Jump to content

Par dzīvi Latvijā, par šo forumu, un kaut ko no tā..... .


alusbundza
 Share

Recommended Posts

Pirms 4 minūtēm , msp teica:

Pēc 3...5 gadiem...

...disks nebūs nolasāms.

Link to comment
Share on other sites

darklight
Pirms 1 minūtes , Racer teica:

nebūs nolasāms.

Nez... Ar zemas kvalitātes CD matricām tā ir, neviens DVD, ne pirkts, ne pašrakstīts nav pats no sevis izbeidzies. Izņemot, kas ir saskrāpēti vai ar kaut ko salieti - tad ir pagalam.

Link to comment
Share on other sites

Nu man ir praktiski visas populārākās arī latviešu multenes gadu gaitās savāktas, bet visi DVD ir pārdzīti uz ārējo disku. Arī oriģinālie DVD mēdz sabojāties vnk stāvot plauktā - nelasās, vai daļēji lasās. Vēl jau viena lieta - lasītāji ar grēko.

Link to comment
Share on other sites

Tak tajā pašā Shortcut ir pilns ar multenēm. Uz ripām mūsdienās? Tās tik senos laikos lietoja mūzikas un filmu glabāšanai.

Link to comment
Share on other sites

DVD diski tikai reklāmās, kad tie parādijās, bija ''mūžīgi''. Dzīvē mirst gan diski gan arī lasītāji. Faktiski DVD ir miris failu un filmu glabāšanas formāts. Tak simtreiz vieglāk tās multenes glabāt cietajos diskos un nečakarēties.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 52 minūtēm , darklight teica:

neviens DVD, ne pirkts, ne pašrakstīts nav pats no sevis izbeidzies.

Man līdzīgi. Stāv man tie DVD diski liels daudzums. Gadiem neesmu neko glabāšanai DVD diskos rakstījis. Viss DVD uzglabājamais saturs cietajos diskos salikts. Izskatās, ka no DVD diskos saglabātā neko nevajadzēs. Pagaidām ārā nemetu, gan jau pienāks, ka izmetīšu.

Link to comment
Share on other sites

Es arī sāku revidēt dzīvokli, un atradu DVD, gan vāciņos, gan bez, visi ir kandidāti uz atdošanu pie ALFas nolietotās tehnikas furgonā.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 57 minūtēm , Racer teica:

visas populārākās arī latviešu multenes gadu gaitās savāktas

Man ir liela kolekcija, ja ko vajag, tad privāti.

image.jpeg

Link to comment
Share on other sites

pirms 6 stundām , msp teica:

Jā, zinu, kurš tad mūsdienās ar diskiem krāmējas, bet priekš bērniem varētu būt tīri ok variants.

Jā, nu manā gadījumā krāmēšanas ar diskiem izpaustos kā mēģinājums ieslēgt veco laptopu, diska pārrakstīšana uz kaut kādu flashku (caur USB2), tad tās flashkas ielikšana >3 gadus vecajā laptopā un mēģinājums tos failus kaut kā atvērt.

 

Tas vecais laptops it kā strādāja, kad pēdējo reizi slēdzu iekšā… Bet nu uz BSOD varēja jebkurā brīdī uzrauties.

 

Starp citu, kaut kad tajā laptopā noprovēju >100 pašrakstītos diskus - lielākā daļa lasījās bez bēdām, kaut arī viņiem ir kādi 15-20 gadi.

 

pirms 5 stundām , e = d teica:

Tak tajā pašā Shortcut ir pilns ar multenēm. Uz ripām mūsdienās? Tās tik senos laikos lietoja mūzikas un filmu glabāšanai.

Skatos, tur tās multenes (interesējošās) ir "shortcut premiere". Cik saprotu, tad tur nekāda abonēšana nestrādā, jāpērk katru filmu/multeni atsevišķi uz 48h. Ja pareizi saprotu, tad €3.99, bet nav ne jausmas, vai tā cena nav atkarīga no filmas.

Link to comment
Share on other sites

Vēl par tām multenēm - izrādās, shortcutā viņas ir par €1.90.

Pirmā madagaskara (2005) un/vai pirmais šreks (2001) vispār bija pieejami latviski? Shortcutā šie abi ir tikai angliski.

Link to comment
Share on other sites

2020.12.24. , 14:09, Racer teica:
2020.12.24. , 14:03, msp teica:

Pēc 3...5 gadiem...

...disks nebūs nolasāms.

 

Es nekad neesmu turējis failus dvd matricās. Bet koncerti, kas ir sarakstīti ap 2005-2008, šķiet neviens negļučī. Vecākā pašrakstītā matrica ir no 2003.gada. Pamēģināju, ir ok. Ir ļoti daudz oriģinālo disku. Nav neviena, kurš nerāda vecuma dēļ. Ir daži, kas turēti bez vāciņiem atvilknēs, jā, tie tad lielākoties ir pagalam. 

Link to comment
Share on other sites

2020.12.24. , 14:09, Racer teica:

...disks nebūs nolasāms.

Tas atkarīgs no vairākiem faktoriem - ne tikai ieraksta vecuma, bet arī no matricas un rakstekļa kvalitātes, arī no rakstīšanas ātruma. Man arī vēl ir tāda kaudzīte pašrakstītie  CD un DVD, daži pat no akmens laikmeta (90-to gadu beigas), šķiet kādi pāris tikai nelasījās. Bet atnesa kolēģis 10 DVD ar pirms 15 gadiem ierakstītām savu bērnu dejām, dziesmām u.c. - nerādot neko, lai palīdzot.  Ne ar kādām šamaņa dejām, dažādu lasītāju un softu izmantošanu vairāk kā 3 no 10 neizdevās nolasīt. Lieki teikt, ka kaut kādas mistiska ražotāja lētās matricas un hvz kādā ātrumā rakstītas.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 23 stundām , raiviic teica:

Tas atkarīgs no vairākiem faktoriem - ne tikai ieraksta vecuma, bet arī no matricas un rakstekļa kvalitātes, arī no rakstīšanas ātruma. Man arī vēl ir tāda kaudzīte pašrakstītie  CD un DVD, daži pat no akmens laikmeta (90-to gadu beigas), šķiet kādi pāris tikai nelasījās.

Varbūt arī atceries, cik toreiz maksāja rakstītājs un matrica?

Es nupat gribēju ierakstīt navigācijas disku, raksteklim nav pat gads, gumijas špolē, vaļā neveras, ar adatas palīdzību, protams, attaisīju, bet arī lāzers nosprādzis, čeks nav saglabāts, pirms tam tika izmantots 3-4 x.

Link to comment
Share on other sites

2000.gadā CD rakstītājs maksāja ap 100ls un normālas matricas ap 1ls.

Atceros, jo biju nopircis savu pirmo rakstītāju. Varēja rakstīt un tirgt visiem muzonu pa 2ls gabalā. Rakstītājs atpelnijās pa 2 - 3 mēnešiem :D

Muzonu varēja kačāt no Napster.

90to beigās ganjau vairāk, bet nedomāju ka būtiski.

Link to comment
Share on other sites

Es savu pirmo CD rakstekli pirku par 120Ls, 45maksāja plikais lasītājs. Tad mammai bibliotēkā trešā tēvadēla ietvaros uzradās kompis ar DVD Combo, lasīt varēja dvd filmas, bet rakstīt ni un ni :)

Tad jau pirku kaut kādu pilno kašteli, cik maksāja, cik ilgi kalpoja, to gan neatceros.

Link to comment
Share on other sites

Man viegla matemātika. Ar kādu ciparu gads beidzas, tādu klasi pabeidzu skolā.

91. - 1.klase

2000. - 10.klase.

 

Vasarā pirms vidusskolas tiku pie datora. Tad arī pie rakstītāja. Tāka var teikt ka pat 99.tajā, ja precīzi. Interneta nebij, bet skolā bij. Varēja skolā nokačāt no Napstera, stiept .mp3 mājās ar cieto disku un tad rakstīt. Protams, vienkārši rippot diskus ar varēja. 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 11 minūtēm , AndrisBB teica:

90to beigās ganjau vairāk, bet nedomāju ka būtiski

Precīzi neatceros (skleroze laikam), bet pirmo CD rakstekli, Plextor ražojumu pirku par ciparu diezgan virs 100Ls (ilgi nevarēju saņemties, jo 90-to beigās tā bija liela nauda). Matricas jau tad ražoja nopietnas firmas, kā BASF, EMTEC u.t.t, (patiesībā jau Tayo Yuden, tikai katram ar vajadzīgo nosaukumu), par kvalitāti nevarēja sūdzēties, ne kā tagadējās, kuras vairāk noder kā aluskrūzes paliktņi. 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ok, laikam mazliet nekorekti izteicos. Man arī ir daudzi diski, kas lasās joprojām. Tai skaitā no Austrālijas Midnight Oil pasūtītais. Precīzāk būti teikt, ka cieš un nav normāli nolasāmi diski, kuri bieži ir bijuši lietoti - mehāniskie skrāpējumi lietošanas procesā utt. Tie kas ir plauktā tiešām lasās - varbūt 1% ir problēmas. Man bij kādi 300 DVD (par audio nerunāšu), esmu izdāļājis draugiem un radiem un atstājis kādus ~50, ar kuriem ir atmiņas, bet arī kaut kad kādam atdošu... :) 

 

Labots - Racer
Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , raiviic teica:

Plextor ražojumu pirku par ciparu diezgan virs 100Ls (ilgi nevarēju saņemties, jo 90-to beigās tā bija liela nauda)

Nu to kas bij pirms pats tiku PC nezinu. Nebij man CD rakstītāji prioritāšu sarakstā. Nenoliedzu ka bij dārgāki, bet cik dārgāki nav ne jausmas. CD rakstītāji sanāk ka bij jau nopērkami krietnu laiku, iespējams ka 99.tajā bij baigais cenu kritums.

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 6 minūtēm , raiviic teica:

BASF, EMTEC u.t.t, (patiesībā jau Tayo Yuden, tikai katram ar vajadzīgo nosaukumu), 

Vēl takš bija Sony, TDK Philips galu galā utt. A manai Astrai navigācija ņem pretī tikai Verbatim. Atkal kaut kāds lobēšanas murdziņš.

Labots - aoma
Link to comment
Share on other sites

Man pirmais raksteklis(CD) Plextor, uz SCSI :D  Maksāja kaut kas ~ 200 Ls. Tika visai daudz dzenāts. Vēl tagad kaut kur mētājas pie vecajiem loriņiem... 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 13 minūtēm , raiviic teica:

Plextor ražojumu

Nu pag, tas bij biezajiem! Nec utt bij vienkāršajiem ļaudīm. :D 

Link to comment
Share on other sites

Es pieļauju, ka bēniņos mētājas kāds ejošs cd raksteklis no 2000 sākuma, tai pat laikā mūsdienās pirktais nenovelk pat garantijas laiku.

Link to comment
Share on other sites

Bija man kādreiz softiņš, šķiet CD Identifier saucās, ar kuru varēja daudz info par konkrētu CD uzzināt (ražotāju, long vai short strategy. u.t.t.), bet esmu izmetis reizē ar citiem akmens laikmeta softiem, jo nav vairs vajadzības.

Link to comment
Share on other sites

Audio diskiem bij EAC - esmu daudz atdzīvinājis. DVD bij bik grūtāk, bet čupa ar softiem - vecā ārējā diskā mētājas. :) 

Link to comment
Share on other sites

pirms 18 stundām , raiviic teica:

kā BASF, EMTEC u.t.t, (patiesībā jau Tayo Yuden, tikai katram ar vajadzīgo nosaukumu)

Dīvains apgalvojums, Basf tika mainīts nosaukums uz Emtec :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Pirms 13 minūtēm , jema teica:

Basf tika mainīts nosaukums uz Emtec

Zinu, manos seno laiku krājumos ir abi un Maxell - bet ar to pašu CD Identifier uzrādīja, ka matricas ir Tayo Yuden vai Mitsubishi Chemikals ražojums - abas ražoja priekš pasūtītāja. Tagad gan citi izmanto viņu tehnoloģiju, pašu lapā vairs neredzu ne CD, ne DVD matricas.

61jQsRKohIL._AC_SL1000_.thumb.jpg.61c3e62f9a5fe01593246fda5838db3b.jpg

Pirms 27 minūtēm , drunk_lizard teica:

nekas labaaks par cdroller nav

Tas arī tika izmantots un dažas atdzīvināja.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Bija dažādi rakstekļi, tai skaitā arī Plextor. Tāpat daudzi diski izmetami un nevienam diskam nav uzrakstīts, pēc cik ilga laika nomirs. Pirms dažiem gadiem gāju cauri visiem diskiem un vilku ārā visu, ko var nolasīt un ko jēga lasīt uz HDD. Pēc tam no PC arī pazuda DVD iekārta un disku kolekciju izlidināju laukā. Pēdējo reizi rakstīju kaut ko lai vecam PC uzliktu OS, bet cits saturs jau sen ir citā formātā vai mākonī.

 

Šobrīd tiek lietots USB disku lasītājs uz vairākiem datoriem, kurš retās reizēs tiek lietots, lai pārnestu saturu uz HDD.

 

Pamēģiniet atcerēties, kad disketi lietojis :)

 

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Pirms 51 minūtēm , drunk_lizard teica:

optisko disku avaarijas nolasiisjanas manupraat nekas labaaks par cdroller nav

šis raksts ir jāierāmē dubultā rāmī , lai jaunie dīgdieņi atceras ķirzakas vēstījumu................

Link to comment
Share on other sites

Ir kāds reāli testējis pēc cik ilga laika USB puļķi vēl ir lasāmi?

Tas pats arī ar SSD, cit tie tipiskie Kingstoni, Samsungi utt ilgi tur datus, pēc mēneša nav viss kaput?

 

Jāiespēdz laikam viens vecāks Thinkpads, jāpaskatās vai vēl bootojas.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 5 minūtēm , AndrisBB teica:

r kāds reāli testējis pēc cik ilga laika USB puļķi vēl ir lasāmi?

Tikko izvilku no atvilknes 1GB Verbatim flešku, kas kopš 2016. gada pavasara nebija kustināta. Vēl strādā.

Link to comment
Share on other sites

 Nu datu ilgstošai glabāšanai izmantoju tikai HDD (ārējos un arī pāris iekšējos, kuri gan glabājas atvilktnē). Ja ar tiem nespēlē futbollu, netur pie spēcīga magnēta, vai neliek zem šķības gultas kājas - nekam nevajadzētu notikt. Par fleškām un SSD - viss vēl miglā tīts, kas pēc 20 gadiem strādās. Pāris 90-to gadu HDD, kuri gan tikai kā relikvijas glabājas, vēl grabēdami darbojās, kad reiz intereses pēc piešķīlu.

Link to comment
Share on other sites

Jā, fleškām sola ap 10 gadiem.

Tiko ieslēdzu laptopu, pēdējoreiz bijis ieslēgts pagāšgada novembrī, kas to lai zin kad batterija nomira pilnībā (vismaz tagad pielaist bez lādētāja nevarēja), bet vēljoprojām būtojas.

 

Man aktuāli būtu visi tie samsunga ārējie SSD (T5, T7 utt), jo parasti kad sāku kautkādu jaunu projektu, tad nopērku jaunu SSD un uz tā turu visus ar projektu saistītos failus, kodu. Interesanti vai pēc gada vēl darbotos. Nav tik vecs neviens, kurš nebūtu kustināts pirms kāda laika, bet kautkā sāku mazliet uztraukties :D

 

Visgudrais internets saka ka pēc 1 - 2 gadiem dati no SSD jau sāk pazust.

Link to comment
Share on other sites

Vēsture pierādījusi, ka visilgāk dati glabājas, ja iekaļ akmenī. Hmmm, varbūt laiks izdomāt, kā, teiksim ar lāzeru, (vai CNC) gravēt info granīta ripuļos :biggrin:?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

darklight

Kas nu tur ko domāt? Nodrošinies ar attiecīgu tehniku, ņem un gravē! Bij kaut kāds prodžekts, kur infu dimantos gravēja. Bet pielietojums laikam netika tālāk par: ''Re, kā mēs varam!" stadiju.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis
1 stundu atpakaļ, AndrisBB teica:

Ir kāds reāli testējis pēc cik ilga laika USB puļķi vēl ir lasāmi?

Kaut kad izvilku ārā vecas SD kartes. Dažas pirktās 2004. gadā bija nelietojamas un lasītājs vairs neatpazīst. Kaut kur lasīju, ka viņas vajag pa retam ieslēgt pie strāvas un tad dzīvojot ilgi.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...