Jump to content

Mājas datortīkls


kukuruku
 Share

Recommended Posts

Jautājums laikam jau diezgan apmuļļāts, bet nu tomēr: Kā pareizi saveidot mājas datortīklu?

Izejas dati:

Pieslēgums ar vadu vajadzīgs 2 PC; NAS; 2 media pleijeriem (ar iespēju, ka perspektīvā varētu nākt klāt vēl 1 vai 2 media pleijeri)

Vēl vajadzīgs pieslēgt 2 wi-fi accespointus (ar 1 laikam nenoklāšu visu platību); pie kam wi-fi iekārtām (laikam?) jābūt vienā tīklā ar caur vadu pieslēgtajām

(galvenokārt lai caur wi-fi pieslēgumu ar telefonu/ planšeti varētu vadīt media failu atskaņošanu uz pleijera; nu un savu reizi prasītos arī tikt klāt uz NAS glabātiem failiem)

Internets nāk no 4G modēma/ rūtera; tikai modēma atrašanās vieta nav optimālākā, lai ar wi-fi noklātu vajadzīgo platību, kā arī ja wi-fi tīklu nodrošinās modēms, vai wi-fi būs vienā tīklā ar vadu iekārtām?

Pēc manas saprašanas sanāk, ka vajadzīgs vismaz 8 portu switčs, kurā tad jāslēdz visas vadu iekārtas un wi-fi accespointi (ar vadu). Bet kas notiks, kad vajadzēs vēl kādu iekārtu pieslēgt ar vadu?- jāmaina switčs vai viņi ir kaut kā slēdzami kaskādē (piemēram pie 8portīgā slēdzu klāt vēl vienu 4 vai 8 portīgu?)

Rūteris?- vai 4G modems/ rūteris nebūs šaurā vieta? (pašlaik tiek izmantots Tele2 dotais Huawei verķis- modēms/ rūteris/ accespoints )(diez vai modeļa nr aktuāls- kādus 2 gadus vecs verķis)

(jeb rūteris šajā gadījumā ierobežotu tikai ātrumu uz ārpasauli?)

It kā ir 2 ŗūteri, ko pie vajadzības varētu izmantot- vecs Linksys bez wireless N standarta un Tplinks ar N standartu un pat laikam gigabit portiem. (nu un protams 4G modems)

Par ātrumu galvenais uzstādījums ir lai lokālajā tīklā varētu normāli skatīties video uz mediapleijera no NAS, (šobrīd parasto FHD; kad būs aktuāli kāds 4K, tad gan jau būs pienācis laiks arī kādu dzelzi nomainīt). Tīkla kabeļus plānots likt cat6; gan jau ka switčs jāņem ar gigabit portiem.

Jeb varētu būt OK arī kombinācija, ka kā rūteri izmantoju esošo 4G modēmu, kurš kalpo arī kā wi-fi accespoints; aiz rūtera ar vadiem slēdzu vēl 1 vai 2 wi-fi accespointus (vai esošos rūterus accespointa režīmā) (vai vispār kādu veco rūteri slēdzu kā repīteri- tā gan laikam ātrums būs zems); kā arī switču, kurā tad savācu vadus no PC/ NAS / mediapleijeriem?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 16 minūtēm , kukuruku teica:

Pēc manas saprašanas sanāk, ka vajadzīgs vismaz 8 portu switčs, kurā tad jāslēdz visas vadu iekārtas un wi-fi accespointi (ar vadu). Bet kas notiks, kad vajadzēs vēl kādu iekārtu pieslēgt ar vadu?- jāmaina switčs vai viņi ir kaut kā slēdzami kaskādē (piemēram pie 8portīgā slēdzu klāt vēl vienu 4 vai 8 portīgu?)

Jā, switčus vari savienot vienu ar otru un tā tālāk. Tu tik daudz daudz te vis kaut ko uzskaitīji, tad nečakarējies un ņem uz reiz 16 port. Vairāk iekārtu taisa tikai lielāku vadu jucekli, palielina pieprasījumu pēc elektrības rozešu skaita, kur tos elektrības vadus un BB saspraust. Elektr. pagarinātāju/s ņem vis īsākos ar max rozešu skaitu, lai nav jāsprauž viens aiz otra. Būs mazāka vadu putra ko kārtot.

Labots - Zuxters
Link to comment
Share on other sites

es iesāktu tieši ar istabu plānojumu, lai saprastu, kurā vietā kuras iekārtas plānotas. Ja paņemsi 16portu un noliksi aiz Tele2 rootera, tad uz katru iekaartu stiepsi savu vadu pāri visam dzīvoklim? mājas variantam Gigabit ir pilnīgi adekvāti, arī priekš 4K.

par wifi es teiktu, ka jātestē vienkārši. paņem kādu telefonu, uz kura palaid WifiAnalyzer un pastaigā pa māju, lai saprastu, kur ir/nav nets. tad arī sapratīsi, kur vajag AP, un attiecīgi līdz turienai jāvelk vads. AP var ņemt arī tādu, kuram pašam ir 5 porti, līdz ar to pie AP uzreiz būs pieejams ari 4 portu Switch.  

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Var piebilst ka 4g rūters jāliek tur kur zona labāka, parasti uz bēniņiem, max augstu, bet swich kaut kur pa vidu.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

4G rūteri varlikt kur vajag priekš wi-fi, tik pievilkt ārējo antenu, jo bez tās īsti labs internets nebūs. Ja nu vienīgi tornis pāris simtu metru attālumā

Link to comment
Share on other sites

@ju Stipri kļūdies! Blakus topikos par 4g antenām šis jau ntās reizes ir izmalts! 

Priekš wifi jānopērk papildus rūteris. 4g iekārta jāliek tur, kur zona laba. Ja vajag, tad ūdensdrošā kārbā masta galā.  

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , Ronalds teica:

4g iekārta jāliek tur, kur zona laba. Ja vajag, tad ūdensdrošā kārbā masta galā.  

nu jā, tikai jautājums ir tur, cik viegli šādu parastam lietotājam ir realizēt. Ja ar āra antenu netiek panākts vēlamais rezultāts, tad jau labāk ir izvēlēties rūteri, kurš ir paredzēts novietošanai ārā. par papildus iekārtu priekš wifi gan piekrītu..

Link to comment
Share on other sites

Pirms 29 minūtēm , uldise teica:

nu jā, tikai jautājums ir tur, cik viegli šādu parastam lietotājam ir realizēt

Nu nezinu... Nez kādas spec zināšanas vajag lai būvmateriālu bodē pa pāris eur nopirktu ūdens izturīgu elektrības montāžas kārbu un viņā ieliktu rūteri? 

  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 9 stundām , Ronalds teica:

Nu nezinu... Nez kādas spec zināšanas vajag lai būvmateriālu bodē pa pāris eur nopirktu ūdens izturīgu elektrības montāžas kārbu un viņā ieliktu rūteri? 

Tas tomēr ir risinājums "čerez Ž". Tur tomēr arī jāpievelk vēl elektrība, tas pats tīkla vads. Ja tas vēl jāliek mastā, kā tas vispār izskatās. Tad vēl jādomā, kā to kasti piestiprināt pie masta. Dzesēšana tad arī apgrūtināta. Ja vēl vajag kādu resetu uztaisīt, tātad jālaiž tas viss lejā. Par to, ka iebūvētās funkcijas (tas pats wi-fi, switch ar fiziskajiem portiem, USB diska piespraušanas iespēja) praktiski tiek zaudētas, nemaz nerunāsim.

Link to comment
Share on other sites

Bet tiek iegūts normāls interneta ātrums! Tas nav arguments?

Man 4g rūters atrodas bēniņos, pie kores. ja nolieku viņu istabā uz galda down ātrums krītas ~2x. up ap 4x....  

Link to comment
Share on other sites

Jāliek pareiza āra antena nevis mandeles caur lejasgalu jāoperē.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Vispār pareizākais ir kādā palīgtelpā uzstādīt mazu rack skapi (6U) un kabeļus savienot pareizi patchpanelī. Arī 2. galā vispareizāk ir likt RJ45 rozetes, nevis kabeli pa tiešo.

10 Gigabit ātrumu parastam userim tuvākā nākotnē nevajadzēs - liekam cat5e kabeļus.

Labots - xp
Link to comment
Share on other sites

Pirms 23 minūtēm , Racer teica:

Jāliek pareiza āra antena nevis mandeles caur lejasgalu jāoperē.

 

Tikai es šo pareizo antenu, ar pareizu, maza vājinājuma kabeli dzīvē neesmu manījis! 

Blakus topikos esmu prasījis kur dabūt, bet neviens neko sakarīgu nav ieteicis! 

Esmu ebay redzējis tīri teorētiski labas antenas, bet viņa maksā virs 100 EUR! Bet viņām nav līdzi kabeļa. Labs kabelis 4g frekvencēm ir diezgan resns (pirksta resnumā) un maksā dārgi. Bez tam vairumam nav iespējas viņam pareizi galus uzkniebt. 

Kurš tad te ir risinājums caur pakaļgalu? 

Domāju ka vieglāk ir elektormontāžas kārbu nopirkt un novilkt elektrības vadu+ ethernet kabeli.

Kārba tipa šāda

https://www.slo.lv/lv/veikals/produkts/?id=16940

 

 

Pirms 14 minūtēm , xp teica:

10 Gigabit ātrumu parastam userim tuvākā nākotnē nevajadzēs - liekam cat5e kabeļus.

 

Arī priekš gigabita lielākiem attālumiem specene prasa cat6 kabeli! Kabeļa cenas starpība 5e un 6 cat nav tik liela, lai uz šo ekonomētu! 

Link to comment
Share on other sites

Ņemot vērā, ka autoram nav villa, tad labi, ja būs 30-40m līdz rozetei. Nevajag ņemt Depo 5e kabeli.

Link to comment
Share on other sites

Cik starpība - starp 5e un 6 cat kabeli? 10 centi uz metru? Es nu šeit nemēģinātu ekonomēt - neredzu jēgu! Pie 40m var iet gigabits pa 5e kabeli, bet var arī neiet! 

Un ja kabelis iebūvēts sienās, tad viņu nomainīt būs vai, cik sarežģīti.... 

Un jā - datortīkla kabeļus nevajag pirkt būvmateriālu veikalos - tur piedāvātajiem kabeļiem parasti ir ļoti tievas dzīslas. 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 51 minūtēm , Ronalds teica:

Tikai es šo pareizo antenu, ar pareizu, maza vājinājuma kabeli dzīvē neesmu manījis! 

Cik tev masts? Cik augstu tā kore. Standarta antena ar 5m kabeli (šķiet) - antena iedod kārtīgu pastiprinājumu, kabelis nedaudz vājina. Kāpēc jāčakarējas, jāliek vēl viena aktīvā iekārta un tml.


Rūtera iebūvētajai antenai pastiprinājums salīdzinoši nekāds, plastmasas kaste arī iedod kādu vājinājumu.

Link to comment
Share on other sites

vēl viena lieta liekot rūteri bēniņos, kas jāņem vēra - jumta segums. mam laukos tas ir metāla līdz ar to tas ļoti slāpē signālu. pat mājā  vienkārši GSM sakari ir švaki, un jāiet ārā, ja grib bez problēmām runāt..

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, uldise teica:

vēl viena lieta liekot rūteri bēniņos, kas jāņem vēra - jumta segums. mam laukos tas ir metāla

Protams - ja skārda jumts, tad bēniņi nav variants! Tāpēc jau es runāju par montāžas kasti.

 

1 stundu atpakaļ, ju teica:

Cik augstu tā kore

Man 1 stāva māja. Kādi 6-7m būs kore. Man modernā šīfera jumts, kurš signālu neslāpē! 

 

1 stundu atpakaļ, ju teica:

Standarta antena ar 5m kabeli (šķiet) - antena iedod kārtīgu pastiprinājumu, kabelis nedaudz vājina.

 

Kļūdies! Universālās platjoslas antenas nekādu dižo pastiprinājumu nedod! Kādi 10, nu 12 dB. Skaitam nost zudumus 0.5 db katrā lētā kabeļa metrā (2600mhz frekvencē ir pamatīgs vājinājums kabelī!)  un 1db katrā savienojumā! Uz 5m vadu rupji rēķinot 5 -6 dB zūd! (Šis gan ir stipri aptuveni - mums te ir radio lietu speci, lai izrēķina precīzāk) Beigās nekas vairāk, kā rūtera antenai nesanāk! 

Un plastmasas kaste, elektrību nevadoša radiosignālus ja arī vājina, tad pavisam, pavisam minimāli! 

Un vēl ir kaut kādas problēmas uz raidīšanu - cik esmu mēģinājis, tad ar operatoru dotajām antenām down vēl ir +/- ciešams, bet uploads ir pilnīgā pakaļā! 

Vasarā vienam klientam mēģināju - antena vs rūteris antenas vietā. Ar tele 2 doto antenu -  ~1m gara logoperiodiskā- down 20 mbps, up - 0,5 mbps. 

Rūters antenas vietā - DOWN ~25 mbps. UP ap 15..... 

Link to comment
Share on other sites

uldii12345

Ja tomēr patālu līdz tornim, tad ieteiktu mikrotiku STX LTE.  Man apmēram 4Km līdz tornim. Mikrotiks uzlikts vienstāvu mājas jumta korē (ap 6M) Uzpload 35mbit, download, kad nav lielas noslodzes 40Mbit. Uz 800Mhz vispār nav jēga iespringt, jo vismaz LMT tajā ātrums ir nekāds.

 

LMT routeris tomēr nav paredzēts āra apstākļiem, turklāt tas nav tavs, ja tomēr tā kārba nebūs hermētiska, kondensāts, tam ātri var iestāties kirdik. Es katrā ziņā LMt huawei nebāstu kārbā jumta galā

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , uldii12345 teica:

Ja tomēr patālu līdz tornim, tad ieteiktu mikrotiku STX LTE. 

Iekārta ir laba! Pat ļoti laba! Tomēr cena...... 

 

Pirms 1 minūtes , uldii12345 teica:

Es katrā ziņā LMt huawei nebāstu kārbā jumta galā

Manējais LMT dotais Huawei  rūteris stāv bēniņos kur vasarā ir karsts no jumta, ziemā auksts. Strādā pilnīgi bez problēmā nu jau 2.5 gadi. Tā kā divi gadi ir pagājuši, tad ja nu nobeigsies, tad lmt pa velti jaunu iedos. 

Vienam klientam nu jau vairāk kā gadu stāv kārbā ārā un pagaidām nav problēmu. Montāžas kārbas ir pietiekami hermētiskas! 

Link to comment
Share on other sites

uldii12345

Bēniņos protams vēl ok. Katrs jau var darīt kā grib, bet es neliktu iekārtu virs 100 eur plastmasa motāžas kārbā. Protams, ka pareizi saliekot visam vajadzētu būt ok, bet daudz kārbas esmu arī atjaucis vaļā un tur iekša mitrums ir bijis. (Es tās nebiju montējis)  Manās kārbās ir gan lielākoties kabeļu savienojumi, takā nedaudz mitrums nav kritiks.

Link to comment
Share on other sites

Kārbā nedaudz mitrums neko neizdarīs, rūteris/modems silts diezgan, lai uz tā paša nekas būtu.

1 stundu atpakaļ, Ronalds teica:

Ar tele 2 doto antenu -  ~1m gara logoperiodiskā- down 20 mbps, up - 0,5 mbps. 

Rūters antenas vietā - DOWN ~25 mbps. UP ap 15..... 

Man pie LMT ar ārējo antenu viss uzlabojās. Varbūt LMT dod labākas antenas :)

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , ju teica:

Varbūt LMT dod labākas antenas :)

domāju, ka pa lielam tur viss ir vienāds. ļoti atkarīgs no konkrētās lietošanas vietas/apstākļiem, jo ir ļoti daudz mainīgu lielumu, kas konkrētajā vietā ietekmē signāla uztveršanu.

ne velti katram, kurš arī šeit jautā, kuru operātoru izvēlēties, parasti iesaka ņemt visu operātoru iekārtas uz testu un izvēlēties to, kas konkrētajā vietā darbojas vislabāk.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , ju teica:

Man pie LMT ar ārējo antenu viss uzlabojās.

Uzlabojās situācijā - rūters istabā ar/bez āra antenas? Vai uzlabojās situācijā rūters antenas vietā vs rūters istabā+ āra antena? ;) 

Link to comment
Share on other sites

Antenas ir pieejamas, normāli kabeļi arī. Piekrītu, ka var likt rūteri kastē, bet nepiekrītu, ka tas ir pareizāk par normālu ārējo antenu. Ja viss būs pareizi izdarīts, ieguvums būs lielāks.

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Ronalds teica:

rūters antenas vietā

Ar tādām izvirtībām nenodarbojos, kā saproti :D

Pirms tam bija istabā ar papildus ārējām, mazajām antenām. DL bija galīgi švaks (jo zemā frekvence), UL bija OK. Ar ārējo antenu DL un UL palika ļoti labi. Katrā gadījumā nebija tā, ka UL pat būtu tuvu 0.5, bija vismaz 10.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , Racer teica:

Antenas ir pieejamas

Nu tad linkus studijā! Kur nopirkt antenu, kur kabeli, kur galus uzkniebt! Cik tas viss maksās? 

Būtu arī labi kādu reālās dzīves piemēru, kur viss ideāli strādā! 

 

 

Pirms 36 minūtēm , ju teica:

Ar tādām izvirtībām nenodarbojos, kā saproti :D

Nu tad pamēģini - novieto rūteri antenas vietā un pamēri ātrumus! 

 

 

pirms 1 stundas , Racer teica:

Ja viss būs pareizi izdarīts, ieguvums būs lielāks.

Teorētiski piekrītu! Bet kur praktiski komponentus pa sakarīgu ciparu dabūt? 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 46 minūtēm , Ronalds teica:

Nu tad pamēģini - novieto rūteri antenas vietā un pamēri ātrumus! 

Ja nedēļas nogalē būs kaut cik labs laiks, arī pamēģināšu. Lai gan saimei varētu nepatikt, ka nav vai nestabila interneta pieejamība.

Labots - ju
Link to comment
Share on other sites

Nu saime zinātnes vārdā pacietīsies! ;) 

Skaidrs ka pamēģini! Tikai ar eksperimentiem var taisnību uzzināt! ;) 

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Ronalds teica:

Nu tad linkus studijā! Kur nopirkt antenu, kur kabeli, kur galus uzkniebt! Cik tas viss maksās? 

 

Antena tepat būtā :D , gali ap 2 eiro, darbs 5-tis. Varbūt dārgi, bet rezultāts ir tā vērts. Rūtera antenai nav tie deklarētie 6dB. Praksē, tie ir 4dB. Pie tam, nevis dBd (pret dipolu), bet dBi, kas ir pret izotropu un nozīmē mīnus 2,14 dB pret parastu dipola antenu no minētā pastiprinājuma. Pasīvas virziendarbības antenas labums ir arī tāds, ka jamā arī mazāk jūtīgaq pret traucējumiem, bet nu lab - mēs te piespamojam topiku un šis jau ir n-tās reizes izrunāts...

Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , Racer teica:

Antena tepat būtā :D , gali ap 2 eiro, darbs 5-tis.

Un labs kabelis? Un kurš varēs uzkniebt?

 

Vienu vārdu sakot, kad man nākošreiz klientam vajadzēs stabilu internetu vietā ar švaku pārklājumu, tā vietā lai liktu rūteri mastā, es pārvirzīšu šo darbu uz @Racer

Lai takš vienreiz kāds uztaisa tā, kā tas pēc teorijas ir vajadzīgs un parāda ka tas reāli strādā!!! 

Un varēs forumā ielikt instrukciju ko un kā darīt!  

Piebildīšu ka budžets (darbs + materiāli) nez vai būs lielāks par 100 eur. 

 

(Savādāk mēs te diskutējam, diskutējam a praktiskās jēgas nekādas... Es dalos ar risinājumu kas maksā pieņemami un reāli ir realizējams, strādā, bet mani noliek....) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nav problēmu - kad būs reāls klients ar reālu vajadzību, droši dod manas koordinātes - tikšu galā ar ieteikšanu un darba izdarīšanu. :)

Link to comment
Share on other sites

Laikam esmu iekritis un ja būs jādara, tad pašam, jo sazvanīju 2 čomus, kas ar šo ņēmās, abi metuši mieru - nav darītāju, tb ir tik tādi, kas mehāniski kaut ko māk izdarīt, bet samērīt un saprast nē... :(

Link to comment
Share on other sites

Pirms 44 minūtēm , Racer teica:

Laikam esmu iekritis un ja būs jādara, tad pašam

;)

 

Es šo problēmu esmu pētījis daudz un dkti. Gan savās mājās, gan pie klientiem - neko labāku kā pacelt 4g rūteri mastā neesmu atradis. 

Link to comment
Share on other sites

manis paša novērojumi par 4G tikai savās mājās liecina par to, ka tie daži dBi +/- pa lielam neko nemaina(manā gadījumā RSRP starp -101..-110), ja vien neesi pie pašas robežas starp strādāšanu un nestrādāšanu vispār - tāpat ātrumu nosaka konkrētā torņa noslodze konkrētā laikā. tā kā esmu laukos, tad ir tikai viens tornis, ko izvēlēties no konkrētā operātora.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...