Jump to content

Satelītu vēsture


Didzis
 Share

Recommended Posts

Labs darbs ieguldīts, palasīju blogu. man arī kaut kur tā grāmata par tāluztveršanu dāčā ir , arī kaut ko ņēmāms, par SAF man gan nojēgas maz - jau pietika ņemšanās ar DM konverteri (bija kaut kāda shēma - uz izkodinātas pates antena + konverters bez korpusa uz tās pašas "SMD" uzlodēts ) - to pašu RBS skatījos tajā laikā būdams skolnieks.

Link to comment
Share on other sites

Jurkins
1 stundu atpakaļ, Legacy Sat teica:

Par jonosfēru

"un gravitācijas vilņu avotu palīdzību."

🙄 Hmmmmmmmm...

 

"Jau pagājušā gadsimta sākumā ģeniālais zinātnieks Nikolā Tesla (1856-1943) izgudroja metodi, ar kuru var pārraidīt elektroenerģiju caur dabīgo vidi (jonosfēru) praktiski jebkurā attālumā bez vadiem. 1905. gadā ASV šāda iekārta tika iedarbināta un veikts eksperiments, tomēr tajā laikā šādai maģijai cilvēce vēl nebija gatava..."

🙄 ...

 

Ok, bet šis satelītu vēsturē ir offtopiks.

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Legacy Sat
Pirms 14 minūtēm , Jurkins teica:

🙄 Hmmmmmmmm...

Jā, tur var atrast "visādus brīnumus"... piekrītu. Un trakākais, ka nevar neko vairs izlabot! Raksti "Sakaru pasaulei" parasti tapa pēdējā brīdī. Tas ir tā: tu vakarā sēdi un mierīgi dzer alu, tad ap astoņiem piezvana galvenā redaktore un saka, ka rīt no rīta visam ir jābūt gatavam. Dažreiz pirms nosūtīšanas es pat otrreiz nepārlasīju tekstu, bet vajadzēja.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

biku offt. jautājums - sen neesmu tēmai sekojis, bet vai mūsdienās ir jēga ņemt kādu FTA komplektu - teiksim vasarnīcā ,, vakarā foniņam - ir ko maz redzēt angļu mēlē neskaitot aljazeera utt :D ?  ? piem. ar 3 galvām  + uztvērējs. 

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Legacy Sat teica:

Raksti "Sakaru pasaulei" parasti tapa pēdējā brīdī.

Savā laikā abonēju (vai pirku, vairs neatceros)šo žurnālu.

 

pirms 1 stundas , osscar teica:

vai mūsdienās ir jēga ņemt kādu FTA komplektu

Angļu mēlē? 19.2E atkrīt (pārsvarā vāciski), 13E atkrīt (ja neskaita mūzikas kanālus vai Bloomberg veidīgās ziņu programas). 4.9E sen jau nav ko skatīties (ja vien neesi Home 3 klients vai UA valodas pratējs).

Paliek 28.2E britu satelīts. bet tur pārsvarā viss kodēts (Sky UK paka). Ja nu vienīgi mūzikas kanāli. Visi nekodētie daudz maz skatāmie TV kanāli ir uz UK stara, kurš Latvijā (ja neskaita Zaķusalas ēkas jumta antenas) nav noķerami.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Legacy Sat

 

pirms 1 stundas , osscar teica:

vai mūsdienās ir jēga ņemt kādu FTA komplektu

Angļu TV kanāliem no 28.2°E ASTRA 2 satelītiem nav ne vainas, īpaši daudzajiem mūzikas kanāliem, piemēram, Now 80's, Now 70's, Now Rock. Es gan parasti no turienes paklausos radiostacijas: Absolute Radio Classic Rock un Planet Rock, bet ir arī vēl citas. Tādi ziņu kanāli angļu valodā, kā CNN un France 24 ir pieejami HD, ir arī Sky News un Euronews. Skatāmi kanāli (man tā šķiet) ir Īrijas DMAX un HGTV, arī W, Blaze UK un Travelxp HD Europe. Vēl ir tāds Talking Pictures TV, kas visu laiku rāda melnbaltās kinofilmas (par interesantu nenosauksi), bet toties tās ir angliski.

 

NATO un Skandināvu specdienesti brīdina par Krievijas vēlmi uzbrukt kabeļiem Baltijas jūrā

tāpēc satelītu televīzija nemaz nav tik slikta doma, ja nākotnē pazūd vai tiek nopietni traucēts internets.

Rezervē kaut ko vajag.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, base7 teica:

TV kanāli ir uz UK stara, kurš Latvijā (ja neskaita Zaķusalas ēkas jumta antenas) nav noķerami.

Ne tikai.Pirms kaadiem gadiem Rimantss nodemonstreja ka redz Uk staru :D

Link to comment
Share on other sites

Legacy Sat

Re, Dobeles novadā Gardenes ciemā tauta skatās satelīttelevīziju masveidā!

 

 

Sat_antenas.jpg

Link to comment
Share on other sites

pirms 6 stundām , Legacy Sat teica:

SIA "Metrologs"') strādāju no 1989. gada oktobra līdz 1994. gada februārim

Ok, tad skaidrs, es tur Kaņepa kungu zināju, devu viņam antenas skaņot un kad Metrologs gāja uz grunti, šādu tādu mēraparatūru nopirku.

Vēl atceros ka Metrologs taisīja superīgus TV dalītājus plastmasas kastītēs ar apsudrabotām spolēm iekšā. Poļu mēsli varēja ūdeni pienest. :)

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Legacy Sat
Pirms 31 minūtēm , Racer teica:

Metrologs taisīja superīgus TV dalītājus plastmasas kastītēs

Tikai nesmejies, bet shēma pēc kuras tos dalītājus taisīja bija manējā...

Pilnīgi nejauši es atnesu uz darbu čehu antenu grāmatu (pirku grāmatnīcā 'Globuss"), jo tur bija kaut kas iekšā par satelītiem. Es darba laikā paslepus būvēju uztvērēju. Kāds no metrologiem pamanīja to dalītāja shēmu un aizstiepa grāmatu uz trešo stāvu parādīt Zālānam (? konstruktors bija, vairs neatceros). Tad nu sāka taisīt tos dalītājus. Kādu laiku tas bija aktuāli padomju televizoriem. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Raimonds1

JAUTĀJUMS.

Viasatam agrāk bija radio kanāli. Plaša visādu mūzikas kanālu izvēle radio formātā.

Kam tagad ir?

Link to comment
Share on other sites

Uz tās pozīcijas, kur Home3 (exViasat) no LV stacijām palicis tikai kristīgais Radio Marija (nekodēts). Un to pašu var klausīties internetā.

Link to comment
Share on other sites

biomass979
8.06.2023. , 14:25, osscar teica:

biku offt. jautājums - sen neesmu tēmai sekojis, bet vai mūsdienās ir jēga ņemt kādu FTA komplektu - teiksim vasarnīcā ,

Krieviski šis tas ir uz 75 ° ,vienam otram pilnīgi pietiekot ar to!Tik nevisai labos laikapstākļos būs skatīšanās!

Labots - biomass979
Link to comment
Share on other sites

Māšuks
pirms 6 stundām , ggg97 teica:

Kādā ziņā?

Uz sat tv biju domājis. 

Link to comment
Share on other sites

pirms 12 stundām , biomass979 teica:

Krieviski šis tas ir uz 75 ° ,vienam otram pilnīgi pietiekot ar to!Tik nevisai labos laikapstākļos būs skatīšanās!

krieviski tu pats vari skatīties, parašas kanāli mani neinteresē.

Link to comment
Share on other sites

pirms 5 stundām , Māšuks teica:

Uz sat tv biju domājis. 

Star FM taču dzirdams uz FM lielākajā daļā Latvijas. Tādēļ jau nevajag mocīt satelītu.

 

https://starfm.tv3.lv/frekvences/

+ viens pats 106.2 nosedz lielu daļu Latvijas teritorijas.

Link to comment
Share on other sites

biomass979
pirms 1 stundas , osscar teica:

krieviski tu pats vari skatīties, parašas kanāli mani neinteresē.

O velviens ZOMBIJS!Jeb drīzāk nerubī vienu no ejošākām valodām  iekš LV! 😆

Labots - biomass979
  • Patīk 1
  • Kādas šausmas! 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Legacy Sat
(labots)

20231030_120900.thumb.jpg.4a333cbc20deac93d541d453c748075b.jpg

Spēcīgu vēja brāzmu sezonas - rudens un ziema ir lietus un sniegs, tas ir arī ledus uz antenas. Gadu gaitā laika apstākļu ietekme pakļauj antenas stiprinājuma elementus bojājumiem. Tieši pēc ziemas pie ēku fasādēm un uz jumtiem var redzēt satelīta antenas, kas jau ir stipri bojātas un sarūsējušas. Vecās satelīta antenas ēku īpašniekiem vajadzētu noņemt, ja tās sāk apdraudēt garāmgajēju veselību vai pat dzīvību... 

Neviens pat nerunā, ka reizi gadā būtu jāveic satelītantenas tehniskā pārbaude, iespējams tāpēc, ka neviens vēl nav miris no krītošas satelītantenas trieciena (cerams, ka ne!).

Foto: Rīgas centrs, vIesnīca Roma fasāde pretī Swedbank. Konvertors ar "pēdējiem spēkiem" vēl turas kabeļa galā pie milzīgas (2 m) Cēsu antenas fokusa stiprinājuma. Mūsdienās tik lieli "šķīvji" nemaz nav vajadzīgi, ja vien nav speciāls pielietojums. Katru dienu, daudzu gadu garuma šī analogā signāla utveršanas vēstures liecība ir bijusi pakļauta vides ietekmei. Vai tā vēl labi turas pie ēkas? Ļoti reti kāds pārbauda instalācijas tehnisko stāvokli, un tad mēdz būt sekas. Bet apskatei, droši vien, vajadzētu būt obligātai.

 

Labots - Legacy Sat
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

jacobs

Savulaik, kad ņēmos ar satantenām, tad strādāju tikai ar inox materiāliem.

Cēsiniecēm, pat reizumis, visus paša antenas kronšteinus pārtaisot.

Draugs Rimants(domāju daudzi viņu šeit atcerās) arī tagad, izpildot britu satiekārtu v-la

pasūtījumus LNB specstiprinājumiem utml., loģiski tāpat visu no inox. Citviet uzgrieņus gan no misiņa.Bet cik tādi ''muļķi'', kā mēs, tad bija un vēl tagad ir?😏

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Alex30
pirms 4 stundām , jacobs teica:

Draugs Rimants

Ir man viena cesiniece no Rimanta,ar ņeržas skrūvēm 

Link to comment
Share on other sites

Edis7
pirms 6 stundām , Legacy Sat teica:

Foto: Rīgas centrs, vIesnīca Roma fasāde pretī Swedbank. Konvertors ar "pēdējiem spēkiem" vēl turas kabeļa galā pie milzīgas (2 m) Cēsu antenas fokusa stiprinājuma. Mūsdienās tik lieli "šķīvji" nemaz nav vajadzīgi, ja vien nav speciāls pielietojums. Katru dienu, daudzu gadu garuma šī analogā signāla utveršanas vēstures liecība ir bijusi pakļauta vides ietekmei. Vai tā vēl labi turas pie ēkas? Ļoti reti kāds pārbauda instalācijas tehnisko stāvokli, un tad mēdz būt sekas. Bet apskatei, droši vien, vajadzētu būt obligātai.

nu un, Hotel de Rome būs avārija? Jāsauc palīgā RimaNTSS? >lai demontē šo? Manuprāt ēkas īpašnieks atbild par to,lai iedzīvotājiem/īrniekiem  nekas viņa adresē nekrīt virsū uz  galvas.Šeit nav liedderīgi uzņemties Mātes Terēzes funkciju. Ja jobņīs uz galvas kādam,-tas bij Liktenis,

Link to comment
Share on other sites

Edis7

piebilde, šobrīdSATi nav vēsture. ģeostacionārie <36K ir pieprasīti dēļ esošā kara.

Link to comment
Share on other sites

Edis7
8.06.2023. , 12:37, Legacy Sat teica:

bet es pats kļūstu vecs...

55, arī......

Link to comment
Share on other sites

Legacy Sat

Draugs te atsūtīja bildi no Ikšķiles. Var jau, protams, arī tā atstāt, lai dabiskā veidā vide piebeidz vecās satelītinstalācijas un savu galvu, ejot garam, pagriest uz otru pusi. Bet var arī sakopt (cik tur tā darba).

 

Tumblr_l_14270243466534.thumb.jpg.c27a4767e78e57d9b8c6957c09a018ce.jpg

 

Šīs antenas pie mājas fasādes Rīgā, Miera ielas galā pirms Brasas tilta neviens vairs negroza jau daudzus gadus, kopš satelītos atslēdza analogo apraidi. Konvertori vienkārši vairs nav piemēroti ciparu signālu uztveršanai, bet nomaiņai vajadzīgs pacēlājs. Nav taču jēgas, jo viss ir intenetā, lai paliek. Vismaz divdesmit gadus vecās instalācijas joprojām iztur gan rudens vējus, gan ziemā ledu un sniegu. Kamēr vējā stipri nešūpojās un uz galvas nekrīt, lai atgādina mums par analogās satelīttelevīzijas vēsturi! Atmiņām piemīt liels spēks. Toreiz taču "šķīvji" bija lielāki un mēs -  jaunāki...

 

20240208_170654.thumb.jpg.b757bc27fa418b1db8db9752312c672e.jpg

Link to comment
Share on other sites

versatile
Pirms 47 minūtēm , Legacy Sat teica:

atsūtīja bildi no Ikšķiles

Nu, bet ko iesākt?
Cilvēks īrē dzīvokli, antena nav viņa - demontēs, var sanākt dumji.

Īpašnieks dzīvo jūkejos jau gadiem, Latvijā reti - tas varbūt pat neatceras kaut kādas antenas, ko ar tām vispār redz. Ja noņems, tad kaut kur jāliek, jāglabā.

Tā nu stāv.

Link to comment
Share on other sites

kaut_kaads
Pirms 53 minūtēm , Legacy Sat teica:

Toreiz taču "šķīvji" bija lielāki un mēs -  jaunāki...

 

O jā. 

Nekad neaizmirsīšu analogo šķīvju laikus. 

Atceros radinieki pārgāja uz jaunu tehniku, un veco atdeva.

Šķīvis bija stiklašķiedras, galviņa bija ar papildus vadu kur varēja pārslēgt polaritāti, un pat galviņai gals bija no stiklašķiedras līmēts "rupors".

Kaste bija kaut kāda visdrīzāk vietējais ražojums, ar potenciometriem, katru reizi kad gribējās pārslēgt kanālu, celies un grozi kloķi :)

Pulksteņrādītāja virzienā griežot, sākot no aptuveni "7:00" cik atceros bija "viva 2", tad "viva", tad "rtl2", un tad liekas, ka "eurosport", "eurosport2" utt. Nekad neaizmirsīšū "balto analogo troksni" starp kanālu iestatīšanu.

Skatijāmies visu, pa rtl2 atceros rādīja "Knight rider`u", muzoni pa vivām, tas pats par sevi...

Skumji jau, ka tie laiki ta mainās, es saprotu, ka progress ir neapturams, jāpeld līdzi straumei neko neizdarīsi. Žēl tomēr bērnu, gribējās jau lai uzaug līdzīgā vidē, kā pats uzaugu, bet vairāk jau nekā...

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

base7
pirms 3 stundām , Legacy Sat teica:

Šīs antenas pie mājas fasādes Rīgā, Miera ielas galā pirms Brasas tilta neviens vairs negroza jau daudzus gadus,

Es viņu arī piefiksēju. Iznāk braukt garām.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

base7
pirms 15 stundām , Edis7 teica:

piebilde, šobrīdSATi nav vēsture. ģeostacionārie <36K ir pieprasīti dēļ esošā kara.

Ja domāji 36E, tad daļēji tā ir vēsture. Pat Kēnigsbergas iedzīvotāji vairs netiek pie saviem federālajiem kanāliem. Skolkova ir atstājusi nabagus likteņa varā.

Link to comment
Share on other sites

Legacy Sat
Pirms 42 minūtēm , base7 teica:

Es viņu arī piefiksēju. Iznāk braukt garām.

Analogās satelīttelevīzijas piemineklis... gluži kā tā vismaz divdesmitpiecus gadus vecā cēsiniece pie viesnīcas Roma fasādes. Ik pa brīdim var aiziet paskatīties, vai konvertors tomēr nav atdalījies no kabeļa un nokritis (Cerams, ka pats šķīvis nenonāks lejā).

Link to comment
Share on other sites

base7

Šāda situācija ar šiem nevienam nevajadzīgajiem šķīvjiem ir daudzviet Latvijā.

Link to comment
Share on other sites

Legacy Sat
12.03.2024. , 15:45, jacobs teica:

Cēsiniecēm, pat reizumis, visus paša antenas kronšteinus pārtaisot.

Pastāstīšu kāpēc es te tā "sacepos" kā "māte Terēza" par antenu tehnisko stāvokli...

Rudenī pēc ilgāka laika uzkāpu uz mājas jumta pie vecākiem un, pakustinot krietni sen uzstādīto 1,1 m cēsinieci, konstatēju, ka vienas skrūves nemaz nav, bet pārejās ir gandrīz vaļā. Turklāt, uztvert signālu tas pat netraucēja - sūdzību nebija. Sarūsējušas skrūves gan bija, turklāt, stiprinājuma vietās arī stiklšķiedra bija nočakarēta (skrūves tur ir īpašas ar iegremdētam galvam). Nomainīju uz citām, kādas nu man bija, paliekot apakšā alumīnija saplākšņus (šaibas) un dubultos uzgriežņus (kontra) otrā pusē. Nu, ir tam šķīvju tehniskajam stāvoklim jāseko līdzi, sevišķi aktuāli vecajām Cēsu antenām. Man pašam visvairāk patīk tās 1,1 m diametrā ar multifīdu - savā laikā diezgan daudz tādas esmu salicis.

 

 

 

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

jacobs

Izskrēju arī arā,🙂 paskatījos pa gabalu savām sen liktajām, vēl palikušajām antenām skrūves.

Visas spīd vien un uzgriežņi ar neilona ieliktņiem neizskatās pat izskustējušies.😉

Tā ir, kad tu pats sava darba ikdienā esi radis montēt visu ekspluatācijai agresīvā vidē un vibrāciju apstākļos. 

 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

zeds
12.03.2024. , 15:45, jacobs teica:

Savulaik, kad ņēmos ar satantenām, tad strādāju tikai ar inox materiāliem.

😏

Inox materiāliem ir jēga lietot skrūvju līmi vs misiņa uzgriežniem ? Tīri praktiķa viedoklis ?

Es tagad šo pilinu iekšā visur kur skrūvēju un kaut kas teorētiski var atskrūvēties vai mitrums tikt pie vītnes. 

Bet iespējams es nodarbojos ar kuiņu , tas ir mans hobijs.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...