Jump to content

Dozimetrs Master 1


Didzis
 Share

Recommended Posts

Stāvēja man plauktiņā, vēl no pēcšernobiļas laikiem, šitāds dozimetrs http://www.rw6ase.narod.ru/00/doz/master1.html

Sen baterijas nosēdušās un nebija arī dižas vajadzības. Uzdāvināja man vairākus razrjadņikus no krievu laikiem un par cik biju dzirdējis, ka dažos esot bijusi radioaktīva gāze iekšā, lai samazinātu caursišanas spriegumu , nolēmu pamērīt. Dozimetrs ar jaunām baterijām atdzīvojās un neko sliktu neuzrādija. Visur dabīgais fons no 0,09-0,19 mikrozīverti stundā. Mēri ko gribi, lielāku radiācija slīmeni atrast mājā neizdodas. Protams tas labi, bet, tīri sportiskas intereses dēļ, radās vēlēšanās pamērīt ko tādu, kas bišku ''spīd''. Kādreiz ''spīdēja'' lampu televizoru ГП5 augstsprieguma lampa vai arī zaļie aviācijas pulksteņi. Varbut ir idejas, ko pamērīt?

Link to comment
Share on other sites

Kādreiz vecā trikotažkas dossaf māja kur mēs sēdējām spīdēja, 2x vairāk nekā vienkārši iela.

Link to comment
Share on other sites

Dażos granītos ir kas vairāk. Pastaigā ap bijušo Salaspils reaktoru,Baldones glabātuvē arī varbūt būs kas vairāk.

Link to comment
Share on other sites

Jema, Tu jau savulaik šito verķi tiki turējis rokā. Ja par izdedžiem runā, tad vakar speciāli tos mēriju gan malkai, gan akmeņoglēm un nekā. Atceros deviņdesmitajos gados sildmūra sodrēji gan ''spīdēja'', bet vairāk par 0,30 mikrozīveriti nekad redzējis neesmu. Būtībā jau tas viss iekļaujas dabīgajā radiācijas fonā. Vakar pat ledusskapja saldētavā iebāzu, jo tur sasaldētas sēnes vēl no rudens stāv. Radiācijas fons bija 0,07, tā kā sēnes var droši ēst. Liels akmens man gan Lielvārdē ir. Būs joka pēc jāpamēra. Vēl jau saka, ka radona gāze pagrabos krājas, bet man pagrabam ideāla vēdināšana un nekā.

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

Stepselis

 

 

Pastaigā ap bijušo Salaspils reaktoru,

 

Tagad tur varētu apskatīt, kas notiek.

Bet es tur divreiz biju ekskursijā, kad tas vēl darbojās.

Tur darbinieki apgalvoja, ka radiācijas līmenis esot zemāks, kā Vecrīgā. 

Link to comment
Share on other sites

Vēl jau var mēğināt ogles pamērīt, kas ir kā kurināmais, ko ved ar vagoniem. Nav jau vairs tie laiki, kad varēja izpausties ar to aparātu.

Es tokem nespīdu :)

Link to comment
Share on other sites

Da nē, nemeklēju es ko speciāli, vienkārši interesanti piemēram pārbaudīt vasarā ķiršus no Ukrainas. Lai gan tāpat es tos nekad nepērku. Vel dzirdēts, ka vecie oscilogrāfi ar zilo stiklu esot fonējuši, bet man tāda neviena nav.

Link to comment
Share on other sites

Nevar gribēt sniegu dzīvojot tuksnesī. Specifisks aparāts, jāmeklē varianti, kur var pamērīt.

Vēl medicīnas centros Rīgā var pamērīt, onkoloğiskajā vai arsā

Link to comment
Share on other sites

 

 

Vel dzirdēts, ka vecie oscilogrāfi ar zilo stiklu esot fonējuši, bet man tāda neviena nav
Tu tak biji kaut kur bildi ielicis ar veciem oscilogrāfiem un radio. Jeb es ko jaucu?
Link to comment
Share on other sites

Ne jau aiz nekā darīt izvilku dozimetru, bet dēļ tiem vecajiem razrjadņikiem. Atceros, ka telefonistiem savulaik sanāca ziepes, jo bija savākuši vesalu bundžu ar kautkādiem, kurus sita cauri 80 vai 100V. Izrādijās, ka tie skaitās bīstamie atkritumi un tā vienkārši tos nedrīkst glabāt. Vārdu sakot, dabūja aktu un prēmija vējā. Viens no tiem sakarniekiem aizgāja uz labākiem medību laukiem spēka briedumā. Nepateikšu vai dēļ radiācijas, bet kautkā neomulīgi būtu mājā turēt aizdomīgu tehniku no pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem.

Link to comment
Share on other sites

Man šķūnī glabājas kaste ar puļķveida dozimetriem. Nez ar tiem kaut ko var iesākt?

Link to comment
Share on other sites

Nezinu, ka sir puļķveida dozimetri, bet bija krieviem kautkādi, kuros iemontēts radioaktīvais elements, lai pārbaudītu, vai dozimetrs darba kārtībā. Vismaz ko tādu atceros no skolas civilās apmācības. Toreiz mērija starojumu rengenos. Lai gan mikrozīverti stundā tie paši mikrorengeni vien ir, tikai komats jāpārceļ. Es pat domāju, ka mans aparāts mēra mikrorengenus stundā, bet izrādijās, ka mikrozīvertus stundā.

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

Kaspars12

Granīts ir vieglākais veids kā dabūt testu, tur ap 0,5 mikrozīverti stundā var dabūt uz tāda labāka. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Man šķūnī glabājas kaste ar puļķveida dozimetriem. Nez ar tiem kaut ko var iesākt?

 

Visefektīvākais esot - ar vienu dozometru mērīt otru. 

Link to comment
Share on other sites

scAvenger

Ar doto dozimetru vecus razrjadņikus mērīt maz jēgas — tas uztver tikai gamma starus, bet razrjadņikos bija izotopi, kas dod beta starojumu. Ja kas, radioaktīvi bija šādi padomju ražojuma razrjadņiki: P-4, P-12, P-22, P-25, P-26, P-42, P-44.

Link to comment
Share on other sites

scAvenger, paldies par informāciju. Man uzdāvinātajos par laimi šitādu nav. Tīri intereses pēc, ar ko mērīt beta starojumu?

Link to comment
Share on other sites

Sadzīvē jau mēraparātu ar sertificētiem mērijumiem nevajag. Pilnīgi pietiek ar verķi, kurš parāda, ka šitās sēnes nevajag ēst, a cik tur precīzi rengenu, lai labratorijā mēra.

Link to comment
Share on other sites

Flurogrāfs jau baigi īso brīdi ''spīd'', bet man tas verķis kādu pus minuti skaita.

Link to comment
Share on other sites

scAvenger

Manuprāt, nav tādu sadzīves verķu, kas puslīdz droši parādītu, ka "šitās sēnes nevajag ēst".  Piemēram, par sēnēm, kas piesārņotas ar alfa starotājiem, visi šie verķi klusēs — bet apēdot tieši alfa starotāji ir paši bīstamākie. Aizmirstiet arī par radona satura mērīšanu gaisā — bez koncentrēšanas uz speciāliem adsorbentiem un uz alfu jutīgiem mēraparātiem nekas prātīgs nesanāks. Fluorogrāfs, starp citu, darbojas ar rentgena stariem, arī uz tiem sadzīves aparāti nemēdz būt jutīgi.

Link to comment
Share on other sites

Dozimetrā tak iekšā ir klasisks Geigera skaitītājs, kurš protams uz visu radioaktīvo zarazu nereaģē, bet zaraza jau nekad nav viena. Tur visādas daļiņas ir reizē. Galvenais, parāda, ka ir kautkādi sūdi un vairāk arī nevajag. Ja sēnēm blakus dozometrs uzrāda palielinātu radiāciju, tad man pilnīgi pofig, kādas tur daļiņas. Atomfiziku neesmu mācijies, bet es tā to saprotu. Kad černobiļa gāja gaisā, tad mākonī bija visa veida radioaktīvās daļiņas. Toreiz gan individuālo dozimetru nebija. Vispār tie bija aizliegti ar likumu. Tikai pēc Černobiļas avārijas sāka tādus ražot. Krieviem jau viss, kas saistīts ar kodolfiziku, bija valsts noslēpums, bet par cilvēku veselību vienmē bijis pilnīgi pofig.

Link to comment
Share on other sites

Es lietoju TIG metināšanai degļiem volframa elektrodus ar 2% torija piedevu, kuri skaitās radioaktīvi, ES nav lietot rekomendēti...

Taču Ķīna piegādā...

Interesanti cik praksē tas starojums būtu...?

Link to comment
Share on other sites

ES ārējā robeža kā tāda, t.i. valstis + jūra + gaiss

biozarazu jau arī skatās, vai koka paletes ir dezinficētas utt.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

scAvenger

 

 

Galvenais, parāda, ka ir kautkādi sūdi un vairāk arī nevajag

Tur ir tā problēma — ja rādīs, ka ir sūdi, tad noteikti ēst nevajag, bet var arī neparādīt esošos sūdus...

 

 

 

Es lietoju TIG metināšanai degļiem volframa elektrodus ar 2% torija piedevu, kuri skaitās radioaktīvi,

Atkal — torijs ir grūti konstatējams alfa starotājs. Gamma sāk parādīties tikai ar laiku, kad uzkrājas torija sadalīšanās produkti.

Link to comment
Share on other sites

un tie produkti uzkrāsies tikai pēc pāris tūkstošiem gadu

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...