Jump to content

Matemātika piektdienai


vvv
 Share

Recommended Posts

Pirms 37 minūtēm , AndrisBB teica:

 

Viņš vienkārši mēra cik ātri riteņi griežas, ja viens atšķiras (griežas ātrāk), tad sāk rādīt brīdinājumus par to ka viena riepa pamiksta. Nekādai lielajai starpībai spiedienā nav jābūt, ir gadijies tā ka baigi lēnu laiž gaisu, nagla bij iedūrusies.

 

Hmmmm.

Man šķiet, ka cietai un mīkstai riepai rotācijas virsmas garums ir identisks, riepa taču ir armēta, tā piepūšot nemaina savu apkārtmēru kā balons.

Vai AndrisBB kļūdās triviālos matemātiskos spriedumos, vai tomēr es kļūdos savos uzskatos par riepu īpašībām?

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , 138 teica:

Man šķiet, ka cietai un mīkstai riepai rotācijas virsmas garums ir identisks, riepa taču ir armēta, tā piepūšot nemaina savu apkārtmēru kā balons.

Ko tad tu pusmīkstu riepu neesi redzējis?

Izrēķini par cik % izmainīsies apgriezieni pie identiska ātruma, ja nosēdīsies pa 5mm.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , 138 teica:

vai tomēr es kļūdos savos uzskatos par riepu īpašībām?

tu kļūdies. Jo mīkstai riepai diametrs izmainās. attiecīgi sensors šo riteņa griešanās ātrumu izmēra [nu labi neizmēra, bet dod datus kompim, kas sarekina un parada displeja ja kautkas nav ka vajag], kā @AndrisBB teica. 

Labots - x_rays
Link to comment
Share on other sites

Pirms 54 minūtēm , AndrisBB teica:

Ko tad tu pusmīkstu riepu neesi redzējis?

Esmu redzējis, un tieši tāpēc mani izbrīnīja tavs sākotnējais komentārs.

Mīkstai riepai iespiežoties, deformējas riepas šķērsprofils (un arī "cietai", tikai mazākā mērā), bet nemainās tās apkārtmērs. Neuzmontētas jaunas riepas apkārtmērs ir vienāds gan ar uzmontētas nepiepumpētas riepas, gan piepumpētas riepas apkārtmēru. Tā man šķiet. Jo armējums nevarētu riepai ļaut īpaši izstiepties vai sarauties "garumā". Pieļauju, ka tā "izstiepjas" par 0.000x %, kas nez vai ietekmē griešanās ātrumu pietiekami, lai to varētu izmērīt ar primitīvu sensoru.

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 5 minūtēm , mickys teica:

Smukas bildītes un ne pārāk daudz burtu! :spruce_up:

 

Citēt

..changes in roll radius and oscillation behaviour..

A vot cik tad, procentuāli, izmainās riepas roll radius pie tevis minētās 0.3bar spiediena atšķirības no normas?

Un kāpēc sliktās riepas sensora signālu ilustrējošais grafiks (no 1:10 līdz video beigām) ir nevis ar palielinātu frekvenci, bet neregulārs?

Link to comment
Share on other sites

Man šķiet, ka šis varētu būt no tiem gadījumiem, kad "patiesība ir kaut kur pa vidu" un ir krietni sarežģītāka.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Kura līnija garāka? Sarkanā vai melnā?   
image.thumb.png.a01ab087b45a29f311e20664eb967377.png

 

Diametru starpība jau neveidojas uz staipīšanos pa riņķa līniju, bet gan uz šķērsprofila izmaiņām. Te noder bildīte par riepu dilšanu. 
Will it ruin tires if you inflate them to 40 psi instead of 35 psi, when  the recommended psi is 35? - Quora

Link to comment
Share on other sites

Pirms 13 minūtēm , kreizā Kāja teica:

visu nosaka rādiuss

 

Pirms 57 minūtēm , kreizā Kāja teica:

riepa NAV apaļa!

 

Apreģeļis :)

Link to comment
Share on other sites

Pirms 17 minūtēm , kreizā Kāja teica:

Sarkanā un melnā līnija tur ir liekas, visu nosaka rādiuss.

Taisnība, my bad, neesmu vēl līdz galam pamodies. 

 

Būtu jāpārfrāzē - kurš viduspunkts ir tuvāk centram, sarkanās vai melnās līnijas. 

 

@138 Uz šķērsprofila izmaiņu. Skatīt otrās bildītes 1.gadījumu. 

Link to comment
Share on other sites

pirms 5 stundām , 138 teica:

Jo armējums nevarētu riepai ļaut īpaši izstiepties vai sarauties "garumā".

Kādā virzienā ir tas armējums? Kā šis virziens ietekmē riepas spēju "izstiepties vai sarauties"?

 

Kā to spiediena un griešanās ātruma attiecību ietekmē riepas protektors (tā deformācija, izslīdēšana atkarībā no spiediena)?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, binary teica:

Kādā virzienā ir tas armējums?

Es biju domājis, ka visos, bet ja tu tā saki...

low-glowing-electric-bulb-lamp-on-dark-b

 

Varētu tā būt, ka armējums riepas deformāciju šķērsvirzienā ierobežo mazāk nekā tās deformāciju garenvirzienā.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 13 minūtēm , 138 teica:

Es biju domājis, ka visos, bet ja tu tā saki...

Es nesaku, es vaicāju. Es nezinu riepu uzbūvi.

 

pirms 2 stundām , 138 teica:

Un kāpēc sliktās riepas sensora signālu ilustrējošais grafiks (no 1:10 līdz video beigām) ir nevis ar palielinātu frekvenci, bet neregulārs?

Par to video - it kā parasti "indirect TPMS" aprakstos raksta, ka pustukša riepa griežas ātrāk. Parasti gan tie apraksti ir tādā "priekš tējkannām" līmenī.

 

Ja tomēr tas signāls kļūst neregulārs, tad tas varētu būt tāpēc, ka pustukša riepa ir "želejveidīgāka" - pie puslīdz vienmērīga riepas ārējās virsmas griešanās ātruma diska griešanās ātrums varētu būt nevienmērīgs.

 

Un, visbeidzot, ļoti iespējams, ka atkal jau "patiesība ir kaut kur pa vidu"… No Wiki:

Citēt

First-generation iTPMS systems are based on the principle that under-inflated tires have a slightly smaller diameter (and hence higher angular velocity) than a correctly inflated one. These differences are measurable through the wheel speed sensors of ABS/ESC systems.


Second generation iTPMS can also detect simultaneous under-inflation in up to all four tires using spectrum analysis of individual wheels, which can be realized in software using advanced signal processing techniques.

 

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Ja riepa ir tukša, tad auto brauc nevis ar "riepas diametru, bet gan līdzīgi kā bez tās - ar disku. Parasti riepas ir uz diskiem, kuru izmērs ir mazāks par pašu riepu. Ja mazliet padomāsiet, tad radīsies arī sapratne kāpēc riepa, kuras diametrs arī "mīkstā stāvoklī" ir pēc būtības tāds pats - silst, dilst, īpaši smuki no iekšas, pašgatavojas tās utilizācijai.

Vairāk piepūsts/mazāk piepūsts/normāli piepūsts -maina riepas saskarsmes laukumu ar ceļu, maina to, cik vienmērīgi pa visu riepas saskarsmes laukumu sadalīsies riepas slodze. Par cik riepa ir elastīga, tad pie nevienmērīga slodzes sadalījumua riepa dažādās saskarsmes laukuma vietās arī dilst dažādi. 

 

Kas te ko nesaprast? Vismaz man, kā riepu nespeciālistam škiet tā. 

Link to comment
Share on other sites

pirms 3 stundām , 138 teica:

A vot cik tad, procentuāli, izmainās riepas roll radius pie tevis minētās 0.3bar spiediena atšķirības no normas?

Aizej pie kāda auto nolaid vienā pusē riepu pa kādi 0.3 bāri un redzēsi kāda atšķirība.

Vai vienkārši piepumpē riepu. Pumpējot riepas pat var vizuāli redzēt kā izmainās riepas forma jau pie viena 1psi (0.07bar) piepumpēšanas, nemaz nerunājot par 0.3.

 

Auto tak sver ap 1.5 tonnu, kāds tev armējums riepā tur kautko var mainīt? Nolaidīsi spiedienu pietiekoši un sēdēs uz diskiem.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

superKrona

Ja riepā ir armējums un tā nav pārāk tukša, lai kropļotos un izslīdētu, tad tā diezgan stipri tēlo kāpurķēdi, kur noejamais ceļš nemainās no saspiestā rādiusa. Ja neticat, paskatieties uz tanku :)

Link to comment
Share on other sites

superKrona

Kur pazūd liekie kāpurķēdes posmi? Ja izslīd, tad riepa nodilst bezjēgā ātri un visu laiku kauc. Riepai apkārtmērs ir fiksēts (dzelzs kordi - kāpurķēde). Ja brauc ar galīgi tukšu, tā izslīd.

Labots - superKrona
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sveiciens Latvijas dzimšanas dienā!

Nezinu, vai tas sen parādījies, šodien atvēru MS Edge, tas nav pārlūks, ko ikdienā lietoju, skatos tur tāda iebūvētā funkcija tagad «Matemātiskais risinājums». Pārbaudīju darbībā, ne vienmēr nostrādā, bet ir OK, ja pārlūkā kas tāds.

Pamēģiniet paši, atlasiet šo vienādojumu sistēmu:

5x + 3y - 7z = 2

-2x -y + 2z = 1

4x - 8y - 3z = 12

Edge izrēķinās

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

3. Klases cietais rieksts. Protams, ka nekā sarežģīta, bet 3. Klasei?

IMG-20211206-WA0000.jpg

Pirms 1 minūtes , gitis teica:

3. Klases cietais rieksts. Protams, ka nekā sarežģīta, bet 3. Klasei?

IMG-20211206-WA0000.jpg

Un ko latviski nozīmē iestiklo?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 9 minūtēm , gitis teica:

Un ko latviski nozīmē iestiklo?

ielīmēt ar ķiti, vai piestiprināt ar loglīstēm loga rūti(stiklu) loga rāmī

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , Daiļais teica:

ielīmēt ar ķiti, vai piestiprināt ar loglīstēm loga rūti(stiklu) loga rāmī

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 15 minūtēm , gitis teica:

3. Klases cietais rieksts. Protams, ka nekā sarežģīta, bet 3. Klasei?

Kāpēc ne? Tāpēc jau tas ir "cietais rieksts" - uzdevums, kuru vajadzētu spēt atrisināt vien nelielai daļai attiecīgā vecuma bērnu. Tās darbības (atņemšana, saskaitīšana) pašas par sevi ar tādiem skaitļiem galvā risina jau 4-5 gadu vecumā.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 21 minūtēm , binary teica:

Kāpēc ne? Tāpēc jau tas ir "cietais rieksts" - uzdevums, kuru vajadzētu spēt atrisināt vien nelielai daļai attiecīgā vecuma bērnu. Tās darbības (atņemšana, saskaitīšana) pašas par sevi ar tādiem skaitļiem galvā risina jau 4-5 gadu vecumā.

Pirms 39 minūtēm , gitis teica:

 

 

Labots - gitis
Nevaru labot savu tekstu
Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , gitis teica:

 

Pirms 6 minūtēm , gitis teica:

 

Pirms 34 minūtēm , gitis teica:

3. Klases cietais rieksts. Protams, ka nekā sarežģīta, bet 3. Klasei?

IMG-20211206-WA0000.jpg

Un ko latviski nozīmē iestiklo?

Link to comment
Share on other sites

99% testu "cieto riekstu" sastādītāji nav iedomājušies, ka tajos ir iespējams saskatīt dažādas sakarības, nevis tikai to vienu, kuru viņi iedomājušies kā pareizo 🤦‍♂️

 

Tā šeit, aplūkojot pirmos 2 logus:

vidus_pa_labi = vidus_pa_kreisi - 1.5 * augša

apakša = augša * QUOTIENT((vidus_pa_kreisi + vidus_pa_labi);augša)

vai

apakša = vidus_pa_labi * augša + augša^augša

vai

apakša = vidus_pa_kreisi * augša - augša

 

Trešo logu iegūstam:

 4
8 2
 2 vai 264 vai 28

:D

 

Kas ir "pareizā" atbilde, kas tiek sagaidīta no trešklasnieka?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 11 minūtēm , 138 teica:

vidus_pa_labi = vidus_pa_kreisi - 1.5 * augša

Tā jau nav nekāda cita sakarība, bet vienkārši atvasinājums no tādas ko 3klasnieks saskatītu

 

ja iedod burtus tiem logiem, tad

 

    x

a     b

    y

 

2a - x = y

2b + 2x = y   // Šis ir tas ko domāju 3klasnieks saskatītu

 

Bet var jau pārvērst uz 

2b + 2x = 2a - x

2b = 2a - 3x

b = a - 1.5x

 

Jeb tā pati tava sakarība. Vai tā ir cita sakarība? Nē, tikai  cits pieraksts.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , AndrisBB teica:

ja iedod burtus tiem logiem, tad

 

    x

a     b

    y

x = a - b - 1

y = a + b + 1

IMHO :)

 

Šķiet, ne kāpināšanu, ne daļskaitļus 3. klasē vēl nemāca.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Man tur arī varianti sanāca, laikam pārāk sarežğīti skatos. :D

 

P.S. Tipiski trešklasnieki tiek galā pa vienkāršo, jo galva nav piebāzta viskautko. :)

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

@gitis  40 grādi. Nav ne jausmas, kā rēķināt - vienkārši iesitu dotos lielumus parametriskajā konstruēšanas softā. A=1.5 * Y

 

image.png.f390c7437abb8262612211fb67406b0b.png

 

Labots - Artanis
  • Patīk 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...