Jump to content

Vai kādam ir saglabājusies elektriskā konstruktora instrukcija?


Vilx-
 Share

Recommended Posts

Senos laikos bija tāda lieta kā elektriskais konstruktors. Šobrīd atrodu divus variantus internetā:

 

elkon104_03.jpgelkon21_01.JPG

 

Kurš bija mans, neatceros, bet viens no šiem bija. :) Diemžēl, tagad no tiem vairs atrast kādas sastāvdaļas ir diezgan bezcerīgi. :( Taču varbūt kādam tie ir labāk saglabājušies?

 

Mani interesē tikai instrukcija ar visiem eksperimentiem, kas tiem nāca līdzi - gribētu aizlienēt un ieskenēt.

 

Var jau būt, ka kaut kur austrumu internetos jau var atrast gatavu, taču diemžēl es pa krieviski slikti redzu, tāpēc man nesanāca. :( Ja kādam tas izdotos labāk, būtu ļoti pateicīgs!

Labots - Vilx-
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vilx-

    22

  • Zux

    7

  • rubb

    7

  • Raimonds1

    9

Top Posters In This Topic

es zinu, ka man šķūņa bēniņos pažobelē viena no šitām kastēm mētājas un pat kaut kāds saturs iekšā ir. Bet tur ir šaurs, putekļains un visāda draza sakrauta priekšā. Nākošgad pavasarī plānojas revīzija.

Link to comment
Share on other sites

Nu, no turienes arī ir tās 2 bildes. :) Bet tur nav instrukciju. :(

Nākošgad pavasarī plānojas revīzija.

Neaizmirsti par mani! :)
Link to comment
Share on other sites

Man arī tas radio bija, bet tas jau tomēr lielākiem bērniem!

Šis konstruktors bija mazajiem, vismaz pie lampiņas ar štekeri vadiņu varēja dabūt klāt, savādāk ar fātera lodāmuru visa apkārtne tika nodedzināta lodējos vadus pie mazajām lampiņām. :)

Link to comment
Share on other sites

Bija tāds igauņu ražots uztvērēja komplekts, šķiet Noor radioamator (neatceros tieši kā tur igauniski un krieviski bija rakstīts), diezgan primitīva shēma, saurbta šasija, kur visu saskrūvēt, kaudze detaļu, pat 2 lampas, bet kad salodēju, izrādās, ķēra tikai Tallinu vidējos viļņos, jo nekā, izņemot skaļuma poci, nebija. Mēģināju pārskaņot (bija 2 pieskaņošanas kondiķi un spole), bet biju vēl par dumju (6. vai 7. klase, ja atceros), nesanāca :(.

Labots - raiviic
Link to comment
Share on other sites

Laba lieta savulaik bija. Daudzas no šīm kastēm tiku skrūvējis un eksperimentējis ar elektriskām mantiņām. faktiski ar konstruktoriem jau pamatskolā sāku elektroniku apgūt. Kapēc tagad nekā tāda nav, nesaprotu. Nē, ir jau Lego, bet tur baigais bizness apakšā. Metodika skolotājiem un daži komplekti pulciņos. Uztaisa bērns kautko, bet tūlīt jājauc ārā, jo jādod nākamajām nodarbībām. Vecaķi arī pastulbi un nepērk savam bērnam. Esot baigi dārgi, bet Lego cena ir salīdzināma ar Iphone cenu. Telefonu gan nopērk aci nemirkšķinot.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Kapēc tagad nekā tāda nav, nesaprotu.

 

Tagad izvēle ir daudz plašāka nekā toreiz. Ja tavā ciema veikala nav, tas nenozīmē ka nav vispār.

Meccano, Fischertechnik, Eitech ....

 

pie tam krievs jau nospieda no Meccano savus metāla setus.

Labots - e = d
Link to comment
Share on other sites

e=d, varbū neprecīzi izteicos. Skaidrs, ka internetā visu var nopirkt, bet vai ar ģimeni, piemēram izejot cauri Alfacentram vai Dolei, var nopirkt konstruktoru? Var jau būt kļūdos, jo pa šitām monstrīgajām bodēm principā nestaigāju un brīvdienu pavadīšanu lielveikalā uzskatu par lielaķo pasaules stulbumu. Krievulaikos manā ciema veikalā konstruktori bija nopērkami. Neba nu es tos braucu uz Rīgu pirkt.

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

Viens no šiem manā čūskulājā ar kaut kādu saturu mētājās. Varu palūrēt vai nav arī papīri aizķērušies.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Krievulaikos manā ciema veikalā konstruktori bija nopērkami.

 

Krievu laikos ar kaut ko jau tie veikali bija jāaizpilda lai nav galīgi tukši plaukti :) Normālos veikalos plauktos tur tiekai to, ko pircēji vairāk pērk - mūsdienās, atškirībā no PSRS laikiem, preču sortiments ir daudz lielāks, nekā pat lielākajā veikalā varētu salikt. Ja kaut kas nav vietējā veikalā - ir internets un nav nekādas problēmas iegādāties jebko.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

rubb, tu daudz pazīsti vecākus, kuri saviem bērniem pārk konstruktoru internetā? Es vismaz tādus nepazīstu. Precei jābūt viegli pieejamai. Tagad modē Lego, kurš protams nav slikts, tikai neadekvāti dārgs, itkā tiešām nevarētu ar citu firmu izstrādājumiem darboties.

Link to comment
Share on other sites

Mielestapa

Ir saglabājies viens krievu laika Jaunais Ķīmiķis, bet autora norādītais konstruktors ir saglabājies daļēji, baigi izvazāts.

Link to comment
Share on other sites

Didzi, jā, pazīstu, esmu arī pats pircis un palīdzējis citiem un tieši elektronikas konstruktorus (klucīši, kuri katrs pilda funkciju - jāizveido shēmas, līmeņi šiem baigi dažādie sākot ar vienkāršām shēmām un beidzot ar sarežģītām). Redzi, ir bērni kuri neiet nekādos pulciņos, nekas neinteresē. Un ir bērni, kuriem patīk tekoši ko jaunu apgūt, tai skaitā elektroniku. Pirmajiem nekādus konstruktorus nevajadzēs, otrajiem - paši uzzinās, attiecīgajā pulciņā šiem ieteiks. Galvenais lai pašam bērnam ir intereses.

 

OffTopiku beidzu :)

 

P.S. Man bērnībā bija tas jaunā ķīmiķa komplekts... reiz eksperimentēju ar destilēšanu - destilēju šnabi, tēvs teica, ka esot baigi stiprs sanācis :D

Labots - rubb
Link to comment
Share on other sites

 

 

Kapēc tagad nekā tāda nav, nesaprotu.
Kā ta nav - tepat uz Baltlabu aizbrauc, viņiem ir vesela čupa visādu elektronikas konstruktoru priekš skolām un pulciņiem. Turklāt tur visādas foršas papildus lietas nākušās klāt - tā kā kvēlspuldžu vietā tagad komplektos ir daudz mazāk rijīgie LED, tad komplektā nāk līdzi dzelzs un vara elektrodi, ko citronos saspraust un tās lampiņas dzedzināt. Tāpat ir arī pjezo pīkstuļi un citas ķēdē slēdzamas lietas, ko krievu laikos pat sapņos neredzēja. 

 

 

Redzi, ir bērni kuri neiet nekādos pulciņos, nekas neinteresē. Un ir bērni, kuriem patīk tekoši ko jaunu apgūt, tai skaitā elektroniku. Pirmajiem nekādus konstruktorus nevajadzēs, otrajiem - paši uzzinās, attiecīgajā pulciņā šiem ieteiks. Galvenais lai pašam bērnam ir intereses.
+1 Kā naglai uz galvas. Bērniem, kam gribas ķimerēties, nekādus konstruktorus nevajadzēs - atļauj izjaukt pirmo mašīnīti / kasešu pleijeri, un tālāk jau domas lidojums panesīsies, un pārējo apgūs pašmācības ceļā!
Link to comment
Share on other sites

Meccano, Fischertechnik, Eitech

Tie visi ir primāri mehāniskie konstruktori, paretam ar kādu elektromotoriņu labākajā gadījumā. Jā, tādus atrast nav grūti. Bet tieši elektriskie konstruktori, ar uzsvaru uz elektrību, nevis mehāniku - tos gan grūti atrast. Šiem augstākminētajiem konstruktoriem bija tā labā īpašība, ka tie ļoti intuitīvi un uztverami iemācīja pašus pamatus - pusvadītāji un elektromotori tur nemaz nebija, nemaz nerunājot par kaut ko tik smalku kā mikrokontrolieri.
Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Ir, ir arī tagad arī visādi komplekti, pieminētie klucīši ar pretestību, slēdzi vai kondensatoru iekšā un tamlīdzīgi.

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

1. un 3. links ir par programmēšanu, nevis elektrību (robotiņi tur ir garāmejot, kā līdzeklis, lai mācītu programmēt) Pārējie ir uz konstruktoriem, kurus var salikt basically katru vienā veidā. Nē, nu, it's something (+ rezultāts ir smuks, tas gan), bet oriģinālie konstruktori, par kuriem es te runāju, bija daudz universālāki. Līdzīgi kā no lego, tās daļas varēja salikt kopā neierobežoti daudzos veidos, un iegūt visdažādākos rezultātus.

Labots - Vilx-
Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Nu tad pa tēmām elektronikas shēmas, piemēram, LC oscilator circuits http://www.circuitstoday.com/lc-oscillators-and-types

 

ar saites spoli, ar izvadu no tinuma, ar kondensatoru saiti, paši tinam spoles 2000 vijumu uz burkas ar izvadu no katra 50-tā tinuma, un spēlējamies pa skaņu diapazonu, taisam 2 tādus, laižam signālus kopā un mēģinām meklēt metālu ( jā, zinu, ka novecojis princips, nav precizs, izskaņojas, bet būvēšanas prieka vairāk, kā vajadzīgs)

 

Un tad visas parējās standartshēemas, kas kaut ko midžina, pīkst, pārvieto, pastirpina, ierosinās, uztver utt.

Ar lodēšanu vai detaļu štepselēšanu kopā ar štekeriem, kā vajag.

Link to comment
Share on other sites

Interesanti. :)

 

Enīvei, šitais jau sāk aizbraukt oftopikā - mani interesē tā instrukcija. :)

Link to comment
Share on other sites

OffTopiks gan.. tomēr var būt šo tēmu ir vērts apspriest, iespējams kādam tas palīdzēs bērnam iegādāties interesantu konstruktoru un rezultātā būs bērns, kuram kaut kas interesē izņemot virtuālās lietas...

Link to comment
Share on other sites

Tas, kas man patika tajā oriģinālajā konstruktorā, ir, ka tur varēja labi redzēt pamatprincipus - saliec spuldzītes virknē, un spīd tumšāk. Saliec paralēli, un bača nosēžas 2x ātrāk. Saliec 2 bačas virknē, un spīd spoži... uz īsu brīdi. :D Spolīte ar serdi kļūst par magnētu, kad pieliek elektrību. Vadiņi ir lokani, un vada elektrību vienalga kā tos krustu šķērsu novieto (plus, saliekot kopā ar shēmas bildīti, var arī saprast, kā shēmas jālasa). Slēdži acīmredzami savieno/atvieno vadiņus. Eventuāli mans komplekts tika arī papildināts ar relejiem (pateicoties papum), kas pavēra vēl plašas iespējas. Herkons man bija tikai viens un īslaicīgi, bet tas arī ir foršs uzskates materiāls. Utt. utjpr.

Labots - Vilx-
Link to comment
Share on other sites

Tēma interesanta un gan jau Vilx kādam tā instrukcija atradīsies. Vot par to programēšanu Raimonds 1 es galīgi nepiekrītu, ka ar to ir jāsāk. Vispirms jāapgūs vismaz pamatzināšanas elektronikā un tikai tad var domāt par programēšanu. Citādāk tagad pilna pasaule ar programētājiem, kuriem nav elementāru zināšanu citās nozarēs un visu laiku tapēc ir lažas programās. Ja autoservisā meistars nepievilks autiņam riteni un tādu mašinu palaidīs braukt, tad būs lielas ziepes, bet ja programētājs  programā plusa vietā ieraksta mīnusu  un atskrūvejās rittenis, tad ne par ko neatbild.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

programētājs programā plusa vietā ieraksta mīnusu un atskrūvejās rittenis,

 

Nepareizi. Programmētājs izstrādā programmu, interfeisu lai datus attēlotu, datus savada citi.

Elektronika un programmēšana ir pilnīgi dažādas lietas - es pārzinu abas (t.sk. arī Siemens Logo, Simatic, PC dzelžus zemajā līmenī, ir arī pieredze ar RISC(SPARC)). Ja ir vajadzība programmēt dzelžus, ja jāprogrammē draiveris kādam dzelzim, tad jāzin elektronika, tad jāpārzina konkrētais dzelzis un konkrētā OS(šīs lietas ir darītas). Ja jāprogrammē CMS vai foruma dzinis, tad elektronika ir pilnīgi pie kājas. Tā ka, Didzi, vispārināt nevar(vispār jau nekur dzīvē nevar vispārināt).

Labots - rubb
Link to comment
Share on other sites

OK piekrītu, bet mums vairāk runa gāja par tehniskām lietām. kaut vai tam pašam Lego. Nu saprogramē visādas darbības, bet motori nevar pavilkt, ceļamkrāni gāžas un riteņi buksē, jo jaunajiem ''programētājiem'' nav plnīgi nekādas sajēgas ne no mehānikas, ne no elektronikas, ne no elektrības. Skaidrs, ka interneta lapu vai grāmatvedība slietu programēšana, tas cits jaurtājums. Lai gan vajadzētu arī zināšanas grāmatvedībā.

Link to comment
Share on other sites

Man ar radiokonstruktoru bija amizants gadījums. Es dažus gadus nostrādāju tur, kur, man tagad par lielu izbrīnu, izrādās tie ir bijuši ražoti. Tas bija uzņēmums ar zināmu slepenību, kā jau PSRS. PSRS kāds bija izdomājis, ka militāras rūpnīcas varētu no atlikumiem ražot sadzīves patēriņa preces. Patiesībā tas nebija iespējams. Tos kontruktorus tur neražoja, bet iespējams tikai komplektēja kopā. Vienreiz ejot pa cehu, es ievēroju, ka noliktavas dāmas komplektēja kopā kaut kādu radiokonstruktoru. Pienācu tuvāk, lai apskatītu, taču netiku pielaists tuvāk par pieciem metriem, ar piebildi krieviski, ko es nekad neaizmirsīšu: "Ne katrs zaglis ir radioamatieris, taču katrs radioamatieris ir zaglis!"

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Nja... vot bija man konstruktors, kur jāsaliek AM radio. Elementārs, svārstību kontūrs, kurš jātin pašam uz ferrīta, augstfrekvences pakāpe uz ... neatceros, vai MP401 vai 402 traņiem, gala pastūzis uz MP39, vai 40...

Nedarbojās. neķēra neko... Šo dampi provēju stellēt kopā kādos 10 gados. Pēc pāris gadiem es sakrāju un nopirku multimetru (neatceros modeli, tas, ar to grozāmo disku, IMO katram tāds bija). Tad arī pētīju kāpēc saliktais aparāts neko neķer - izrādās ka augstfrekvences traņi ir bojāti. Iespējams, ka pats šos uzcepu - lodāmurs man nebija smalks, arī zināšanas nebija. Bet ok, tas, ka dampis nedarbojās, lika man domāt... Nujā, Ventspilī radibodē šādus tranzistorus dabūt bija neiespējami. Kā jau padomju laikos - nekā nebija. 

Labots - rubb
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

OK piekrītu, bet mums vairāk runa gāja par tehniskām lietām. kaut vai tam pašam Lego. Nu saprogramē visādas darbības, bet motori nevar pavilkt, ceļamkrāni gāžas un riteņi buksē, jo jaunajiem ''programētājiem'' nav plnīgi nekādas sajēgas ne no mehānikas, ne no elektronikas, ne no elektrības.

Tāpēc jau tas ir konstruktors, lai ar to varētu eksperimentēt, un apgūt visādas šādas lietas. :)

 

@@rubb - PSRS kvalitāte (t.sk. tam konstruktoram) iesūkāja gan, tur nevar nepiekrist. Es domāju, ka mūsdienās to visu varētu DAAAAAAUDZ labāk uztaisīt.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pēc pāris gadiem es sakrāju un nopirku multimetru (neatceros modeli, tas, ar to grozāmo disku, IMO katram tāds bija)
Tu par šito?

122.jpg

 

 

Bija ļoti populārs, man ar tāds bija.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Ja nemaldos, tad pirms gadiem 16 Suntažu visdusskolas fizikas kabinetā bija diezgan daudz to 21to konstruktoru, iespējams vēl instrukcijas saglabājušās. Gadījumā, ja kādu pazīsti no turienes, tad var uzjautāt.

Atceros ka vienreiz mēģināju salikt to radio, neatceros vai tas ir tieši tas pats konstruktors. 

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...