Jump to content

Par gaisa siltumsūkņiem


Kitai
 Share

Recommended Posts

nu jau otro sezonu man ir Panasonic Gaiss-ūdens siltumsūknis+radiatoru sistēma, māja veco laiku guļbūve(200kvm.), bet nosiltināta papildus no ārpuses. uz pasīvo māju galīgi nepretendēju, logus arī atrestaurēju vecos, līdz ar to ar svaigu gaisu iekšā nav problēmu. 

vidējais COP pagājušajā sezonā ir 3.2, par aizsalšanu jau te biedri minēja. maksimums, ko biju redzējis pagājušajā ziemā, ka aizsalst 8 reizes diennaktī, katra atkausēšana ilgst apmēram 15 min., tās laikā patērējot apmēram 1Kwh enerģijas. Kā redzams, nekas spīdošs jau nav. Pie šāda COP singri jārēķina, vai neatmaksājas vienkāršu elektro katlu uzstādīt, ja pietiek elektrības jaudas.

pats izvēlējos šo, jo negribējās vēl papildus ieguldīt zemes SS variantā, kas ir vēl dārgāks par gaisa SS, pie kam man pie reizes visa radiatoru sistēma bija jābūvē.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Larijssene

Laba diena! 
Atjaunošu ierakstu. 
Tātad...gribas parunāties mazliet par siltumsūkņiem. 
Salasījos dažādu info un protams atradu ka viena LV firma iesaka vēl siltumsūknim (gaiss-ūdens) likt klāt saules kolektorus kas uzsilda ūdeni un tad tam siltumsūknim mazāk tērējoties elektrība. Bet mana doma tāda, ja jau tāpat ir doma likt saules paneļus (tos kas ražo elektrību), tad kāpēc neuzlikt tos paneļus vairāk lai ss visu gadu darbojas no paneļu saražotās elektrības. 
40 paneļi = ~12kw. 
Domaju ka vajadzētu taču pietikt ar tām dažām saulesgaismas stundām dienā lai uzlādētu akumulatorus tik daudz lai spēj tumšajā laikā darbināt ss. 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 18 minūtēm , Larijssene teica:

Domaju ka vajadzētu taču pietikt ar tām dažām saulesgaismas stundām dienā lai uzlādētu akumulatorus tik daudz lai spēj tumšajā laikā darbināt ss. 

Ar to vien, ka tu tā doma, nepietiks. Kamēr nesarēķināsi uz papīra aptuvenos ciparus, nekāda skaidrība neradīsies.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Larijssene teica:

Salasījos dažādu info un protams atradu ka viena LV firma iesaka vēl siltumsūknim (gaiss-ūdens) likt klāt saules kolektorus kas uzsilda ūdeni un tad tam siltumsūknim mazāk tērējoties elektrība

Tev tie saules kolektori ir pa brīvu?

es, kad liku savējo gaiss-ūdens, ilgi domāju vai vispār ir vērts tādu likt, vai likt vienkārši eletrokatlu - ja pareizi rēķināju, tad 4 gados tikai sanāk atsist paša SS izmaksas.

tā kā, ja tiešām saule - es gan šaubos, vai ziemas laikā tur kas darbojas - piemēram šodiena, kad ir diezgan saulains virs 100w/m2 ar maks pīķiem līdz 700w/m2 ir apmēram no 10 rītā līdz 6 vakarā - pieņemot, ka vidēji 300w/m2. lai sasniegtu rakstīto 12kw vajag apmēram 40kvm. pārējās 16h saule nespīd. bet ja koprojām, tad kombinēt to ar eletrokatlu - protams, ka vajadzīgs kārtīgs eletropieslēgums.

 

man SS klāt ir neliels(50l) papildus sajaukšanās trauks - tas vairāk lai padarītu SS darbību līganāku, un tas neslēgtos tik bieži iekšā/ārā - katra ieslēgšanās ir papildus pīķis gan jaudai, gan elektrībai, un lielāka jauda nozīmē to, ka ātrāk SS aizsalst. jo ātrāk aizsalst, jo biežāk jākausē vaļā, kas pie mūsu klimata ir viens lielākais trūkums gaiss-ūdens SS. 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Es te pa tēmu galīgi stulbs, bet kāpēc tas sūknis aizsalst? Vai nav kāds vienkāršs paņēmiens, kā panākt tā neaizsalšanu, uzturot + grādus? Apgaismojiet mani - pionieri.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 8 minūtēm , raivix95 teica:

Es te pa tēmu galīgi stulbs, bet kāpēc tas sūknis aizsalst?

sāk salt ciet, ja ir zemāk par +4. visu jau nosaka mitrums. ja relatīvais mitrums ir tuvu 100%, tad sasalšanas temp(Dew Point) ir vienāds ar āra temp. un tikko gaisa plūsma caur SS āra daļu ir zemākā temp. nekā minētais dew point, veidojas ledus. ar laiku tas ledus tur ir tik daudz, ka gaiss vairs neiet cauri un tiek palaista atkausēšana.

mūsu klimatā sanāk, ka ļoti bieži ir laiks, kad temp turās abpus nulles, un mitrums ir ļoti liels. ne velti, kad temp nokrītas jau piemēram ap -10, mitrums samazinās, sanāk mazāk šo atkausēšanās ciklu. mans SS atkausējas vidēji 15min., tā laikā iztērē apmēram 1Kwh elektrības.

ja protams gribās zinātniskāku pamatojumu, google būs draugs :) 

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Larijssene teica:

40 paneļi = ~12kw. 
Domaju ka vajadzētu taču pietikt ar tām dažām saulesgaismas stundām dienā lai uzlādētu akumulatorus tik daudz lai spēj tumšajā laikā darbināt ss. 

Ja tas viss būtu tik lēti un vienkārši, tad Tu nebūtu pirmais, kurš par to aizdomājas un realizē :)

Parēķini uzreiz izmaksas, cik Tev būs pirmā investīcija 12kW.

Cik patiesībā iegūsi no 12kW štromi pavasarī, rudenī un ziemā, kad saules leņķis nav optimāls vai arī kad ir mazāk saulainas dienas. Tur ne tuvu nebūs 12kW.

Ja taisies elektroenerģiju nevis uzreiz izlietot, bet uzkrāt, tad kādus Tev akumulatorus nevajadzēs... un cik tie maksās. Tāpat, jebkuram aķim ir ierobežots uzlādes/izlādes ciklu skaits. Un, tas diemžēl ir pietiekoši mazs, lai tas nebūtu izdevīgi.

 

Saules paneļus ir jēga likt tiem, kuriem nav iespēju pieslēgties pie tīkla vai arī kuri saulainā laikā uzreiz visu spēj paši patērēt. Citiem investīciju atmaksāšanās termiņš ir daudz garāks vai pat vispār nereāls.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 13 minūtēm , energys teica:

Tāpat, jebkuram aķim ir ierobežots uzlādes/izlādes ciklu skaits.

es sapratu, ka gribās saules štromi uzreiz tērēt SS, kurš tālāk uzkrāj sasildīto ūdeni ūdens aķos - tiem ar cikliem it kā nevajadzētu būt bēdām, bet nu arī tie maksā un ne maz.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , uldise teica:

es sapratu, ka gribās saules štromi uzreiz tērēt SS, kurš tālāk uzkrāj sasildīto ūdeni ūdens aķos - tiem ar cikliem it kā nevajadzētu būt bēdām, bet nu arī tie maksā un ne maz.

Cilvēks rakstīja par elektriskajiem saules paneļiem un akumulatoru uzlādi. Es vismaz tā izlasu :)

Link to comment
Share on other sites

Larijssene
pirms 1 stundas , uldise teica:

Tev tie saules kolektori ir pa brīvu?

Protams ka nav par brīvi, bet saules paneļus jebkurā gadījumā jāliek...un tad jau kāda starpība samaksāt 5k vai 10k. 
Nu labi, starpība ir protams uz pusi dārgāk, bet arī tie 5k kokā neaug, un tad jau vairs nav starpība, sapelnīt 5, vai 10k. 
 

Uzreiz teikšu tā: māja pēc projekta ir 280kvm un tur jau siltumsūkņa atmaksāšanās vai neatmaksāšanās vairs lielu lomu nespēlē. 
p.s.- protams 100% visur siltās grīdas un tāpēc nekādus trakos grādus sistēmā nevajag. 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 29 minūtēm , energys teica:

...investīciju atmaksāšanās termiņš ir daudz garāks vai pat vispār nereāls.

Investīcijas saules enerģijas iegūšanai neatmaksājas nekad, tie ir tikai izdevumi!

 

Pirms 29 minūtēm , energys teica:

Saules paneļus ir jēga likt tiem, kuriem nav iespēju pieslēgties pie tīkla

Vai sist sev uz pleca - redz, cik es ''zaļš''!

Labots - Stepselis
  • Patīk 4
Link to comment
Share on other sites

Larijssene
Pirms 9 minūtēm , energys teica:

Cilvēks rakstīja par elektriskajiem saules paneļiem un akumulatoru uzlādi. Es vismaz tā izlasu :)

Tieši tā arī biju domājis, bet tagad sapratu ka labāk taču dienas gaišajā laikā lai tas ss iet uz pilnu klapi un uzsilda ūdeni ūdens akumulācijas tvertnēs. Jo tādas tāpat būs....jo sistēmā ir arī malkas apkures katls (tīri nostaļģijai un kur musarus dedzināt). 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 5 minūtēm , Larijssene teica:

Nu labi, starpība ir protams uz pusi dārgāk, bet arī tie 5k kokā neaug, un tad jau vairs nav starpība, sapelnīt 5, vai 10k.

 

Pirms 3 minūtēm , Larijssene teica:

jo sistēmā ir arī malkas apkures katls (tīri nostaļģijai un kur musarus dedzināt).

tad kāds īsti ir pasākuma mērķis? vienkārši naudu iztērēt?

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Iesaku pirmo investīciju - nopērc kalkulatoru un sāc ar aprēķiniem, nevis gudri spriedelē!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , Stepselis teica:

Investīcijas saules enerģijas iegūšanai neatmaksājas nekad, tie ir tikai izdevumi!

 

Vai sist sev uz pleca - redz, cik es ''zaļš''!

Es pats neesmu uzlicis/rēķinājis atmaksāšanos. Bet man ir pazīstami vairāki mazāki un lielāki uzņēmēji, kuri to ir darījuši un apgalvo, ka dažu gadu laikā būs plusos, jo pa dienu pmatīgi ietaupot uz enerģiju. Ja Tu visu nepatērē un dod tīklā, tad tas nekad neatmaksāsies :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, energys teica:

jo pa dienu pmatīgi ietaupot uz enerģiju

nu tad jau tur ir apakšā kāda ražotne vai tml., kurai dienas laikā vajag to enerģiju?

Link to comment
Share on other sites

Just now, uldise teica:

nu tad jau tur ir apakšā kāda ražotne vai tml., kurai dienas laikā vajag to enerģiju?

Tieši tā!

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , energys teica:

jo pa dienu pmatīgi ietaupot uz enerģiju

Kādā veidā, ja pa dienu cilvēki ir darbā un reālais patēriņš sākas tikai vakarā! 🙃

Link to comment
Share on other sites

Just now, Knaabis teica:

Kādā veidā, ja pa dienu cilvēki ir darbā un reālais patēriņš sākas tikai vakarā! 🙃

Es taču rakstīju - uzņēmēji, kuriem enerģiju vajag ražotnēm :)

Link to comment
Share on other sites

Pirms 9 minūtēm , energys teica:

Es taču rakstīju - uzņēmēji, kuriem enerģiju vajag ražotnēm

Pirmajā komentā par to nebija ne vārda!

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , Knaabis teica:

Pirmajā komentā par to nebija ne vārda!

OK, nebija vārds uzņēmēji, bet tāpat rakstīju, ka jēga ir likt tiem, kas visu uzreiz iztērē.

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Stepselis teica:

Investīcijas saules enerģijas iegūšanai neatmaksājas nekad, tie ir tikai izdevumi!

Ja man šobrīd ir lieki 10k EUR, kas mētājas bankas kontā, vajadzība pēc tiem nebūs tuvākos 5 gadus vismaz. Tad ieguldot saules paneļos tomēr būs izdevīgāk, nekā ļaut inflācijai grauzt to naudu. 

Link to comment
Share on other sites

Cik tādu, kuriem ir lieki 10k un pie tam interese tos ieguldīt Saules paneļos? Pie šāda ekonomikas attīstības razklada vairosies tādi, kuriem ir lieki 10 000M bet mazināsies tie, kuriem ir lieki 10K. Ja Tevi satrauc svaigs gaiss Rīgā, tad nāksies pagaidīt, vai vākties prom, kur gais tīrāks.

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
pirms 2 stundām , energys teica:

Es taču rakstīju - uzņēmēji, kuriem enerģiju vajag ražotnēm :)

nu, ja marihuānu audzē, tad atmaksāsies 100% 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Larijssene
pirms 2 stundām , uldise teica:

 

tad kāds īsti ir pasākuma mērķis? vienkārši naudu iztērēt?

Pasākuma mērķis ir tāds: šobrīd kamēr ir ko ieguldīt tikmēr ieguldīt un pēc tam mierīgi dzīvot neko nedarot un neko arī nemaksājot. Nejau nu 2 vai 5 gadus tikai dzīvos tajā mājā. 

Link to comment
Share on other sites

Nu 280 kvadrātu mājā nāksies ilgi dzīvot. Otrreizējā tirgus tādām praktiski nav. 

Link to comment
Share on other sites

Larijssene
Pirms 47 minūtēm , e = d teica:

Nu 280 kvadrātu mājā nāksies ilgi dzīvot. Otrreizējā tirgus tādām praktiski nav. 

Tieši tā...kāpēc gan lai pārdotu sapņu māju. 

Link to comment
Share on other sites

pirms 9 stundām , Larijssene teica:

dzīvot neko nedarot un neko arī nemaksājot

pa manam šādi nekā nesanāks - jebkuras iekārtas/aprīkojums, kuru uzstādi, ar laiku nolietojas un ir jāmaina/jāremontē.

māja Tev liela, pat ja tā ir jauna būvēta, pa laikam arī lielākus ieguldījumus prasīs..

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Šī pēdējā diskusija jau velk uz zinātnisko fantastiku. Pirmkārt, maz ticams, ka ar 12kW var piesildīt 280m2 šķūni. Otrā problēma, tie 40 paneļi neražos tos 12kw, vajag vismaz 2x vairāk. Vēl šos 40-60 paneļus vajag kaut kur fiziski novietot. Vēl pie izmaksām neredzēju punktu, cik izmaksā tos paneļus uz jumta uzstutēt, kas nepavisam nav lēti. Priekš tādas jaudas akumulatorus vajag dafiga un invertors pilnīgi un noteikti nederēs no aliexpress. Domājams, ar pieminētām 10 štukām knapi sanāks čupa ar paneļiem :)  

 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 12 stundām , e = d teica:

Ja man šobrīd ir lieki 10k EUR, kas mētājas bankas kontā, vajadzība pēc tiem nebūs tuvākos 5 gadus vismaz. Tad ieguldot saules paneļos tomēr būs izdevīgāk, nekā ļaut inflācijai grauzt to naudu. 

kalkulātori tev nepatīk. bet rēķināt nāksies, tas ko pazīst kā "alternatīvās izmaksas". piemēram,

 

ja tu neko nedari, plusā pēc 5 gadiem tev ir 10k, mīnusā - nelieli izdevumi inflācijas kompensācijai (piem 2-3% gadā) un lielāki izdevumi par to ko vēlējies risināt (elektrība, siltums?).

 

ja tu tagad izliec 10k par saules paneļiem, tad pēc 5 gadiem tev plusā ir naudā 0 un risinājums kura iegādes vērtība 10k, mīnusā - lietošanas izmaksas (gan jau tīri 0 nav), apkopes izmaksas (vismaz akumulatoru resurss būs nopietni izlietots, utt) un risinājuma vērtības samazinājums, ja pirktu pēc 5 gadi (vai būs piesardzīgi gaidīt, ka tad risinājums būtu 20% lētāks, vienlaicīgi ar 20% labāku efektivitāti?)

 

un tad dažādi starp prātojumi - kas būs, ja pagaidīs kārtēju cenas samazinājumu un liks pēc 2-3 gadi, vai izvēlēsies alternatīvu risinājumu, vai naudu ieguldīs vēl citur - siltinās, efektīvākas iekārtas nopirks.

 

vvsakot - izmaksu apskats dažādos scenārijos. un tas vēl neņemot vērā vispārējo bildi - cik liela daļa tie "liekie 10k" ir no visa tavas saimniecības budžeta, cik ilgi tu varētu izdzīvot no 10k, "ja nu kas" utt...

 

apsvērums, ka lūk uzņēmējam saules baterijas atmaksājas neder mājsaimniecībai.

ticami, ka uzņēmējs sēž uz biržas cenām un viņam iespēja iekrāt lētu enerģiju, lai izmantotu to brīžos, kad vajag, bet enerģija ir dārga - labi noder.

mājai parasti nav tik daudz vajadzīgs, lai ieguldījums saprātīgi atmaksātos. izņemot tīro offgrid kur citu variantu maz.

 

Labots - ervie
Link to comment
Share on other sites

Akumulatorus ir pilnīgā bezjēgā likt. Tos var tikai offgridam vai pastardienas gaidītājam. 
Mans komentārs nebija par konkrēto risinājumu, kurš ir diezgan nejēdzīgs, bet par konceptuālo ideju ka tādu. 
Ja ir lieka nauda, tad to mierīgi var ieguldīt saules paneļos.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 8 minūtēm , e = d teica:

Mans komentārs nebija par konkrēto risinājumu, kurš ir diezgan nejēdzīgs, bet par konceptuālo ideju ka tādu. 
Ja ir lieka nauda, tad to mierīgi var ieguldīt saules paneļos.

vai tu zini kaut ko tādu, ko nezin citi?

manprāt, pie pašreizējām elektrības cenām un prognozēm, un photovoltaic tehnoloģiju attīstības ātruma, grūti izdomāt nejēdzīgāku veidu, kur ieguldīt lieku naudu.

Link to comment
Share on other sites

Larijssene
pirms 2 stundām , Mezavecis teica:

Šī pēdējā diskusija jau velk uz zinātnisko fantastiku. Pirmkārt, maz ticams, ka ar 12kW var piesildīt 280m2 šķūni. Otrā problēma, tie 40 paneļi neražos tos 12kw, vajag vismaz 2x vairāk. Vēl šos 40-60 paneļus vajag kaut kur fiziski novietot. Vēl pie izmaksām neredzēju punktu, cik izmaksā tos paneļus uz jumta uzstutēt, kas nepavisam nav lēti. Priekš tādas jaudas akumulatorus vajag dafiga un invertors pilnīgi un noteikti nederēs no aliexpress. Domājams, ar pieminētām 10 štukām knapi sanāks čupa ar paneļiem :)  

 

Nu labi, ja jau te aiziet tik traki tad pastāstīšu pilno ainu.

Ir māja 280kvm pēc plāna, tātad jaunbūve (daļēji, jo paliek 120kvm no vecās mājas) ar loģiski ka mūsdienīgu siltinājumu, logiem utt. 
Mājai blakus pļava 1,6ha uz kuras tad arī ir doma tos paneļus likt. Uz jumta viņi viennozīmīgi nebūs. 
Un ir 1,2ha krūmājs/mežs gar upes krastu kuru drīkst izzāģēt un izkopt priekš malkas. 
Tātad: ja jau taisa pietiekoši nopietnu ss apkuri, tad tur starpā ielikt prastu malkas apkures katlu (nu pieņemsim pa kādi 1,5k€) būtu pavisam vienkārši un izdevīgi. 
Adresē ir reģistrēts uzņēmums kas nozīmē (cik pagaidām saprotu) ka drīkstu pārsniegt arī tos 11kw ar saules paneļiem. 
 

Vai pagaidām visu pareizi saprotu? Vai tomēr skatos nepareizajā virzienā?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 13 minūtēm , Larijssene teica:

Vai pagaidām visu pareizi saprotu? Vai tomēr skatos nepareizajā virzienā?

bik nesaprotu.

siltumsūknis, ok. malkas krāsns pa starpai - nu, pieņemsim. siltum kolektors pie siltumsūkņa - piedāvājums, ko vērts izskatīt.

bet tā vietā aizklapēt pļavu ar photovoltaic paneļiem, pie tam uz ilgu laiku - kur te ir loģika?

tam reģistrētajam uzņēmumam reāli ir kāds labums no saules enerģijas, vai tikai ķeksīša pēc klāt pievilkts?

Link to comment
Share on other sites

Pagaidām nav skaidrs, kas galarezultātā būs. Pilnīgi nodrošināt māju ar siltumu ziemā ar saules paneļiem pie mums utopija, jo ar tām 7 saules stundām , turklāt pie mums vairums dienas ir apmākušās, līdz ar to skaidrs, ka siltumsūknis pilnīgi nedarbosies lielāko daļu laika. Pļavu ar saules paneļiem turēt var tikai ar 1 mērķi - ražot elektrību priekš sadales tīklu.

 

Ja gribi ieguldīt siltumapgādē, tad skaties kā izspiest maksimumu no zemes siltumsūkņa. Tas daudz ātrāk atmaksāsies un dos tūlītēju labumu.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...