Jump to content

Matemātika piektdienai


vvv
 Share

Recommended Posts

1 stundu atpakaļ, vvv teica:

Tu arī zini. Zini, bet neatceries.

Nē, ne zinu, ne atceros. Palasīju wikipēdijā, hmm..., nein...

Link to comment
Share on other sites

Ne jau visas palīgskolās to mācija! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Pats pirmais semestris man bija pirms 25+ gadiem. Kopš tā laika matrica nepastarpināti nav nākusi virsū. Šis tas jau aizmirsies.

Labots - ggg97
Link to comment
Share on other sites

Arī esmu augstskolas 1. semestrī mācījies, bet protams pēc 17. gadiem jau aizmirsies!

Link to comment
Share on other sites

Aleksejs

Minecraftā visi ir redzējuši kalkulatorus, taču lūk arī Rollercoaster Tycoon:

 

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, ggg97 teica:

Kopš tā laika matrica nepastarpināti nav nākusi virsū.

Pieļauju, programmētāji dabū bieži saskarties ar matricām.

Man arī daudz kas ir aizmirsies. Bet matricas pa reizei izmantoju. Lai rēķinātu vienādojumu sistēmas, ļoti ērti. Protams, ar roku rēķinot lietot matricas parasti neatmaksājas, bet ja pa rokai gudrāks kalkulators, tad divās darbībās - atrast koeficientu matricas inverso matricu, pareizināt to ar brīvo locekļu matricu, rezultātā iegūstam matricu ar vienādojumu sistēmas saknēm.

Man vēl tika mācītas matricas vidusskolā, mūsdienās vidusskolā matricas nemāca, nezinu, vai toreiz visiem mācīja, es mācījos matemātikas novirziena klasē, mums mācīja. Atceros, daži izveicīgākie klases bērni pēc vidusskolas augstskolas matemātikas iestājeksāmenā pielietoja matricas, eksaminētāji bija sajūsmā.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , vvv teica:

divās darbībās - atrast koeficientu matricas inverso matricu, pareizināt to ar brīvo locekļu matricu, rezultātā iegūstam matricu ar vienādojumu sistēmas saknēm.

Te ar diviem polšiem par īsu..

Link to comment
Share on other sites

Bet tie divi polši tev jāņem līdzi, vismaz sākumam.

 

 

 

Labots - Zux
  • Patīk 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Pēc būtības, cik atceros to matricu rēķināšana bija elementāra, salīdzinājumam kas nāca pēc tam dif vienādojumi, integrāļi...

Link to comment
Share on other sites

Pirms 14 minūtēm , vvv teica:

Tur pat divi polši nepaies, kā tu jau rēķināsi ar matricām. :D

Ta jopt!!  Sūdīgas tad tās matricas! 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 12 minūtēm , xp teica:

to matricu rēķināšana bija elementāra

Tieši tā. Skaistums matricu rēķinos, ka viss notiek caur elementārām darbībām (+, -, ×), ļoti sarežģīti rēķini caur matricām kļūst vienkārši. Tikai tas matricu pielietojums padara visu aprēķinu ļoti garu. Neesmu gudrs datorlietās, bet datoristi varētu nokomentēt, tā ir vai nav - matricas datorpasaulē ir ļoti nozīmīgas.

Link to comment
Share on other sites

Varbūt kāds var pastāstīt - piemēram, ir problēma, un ar matricu palīdzību to novērsa!

Tā jau tas ir augstskolā augst. mateni māca, bet tās reālo pielietojumu dzīvē nē!

Link to comment
Share on other sites

Atceros, mums matemātikas pasniedzēja teica tā - ne jau jūs visi iemācīto matemātikā dzīvē dabūsiet lietot, bet jums visiem matemātika iemācīs pareizo domāšanu. Smadzenēs zobratiņi tiek sajūgti, mācoties matemātiku.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Pirms 16 minūtēm , vvv teica:

Neesmu gudrs datorlietās, bet datoristi varētu nokomentēt, tā ir vai nav - matricas datorpasaulē ir ļoti nozīmīgas.

Pielauju domu ka vinas ir nozimigas, tikai loti retais vinas izmanto tieshi, 99.9% gadijumu izmanto jau pirms 30 gadiem uzrakstitas bibliotekas, maz ticams ka matricu aprekjinos pedeja 20gade kas mainijies. Visu to kodu pa jaunu var rakstit tikai mulkji vai studenti.

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

raivix95

Mums skolotāja teica tā - neviens jūs rēķināt nejēdzat, bet izaugsiet tāpat par krietniem cilvēkiem. :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , raivix95 teica:

Augstskola iemāca riebumu pret mateni uz visu atlikušo dzīvi.

Kāpēc tu tā saki. Skaties, kā Zuxis pret mateni - matemātika dārgāka par diviem polšiem. :)


Pirms 2 minūtēm , AndrisBB teica:

tikai loti retais vinas izmanto tieshi, 99.9% gadijumu izmanto jau pirms 30 gadiem uzrakstitas bibliotekas

Tātad uz matricām, kas tajās bibliotēkās, daudz kas balstās.

Link to comment
Share on other sites

AndrisBB

Nu kautvai ta pati 3d grafika vienas matricas vien ir (objectu parvietosana, rotesana utt)

  • Atbalstu 2
Link to comment
Share on other sites

kāpēc es šo topiku atvēru? Tagad čaiņiks jāiet dzesēt :D

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

CosmosDC
pirms 3 stundām , vvv teica:

Man vēl tika mācītas matricas vidusskolā, mūsdienās vidusskolā matricas nemāca, nezinu, vai toreiz visiem mācīja, es mācījos matemātikas novirziena klasē, mums mācīja.

Māca arī mūsdienās matemātikas novirziena klasēs.

Link to comment
Share on other sites

Zini, ka māca? Var jau būt. Vienkārši man viena radu meita tieši šogad pabeidza 1. ģimnāziju, tur, cik es saprotu, visi matemātiku padziļināti mācās, viņai vēl nesen uzprasīju, vai matricas tika mācītas, teica, ka, nē.

Link to comment
Share on other sites

pirms 3 stundām , xp teica:

Pēc būtības, cik atceros to matricu rēķināšana bija elementāra, salīdzinājumam kas nāca pēc tam dif vienādojumi, integrāļi...

Man parādījās RTU 1. kursā. Vispār kaut kā viena no grūtākajām lietām, kas lēni pieleca, bet kad pieleca, tad aizgāja. Nezinu kāpēc, jo matemātika patika un viegli gāja. Mācīja vecais Stanke. 

Link to comment
Share on other sites

pirms 4 stundām , vvv teica:

Pieļauju, programmētāji dabū bieži saskarties ar matricām.

Tik pat labi var teikt, ka grāmatveži dabū bieži saskarties ar gāzbetona blokiem :D

 

pirms 3 stundām , vvv teica:

Neesmu gudrs datorlietās, bet datoristi varētu nokomentēt, tā ir vai nav - matricas datorpasaulē ir ļoti nozīmīgas. 

Te jau @AndrisBB minēja - 3D grafika. Gan jau 2D grafika arī. Datorgrafika ir ne tikai pirmais un vienīgais, kas te ir minēts, bet arī pirmais un vienīgais, kas man ienāca prātā :D

 

Nēnu gan jau fizikas dzinējos arī tiek izmantota "matricu matemātika", bet reti kurš tos dzinējus raksta. "Programmētājs-parastais-guru" raksta "3D vektors reiz 3D vektors plus 2D vektors mīnus 2D vektors", nevis strādā ar matricām.

 

Visbiežāk programmētājs nemaz nezina, ka kaut kādas viņa izmantotās darbības ir implementētas, izmantojot matricas.

Link to comment
Share on other sites

marrtins
Pirms 1 minūtes , binary teica:
pirms 4 stundām , vvv teica:

Pieļauju, programmētāji dabū bieži saskarties ar matricām.

Tik pat labi var teikt, ka grāmatveži dabū bieži saskarties ar gāzbetona blokiem :D

 

Nu matrica sanāk divdimensiju masīvs. Domājams, reti kurš programmētājs ar to nesaskaras :) 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , marrtins teica:

Nu matrica sanāk divdimensiju masīvs.

Nē. Divdimensiju masīvs ir nevis matrica, bet vai nu pointeris uz secīgu baitu virkni, kur vērtība ir ierakstīta adresē "array_ptr + y * array_width + x", vai arī pointeris uz pointeru masīvu, atkarībā no konkrētā masīva veida. Principā 2D masīvam katrā "rindā" var būt atšķirīgs "kolonnu" skaits; jebšu katrā "kolonnā" var būt atšķirīgs "rindu" skaits. Da i vispār 2D masīvam nav ne rindu, ne kolonnu. Nav ne jausmas, kāpēc skolās māca bullshitu, ka 2D masīvs ir "būda ar logiem".

 

:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Pirms 19 minūtēm , binary teica:

3D vektors reiz 3D vektors plus 2D vektors mīnus 2D vektors

Aha. Vektors arī ir matrica. :D Vienas rindas matrica (vai vienas kolonnas matrica). Un vektoru vektoriālais reizinājums (AndrisBB šeit to sauca par cross product, tā, laikam, tas angliski saucas), tur rezultātu arī var izteikt kā matricu... Tā ka, jūs programmētāji, nekur no matricām neizspruksiet.

Link to comment
Share on other sites

CosmosDC
Pirms 54 minūtēm , vvv teica:

Zini, ka māca?

Jā, jo pats mācījos pirms 8 gadiem, uzskatu tās par "mūsdienām".

Skolai tur mazs sakars, R1Ģ vai ne R1Ģ, acīmredzot, skolotājas iniciatīva. Elementāras darbības ar matricām iemācīja, par to arī attiecīgajai "lauku skolas" skolotājai varu pateikties.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , ggg97 teica:

Alus sešpaka nav matrica?

:D

Gan jau, ka ir. Tā sanāk vieninieku matrica.

1 1 1

1 1 1

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Ja reiz par matricām, tad kā lai tās pielieto, lai atrastu šāda tipa verķi?

image.png.a550bb34edb8e8b5f13bfc7598d6a503.png

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...