Jump to content

Meža īpašnieki, un pieredze meža apsaimniekošanā.


alusbundza
 Share

Recommended Posts

latscrap
Pirms 38 minūtēm , ieleja teica:

interesanti, ja kāds padalītos ar funktiera izklāstu par mežu kā investīciju objektu, no ekonomiskā viedokļa

 

 

Man arī interesē, ļoti labprāt izlasītu praksē pamatotu viedokli :)

 

mans teorētiskais pieņēmums būtu, ka baigais bonuss ir ja pašam ir pieredze vai ir savējie kas var uztaisīt taksāciju/dastošanu, tā jau regulārās kopšanas cirtes nekāda bonanza nav, īstā nauda ir tikai tad kad taisa kailcirti, tā kā tas notiek pietiekami reti, lai novērtētu (un realizētu) savu investīciju atdevi ik pa brīdim jārēķina koksnes krājas pieaugums - katru reizi maksāt par ārpakalpojumu neizprotot pamatus - tas neizklausās labi...

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Pirms 45 minūtēm , latscrap teica:

 

mans teorētiskais pieņēmums būtu, ka baigais bonuss ir ja pašam ir pieredze vai ir savējie kas var uztaisīt taksāciju/dastošanu, tā jau regulārās kopšanas cirtes nekāda bonanza nav, īstā nauda ir tikai tad kad taisa kailcirti, tā kā tas notiek pietiekami reti, lai novērtētu (un realizētu) savu investīciju atdevi ik pa brīdim jārēķina koksnes krājas pieaugums - katru reizi maksāt par ārpakalpojumu neizprotot pamatus - tas neizklausās labi...

esmu 12 ha meža īpašnieks, un 90-tajos gados 6 gadus strādāju Valsts Meža apsaimniekošanā, pieredze ir (prof. kokgāzējs, ) un sajēdzu visu par meža audzēšanu,

un man besī ārā, ka tas mežs (manējais) ir sadalīts pa 18 nogabaliem , ja ņem ciršanas aliecinājumu, tad iedot uz nogabalu, 1, vai 2, 3, 

bet mans funktieris ir tāds, ka negribu taisīt kailcirtes (mazā meža īpašumā tas nav ekonomiski izdevīgi), 

piemēram , no viena nogabala var salasīt ap 5 m3 bērza finiera, un ,kur tu tos dažus kubus var likt?, ja izietu cauri visiem 12 ha , tad krava būtu pilna, tāpāt ar citiem sortimentiem, 

ja zāģē pakāpeniski, tad pieaudzis mežs ir pastāvīgi, apakšā jaunie koki paši atjauninājas, un katru gadu var pa kravu nozāģēt lietas kokus + malka

  • Patīk 1
  • Atbalstu 1
  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

alusbundza
pirms 3 stundām , ieleja teica:

interesanti, ja kāds padalītos ar funktiera izklāstu par mežu kā investīciju objektu, no ekonomiskā viedokļa

 

neesmu ne ko rēķinājis, bet maitas zviedri, ir nopirkuši man blakus lielu meža teritoriju ....,

un mežs ir stabils iguldījums, kas nekad nevar pazust, salīdzinot ar bankām ....., un % ir augstāki

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , drunk_lizard teica:

esi dzeesis mezja ugunsgreeku?

Reāls stāsts iz dzīves. Ne mans paziņa, bet tuvu paziņu paziņa. Bija viņam mežs, domāja, kad pienāks vecums, būs iztikšana no pārdotā meža. Mežs nodega. Tā ka savi riski ir.

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Pirms 1 minūtes , vvv teica:

Mežs nodega.

tas ir tik pat bieži sastopams, ka tevi nobrauks pmuļķis ar BMV 

Link to comment
Share on other sites

Tārps

Sķiet, ka te dažiem nav ne jēgas, ne saprašanas par mežu.

pirms 1 stundas , alusbundza teica:

un man besī ārā, ka tas mežs (manējais) ir sadalīts pa 18 nogabaliem , ja ņem ciršanas aliecinājumu, tad iedot uz nogabalu, 1, vai 2, 3, 

bet mans funktieris ir tāds, ka negribu taisīt kailcirtes (mazā meža īpašumā tas nav ekonomiski izdevīgi), 

 

Pilnīgi piekrītu, bet ir dažādi ciršanas veidi. Piemēram, kopšanas cirte, sanitārā cirte, cirte pēc caurmēra u.t.t. Katru reizi var ko piemērot un mežniecība ir pretīm nākoša, ja vien neplēsies uz kailcirti un nepārsniedz gada pieaugumu.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 21 minūtēm , vvv teica:

Piesit trīs reizes pie koka.

Nevar D_L aizmuks!

Link to comment
Share on other sites

alusbundza

@Tārps, pilnīgi piekrītu, tā kā mans mežs ir neliels, tad katram kokam pirms zāģēšanas vairākas reizes apstaigāju riņķī un izvērtēju ...., pats nozāģētos ar savu traktoru izvedu, lai neizčakarētu (neiztaisītu 1m dziļas risas) meža zemi 

Link to comment
Share on other sites

Tārps

 Vēlams ar mežniecību uzturēt labas attiecības un jau iepriekš brīdināt, ka nepiekrīti kaimiņu kailcirtei valdošā vētru vēja pusē. Ja kaimiņš iztaisīs klajumu vēja pusē, iespējams, ka arī tavu mežu vētra salauza skalos, un pat ja ne, tad koki var palikt līki.

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Pirms 3 minūtēm , Tārps teica:

kaimiņu kailcirtei valdošā vētru vēja pusē.

jā, kaimiņs (ne zviedrs) vēja pusē pirms 3 gadiem nogrieza kailcirtē ..., bet nu nav tik traki, tajā pusē man jaunāks mežs 

 

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 53 minūtēm , drunk_lizard teica:

esi dzeesis mezja ugunsgreeku?

Esi dzirdējis par tādu lietu kā meža apdrošināšana?

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Pirms 1 minūtes , AndrisBB teica:

meža apdrošināšana?

nu gan tu izgāzies ......, kā jau pārbēdzējs - dezertieris , neesmu vēl dzirdējis, ka Latvijā kāds apdrošinātu mežu ....


starp citu, tie, kas stāda jaunu mežu - priedes, efektīvs līdzeklis pret priežu galotņu aļņu un briežu nokošanu ir aitu tauki

  • Atbalstu 1
  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Tārps

Meža ugunsgrēki piemeklē , parasti, to īpašnieku mežus, kas liedz iet savā mežā. Tas ir , apvelk savu mežu ar drāti un pieliek uzrakstus par privātīpašumu. Tas nozīmē, ka liedz iet savā mežā ogot, sēņot, medīt, vai vienkārši pastaigāties.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Un kā tu domā tavs kaimiņš zviedrs nav aprdrošinājis savu mežu?

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
(labots)

Ja ir mazs risks aizdegties tad arī apdrošināšanas prēmija nebūs lieta, bet tas nenozīmē ka nevar aizdegties un tad palikt bez nekā.

Ļoti šaubos, ka kāds kas kautcik nopietni domā par investīcijām mežā viņu neapdrošinās. Tas ir bezgala muļķīgi.

 

Man ir kautkāds neliels pleķis ko tiešām nav vērts apdrošināt, jo pa lielam tur īsti nav kam degt, bet ja es sistemātiski ieguldītu naudu mežā ar domu nodrošināt sev pensiju, tad apdrošināšana ir pašsaprotama lieta.

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Kura apdrošināšanas kompānija tad negribēs par velti paņemt naudu, ja jau nav riska aizdegties?


Jebkurā gadījumā būtu interesanti uzzināt cik izmaksā meža apdrošināšana, jo apdrošinātāji LV viņu piedāvā, tātad ir arī kas apdrošinās.

Link to comment
Share on other sites

Tārps
Pirms 18 minūtēm , AndrisBB teica:

Ja ir mazs risks aizdegties tad arī apdrošināšanas prēmija nebūs lieta, bet tas nenozīmē ka nevar aizdegties un tad palikt bez nekā

 Nav tiesa , ka bez nekā . Lielie koki tikai apdeg. Meža ugunsgrēks normālā mežā var tikt pielīdzināts kailcirtei. 

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 4 minūtēm , Tārps teica:

Nav tiesa , ka bez nekā . Lielie koki tikai apdeg

Nu bet zaudējumi tak ir tikuntā.

Link to comment
Share on other sites

Tārps

Lielākā daļa īpašnieku, kuru meži deguši, pirms tam ir vēlējušies šos mežus nocirst pa tīro, paņemt kušķi un aiziet. Mežniecība nav piekritusi kailcirtēm un tādēļ arī nejauši izceļas ugunsgrēks. Rezultatā viss ir jānocērt. Zaudējumi - minimāli, bet toties viss likumīgi un mērķis sasniegts.

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Pirms 1 minūtes , Tārps teica:

Mežniecība nav piekritusi kailcirtēm un tādēļ arī nejauši izceļas ugunsgrēks.

nu nezinu, manā pusē neko tādu neesmu dzirdējis, 

 

Link to comment
Share on other sites

latscrap
pirms 8 stundām , alusbundza teica:

esmu 12 ha meža īpašnieks, un 90-tajos gados 6 gadus strādāju Valsts Meža apsaimniekošanā, pieredze ir (prof. kokgāzējs, ) un sajēdzu visu par meža audzēšanu,

un man besī ārā, ka tas mežs (manējais) ir sadalīts pa 18 nogabaliem , ja ņem ciršanas aliecinājumu, tad iedot uz nogabalu, 1, vai 2, 3, 

bet mans funktieris ir tāds, ka negribu taisīt kailcirtes (mazā meža īpašumā tas nav ekonomiski izdevīgi), 

piemēram , no viena nogabala var salasīt ap 5 m3 bērza finiera, un ,kur tu tos dažus kubus var likt?, ja izietu cauri visiem 12 ha , tad krava būtu pilna, tāpāt ar citiem sortimentiem, 

ja zāģē pakāpeniski, tad pieaudzis mežs ir pastāvīgi, apakšā jaunie koki paši atjauninājas, un katru gadu var pa kravu nozāģēt lietas kokus + malka

Pag a tad doma kāda - vietējā mežniecība nejēdz kā ekonomiski pamatoti nogabalus sadalīt? vai par ko bazars?

 

Turpinot teorētiskos pieņēmumus, ļoti iespējāms, ka daudz kas ir atkarīgs no meža ilgtermiņa īpašnieka lai mežš būtu max kārtībā (kopšanas, tīrīšanas, sanitārās cirtes), piemēram man laukos nesenā izcirtumā dabīgi saauguši apses +visādi bērzi, mežzinis saka, nach tās apses ārā (ekon. pieauguma nach nekāda) + no bērziem atstāj tikai tos kas nav "purva" bērzi (nav ar pūkainām galotnēm)... tur jau pa lielam mana oriģinālā komenta doma -  ja pats rubī kas, kad jādara - tā var būt OK investīcija, ja jāpaļaujās uz citu viedokli un darbību(kas ir maksas) tad tas pasākums drīzāk var nest zaudējumus nekā peļņu...

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Ja ir māja ar kamīnu vai malkas apkuri, tad jau lai tās apses aug, patīrīs skursteni. 

 

Kā praktizē to materiālu ražošanu mežā - tie, kas atbrauc ar pārvietojamo lentzāģa gateri - to dara turpat mežā vai jau lauku sētas pagalmā. Un vai kādi likumi to regulē, vai mežā drīkst to gateri palaist? 

Link to comment
Share on other sites

Daiļais

Lielākais drauds mežam ir vētra un bebrs. Pēdējais vispār liek mīksto likumdošanai, cērt bez saskaņojuma, appludina teritorijas. Man tagad vairākas kupicas stāv zem ūdens. Aizsprosts nav manā zemē, bet uzstādinājums gan. Vispār privāts mežs un tā krāja mierina sirdi vairāk kā konts bankā, un uz dabīgā pieauguma rēķina tā pieaug gadu no gada. 

Link to comment
Share on other sites

Tas tiesa, ar bebru cīņa ir kā ar vējdzirnavām. Urķēšana ir pilnīgi bezjēdzīga. Tas zvērs dambi var vienā naktī atjaunot. Man blakus dēla mājai tie mūdži dzīvo bariem, tā kā ir pieredze. Upītes krasā aug bumbierābele. Es šoruden kādu brīdi nevarēju saprast, kapēc neviena ābola nav, kamēr skatos, vesala taciņa iestaigāta no upes. Tā nu sacentos ar bebru, kurš pirmais ābolus salasīs. Vienīgais  efektīvais variants- ja naidnieks nepadodas, to iznīcina. Tur atkal vai nu pašam jābūt medniekam, vai jaāicina cits mednieks talkā. Baigi jau nevienam negribās naktis nīkt un gaidīt bebru. Pats gan neesmu izmēģinājis, bet efektīvi esot dambi izjaukt un upes gultnē ieguldīt resnu cauruli. Bebrs dambi atjauno, bet viņa intelekts nav tik augsts, lai saprastu, kapēc ūdens līmenis neceļas.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

latscrap
pirms 9 stundām , Raimonds1 teica:

Ja ir māja ar kamīnu vai malkas apkuri, tad jau lai tās apses aug, patīrīs skursteni. 

 

Ir jau visādi alkšņi cik nevajag, grāvmalas jāpatīra, kkas pats nokrīt, malkai "salasās" :) un par cik izcirtums šobrīd dabīgi atjaunojas (grieza nost kādi desmit -pacmit gadi atpakaļ)  tagad ir aizaudzis baigais krūmājs, kaut kas noteikti jātīra ir, būs vasarā ko padarīt, tad uz vietas arī var lēmmumu pieņemt, griezt nost tos kas līkāki vai mazāki atstājot smukākos, protams ka maksimāli atstāšu eglītes, bet tās mazāk ieeaugušas, pa kādai tikai...

 

Vispār pagājšvasar forši bija ka kaut kādi speciālisti pa velti brauc (viņiem kkāds tur projekts) un kopā ar meža īpašnieku izstaigā, paskatās kas ir kas, pastāsta... varbūt tagad arī vēl ir... Ļoti interesanti likās par tiem purva bērziem - tos gan obligāti jāņem ārā, tagad vēl samērā grūti atšķirt, bet paies laiks - viņi tādi sačervelējušies arī būs, lieli neizaugs, vietu tik normāliem kokiem atņems

Link to comment
Share on other sites

pirms 6 stundām , snukurins teica:

Netcēsi,bebri dambi atjauno gaismas ātrumā.Vienreiz ar fiskaru izjaucām pilnībā,trešajā dienā bija atpakaļ it kā nekas nebūtu darīts.

Kas labāk, lai mežs slīkst vai periodiski čakarēt bebra dambi un pēc tam uzaicināt vietējo mednieku?

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Gestapo
Raimonds1

Nē, Raimond, ir jāaudzē kokosrieksti un strausi !

Link to comment
Share on other sites

Pirms 54 minūtēm , MIGs teica:

Nē, Raimond, ir jāaudzē kokosrieksti un strausi !

Jā, Raimondam būs strausi, kuri dēj kokosriekstus...?

Link to comment
Share on other sites

Ir jaukts ar kāšiem, nekas tur pārdabisks nav. Labāk to darīt ziemas laikā, bet tāpat pēc laika viņam apniks. Līdz nīkamajam metienam būs prom.

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Sacensties ar ķīniešiem āzijas sēņu audzēšanā? Ja viņas tur maksā tik dārgi izaudzēt, tad nedomaju ka te sanāks kāda lielā peļņa. 

Vot ja izdomātu kā baravikas audzēt, tad jau būtu jautkas interesantāks.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Pietam palasot paša Raimonda ielikto rakstu, tas vecis, kas viņas audzē saka ka LV ir tik 2 audzētāji.

Viņš pa gadu no 10 000 kokiem novācot 1.5t sēņu.

Internets saka ka izkaltējot masas attiecība ir 1:10, tātad 150kg kaltētas sēnes.

Pareizinot ar Raimonda ielinkoto mazumtirdzniecibas cenu 30 Eiro/kg - sanāk 4500 eiro.

Piņemsim ka, veikals ir tik dāsns un samaksā par viņām pusi - 2250 eiro, sanāk vienkārši grandioza peļņa

 

Hren zin kādas ir kopējās izaudzēšanas izmaksas, bet izskatās ka audzejot kartupeļus no tādas pašas teritorijas sanāks lielāka peļņa. Tik zemē izmests laiks un vairak der kā hobijs kautkādiem dīvaiņiem.

 

 

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

inteens

Es no tā arī neko nerubīju, mani lauku kaimiņi ņēmās ar austersēnēm.

Tirgoja par 4.50 kg,cena , laikam, bija zašibis, jo pirka labi.

Bet , beigās ar tiem elektrības izdevumiem viņi visu pameta, krč labāk audzēt kaņepes;(

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1
Pirms 50 minūtēm , Murlo teica:

Ir jaukts ar kāšiem, nekas tur pārdabisks nav. Labāk to darīt ziemas laikā, bet tāpat pēc laika viņam apniks. Līdz nīkamajam metienam būs prom.

 

Šis koments ir lielisks tēmas konteksta divdomībā.

1. Bebru aizsprosts ir jaukts ar kāšiem, nekas tur pārdabisks nav. Labāk to darīt ziemas laikā, bet tāpat pēc laika viņam apniks. Līdz nīkamajam metienam būs prom. Labāk to darīt ziemas laikā, bet tāpat pēc laika viņam apniks. Līdz nīkamajam metienam būs prom.

2. Žāvētas, kaltētas sēnes ir jauktas ar kāšiem ....... un  nekas pārdabisks tas nav. Ja pierediģē, sanāktu labs stāsts.

-------------------------------

 

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...