm^2, kuru var ērti aizmest aiz sienas vienu pašu :)

 

20210419_215258.thumb.jpg.4882bc345bf4d2f1ac084ce493bde708.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pirms 24 minūtēm , Jurkins teica:

Zināms pamats gan tam ir. Kad es mācījos atpalikušajā padomju skolā, kādā piektajā klasē darbmācībā mācīja pieslēgt magnētisko palaidēju, tagad paskatos uz jaunatni (nu jā, jā zāle bija zaļāka 😁), ja kaut ko nevar izdarīt smartfona aplikācijā (rozeti toč nevar pielikt), tad ir pisec. Jā, protams, ir patīkami izņēmumi, bet trends ir tāds kāds ir.

Es nedaudz gribēšu oponēt (man 24). Arī man skolā mācīja gan shēmas slēgt (un galvenais - lasīt), gan radiotehnikas pamatus, tādēļ diezgan droši varu teikt, ka jebkurš, kas mācījies ar mani +/- reizē un ir ar galvu uz pleciem, spēs izdomāt pēc shēmas, kā pieslēgt palaidēju, motoru utt.

Tajā pat laikā pazīstu ļoti daudzus 40+ vīrus, kas neprot ne auto ripuli pārskrūvēt un pat velosipēdam riepu piepumpēt, par sarežģītākiem uzdevumiem nemaz nerunājot. Īpaši šī tendence novērojama pilsētnieku vidū. Paziņa, piemēram, ved dēla velosipēdu uz servisu, lai bremzes pieregulē un ķēdi nomaina, kas ir 10 min darbs un vajag 2 āmurus, uzgriezni, dorni un seškanti. Mums laukos vidusskolā nebija nekas īpašs Sierrari ceļmalā izbeigušos diferenciāli pāris stundās nomainīt.

Jā, ir tendence, ka jauniešiem trubas ir svarīgākas, bet tur ir arī kokam otrs gals - vecāki neļauj neko nemaz darīt, savainosies taču, ar āmuru pa pirkstiem uzdos vai mopēdam aizmirsīs bremzes pievienot un attapsies krūmos. Man vectēvs kkādu 7 gadu vecumā iedeva elektrisko bormašīnu, koka bluķi, parādijā kā tas strādā, pamata drošības noteikumus, ka pirkstus pie bora bāzt nevajag, un pateica: urb kamēr sanāk taisni.

  • Patīk 3
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 31 minūtēm , ju teica:

Jā, transformatora punktam ir zemējuma kontūrs. Sadalēm vairs īsti zemējuma nav, mēdz būt atkārtotais zemējums, bet tas nav kārtīgs zemējums. Ja nepieciešams zemējums mājai, tad jātaisa pašam savs zemējuma kontūrs, ar atbilstošu pretestību.

Neviens tev nevilks 700m zemējuma kabeli. Ērtāk ir uztaisīt zemējumu pie paša objekta

Link to comment
Share on other sites

pirms 11 stundām , Amazons teica:

Jāsāk ar šo: LBN261-15 un tur skaidri minēts:

31. Ikvienai atsevišķai elektroiekārtai, ko izmanto elektroietaisēs, jāatbilst attiecīgo piemērojamo standartu prasībām. Ja atsevišķai iekārtai nav noteikti piemērojamie standarti, šo iekārtu izvēlas, vienojoties pasūtītājam un uzstādītājam.

Strāvas vadītāji arī ir elektroiekārtas?


Parādi piemēru kā MKn Nr. 238 aktā (vai kāda citā aktā) atzīmēt standartiem neatbilstošu krāsu izmantošanu, ar konkrētu atsauci uz pārkāpto MKn/normatīva punktu.

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Murlo teica:

Neviens tev nevilks 700m zemējuma kabeli.

Nevelk jau tāpēc, kas tas galīgi nav izdevīgi, arī riski palielinās, ka tas zemējums var pazust tajā garajā posmā.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , kaut_kaads teica:

Nu panesās tēma..

Nu panesās, kam tev C drošinātāji dzīvoklī?:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , jema teica:

kam tev C drošinātāji dzīvoklī

Viņam jaudīgs bārdas skuveklis - blenderis. Vispābā, pilsētciemā, kur māja no mājas atrodas ~25-45m attālumā, tie, pie katras ievadsadales izbūvētie atkārtotie zemējumi "summējas" un savu pienesumu neabšaubāmi dod. Bet tas tomēr neskaitās pilnvērtīgs kontūrs ap māju.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , Kazarms teica:

Es nedaudz gribēšu oponēt

Es taču saku, ir patīkami izņēmumi. Bet tas, ko es redzu ražošanā, ir traki.

Un ne jau tikai vecāki neļauj. Tas ir globāls trends, Ne sevi aizstāvēt, ne savām rokām kaut ko darīt.

 

Cilvēki mīļie, nu tak... katram vēl ap māju pilnvērtīgu kontūru. Nu nafig! Nepietiek ar to atkārtoto, kas pie kastes? Skaidrs, ka tur arī ir fantastisks piķis. Vajag apsviedīgu piznesmeni, labu lobiju un vuaļā... kārtējie MK noteikumi gatavi. Un piķis nāk griezdamies.

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Pirms 47 minūtēm , jema teica:

Nu panesās, kam tev C drošinātāji dzīvoklī?:biggrin:

Šopavasar brālis sev nopirka zāģīti. Konkrēti šo: https://www.ksenukai.lv/p/lenkzagis-scheppach-hm254-2000w-255mm/esml?cat=1qu&index=1

Lēts un gana labs. Slēdza iekšā, drošinātājs nostrādā. Domāja, ka zāģis brāķis. Pēc tam atradis zāģa kastē lapiņu, kurā rakstīts, ka C drošinātājs vajadzīgs. Viņam bija B drošinātājs, nopirka C, samainīja, zāģis darbojas.

Brālim māja, bet tādu zāģīti dzīvoklī arī varētu, ja kaut kādi remontdarbi.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, maize teica:

Parādi piemēru kā MKn Nr. 238 aktā (vai kāda citā aktā) atzīmēt standartiem neatbilstošu krāsu izmantošanu, ar konkrētu atsauci uz pārkāpto MKn/normatīva punktu.

 

Mums ir saistoši ne tikai vietēji noteikumi, bet arī ES dirtektīvas un regulas. ES direktīvas, regulas un lēmumi ir pārāki pār Latvijas tiesību aktiem, izņemot LR Satversmi. Direktīva kas nosaka piemērojamos standartus:https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX%3A52008XC0829(06), tai skaitā par krāsu marķējumu EN 60446:2007.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

saf, paldies. Beidzot pareizais virziens.

Atvēru to standartu. Tevis nosaukto EN 60446:2007.

Saucas tas «Cilvēka-mašīnas saskarnes, marķējumu un identificējumu pamatprincipi un drošumprincipi. Vadu identificēšana ar krāsām vai ar burtiem un cipariem». Bēda tik, ka standarts atzīmēts kā ATCELTS.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 20 minūtēm , saf teica:

ES direktīvas, regulas un lēmumi ir pārāki pār Latvijas tiesību aktiem, izņemot LR Satversmi.

Nav pareizi. Regulas ir saistošas visām ES valstīm, kā tiek pieņemta regula, tā uzreiz spēkā, kā likums. Direktīvas ES valstis pašas savā likumdošanā iekļauj. Direktīva, ja tā var izteikties, parāda virzienu.

IEC 60445:2010

Šito neatrodu.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 36 minūtēm , vvv teica:

Viņam bija B drošinātājs

B10 varbūt arī neturētu 2kW palaišanu, B16 noteikti turēs.

 

Ja ievadā ir 16A, tad ļoti vēlams tur likt C tipu. Tad vismaz kaut kā. Tad var tālāk uz grupām likt B10, tad ir cerība, ka pie īsā kādā grupā, nenodzisīs viss. Ja ir B16, pēc tam B10, tad parasti, pie normāla īsā, atslēdzas arī tas B16. Nodziest viss mājoklis.

Link to comment
Share on other sites

Bija viņam B16. Gan jau aparāta īpatnība, ja bija papildus lapiņa, ārpus pamācības grāmatiņas. Makitas vai Boša zāģim diez vai tā būtu.

Link to comment
Share on other sites

Motors kaut kāds pus brāķis ar nenormālu starta strāvu, nu tā gan nevajadzētu būt ka 2kW motors bliež ār 16A drošinātāju.

Link to comment
Share on other sites

_dunduks_

Mazliet pacelšu tēmu foruma dažādībai!
Padomju laika dzīvoklī sienas (paneļa) rozetē/kārbā nolūza alumīnija vads. Kā pareizi pagarināt/savienot nolūzušo vadu? Par sienas kalšanu pats par sevi saprotams, bet gribētu pagarināt uz lokanajiem/mīkstajiem kapara vadiem, lai kārbā tos vieglāk ielocīt. Bet kā pareizi savienot alumīnīju ar kaparu? To, ka kapara vada galus vajag aplodēt - to es zinu.

Vai ir kaut kas labāks par šiem Wago savienojumiem?

https://res.cloudinary.com/evoleska/image/upload/f_auto,q_auto/v1524403905/product/1614585.png

Lai sienā tas aizņemtu mazāk vietas, gribētos savienienojumu, kur vienā pusē būtu inputs, otrā outputs. Bet vai tādi savienojumi vispār ir?

Labots - _dunduks_
Link to comment
Share on other sites

Pirms 8 minūtēm , _dunduks_ teica:

Bet kā pareizi savienot alumīnīju ar kaparu?

Lai alumīnijs un kapars nesaskaras.

Link to comment
Share on other sites

Ja vara vads aplodēts, tad to var satīt ar akumīniju skrutkā un pa viesu uzmaukt termotrubiņu. Ja nopērk attiecīgu alumīnijam domātu kusni, tad vispār vadus var salodēt savā starpā, kas būtu vispareizāk.  Neko mazāku Tu neizdomāsi. Wago nevar likt zem apmetuma, jo tas nav izolēts no vadu iespraušanas puses. Tāpat skrūvējamie kļemņiki arī nav izolēti un zem apmetuma tos, bez kārbas, nedrīkst iemūrēt. tas var radīt strāvas noplūdi uz apmetumu ar no tā izrietošām sekām. Es teiktu, ka nekā labāka izolācijai nebūs par termotrubiņu ar līmi un lodēšanu. Tad savienojums būs pēc visiem noteikumiem.

 

Link to comment
Share on other sites

Var ar Wago, Galvenais lai nav tiešs kontakts starp varu un alumīniju.

Faktiski var arī lodēt. Tad būs taisns un kompakts savienojums.

 

Link to comment
Share on other sites

Tev tak nevajag zem apmetuma, bet kārbā, vai ne? Ne kādu problēmu ne wago, ne skrūvējamā klasika.

  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

Ja taisa savienojumu, tad kārba ļoti vēlama, lai pēc tam kādam kā muļķim nav jāmeklē tas savienojums. Galu galā pats jau arī vairs pēc tam precīzi neatcerēsies.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , _dunduks_ teica:

Lai sienā tas aizņemtu mazāk vietas, gribētos savienienojumu, kur vienā pusē būtu inputs, otrā outputs. Bet vai tādi savienojumi vispār ir?

re kur šāds ir vispār pieejams kaut kur

https://image.made-in-china.com/2f0j00wYkRvMgClJoi/Equivalent-of-Wago-Wire-Docking-Connector-Spl-2-Auto-Connecor.jpg

Labots - mafijs
Link to comment
Share on other sites

Wago var likt tikai kārbās, nevis sienā apmetumā.

pirms 1 stundas , _dunduks_ teica:

Par sienas kalšanu pats par sevi saprotams

Cilvēks tak saka, ka kals sienu. Ja var galu vadam noķert kārbā, tad loģiski var gan skrūvēt, gan wago, ka tik savienojums netraucē kontaktam, bet sieā tikai lodēts savienojums drīkst būt.

Link to comment
Share on other sites

_dunduks_
1 stundu atpakaļ, e = d teica:

Saskrūvē un uzliec termocauruli pa virsu.

Bet kā tad ar to, ka Al un Cu vadus kopā likt nevar?

 

Pirms 3 minūtēm , vvv teica:

Ja alumīnija vads nolūzis kārbā, tad jau visdrīzāk turpat kārbā savienojumu varēs izveidot. Kā tev tur ir?

Man vads nolūzis pie pašas kārbas malas. 2mm atlikums. Neko tur vairs nevar savienot. Es vispār nezinu, kas ir ar tiem vadiem. 3x palocu, tā lūzt nost. Elastības nekādas. Un paša kārba tik maziņa, ka tajā savienojums un rozete neielīdīs.
Vai cietajime vadiem vispār ir kāds elastības standarts (tāpēc gribu savienot ar daudzdzīslu/mīksto savienojumu, lai var kārbā tos varu sakartot ne tikai 1x)

 

Pirms 28 minūtēm , ju teica:

Ja jau kals, tad kāpēc to vadu neizkalt visā garumā no kārbas līdz kārbai vai tml.?

Ir tomēr atšķirība, vai kalt vajag tikai ~10cm vai 1,5m. Sevišķi, ja jaunas tapetes ir jau pārlīmētas. Un arī nākamajā kārbā viss ir tā satīts, ka kaut ko izņemt un pielikt tur vairs nevarēs. Arī tur viss salūzīs.

 

pirms 1 stundas , Didzis teica:

Ja nopērk attiecīgu alumīnijam domātu kusni, tad vispār vadus var salodēt savā starpā, kas būtu vispareizāk.

Varbūt ir kāds links uz kādu e-veikalu? Nav ne mazākās jausmas pēc kādiem paramatriem tas būtu jāmeklē.

Link to comment
Share on other sites

Varbūt variants ir iekalties bik dziļāk nevis uz sāniem un ielikt dziļo kārbu. I dabūsi tos dažus mm klāt, lai pieskrūvētu klasisko savienojumu, i būs normāli vieta, kur rozeti ielikt.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...