Jump to content

Matemātika piektdienai


vvv
 Share

Recommended Posts

Man garā un ērkšķainā ceļā sanāca nonākt līdz 4r^2 + 4r = 1, no kā dabū, ka r = (sqrt(2) - 1) / 2

Link to comment
Share on other sites

Skaitliski tuvu tam man arī sanāca. Tik pie tik smukas izteiksmes pagaidām netiku. Jāmeklē kļūda izvedumā.

Link to comment
Share on other sites

Vvv, varbūt var kādu vienādojumu atmest, jo trijstūra garā katete ir vienāda ar īsā katete + 2r.

Un 2.vienādojumā kļūda. S=a*b/2

Parisināt gribas, bet ne šovakar

Link to comment
Share on other sites

nevertell
6 hours ago, rooyar said:

Kvantu datoru izmanto tikai matemātiskiem apreiķiniem ,tas nekļūs par datoru aizstājēju....

 

Neviens nesaka, ka kvantu skaitļošanas ierīces aizstās Von Ņūmena datorus.

Link to comment
Share on other sites

nudien,

10 minutes ago, vvv said:

kurš to var atcerēties

(man visulaiku bija tāda sajūta, ka es uz šito blenzdams kaut ko būtisku neatceros), man bija cits ceļš, kaut kad vēlāk uzrakstīšu

 

bet tev nezināmo kļūst mazāk, ja... apmēram kā @marizo jau paspēja uzrakstīt, bet ne gluži tā:  b = 1- a + 2r

Link to comment
Share on other sites

Apskatiet, es jau tiku izlabojis to kļūdu, sākumā nedarakstīju līdz galam 2. vienādojumu, nebija dalīts ar 2 galā, komentārā viss izlabots, uz papīra man pareizi.

14 minutes ago, marizo said:

varbūt var kādu vienādojumu atmest

Bet to jau es darīju. Atmetu, atmetu... beigās viens vienādojums ar vienu nezināmo r.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, nevertell said:

Von Ņūmena

nabaga fon Neimans, nav viņam paveicies ar viņa vārda konsekventu atveidi dažās valodās

Link to comment
Share on other sites

Nezinu, vecīši. Izgāju cauri saviem rēķiniem. Tagad, man šķiet, viss pareizi (bet vai ir pareizi?). Gala vienādojums man sanāk šāds:

8r^2+4r(sqrt(r^2+r))+2r-1=0

Atbilde: r = 0,18623

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

paņem izmēri ar lineālu vai uzzīmē kādā cad

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Tu domā, ka CADā būs viegli to uzzīmēt?, ja nezin leņķus.

Pārbaudīju, it kā viss pareizi man. Tik cik neprecizitātes dēļ noapaļošanas.

Trijstūra laukums S = 0,22195

Trijstūra pusperimetrs p = 1,19179

Trijstūra īsākā katete a = 0,50556

Trijstūra garākā katete b = 0,87802

Riņķa līnijas rādiuss r = 0,18623

Lielā kvadrāta laukums sanāca 1,02652, precīzi būtu 1, bet te es vainoju noapaļošanu, tāpat, nevar līdz galam ticēt WA precizitātei.

Pēc Pitagora teorēmas a^2 + b^2 = 1^2, pārbaudot sanāk 1,02651

Nu nav pavisam precīzi, bet tuvu tam, kam jāsanāk.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
19 minutes ago, vvv said:

Tu domā, ka CADā būs viegli to uzzīmēt?, ja nezin leņķus.

aizņēma 1 minūti

n4ebs8.png

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Piedodiet, atvainojiet. Atradu kļūdu. Nebiju WolframAlphā pareizi iedrukājis gala vienādojumu, zem saknes pirmais saskaitāmais jāreizina ar 2. Nu viss nostājas daudz smukāk.

Vienādojums ir šāds: 8r^2+4r(sqrt(2r^2+r))+2r-1=0

Atbilde: r = 0,18301

jebšu r = (sqrt(3) - 1) / 4

Pavisam smuki, vai ne. :)

Tādā gadījumā:

S = 0,21650

p = 1,18301

a = 0,5

b = 0,86603

Pārbaude lielā kvadrāta laukumam dod 1 aptuveni (kalkulatorā atbilde 0,99997)

Pārbaude pēc Pitagora teorēmas dod 1 aptuveni (kalkulatorā atbilde 1,000008)

Var teikt, uzdevums izrēķināts.

Link to comment
Share on other sites

O, Andris CADā arī to pašu dabūja. Andri, tu esi veikls CAD rasētājs, ja pa minūti tiki galā. :) 

Link to comment
Share on other sites

Ievērojāt. Trijstūra šaurie leņķi 30° un 60°. Ja to sākumā ievērtē, uzdevums varbūt atrisinās vieglāk. Tik, kā to ieraudzīt? Līdz tam jāaizdomājas, tas jāizved kaut kā.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

A ko tur raset? Uzzime kvadratu UN aplus, nodefine ka apli pieskaras tam malam, pats visu atrisina 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu, vecīt. Nodefinēt, tas jau ir nākamais līmenis. Tu CADā nevis kā rasētājs uzvedies, bet kā programmētājs. :)

Link to comment
Share on other sites

Ka vajadzēja ar CADu sākt. :)

Re ko es uzrasēju:

58d9afee9baf1_Ekrnuzmums.png.331f091fa5a39a69d63c8df4be397a78.png

Sapratāt? Trijstūri sadala četros taisnleņķa trijstūros un vienā kvadrātā.

Tagad lielākā trijstūra laukums summējas no kvadrāta laukuma, divu vienādu mazāko trijstūru laukuma un divu vienādu nedaudz lielāko trijstūru laukuma.

S = r^2 + 2(r × x)/2 + 2(r × (1 - x))/2

Atveram iekavas, notiek jaukas lietas, iksi noīsinās S = r^2 + rx + r -rx = r^2 + r

Ņemam lielā kvadrāta laukumu 4(r^2 +r) + 4r^2 = 1

Vienādojums, kuru jāatrisina 8r^2 + 4r - 1 = 0

Atbilde tā pati r = 0,18301

jebšu r = (sqrt(3) - 1) / 4

:D

Pirmais risinājums no manis bija «caur stāstiu». Otrais pavisam vienkāršs sanāca, pat nebija vajadzības pēc matemātikas rokasgrāmatas. Uzreiz vajadzēja ar CADu sākt.

Pirmajā gadījumā ar saknes vilkšanu no a kaut kas līdz galam tīrs nebija, tāpēc gala vienādojums tāds nesmuks. Bet saliekot visas vērtības, nevar piesieties ne vienā vietā, viss sanāk, kā tam jāsanāk. No gaišās puses skatoties, bez pirmā risinājuma mēs neuzzinātu S, p, a, b. :sarkasms:

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, 138 said:

nabaga fon Neimans, nav viņam paveicies ar viņa vārda konsekventu atveidi dažās valodās

Tā kā viņš idejiski ir ungārs, tad viņu valodā izrunājas apmēram Najmans . Tā kā aizbrauca uz ASV, tad viņiem tur tuvāk būs tieši Ņūmens. Tā kā uzvārdu viņam (kādam viņa sencim) varētu būt piešķīruši kādi vācu kungi, tad varbūt pat jāizrunā Nojmans.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, nevertell said:

Neviens nesaka, ka kvantu skaitļošanas ierīces aizstās Von Ņūmena datorus.

Man pirms pāris gadiem nācas klausīties daudzos idjotos kuri runāja ,itkā tie taisītos nomanīt mūsdienu datorus.....

Labots - rooyar
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Atradu vienu no skata simpātisku uzdevumu. Neesmu vēl risinājis, bet pirmajā acu uzmetienā izskatās, ka atrisinājumu daudz.

Uzdevums:

Jāuzraksta desmitciparu skaitlis ar noteikumu - pirmais cipars skaitlī parāda, cik nulles ir skaitlī, otrais cipars parāda, cik vieninieku ir skaitlī, trešais cipars, cik divnieku ir skaitlī... un tā tālāk... pēdējais (desmitais) cipars skaitlī parāda, cik devītnieku ir skaitlī.

Sameklēt tādu(s) skaitli(skaitļus), domāju, nebūs pārāk grūti, bet atrast kaut kādu vispārīgu risinājumu, izskatās, tā viegli nesanāks, ja vispār sanāks.

Kā reiz piektdiena. :)

Link to comment
Share on other sites

Der. Forši, malacis. Es vēl netiku līdz reķināšanai. Būšu kļūdījies rakstot, ka ir vairāki atrisinājumi. Citādi Andris būtu visus iespējamos variantus uzrakstījis. :)

Link to comment
Share on other sites

varbūt kādam nebij ko darīt 200 gadus atpakal un parbaudija visu virkni :D

Tur tada trepīte sanāk, ja pamēģina ar dažādirm ciparu daudzumiem

[ 1, 2, 1, 0 ]
[ 2, 0, 2, 0 ]
[ 2, 1, 2, 0, 0 ]
[ 3, 2, 1, 1, 0, 0, 0 ]
[ 4, 2, 1, 0, 1, 0, 0, 0 ]
[ 5, 2, 1, 0, 0, 1, 0, 0, 0 ]
[ 6, 2, 1, 0, 0, 0, 1, 0, 0, 0 ]

 

varbūt ar 11 cipariem ir

[ 7, 2, 1, 0, 0, 0, 0, 1, 0, 0, 0 ]

Labots - AndrisBB
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Es skatos skaitlim no otras puses. Ja galā 9, tātad jābūt deviņiem devītniekiem, nu nederēs, jo tad deviņiem jābūt arī citiem skaitļiem, ja galā 8, arī nederēs... ja galā 1, arī nederēs, jo tad kaut kur skaitlī jāparādās devītniekam, kas izraisīs kāda cipara parādīšanos skaitlī 9 reizes... tātad galā 0. priekšpēdējo skaitli līdzīgi apskatām... un tā kāpjamies atpakaļ... Piņķerīgs uzdevums.

Link to comment
Share on other sites

vai tik beigās nesanāk tāpat pārbaudīt visus skaitļus

Es atradu interneta risinajumu, baigi neinteresantais. Pa pusei minēšana, pa pusei reķināšana.

Link to comment
Share on other sites

Nav jau jēgas pārbaudīt *visus* skaitļus, ja reiz ir zināms, ka ciparu summa ir vienāda ar ciparu skaitu.

Link to comment
Share on other sites

pirms 6 stundām , binary teica:

ja reiz ir zināms, ka ciparu summa ir vienāda ar ciparu skaitu.

Tas nav acīmredzams, lai to zinātu, jāpierāda. Kad gatavas atbildes apskata, jā, tas tā ir.

Link to comment
Share on other sites

@vvv, kādā ziņā - nav acīmredzams? IMHO tas ir tieši tikpat acīmredzams kā tas, ka četrstūra leņķu summa ir 2π radiānu, neatkarīgi no četrstūra leņķu izmēra.

Jāpierāda būtu tad, ja uzdevums būtu "pierādīt", nevis "atrast skaitli".

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Piektdienai uzrakstīšu vienu vecu matemātisku joku. Gan jau daži biedri atcerēsies, bet, kas neatcerēsies, tiem būs interesanti.

 Trīs draugi kopā aizgāja uz restorānu paēst. Beigās viņiem oficiants atnesa rēķinu par 25 eiro. Katrs draugs iedeva oficiantam pa 10 eiro banknotei. Oficiants aiznesa naudu pie kasiera, kasieris izdeva atlikumu 5 eiro. Oficiants aiznesa atlikumu mūsu trīs draugiem, tie paņēma katrs pa 1 eiro, bet 2 eiro atstāja oficiantam kā dzeramnaudu.

 Tagad skatieties:

Katrs no draugiem samaksāja 10 eiro, bet katrs dabūja 1 eiro atpakaļ, 10 eiro - 1 eiro = 9 eiro, tātad katrs atdeva 9 eiro.

Ja viņi atdeva 3 × 9 eiro = 27 eiro, un oficiants paturēja 2 eiro, sanāk 27 eiro + 2 eiro = 29 eiro..., tad kur palika 1 eiro? Bija taču 30 eiro.

:)

 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Pēdējā laikā pa internetu klejoja kas līdzīgs:

Jurčiks aizņēmās no muteres un fātera no katra pa 50 EUR un nopirka kedas pa 97 EUR. No atlikuma atdeva katram pa eiro un vienu eiro paturēja sev.

Tātad sanāk ka katram ir parādā pa 49 EUR, kas kopsummā ir 98. Pieskaitot vienu eiro, kuru paturēja sev, sanāk 99. Tad kur palika 1 Eur?

Link to comment
Share on other sites

Ķeršana uz muļķi ir iekš aplamības 27 + 2.

2 eiro oficiantam ir iekšā tajos 27,  25 + 2 = 27.

27 + 3 = 30. 27 samaksāja, 3 dabūja atpakaļ.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Stāsta morāle ir sekojoša - aizņemties nav izdevīgi, nauda izkūp tā ka pat izskaidrot nevar kur.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Te jums vēl viens netā uzrakts uzdevums smadzeņu kustināšanai :D.

 

 

x.jpg.1e34aacd7c15b91a29cd33206cf81f29.jpg

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

24?

 

jo:

ja trīs dažādi skaitļi, tad visu summa;

ja malējie vienādi, tad malējā un vidējā summa;

ja vidējais vienāds ar kādu malējo, tad vidējais

Link to comment
Share on other sites

Ronalds
pirms 9 stundām , 138 teica:

ja trīs dažādi skaitļi, tad visu summa;

1+4+3 = 13?  

 

Nē, nebūs gan!

Link to comment
Share on other sites

65.

Ja visi trīs skaitļi ir atšķirīgi, tad otrā un trešā skaitļa reizinājumam jāpieskaita pirmais skaitlis.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...