Jump to content

Es drukāju ātrāk par tevi...


vvv
 Share

Recommended Posts

Simsons2

sTcCBNk.png
Lēnā gaitā rakstot. ~100wpm aptuvenais max gan eng gan lv , parastais QWERTY neesu jau mazohists.

Labots - Simsons2
Link to comment
Share on other sites

 

 

veiksmi

 Paldies par vēlējumu.

 Nedomāju atteikties no QWERTY. Latviešu ergonomiskais izklājums ir labs latviešu tekstiem, citādi darbam pie datora tas ir garām. Kaut vai taustiņu kombinācijas Ctrl+z, Ctrl+x, Ctrl+c, Ctrl+v lietojot. Caur ŪGJRMV tas ir pagalam neērti, par q, w, y, x, tie vispār caur AltGraph spiežami. @ simbols caur AltGraph + Shift. Man ir pele, kurai softs palaižas caur taustiņu kombināciju Ctrl+Alt+Shift+3, simbols # tādējādi manā gadījumā vispār nav dabūnams, jo kad viņu rakstu AltGraph+Shift+3 (zem trijnieka skaitļu rindā tas #), man atveras peles softs, pameklēju googlē, ir tāda lieta, dažu Eiropas valodu izkārtojumu lietotāji, kuriem zem Ctrl+Alt+Shift+3 kaut kāds simbols, par šo iestreso.

 Lietoju AutoCAD. Tur daudz kas caur shortcutiem, kā uzliek ŪGJRMV izkārtojumu un mēģini kaut ko darīt AutoCADā, sākas čakars.

 Absolūti nav problēmu pārslēgties starp izkārtojumiem, sekundes daļas tas prasa, Ctrl+Shift vai Win+Space. Padomājiet, kā drukā tulki, teiksim no angļu uz krievu, no krievu uz angļu, domāju, ražīgam darbam viņi lieto gan angļu izkārtojumu gan krievu izkārtojumu, kas savstarpēji ir pavisam atšķirīgi, tā arī slēgalējas starp dažādiem klaviatūras izkārtojumiem.

Link to comment
Share on other sites

Padomājiet, kā drukā tulki, teiksim no angļu uz krievu, no krievu uz angļu, domāju, ražīgam darbam viņi lieto gan angļu izkārtojumu gan krievu izkārtojumu, kas savstarpēji ir pavisam atšķirīgi, tā arī slēgalējas starp dažādiem klaviatūras izkārtojumiem.

Nezinu, kā strādā tulki, бэт ман приекш криеву валодас ир QWERTY layouts.

To qwerty krievisko layoutu agrāk sanāca šad tad palietot, bet nu galīgi ne ikdienā, turklāt kirilica arī acis mežģī… Ja ikdienā būtu jāraksta, gan jau rezultāti būtu labāki.

http://10fastfingers.com/speedtests/generate_screenshot_result/26_57_297_0_0_54_2_83.89_626_3885(57 WPM, 297 symbols per minute)

Labots - binary
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

binary, paši krievi Krievijā rakstot krieviski ļoti daudz lieto QWERTY izkārtojuma paveidu ЯШЕРТЫ. Pedagogi tur par šo pat norūpējušies ir. ЙЦУКЕН krievu valodai ir tas pats, kas latviešu valodai ŪGJRMV, ja tā var izteikties. Tik krieviem tas viņu ЙЦУКЕН datoros ieviesās, mūsu ŪGJRMV neieviesās, diemžēl, un, izskatās, ies zudībā.

Link to comment
Share on other sites

Es par to, ka tas ЯШЕРТЫ ir stipri tuvs QWERTY, es pat teiktus - layotus principā tas pats, ar niecīgām modifikācijām (jāsaka gan, ka neizmantoju ЯШЕРТЫ :D). Pārslēdzoties starp valodām, smadzenēm nav jāpārslēdzas starp izkārtojumiem - kur bija "K", tur tas arī palika. Ja "K" pēkšņi atrodas tur, kur "R", bet "R" - tur, kur "H", savukārt "H" - tur, kur "[", tad tas ir mazliet sarežģītāk. Bet nu pierast, protams, var pie visa. Ir arī cilvēki, kuri tekoši runā 5 un vairāk valodās. Īpaši viegli viņiem tas padodas, ja viņi to ir apguvuši bērnībā, nevis sāk sapņot par apgūšanu 30+ gadu vecumā.

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

 

 

Īpaši viegli viņiem tas padodas, ja viņi to ir apguvuši bērnībā, nevis sāk sapņot par apgūšanu 30+ gadu vecumā.

Tas arī.

Ar sajūsmu skatos uz jūsu, puiši, augstajiem rezultātiem ātrdrukāšanas testā. binary, laikam, rekords starp šajā tēmā komentējušiem, cik tev bija? 115? Tas ir ļoti daudz. Es domāju, virs simts tiek tikai šajā ziņā apdāvinātie, talantam jābūt, un pareizi tu saki, jau no bērnības jāsāk. Es pie datora sāku strādāt, kad man bija tuvu 40, tāpēc labi apzinos, nekad man nebūs tādu sasniegumu, kā tiem, kas drukā jau no bērnības.

Link to comment
Share on other sites

J.Reinis

73 vārdi minūtē ar QWERTY

 

Ko es esmu par šiem testiem gan novērojis pats, gan lasījis ekspertu teikto, ir tas, ka lielākā problēma ir tajā, ka vārdu salikumi ir bez jēgas - tiklīdz tu pārdrukā normālu, saprotamu tekstu, ātrums uzlabojas vismaz par 30% un vairāk. Varat izmēģināt paši testos, kas ļauj iekopēt savu fragmentu no jebkura LSM/DelfiApollo raksta vai jebkuras citas vietas - uzreiz redzēsiet, ka ātrums palielinās dramatiski. Ja rakstat paši savu tekstu, kā piemēram šobrīd es rakstu šo rakstu, ātrums noteikti būs vēl lielāks. Nešaubos, ka pašlaik man ir vismaz 100-120+ vārdi minūtē mierīgi.


P.S. lai to Latviešu izklājumu izmantotu ir jābūt tiešām pilnīgam mazohistam vai trakajam. It sevišķi, lai to izmantotu prikola pēc lai pazīmētos citu priekšā. Tas ir tas pats kā ar DVORAK un citu layoutu izmantotājiem.


P.P.S. cerams, ka vismaz forumā nav neviena, kas tic kādreiz populārajam mītam, ka QWERTY tika ieviests, lai mākslīgi samazinātu rakstīšanas ātrumu uz rakstāmmašīnām, lai neķertos taustiņu sviras?...

Labots - J.Reinis
Link to comment
Share on other sites

85..95wpm, atkarībā no klaviatūras.

 

vidusskolā (Rīgas Komercskola) pie Veisa un viņa kolēģes bija aklās drukāšanas apmācība - lika virs klaviatūras papīra lapu, ja kāds lūrēja uz pirkstiem un negribēja pakļauties. programmējot stipri noder iemaņas.

 

Lūk, latviešu valodā rakstot ar ŪGJRMV pirkstiem ir krietni mazāks ceļš jāveic, mazāk nogurst rokas, mazāks risks saķert kaut kādu karpālā kanāla sindromu, nekā rakstot ar QWERTY.

man ir bijušas problēmas ar rokām no pārliekas sēdēšanas pie datora. lielākais risks ir LABAJAI rokai - it sevišķi, ja ir smagāka vai neergonomiskāka pele (tālu jāsaipās vai spiež uz delnu) - Evoluent noderēs.

Pie tam ir liels risks, ka nemaz netiksi līdz karpālajam, bet sāpēs RSI, kas tāpat nebūs patīkamāk. Mikrotraumas un piepūle gadu gadiem, nepietiekama atpūta rokām un - čau, Rasma! būs jāsāk domāt par ievadiekārtu ergonomiku.

nākamais risks - klaviatūra pati un drukāšanas iemaņas (piemēram, atbalstīt delnas vai turēt neērtā leņķī rokas dēļ neergonomiskas klaviatūras, karināt elkoņus gaisā). bet tas, kādus tekstus raksti un ar kuriem taustiņiem, pēc tam ar mazāku prioritāti jau, ja uzskaitītie faktori jau nav optimāli. protams, ka ar mājas pozīciju taustiņiem rakstīt ir ērtāk, bet citi faktori varētu likt par sevi vairāk just.

 

 

TrulyErgonomic_com-Conventional_vs_Ergon

Labots - usver
Link to comment
Share on other sites

J.Reinis

post-98258-0-61939300-1459425252.png

 

Nezinu nevienu cilvēku, kurš šādā leņķī turētu rokas uz parastās klaviatūras. Personīgi turu rokas pat mazāk kā 45 grādu leņķī pret klaviatūras garenvirzienu.

post-98258-0-61939300-1459425252_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

skatīt uzrakstu (non-proportional dramatization)


edit: binary pasteidzās :)

 

pie tam es ieteiktu pievērst uzmanību nevis precīziem leņķiem, bet tam, ka, piemēram, pele patiešām bieži vien ir diezgan tālu no tās vietas, kur mēs liekam rokas un nav līdz galam forši, ka mēs staipām to labo pie peles un atpakaļ uz klaviatūru.

Labots - usver
Link to comment
Share on other sites

J.Reinis

Es sapratu, kas tas n on-proprotional bija domāts par plaukstu/klaviatūras/galvas proporcijām. :)

 

 

ja ir smagāka vai neergonomiskāka pele

Tāpat arī esmu lietojis smagākās peles tirgū nu jau pēdējos 18+ gadus. Man bija bezvadu pele tajā laikā, kad tās barojās no 4x AA baterijām un svēra fckn tonnu. Vienīgās reizes, kad esmu kaut kādā nebūt veidā apskādējis roku pie datora bija pirms gadiem sešiem vecajā darbavietā, kur man bija galds, kam regulāri dēļ kondicioniera gaisa plūsmas bija nenormāli auksta tā vieta, kur delna tiek turēta lietojot peli - tā nu vismaz pāris reizes gadā dabūju kaut kādu iekaisumu vai sazin ko plaukstas locītavā, bet ne mirstamā vaina. 

Labots - J.Reinis
Link to comment
Share on other sites

kad tādā RSI iedzīvojos, tad piefiksēju, ka rokai daudz patīkamāka ir vieglāka, vertikālāka pele - mazāk vienkārši ar tādu sāp, līdz pāriet pavisam.

 

 

 

tā nu vismaz pāris reizes gadā dabūju kaut kādu iekaisumu vai sazin ko plaukstas locītavā, bet ne mirstamā vaina. 

redz, kad pie hroniskas kaites ir tikts, tad arī nav vairs dzīve kā agrāk. ir miljoniem veselo, kas lieto visprastākās peles/klaviatūras, neko vēl saķert nav paspējuši un dzīvo laimīgi līdz pirmajām problēmām :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

lai to Latviešu izklājumu izmantotu ir jābūt tiešām pilnīgam mazohistam vai trakajam. It sevišķi, lai to izmantotu prikola pēc lai pazīmētos citu priekšā. Tas ir tas pats kā ar DVORAK un citu layoutu izmantotājiem.

Ko jūs šajā sakarā par mazohismu runājat? Saprotams, lielākā daļa lieto QWERTY, bet, ja ir tādi, kas iemācās kaut ko citu, tad nav uzreiz viņi mazohisti. Pazīmēties? Nu kāda tur pazīmēšanās? Šeit vieta slavenajai krievu frāzei - всем похуй.

Ja godīgi, kad iesāku šo tēmu, necerēju, ka vispār kādam tas interesēs, domāju, neviens i nekomentēs, bet izrādījās foruma biedriem interese ir, IT forums kā nekā, bet citādi, pie kājas visiem, neinteresē nevienam, kāds tev klaviatūras izkārtojums, vienīgi, ja kāds pielien pie tavas klaviatūras kaut ko uzrakstīt, a tur savādāks izkārtojums, nolamāsies tik, bet galā tāpat, būs viņam pie kājas tavs izkārtojums.

Link to comment
Share on other sites

J.Reinis

 

 

Pazīmēties? Nu kāda tur pazīmēšanās?
Varbūt ne konkrēti šajā gadījumā, bet vairākas reizes ir nācies būt darotistu pasākumos, kur neglābjami pēc pāris aliņiem atrodas kāds ar bārdu un zirgasti līdz lāpstiņām, kas sāk klārēt, ka QWERTY lieto tikai mīkstie un bara aitas, un ka to vispār ieviesa scionisti, lai kavētu pasaules evolūciju. Just saying...

 

 

 

Ko jūs šajā sakarā par mazohismu runājat?
Ja kaut kas strādā, un strādā labi, kādēļ mēģināt darīt to pašu tikai caur žopu? Nu piemēram - tu ģimenē runā latviski, vai ne? Vot kapēc gan prikola pēc nepamēģināt sākt runāt franciski? Iemācīties valodu tak var - pusgada laikā gan jau līdz kaut kādam nebūt elementārākajam sarunvalodas līmenim tiktu. Jautājums - nakujam, ja pat 20+ gadu laikā regulāru treniņu rezultātā tu tomēr netiktu līdzi tiem, kas šajā valodā runā kopš bērna kājas? Gluži tas pats ar QWERTY - ja tu jau spēj normāli (varbūt pat blind typing) rakstīt šajā izkārtojumā, izspiežot savus 50+ vārdus minūtē, priekš kam censties iemācīties jaunu layoutu, kurā vairāku gadu terniņu rezultātā pat tos pašus 50 labi ja dabūtu?

 

Nenosodu pašapmācīšanos un tā, taču šis ir viens no tiem piemēriem, kad ir simts un viena lieta, ko būtu vērtīgāk iemācīties par jaunu klaviatūras izkārtojumu.


Veiksmi centienos, nevertheless.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Gluži tas pats ar QWERTY - ja tu jau spēj normāli (varbūt pat blind typing) rakstīt šajā izkārtojumā, izspiežot savus 50+ vārdus minūtē, priekš kam censties iemācīties jaunu layoutu, kurā vairāku gadu terniņu rezultātā pat tos pašus 50 labi ja dabūtu?

 Vēlreiz par iemesliem, kāpēc censties iemācīties ŪGJRMV. Latviešu valodā burtu gadīšanās biežums ir savādāks nekā angļu valodā. Biežāk latviešu tekstos gadās A, I, S, T, E, U. Paskatāmies, kur šie biežāk izmantojamie burti ir uz QWERTY tastatūras. Pirkstu mājas rindā ir tikai A un S, un pietam malā, nevis zem rādītājpirkstiem, pārējie no šiem biežāk lietojamiem spiežas pārceļot pirkstus uz augstāku rindu. Paskatāmies, kur šie biežāk izmantojamie burti ir uz ŪGJRMV tastatūras. Tieši zem abu roku trīs pirkstiem, visērtākajās vietās, pirkstu mājas rindā, visa rinda ir šāda ŠUSILDATEC´Ķ, kad pareizi noliek rokas uz klaviatūras, kreisās rokas rādītājpirksts ir uz I, labās rokas rādītājpirksts ir uz A, vidējie pirksti attiecīgi uz S un T, zeltneši attiecīgi uz U un E. Te ir acīmredzama priekšrocība. veiklākie pirksti ir uz biežāk izmantojamiem burtiem, nekur nepārvietojot šos pirkstus, mums jau sanāk uzrakstīt diezgan. Ir nozīme atbilstošam izkārtojumam. Mazāks ceļš pirkstiem jānostaigā, ja izkārtojums piemērotāks. Un gan jau pa darba dienu salasās diezgan tā liekā ceļa pie neoptimālas klaviatūras, līdz ar to papildus nogurums, papildus riski samocīt rokas... Tāpēc, tikai tāpēc aizdomājos līdz ŪGJRMV. Un nedomāju, ka gadi tur vajadzīgi, lai iemācītos rakstīt ar jaunu izkārtojumu.

Link to comment
Share on other sites

J.Reinis

Es tieši gaidīju, ka primārais arguments par labu šim layoutam tiks minēts travel time līdz dažādiem taustiņiem. Tad nu lūk - vidējais travel time starp trīs taustiņiem uz kalviatūras ir aptuveni 50 milisekundes pa virsu (trenētiem rakstītājiem mazāk, bet nu pieņemsim sliktāku variantu), tāds virs viduvējā līmeņa rakstītājs (soctīkli, pāris epasti darbam, utt.) var sasniegt ap 1500 keystrokes stundā. Iesitam ciparus kalkulatorā, un redzam, ka labākajā gadījumā cits layouts cilvēkam var ietaupīt aptuveni 75 sekundes stundā, jebšu drusku pāri vienai minūtei. Tātad - attiecīgi augstākais rādītājs, uz ko var tēmēt pārmācoties jaunu izkārtojumu, ir ~10 minūtes dienā. Vēlreiz akcentēju - mēs runājam par tādiem darbiem kā sekretāre, kur tiešām tiek rakstīts vismaz 15 sekundes no katras minūtes visas darba dienas garumā, kas, protams, tā nebūt nenotiek vairumā gadījumu.

 

Tad nu attiecīgi - cik ilgs laiks ir nepieciešams mācoties jaunu izkārtojumu, cik daudz laika vajag lai tiešām sasniegtu manis augšminētos tempus, kad šīs 50 milisekundes tiešām makes difference? Garantēju, ka mēs runājam vismaz par kādiem diviem gadiem, kuru laikā (it sevišķi sākumā) ātrums būs labi ja 1/20 vai 1/30 daļa no normālā typing speed uz QWERTY. Tad nu parēķini, cik nākamo gadu laikā atpelnīsies šis laika ietaupījums no cita layout mācīšanās? There is your answer.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

(labots)
Garantēju, ka mēs runājam vismaz par kādiem diviem gadiem, kuru laikā (it sevišķi sākumā) ātrums būs labi ja 1/20 vai 1/30 daļa no normālā typing speed uz QWERTY.

Nav tik traki. QWERTY esmu lietojis visu laiku. Tikko izmēģināju.

Te ar QWERTY

typing-test_35_BK.png

un te ar ŪGJRMV

typing-test_35_Q.png

Nezinu, ko domāji ar normālu typing speed uz QWERTY, bet paņemot mani kā eksperimenta trusīti - QWERTY / ŪGJRMV = 4/1. Pieredze ar QWERTY - visu savu datorlietošanas mūžu, pieredze ar ŪGJRMV - viena diena, precīzāk, pāris stundas.

Labots - vvv
Link to comment
Share on other sites

nevertell

Nezinu, ko tur cepties par taustiņklabināšanu, ja vien neesi sekretāre, tad tāpat vairāk laika tiks pavadīts domājot, ko rakstīt, nekā rakstot. 

Toties, kad pienāks laiks rakstīt, tad tas jādara tā, lai pēc iespējas ērtak ir izpausties - ja kādam smeķē labāk ŪGJRMV nekā kjūvertī izkārtojums, tad jālieto ir tieši tas.

Ar ātrumu tam nav nekāda sakara.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

itanium

 

 

tad tāpat vairāk laika tiks pavadīts domājot, ko rakstīt, nekā rakstot.

Tieši tā! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Ir tikai divas lietas, kas jāzin saistībā ar šo lietu:

 

1) Rakstīt kvalitatīvāk par D_L

2) Darīt to ātrāk nekā D_L

Link to comment
Share on other sites

QWERTY ar apostrofu. Klaviatūra diezgan neergonomiska - ar augstiem taustoņiem un ačgārnu leņķi. 

typing-test_35_AV.pngVisit the Typing Test and try!

 

Link to comment
Share on other sites

Nu esmu sasniedzis apaļu ciparu.

http://10fastfingers.com/share-badge/35_U


Vai kāds drosmīgais vēl būs? Kurš mēģinās ŪGJRMV mācīties? Varu iedrošināt, tikai dažas stundas vajadzēs, un jūs rakstīsiet. Ātrums ar laiku, bet bauda, ka nav jālieto mēmais taustiņš būs uzreiz. :)

Link to comment
Share on other sites

qwerty ar pirmo mēģinājumu no svešas klavas.

Nav jūtama vajadzība iet elles 7 apļiem cauri, lai paceltu ātrumu par dažiem, vienlaicīgi tajā ieguldot mēnešus treniņu.

Īkdienā pārvietojoties un gribot negribot darbojoties qwerty, atkal vilks atpakaļ citu layoutu skillu.

post-191-0-96279800-1459456777_thumb.png

Labots - hero
Link to comment
Share on other sites

Čoms saka, gribu to, visi saka nakuj, es varu, un dot rekordus, es arī varu, parastais qwerty, 5 vārdus minūtē un kas, no tā? Parādiet cik varat tur kur tiek prasīts! Visiem king size krāni, bet runa jau bija pavisam par ko citu! :)

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

un kur ir linki, kas norāda uz labākajām vietnēm, kur bez maksas māca rakstīt ar 10 pirkstiem?

Atradu caur googli šito: http://www.typingstudy.com/lv/list_of_free_touch_typing_software_and_online_resources


jema, nekas. Ir interesanti. Katrā ziņā, man prieks, ka šajā tēmā sapulcējušies ātrrakstītāji, padalās ar saviem ātrrakstīšanas rezultātiem, kas kopumā ir ļoti labi. Nebija man domas popularizēt to http://10fastfingers.com/typing-test/latvian

tik paskatieties, tajā lapā bišķi zemāk, zem Vispasaules izaicinājums :) Latvija uzreiz aiz indusiem, stipri priekšā lietuviešiem un igauņiem, šodien testu latviešu valodā tur štaukājuši kā nekad, tajā galā varbūt brīnās, kāpēc pēkšņi tāda aktivitāte. Skatieties tūlīt, tur tie rādītāji mainās.

Link to comment
Share on other sites

Tu uzdevi konkrētu tēmu, bet kas te atkal sākās, sākumu nelasa, pēdējais ir kaut ko cepis un cepjam tālāk, un jau stipri ārpus tēmas, smieklīgi caur asarām, vēl viena tēma tiks piestāstita līdz augšai ar saturu, nulle!

Link to comment
Share on other sites

Esmu lēnrakstītājs. Tā arī nespēju iemācīties rakstīt ar vairāk kā 2 pirksti katrai rokai un arī tikai skatoties uz klaviatūru, un pat tad bieži netrāpu vajadzīgajam taustiņam. Kreisajai rokai reti, bet šad tad pat visi pieci pirksti tiek dabūjuši uz taustiņu uzsist, labajai 3. Tas tāpēc, ka tajā brīdī likās ērtāk to pirkstu izmantot.

Testā  no apmēram 10 mēģinājumiem bija 20-23 max, cenšoties un laikam vieglākus vārdus dabūjot, max bija 28. Bet man šodien ir jau seši ali ribās, tas nav ne kas, tāpēc domāju, ka mazu % tas ietekmē. A kas zin, varbūt pat uz + iet..

Forumā, ja kāda garāka doma jāraksta, kā piem. tagad šī. Viss process aiziet lēns, trīs reizes pārlasu, arī uz kļūdām, lietoju google pareizrakstības palīgu, visu  trīs reizes izlaboju, tad tekstā vārdus pārmainu, beigās visu domu izlaboju.......

Labots - Zuxters
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Zuxters, iesaku tev apgūt ŪGJRMV izkārtojumu. Es jau no sākuma teicu, ka QWERTY nav nekas labs. :)

Link to comment
Share on other sites

Rakstot ar vienu pirkstu, visi izkārtojumi ir super ! :)

Link to comment
Share on other sites

Pirmais dators 90 gads, ja vēl neesmu iemācījies qwerty, tad ir jau pa vēlu! Diplomdarbu, tiešām ar vienu pirkstu rakstīju uz rakstāmmašīnas, laikam uz vācu salikuma, mums neatļāva nevienu kļūdu, bija kļūda raksti par jaunu, pat mārkerus nedrīkstēja izmantot, kopš tā laika vispār neko negribu!

Link to comment
Share on other sites

nevertell
Čoms saka, gribu to, visi saka nakuj, es varu, un dot rekordus, es arī varu, parastais qwerty, 5 vārdus minūtē un kas, no tā? Parādiet cik varat tur kur tiek prasīts! Visiem king size krāni, bet runa jau bija pavisam par ko citu!

typing-test_35_CE.png

 

 

Laimīgs ? 

Labots - nevertell
Link to comment
Share on other sites

Laimīgs ? 

No krēsla nojobies? 

 

EDIT: sorry, ja to Tu dabūji gatavu ar viņa meklēto ŪGJRMV metodi, tad visu cieņu!

Labots - jema
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...