Jump to content

Ar ko sākt?


Jassa
 Share

Recommended Posts

Sveiki! 
Sāku skatīties programmēšanas virzienā, esmu vēl gados jauns, taču studēju pavisam citā specialitātē.

Vēlos sākt mācīties programmēt pašmācības ceļā. 
Radās lielas bažas/jautājums, ar ko sākt(kuru valodu)

Biju nolēmis ar JAVA, taču tad skatoties dažādus apskatus Youtube par valodām, daudzi iesaka sākt ar python vai JAVASCRIPT, daži pat iesaka ar HTML un CSS.

Gribu dzirdēt jūsu viedokli.

Paldies

 

Link to comment
Share on other sites

Varētu sākt ar to ka pastudēt šī foruma vēsturi, jo te ir kaudze ar topikiem par šo tēmu. 

Lūdzu.

Labots - Stasss
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Jassa said:

Sveiki! 
Sāku skatīties programmēšanas virzienā, esmu vēl gados jauns, taču studēju pavisam citā specialitātē.

Vēlos sākt mācīties programmēt pašmācības ceļā. 
Radās lielas bažas/jautājums, ar ko sākt(kuru valodu)

Biju nolēmis ar JAVA, taču tad skatoties dažādus apskatus Youtube par valodām, daudzi iesaka sākt ar python vai JAVASCRIPT, daži pat iesaka ar HTML un CSS.

Gribu dzirdēt jūsu viedokli.

Paldies

 

 

Pirmkārt, jātiek galā ar to, ko gribi darīt; programmēt vai veidot mājas lapas (web izstrāde). HTML un CSS - nav vispār programmēšanas valodas, līdz ar to tās nevar salīdzināt ar JAVA.

 

Ja gribi tieši programmēt, tad jāsāk ar programmu rakstīšanas pamatu apgūšanu u.t.t. 

 

Kādas valodas zini?

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Mateushs teica:

Kādas valodas zini?

Cik var noprast, tad nevienu. Galvenais nepaņemt ko pārāk grūti sagremojamu, tad iebrauks auzās jau pirmajos metros un interese noplaks.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , raivix95 teica:

Cik var noprast, tad nevienu. Galvenais nepaņemt ko pārāk grūti sagremojamu, tad iebrauks auzās jau pirmajos metros un interese noplaks.

Jā, nezinu nevienu. Un tātad- kura ir visvieglāk sagremojamā?

Link to comment
Share on other sites

Pitons iesākumam ir kā reiz, pie tam nav ko domāt ka Java, C++ vai kādā citā valodā tu varēsi izdarīt īpašo ko vairāk vai labāk.

Atrod katkādu projektveidīgu tutoriāli, kur taisa kautko, un miers.

Labots - AndrisBB
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Jassa said:

Jā, nezinu nevienu. Un tātad- kura ir visvieglāk sagremojamā?

 

Es biju domājis nevis programmēšanas valodu (skaidrs, ka cilvēks, kas grib sākt mācīties programmēšanu, nevar zināt nevienu tās valodu), bet gan cilvēku valodu; angļu, vācu, krievu u.t.t.?

 

Paskaties, var būt vari pagūt pieteikties te; droši vari izvēlēties jebkuru valodu (kaut vai to pašu Pascal) programmēšanas PAŠU, PAŠU pamatu apguvei; cikli, zarošanās, masīvi u.t.t. Paredzu, ka mani "nomētās ar akmeņiem" par to, ka pieminēju Pascal, taču, manuprāt, jebkura valoda, kurā ir iesācējam viegli apgūt tieši PAŠUS PAMATUS, ir ok. Un Pascal valodā tas ir viegli izdarāms.

 

Te būs tas links uz kursiem;

 

http://www.itf.llu.lv/lv/programmesanas-skola

 

Pēc tam, kad būsi apguvis lietas, kas te ir norādītas (Programmēšanas pamati Pascal valodā) Tev derēs apgūt dažādas dinamiskās datu struktūras (tās ir datus struktūras, kas tiek izveidotas un arī dzēstas programmas darbības laikā); saistītie saraksti (vienvirziena, divvirzienu. Angliski tas saucas - linked list), binārais meklēšanas koks (binary search tree), sarkanmelnais koks (red-black tree), hash table. Derētu apgūt darbu ar failiem (faila izveidošana, info ierakstīšana, esoša faila atvēršana, info lasīšana no tā...).

 

Mācies to, izdomā vai atrodi dažādus programmēšanas uzdevumus un risini tos!

 

Kad tas būs, tad varēsi, principā, ņemt kādu C valodas grāmatu. Piemēram, zemāk redzamo;

 

The C Programming Language
 
Lasot šo grāmatu, ir jābūt saprotamiem tiem pamatiem, par kuriem es uzrkastīju nedaudz augstāk.
 
P.S. Lai mācītos programmēšanu, uzinstalē jebkuru Linux, kompilatoru un uz priekšu.
 
No Linux Tev sākumā pietiks zināt to, kā klejot pa direktoriju koku, kā izveidot direktoriju, strādāt ar vienu no daudziem teksta redaktoriem, kā kompilēt programmu un kā to palaist uz izpildīšanu. Te būs pašu pamatu grāmata
 
 
Labots - Mateushs
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Mateushs teica:

 

Es biju domājis nevis programmēšanas valodu (skaidrs, ka cilvēks, kas grib sākt mācīties programmēšanu, nevar zināt nevienu tās valodu), bet gan cilvēku valodu; angļu, vācu, krievu u.t.t.?

 

Paskaties, var būt vari pagūt pieteikties te; droši vari izvēlēties jebkuru valodu (kaut vai to pašu Pascal) programmēšanas PAŠU, PAŠU pamatu apguvei; cikli, zarošanās, masīvi u.t.t. Paredzu, ka mani "nomētās ar akmeņiem" par to, ka pieminēju Pascal, taču, manuprāt, jebkura valoda, kurā ir iesācējam viegli apgūt tieši PAŠUS PAMATUS, ir ok. Un Pascal valodā tas ir viegli izdarāms.

 

Te būs tas links uz kursiem;

 

http://www.itf.llu.lv/lv/programmesanas-skola

 

Pēc tam, kad būsi apguvis lietas, kas te ir norādītas (Programmēšanas pamati Pascal valodā) Tev derēs apgūt dažādas dinamiskās datu struktūras (tās ir datus struktūras, kas tiek izveidotas un arī dzēstas programmas darbības laikā); saistītie saraksti (vienvirziena, divvirzienu. Angliski tas saucas - linked list), binārais meklēšanas koks (binary search tree), sarkanmelnais koks (red-black tree), hash table. Derētu apgūt darbu ar failiem (faila izveidošana, info ierakstīšana, esoša faila atvēršana, info lasīšana no tā...).

 

Mācies to, izdomā vai atrodi dažādus programmēšanas uzdevumus un risini tos!

 

Kad tas būs, tad varēsi, principā, ņemt kādu C valodas grāmatu. Piemēram, zemāk redzamo;

 

The C Programming Language
 
Lasot šo grāmatu, ir jābūt saprotamiem tiem pamatiem, par kuriem es uzrkastīju nedaudz augstāk.
 
P.S. Lai mācītos programmēšanu, uzinstalē jebkuru Linux, kompilatoru un uz priekšu.
 
No Linux Tev sākumā pietiks zināt to, kā klejot pa direktoriju koku, kā izveidot direktoriju, strādāt ar vienu no daudziem teksta redaktoriem, kā kompilēt programmu un kā to palaist uz izpildīšanu. Te būs pašu pamatu grāmata
 
 

Liels paldies tev par ieteikumiem.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Jassa said:

Liels paldies tev par ieteikumiem.

 

Aizmirsu pievienot tā saucamos "pointer"; tie ir jāapgūst pirms dinamiskām datu struktūrām, jo bez tiem tās struktūras neuzbūvēt. Ja kas, raksti privāti

Link to comment
Share on other sites

Ātri tev apniks iesākumā C, tapēc ka neko jēdzīgu uztaisīt nevarēs bez miljons koda rindām, nav vairs 95.tais gads kad bij interesantu krāsainu kvadrātu uz ekrāna dabūt, tagad vajag ai applikācija kautko reāli arī dara - komunicē caur internetu, atpazīst sejas utt.

Ņem Pitonu, vismaz kautko praktisku var uztaisīt daudz ātrāk, kas parasti iesācējiem rada lielāku interesi. Nav nekā garlaicīgāka kā kārtot masīvus iekš C, tapēc pazūd visa interese jau pēc pāris nedēļām.

https://www.amazon.co.uk/Head-First-Python-Paul-Barry-dp-1491919531/dp/1491919531/ref=dp_ob_title_bk

Ja negribi pirkt tad noteikti atradšisi kur var izlasīt bez maksas, bet nu Jūtūbs, visādas Courseras utt pilanas ar tutoriāļiem.

 

Labots - AndrisBB
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AndrisBB said:

Ātri tev apniks iesākumā C, tapēc ka neko jēdzīgu uztaisīt nevarēs bez miljons koda rindām.

Ņem Pitonu, vismaz kautko praktisku var uztaisīt daudz ātrāk, kas parasti iesācējiem rada lielāku interesi. Nav nekā garlaicīgāka kā kārtot masīvus iekš C, tapēc pazūd visa interese jau pēc pāris nedēļām.

https://www.amazon.co.uk/Head-First-Python-Paul-Barry-dp-1491919531/dp/1491919531/ref=dp_ob_title_bk

Ja negribi pirkt tad noteikti atradšisi kur var izlasīt bez maksas, bet nu Jūtūbs, visādas Courseras utt pilanas ar tutoriāļiem.

 

 

Ko cilvēks var uztaisīt praktisku, ka ja viņam nav programmēšanas pamatu? Pitons neder sākumam. Vajag nevis meklēt kaut ko, nezin ko pa dažādiem tutoriāļiem ?(jo iesācējs nezina, ko apgūt), bet mācīties sastrukturētas lietas soli pa solim

Labots - Mateushs
Link to comment
Share on other sites

Man nav nekas pret C, kānekā C/C++ ir tas ko rakstu diendienā, bet priekš iesācēja tas nav vajadzīgs, lieka laika un enerģijas tērēšana. Pat vienu brīdi universitātē māciju (vadīju lab. darbus) iekš C priekš mikrokontrolieriem. Kad jau saprot ko var uzprogrammēt un kapēc vajadzīgs C, tad to var arī mācīties.


Pirms 2 minūtēm , Mateushs teica:

Pitons neder sākumam

Pitons ir ideāls sākumam.

  • Patīk 1
  • Atbalstu 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AndrisBB said:

Man nav nekas pret C, kānekā C/C++ ir tas ko rakstu diendienā, bet priekš iesācēja tas nav vajadzīgs, lieka laika un enerģijas tērēšana. Pat vienu brīdi universitātē māciju (vadīju lab. darbus) iekš C priekš mikrokontrolieriem. Kad jau saprot ko var uzprogrammēt un kapēc vajadzīgs C, tad to var arī mācīties.

 

 

Pitons ir ideāls sākumam.

 

 

Es uzskatu, ka sākumā ir jāapgūst programmēšanas pamati. Meklēt kaut kādus tutorials Python valodā, tā vietā, lai izmantotu strukturētu mācīšanos, manuprāt, nav īsti pareizi, jo tas iesācējam sajauc galvu. Cilvēks pēc Python mēģinās apgūt C/C++?

Labots - Mateushs
Link to comment
Share on other sites

@AndrisBB pilnīga taisnība (tas ir mans viedoklis 😉). Nez vai vajag sākt ar kompilēšanu. Tiešām var interesi pazaudēt. Pitons tā kā beisiks kādreiz.

Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2020 at 6:06 PM, Jurkins said:

@AndrisBB pilnīga taisnība (tas ir mans viedoklis 😉). Nez vai vajag sākt ar kompilēšanu. Tiešām var interesi pazaudēt. Pitons tā kā beisiks kādreiz.

 

Trakoti interesanti paliek uzzināt, uz kā balstās Tavs viedoklis par to, ka nevajag sākt ar kompilēšanu? Ar kā šāmējā ir tik drausmīga?

Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2020 at 3:06 PM, Mateushs said:

Cilvēks pēc Python mēģinās apgūt C/C++?

 

Kāpēc cilvēkam būtu obligāti jāapgūst C/C++, kas tas tāds par pašmērķi? 😁 Ar Python ir uztaisītas daudzas lieliskas high-load, komerciāli veiksmīgas sistēmas. Cilvēkiem ir darbs, tiek maksāti nodokļi, lielas algas, utt. Un tas viss bez C/C++. Tā ir kaut kāda sevis mānīšana, ka bez low level valodu un dzelžu zināšanām neko performantu nevar uzprogrammēt.

Link to comment
Share on other sites

Python arī manuprāt iesācējam ir kā reiz. Var rakstīt Jupiter notebookos (vai vēl vienkāršāk iekš Google Colab)  un redzēt rezultātu uzreiz, gan tos pašus masīvus kārtot un visu pārējo, ko nu māca pašā sākumā.

Link to comment
Share on other sites

Nē, nu piedod @Mateushs, protams, visupirms ir linukss jāuzstāda, vismaz dual boot, kā pēdējais variants uz vm.

 

Nav kompilēšana drausmīga. Bet iesācējā interesi var nokaut tikai tā.

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Īstenībā ir viens projekts, kur es parasti kodu rakstu divas reizes, no sākuma Pitonā un tad C++.

Ir uz Gstreamer balstīta video apstrādes applikācija, kura ir diezgan liela un komplicēta, sākta jau gadus 10 atpakaļ visulaiku attīstoties utt., rakstīta C++. Kad kautkas jauns jāpieliek vai kautkāda ideja jāizmēģina, tad ātrāk un ērtāk ir uzrakstīt to fīču Pitonā un ja ideja strādā, tad ieintegrēt pamatapplikācijā pārrakstot uz C++. Šādi turpinot ir jau faktiski divas identiskas applicākijas, viena Pitonā un otra C++. Performances ziņā protams atšķirības nav, jo Gstreamer un tā plugini jau tāpat ir C. 

Bet ja sāktu no jauna, tad sāktu uzreiz ar Pitonu, jo ātrāk iet uz priekšu, vieglāk editot utt, nav jākroskompilē priekš devaisa utt. Atver tik Pitona projektu caur kautkādu remote ssh uz devaisa un raksti kodu pa aisno. 

Gstreamera pluginus gan jāraksta C, tur nu neko. S;akuši viņi tagad ir kautko iekš Rust, bet izskatās ka tas aizņems mūžību, kāmēr viņi nomigrēs uz to.

 

Starpcitu jā, ja gribās paspīdzināt kādu iesācēju, tad var likt sāk mācīties ar Rust :D ja C++ liekas sarežģīta, tad nav mēģinājuši Rust.

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Likt sākt programmēt ar C++ nozīmē praktiski nosist vēlmi programmēt. Esmu pa visu šo laiku saticis tikai dažus C++ programmētājus, kam šī lieta patīk un citā virzienā neskatās.

 

Atceros 1 nopietno soli programmēšanā ar šo te grāmatu (ja neskaita QBasic un Pascal, kur neko jēdzīgu uztaisīt nebija iespējams)). Izlasīju 100 lapas, kaut kādu kodu patestēju, bet tā arī nesapratu, priekš kam tik daudz koda jāuzraksta, lai 1 formu UI uztaisīt, ja Visual Basic to varēja pāris minūtēs dabūt gatavu. Tpo pašu var teikt par ārprātīgo sintaksi C++ Builder jeb mūsdienu Borland C++.

 

cover.jpg

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Man arī čomi ieteica ar python sākt ķēpāties. Bet nu, viss atkarīgs no tā, ko cilvēks vēlas taisīt. Man patīk visādas fiziskas mantiņas, tāpēc ieteica pitonu kā labu rapid prototyping valodu.

Link to comment
Share on other sites

Protams, ja nav mērķis uztaisīt kautkādu ultra low power devaisu vai izspiest katru performances sīkumu no mikrokontroliera (kas parasti tā arī ir hobijprojektiem, kurus labi ja 2 eksemplāros taisīs), tad daudz saprātīgāk ir nopirkt mazliet jaudīgāku mikrokontrolieri (5 vs 10 USD) un lietot uz viņa kautkādu MicroPython.

Relatīvi ātri var dabūt gatavu to ko vēlas. man bračkas sīkie mikrokontrolierus visulaiku programmē iekš JavaScript un Python. Tagad gan uz micro:bit kita.

Link to comment
Share on other sites

Djikstra esot bjis vēl skarbāks kadrs par Torvaldu, tapēc to ko viņs ir teicis īsti par pilnu nav jēgas ņemt, itīpaši attiecībā uz citiem cilvēkiem. Matemātikas problēmas, tas jau cits jautājums.

Arī Torvaldu vienu brīdi Debian komūna ir gribējusi izstumt no aprites dēļ nespējas komunicēt ar cilvēkiem. Pēc tā notikuma viņš esot paņēmis 6 nedēļas brīvu un gājis pie psihaloga, pēctam bij diezgan liela atvainošanās.

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , AndrisBB teica:

lietot uz viņa kautkādu MicroPython

A kā kontrolieris sadzīvo ar translējamu valodu? Esmu "saticis"neta plašumos to mikropitonu, bet neesmu iedziļinājies.

 

edit: ai, laikam tupiju... Nav jau tā, ka katru rindu uztver atsevišķi? Tad viss skaidrs. Muļķīgs jautājums.

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

pirms 15 stundām , AndrisBB teica:

Arī Torvaldu vienu brīdi Debian komūna ir gribējusi izstumt no aprites dēļ nespējas komunicēt ar cilvēkiem. Pēc tā notikuma viņš esot paņēmis 6 nedēļas brīvu un gājis pie psihaloga, pēctam bij diezgan liela atvainošanās.

https://arstechnica.com/gadgets/2018/09/linus-torvalds-apologizes-for-years-of-being-a-jerk-takes-time-off-to-learn-empathy/?comments=1

I am not your friend Ars Praetorian

REPLY SEP 17, 2018 6:38 PM

Are we sure that being a jerk is actually a negative thing for society? A constantly polite society sounds like a dystopian nightmare.
 
Torvalds, lūk, lamājas!
Labots - Raimonds1
Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2020 at 10:59 AM, Jurkins said:

Nē, nu piedod @Mateushs, protams, visupirms ir linukss jāuzstāda, vismaz dual boot, kā pēdējais variants uz vm.

 

Nav kompilēšana drausmīga. Bet iesācējā interesi var nokaut tikai tā.

 

Nu Linux ir OBLIGĀTS, manuprāt! Un nevis uz virtuālās mašīnas, bet kā pilnvērtīgi uzinstalēta sistēma. Visi tie IDE, iekš kuriem cilvēki programmē Windows vidē, noslēpj no cilvēka to, kas viņa ir jāzin.

 

 

On 9/24/2020 at 12:29 PM, AndrisBB said:

Značit neko neprogrammē, tik gudri muld.

 

Es joka pēc uzrakstīju visvienkāršāko C valodā programmu... Man Tev nav jāatskaitās!

 

Ir cilvēki, kuri programmēšanas pasniegšanā un vispār programmēšanā ir apēduši ne vienu vien "pudu sāls" un zina, kas ir labi, bet, kas nav labi. Viņu viedoklis ir tāds, ka Python NEDER mācību procesa sākumā.

Labots - Mateushs
Link to comment
Share on other sites

Pirms 5 minūtēm , Mateushs teica:

Visi tie IDE, iekš kuriem cilvēki programmē Windows vidē, noslēpj no cilvēka to, kas viņa ir jāzin.

Derētu šo paskaidrot. Pastāsti, no kā atšķiras IDE uz dažādām OS. Piemēram, NetBeans.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mezavecis said:

Derētu šo paskaidrot. Pastāsti, no kā atšķiras IDE uz dažādām OS. Piemēram, NetBeans.

 

Es runāju par Windows. Piemēram, rakstot iekš IDE uz Windows C valodā, cilvēkam nav jālauž galva par bibliotēku pieslēgšanu; tur viss tiks izdarīts viņa vietā. Bet, rakstot iekš Linux un kompilējot programmu termināļa emulatorā, un nepieslēdzot kādu bibliotēku, linkers izmetīs kļūdu. Varētu teikt, ka IDE atvieglo darbu, taču cilvēkam, der zināt par to, kas tiek pieslēgts un kāpēc kompilēšanas procesā. Vismaz man tā šķiet.

Link to comment
Share on other sites

Bet kāpēc uz Win nevar nodarboties ar tādām pat izvirtībām, kā kompilēt no konsoles?

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 39 minūtēm , Kazarms teica:

Bet kāpēc uz Win nevar nodarboties ar tādām pat izvirtībām,

Tas nav košer...😁

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , Mateushs teica:

 

 

Ir cilvēki, kuri programmēšanas pasniegšanā un vispār programmēšanā ir apēduši ne vienu vien "pudu sāls" un zina, kas ir labi, bet, kas nav labi. Viņu viedoklis ir tāds, ka Python NEDER mācību procesa sākumā.

Kapēc ? Pārāk tālu no dzelžiem ?

Link to comment
Share on other sites

Shekelberg
22 hours ago, spameris said:

Kapēc ? Pārāk tālu no dzelžiem ?

 

Jā, bet C gan der.

Python pat nevar darboties ar float skaitļu ģenerāciju (lai pats par sevi to darītu normāli vajag ap 20 liīniju koda, un ar visu to būs skaitļu nobīdē - neprecīzums), u.c lietām, dēļ tā pythonam ir visādi citi library, piem. numpy.  - kurš pamatā izmanto C.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...