Jump to content

Es drukāju ātrāk par tevi...


vvv
 Share

Recommended Posts

 Mans drukāšanas ātrums ir 5 vārdi minūtē. :)

 Te forumā vienā tēmā bija ielikta saite uz ātrdrukāšanas testa vietni. Tā vietne ir laba, jo tur tests arī latviešu valodā.

 Tad, lūk, izmēģināju testu. Priekš pirmās reizes, man pašam tā šķiet, rezultāts labs. Iedomājies - 5 vārdi minūtē!!! Nedomāju, ka jums viegli būs pārspēt šo pirmajā reizē.

 Lieta tāda, ka esmu nolēmis apgūt latviešu valodas tastatūras izkārtojumu. Nevis QWERTY, bet ŪGJRMV. Zināt taču šo, Windows iebūvēto. Kurš gan to lieto? Parādiet man dzīvu cilvēku, kurš to lieto! Tad nu es gribu būt tas cilvēks.

 Ikdienā man nākas drukāt daudz, tieši latviskos tekstus. Ar QWERTY izkārtojumu latviski rakstīt, paši zināt, diez kas nav, ļoti daudz burtu (ar diakritiskajām zīmēm) caur mēmo taustiņu, burtu izkārtojums galīgi nav optimāls latviešu valodai. Doma kaut ko mainīt bija man jau kādu laiku, tik nekādīgi nevarēju saņemties. Nu bet tagad sākšu mācīties. Viegli nebūs, jo QWERTY tā iegājies, kā saka - ir jau asinīs.

 Kāpēc par šo te uzrakstīju? Padomāju, būs vieglāk sevi piespiest neapstāties, jo pēc šitādas plātīšanās pamest iesākto būs kauns. Un vēl padomāju, kas zina, varbūt arī starp foruma biedriem kāds "sastādīs man kompāniju". Ko jūs sakāt?


Te saite uz to drukāšanas testu: http://10fastfingers.com/typing-test/latvian

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ikdienā man nākas drukāt daudz, tieši latviskos tekstus. Ar QWERTY izkārtojumu latviski rakstīt, paši zināt, diez kas nav, ļoti daudz burtu (ar diakritiskajām zīmēm) caur mēmo taustiņu, burtu izkārtojums galīgi nav optimāls latviešu valodai. Doma kaut ko mainīt bija man jau kādu laiku, tik nekādīgi nevarēju saņemties. Nu bet tagad sākšu mācīties. Viegli nebūs, jo QWERTY tā iegājies, kā saka - ir jau asinīs.

Kāds ir mērķis? Cik vārdu minūtē? Ja raksta tiešām daudz, tad 100-150 vārdi minūtē (500-700 simboli minūtē?) latviešu valodā ar qwerty ir sasniedzami bez pārāk lielām problēmām.

 

 

 

Kāpēc par šo te uzrakstīju? Padomāju, būs vieglāk sevi piespiest neapstāties, jo pēc šitādas plātīšanās pamest iesākto būs kauns. Un vēl padomāju, kas zina, varbūt arī starp foruma biedriem kāds "sastādīs man kompāniju". Ko jūs sakāt?

Ko mēs par to sakām? Es saku, ka plātīšanās traucē sasniegt mērķi. Bija kaut kāds raksts (vai tik ne linkedinā) par to, kā sasniegt nospraustos mērķus - tur plātīšanās bija viena no galvenajām lietām, no kā vajadzētu izvairīties. Pamatojums - plātīšanās pašam liek justies tā, it kā mērķis kaut kādā mērā jau būtu sasniegts.

 

 

 

http://10fastfingers..._3_78.46_56_260 Ar nez cik labojumiem

Varbūt autors aizmirsa nulli beigās, varbūt viņam par to reklāmu maksā?!

5 vārdi pēc viņu "sistēmas", šķiet, ir ap 25 simboliem - ņemot vērā, ka runa ir par neviena neizmantotu layoutu ("latvisko", nevis qwerty), es teiktu, ka rezultāts nav slikts.

Link to comment
Share on other sites

mickys, tas ar latvisko layoutu, nevis populāro qwerty?


Tiem, kas tankā - latviskajam layoutam (tam, kuram šis topiks veltīts un uz kura būtu jātestē un jāpostē te savus rezultātus) QWERTY burtu vietā ir ŪGJRMV:

Latvian_Erganomic_Keyboard_Layout.png

Link to comment
Share on other sites

Vārdi minūtē (VM) 43 Nospiestie taustiņi 214

(214 | 0) Pareizi vārdi 27 Kļūdaini vārdi 0

 

tas ar qwerty

Link to comment
Share on other sites

Ar visām garumzīmēm (zem ";" taustiņa, defaultais querty), sanāca pa lēnu, tastatūra pa augstu šobrīd, vēlāk vēl vajadzēs pamēģināt, bet jā, pašam interesanti :)

 

post-91704-0-64069300-1459407973_thumb.png

 

Runājot par latvisko layoutu - netaisos pat testēt, pietiek jau pastrādāt pie pusmāsas kompja- viņai kaut kāds dīvainais layouts, kas paredzēts tieši ātrrakstīšanai angļu valodā- nošauties var meklējot burtus.

Labots - HTC
Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen

Kāpēc par šo te uzrakstīju?

Pašu galveno neuzrakstīji. Cik ātri drukā ar QWERTY? Ar vienu, diviem .. visiem pirkstiem?

 

Kaut kur ap 160 WPM ir?

 

Tekstu drukāšanai nevajag mainīt klaviatūras izkārtojumu, bet drukāt ar 10 pirkstiem un izmantot Emacs.

Iemācies kārtīgi QWERTY, uzkačā ātrumu ar visiem 10 pirkstiem un tev nekad vairs nevajadzēs ne ŪGJRMV, ne DVORAK, ne ЙЦУКЕН.

Ja šobrīd uz QWERTY neraksti ar 10 pirkstiem, tad mācīties ŪGJRMV, lai rakstītu ar 2-4 pirkstiem ir pilnīgs nonsenss.

 

Ja raksti ar 10 pirkstiem, tad var jau mācīties ŪGJRMV, bet tikai tad, ja tiešām nekā labāka nav ko darīt. Pat ja ieguvums būs (pēc kāda gada un rakstot ar visiem 10 pirkstiem), tad tas būs niecīgs.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja reiz testējam qwerty, tad 577 nospiestie taustiņi, 0 kļūdaino vārdu (gadās, protams, kļūdas, bet pirksti paši padzēš un izlabo).

http://10fastfingers.com/speedtests/generate_screenshot_result/35_115_577_0_0_77_0_100_1_282 

Bērnībā, kad ikdienu pavadīju IRCā un meilos, bija mazliet labāk.

 

 

Ja raksti ar 10 pirkstiem, tad var jau mācīties ŪGJRMV, bet tikai tad, ja tiešām nekā labāka nav ko darīt. Pat ja ieguvums būs (pēc kāda gada un rakstot ar visiem 10 pirkstiem), tad tas būs niecīgs.

Ekk, neprotu rakstīt ar 10 pirkstiem… Ikdienā rakstu ar deviņiem - labās rokas īkšķis rakstīšanā nepiedalās.

 

Kaut kāds ginesu rekorda turētājs dalījās savā pieredzē - it kā dvoraks vai kas tur skaitoties efektīvāks/ērtāks/ātrāks, bet viņš dvoraku neprot. Prot qwerty. Un neredz jēgu pārslēgties uz dvoraku. Toties redz jēgu lasīt nu kā minimums nākamo vārdu, kas būs jāraksta (t.i., tekstā "quick brown fox jumps" raksta "brown", bet lasa jau "fox"). Tāpat redz jēgu burtus spiest nevis ar to pirkstu, ar kuru būtu jāspiež "pēc grāmatām", bet ar to, kurš nu tajā brīdī atrodas tuvāk burtam - nu piespiedīs "H" nevis ar rādītājpirkstu, bet ar vidējo tāpēc, ka tas tobrīd tuvāk atradās - nekas slikts taču no tā nenotiks.

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Kaut kur ap 160 WPM ir?

Tai video viena būtiska problēma IMHO - ļoti sasprdinzinātas rokas. Tādā garā vairāk par pāris minūtēm varētu būt grūti parakstīt ;)

@binary, topikstarteris uzstāj, lai tiktu testēts ŪGJRMV. :mrgreen:

Tā gan ir, jā, bet publika izdara manāmu spiedienu uz topikstarteri :D
Link to comment
Share on other sites

 

 

Tiem, kas tankā - latviskajam layoutam (tam, kuram šis topiks veltīts un uz kura būtu jātestē un jāpostē te savus rezultātus) QWERTY burtu vietā ir ŪGJRMV

 Tieši tā. Tie 5 vārdi minūtē bija pirmais mēģinājums, kad pārslēdzu tastatūras izkārtojumu uz ŪGJRMV.

 Es sevi neuzskatu par ātru drukātāju, speciāli netiecos uz lieliem ātrumiem. Iemācījos kādu laiku atpakaļ aklo drukāšanu, noderīgi. Ar ierasto QWERTY izkārtojumu to testu latviešu valodā, dažas reizes patrenējoties, man rezultāts virs 60, nedomāju, ka man izdotos diži labāks rezultāts visai drīz, ja būtu uzstādījums, cik vien ātri iespējams, tur vajag diezgan trenēties. Mērķis nav ātrums. binary, tevis pieminētie 100 - 150 vārdi minūtē ir visai augsts rādītājs. Kaut kur lasīju, vidēji cilvēki, kas ikdienā strādā pie datora, var drukāt 30 vārdus minūtē, tas ir angliski, latviski būtu nedaudz lēnāk, jo kā visi latviski drukā, ar QWERTY un mēmo taustiņu, tas mēmais taustiņš sabremzē jūtami.

 Tātad, mērķis nav ātrums, mērķis ir apgūt ergonomisko latviešu tastatūras izkārtojumu. Kāpēc? Tie kam sanāk daudz rakstīt, zinās stāstīt, nav nekas salds, nogurst rokas, sāp plauksu locītavas, var iedzīvoties diezgan nepatīkamās arodslimībās, ja nepievērš uzmanību ergonomikai. Tas ŪGJRMV ir derīgs tikai un vienīgi tekstiem latviešu valodā. Lūk, latviešu valodā rakstot ar ŪGJRMV pirkstiem ir krietni mazāks ceļš jāveic, mazāk nogurst rokas, mazāks risks saķert kaut kādu karpālā kanāla sindromu, nekā rakstot ar QWERTY. Es pamēģināju, vēl jau īsti neprotu, bet tas uzreiz jūtams, latviski teksti ar ŪGJRMV rakstās ļoti patīkami, pirksti tā nelēkā, kā ar QWERTY, vairums burtu pirkstu mājas pozīcijās. Apgūstot ŪGJRMV, gan jau arī ātrums pieaugtu, paskaitiet paši, cik ekstra nospiedieni pie diakritiskajiem simboliem, bet galvenais, tā teikt, pamatmērķis manai iecerei - atvieglot drukāšanas procesu tekstiem latviešu valodā.


Biedri, cepuri nost jūsu rezultātiem 10fastfingers testā. Jūs šajā ziņā esat lieli malači.

Pamēģiniet ar ŪGJRMV to testu. :)

Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen

 

 

bet tas uzreiz jūtams, latviski teksti ar ŪGJRMV rakstās ļoti patīkami

5 WPM arī ar QWERTY rakstās ļoti patīkami, mazāk nogurst rokas, mazāks risks saķert.. :lol:

 

 

tas mēmais taustiņš sabremzē jūtami

Jūtami nesabremzē - ar apostrofu tikai tik daudz, ka viena taustiņa vietā tiek nospiesti 2 uz katru garumzīmi.

Link to comment
Share on other sites

Nu ja pie datora ikdienā strādājošs cilvēks var drukāt 30 vārdus minūtē, tad ikdienā viņš strādā ar peli - bīda kārtis solitairē :D

Es arī ātrumu speciāli nekad neesmu trenējis. Tas, ko esmu darījis - vienkārši rakstījis. Ātrums pats uzauga, pēcāk nokritās. Nav tas qwerty ne neērts, ne rūgts. Ja rokas nogurst un sāp plaukstu locītavas, tad qwerty nebūs pie vainas - būs vien jāmeklē vainu kur citur. Protams, sākot mācīties rakstīt, nogurums būs, taču tas nav atkarīgs no layouta - tā gluži vienkārši ir jauna veida slodze. Ar laiku nogurumam un sāpēm jāpāriet. Vai arī jādomā, kas tieši pie vainas. Varbūt rokas balstās uz galda stūra? Varbūt klavierei leņķis neērts? Varbūt rokas visu laiku ir saspringušas (kā tajā 160 WPM Video)? Varbūt rokas visu laiku tiek turētas gaisā? Ir daudz potenciālo iemeslu, bet qwerty noteikti nebūs viens no tiem.

Link to comment
Share on other sites

Uz ātro sameklēju vienu video.

[media]

[/media]

Pievērsiet uzmanību, pirksti nelēkā tik traki. Paskatieties no malas, kā izskatās jūsu pirksti, kad rakstāt latviski ar QWERTY. Video ir Dvorak klaviatūras izkārtojums, Dvorak angļu valodā ir ergonomiskāks par QWERTY, ātrākie rakstītāji angliski raksta ar Dvorak.


 

 

Jē, 26 vārdi minūtē

Andri, tas tev ar QWERTY? Vai ar ŪGJRMV?

Link to comment
Share on other sites

HIGH-Zen

 

 

Tai video viena būtiska problēma IMHO - ļoti sasprdinzinātas rokas. Tādā garā vairāk par pāris minūtēm varētu būt grūti parakstīt

Tā nav būtiska problēma. Te mēģina uzstādīt personīgo rekordu.
Link to comment
Share on other sites

AndrisBB
Andri, tas tev ar QWERTY? Vai ar ŪGJRMV?

Ar qwerty un apostrofu, nav jau variantu kā to ŪGJRMV izmēģināt, tad jāmeklē kautkādas uzlīmes

Labots - AndrisBB
Link to comment
Share on other sites

Video ir Dvorak klaviatūras izkārtojums, Dvorak angļu valodā ir ergonomiskāks par QWERTY, ātrākie rakstītāji angliski raksta ar Dvorak.

Es jau rakstīju - ātrākais rakstītājs izmanto QWERTY, jo neprot Dvoraku un neredz jēgu switchoties.
Link to comment
Share on other sites

 

 

Nu ja pie datora ikdienā strādājošs cilvēks var drukāt 30 vārdus minūtē

Sen lasīju, tas par amerikāņu biroja darbiniekiem. Protams, tie, kam ikdienā daudz teksta, gan jau raksta ātrāk. Bet vidējais rādītājs... Apskatiet, kā drukā darbinieces bankās, valsts, pašvaldību iestādēs, kad kā klients aizejiet. Ļoti reti gadās redzēt, ka drukājot izmanto visus pirkstus, pārsvarā bakstās ar diviem pirkstiem.

Link to comment
Share on other sites

Ko jūs sakāt?

ko saku? ja tev pa īstam qwerty ir rokās (t.i. raksti neskatoties uz klaviatūru un nepiedomājot), tad jāturpina attīstīt to.

ja tev nepatīk mēmie (apostrofa tipa) taustiņi - lieto AltGr variantu. es to lietoju jau n gadus un iesaku.

bet nu protams, vispirms ātrrakstīšanas pamati - turēt pozīciju - otrie pirksti uz A* un J, atstarpe ar labo īkšķi**, iemācīties ka vismaz otrie trešie ceturtie pirksti prot neskatoties atrast attiecīgos burtus.

 

* protams F un J!

** atstarpe ar _vienu_ īkšķi - izlemjam ar kuru, un ar to arī pēc tam spiežam vienmēr.

paldies binary par labojumu.

Labots - ervie
Link to comment
Share on other sites

Tā nav būtiska problēma. Te mēģina uzstādīt personīgo rekordu.

Nav svarīgi, ko tur mēģina uzstādīt, apstādīt vai iestādīt. Ja pirkstus tā jāsasprindzina, tad tas nozīmē, ka vēl ir kur augt. Pat mēģinot uzstādīt personīgo rekordu, nav jābūt tendencei sasprindzināt pirkstus, plauskas, skaustu, presīti, ikrus utt utjp.
Link to comment
Share on other sites

bet nu protams, vispirms ātrrakstīšanas pamati - turēt pozīciju - otrie pirksti uz A un J, atstarpe ar labo īkšķi, iemācīties ka vismaz otrie trešie ceturtie pirksti prot neskatoties atrast attiecīgos burtus.

Kāpeč atstarpi ar labo īkšķi? Ja es atstarpi rakstu ar kreiso īkšķi, tad tas nozīmē, ka esmu lēns? :D

Nav jau baigi svarīgi, kur ir tie "otrie pirksti" (kāpēc kādam otrajam pirkstam būtu jābūt uz A?). Turēt pirkstus uz F un J - tie ir nevis ātrrakstīšanas, bet aklās drukas pamati, turklāt iesācējiem (vēlāk jau kļūst vienalga, vai rādītājpirksti ir uz F/J, uz R/U vai vispār kaut kur gaisā pacelti). Ātrrakstīšanai pa lielam vienalga, kurā vietā tev ir pirksti - galvenais, lai tie būtu tuvāk burtiem, kurus jāspiež. Un ātrrakstīšanā ir vienalga, vai tu B piespiedīsi ar kreiso vai ar labo roku.

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

 

 

ja tev pa īstam qwerty ir rokās (t.i. raksti neskatoties uz klaviatūru un nepiedomājot), tad jāturpina attīstīt to.

 Rakstu ar visiem pirkstiem. Pirksti pareizās pozīcijās. Uz klaviatūru neskatos. Kur kurš burts atrodas, nav jādomā. Lietoju QWERTY ar apostrofu kā mēmo taustiņu.

 Tik diezgan nepateicīgs tas QWERTY latviešu tekstiem. Es saku, pamēģiniet nedaudz kaut ko latviski uzrakstīt ar ŪGJRMV. Es vakarnakt pamēģināju un nolēmu, ka mācīšos, biju pārsteigts, cik stipri mazāk pirkstiem darbs, pārsvarā burti iegadās no vidējās rindas ŠUSILDATEC - no pirkstu mājas pozīcijām, pavisam reti jāstiepjas uz burtiem kaktos Ū, Ģ, Ņ, Ž, F, H, Ķ, Ļ, man iepatikās, ka nav vajadzība pēc mēmā taustiņa. Tagad man lēna drukāšana ar ŪGJRMV, jo jāsasprindzinās, lai nespiestu pēc QWERTY, pie katra burta jāpiedomā, kur tas, rakstu neskatoties uz klaviatūru, nav jau kur skatīties, uz klaviatūras taustiņiem ŪGJRMV izkārtojuma ta nav. Tāpēc pirmajai reizei 5 vārdi minūtē ir OK. Būs tūlīt jāpamēģina vēl tas tests, pusdienas pārtraukumā piesēdīšos uz kādu pusstundu patrenēšos rakstīt ar ŪGJRMV.


 

 

Ja es atstarpi rakstu ar kreiso īkšķi

Arī es atstarpi ar kreiso īkšķi spiežu. Pat nezinu, kā tas man iegājies.


 

 

Bonifācijs raud pēc šī topika

Jā, Boņuka pietrūkst daudzos topikos. :)

Ar Boņuku bija jautrāk. Nabaga Boņuks. Kurš Boņukam pāri nodarīja, ka Boņuks veica sev pašbanu?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Jā, Boņuka pietrūkst daudzos topikos.

Aizdzērušies indivīdi ar spēju novāvuļot otru līdz nāvei nav tas, kas šim forumam pietrūktu.

Link to comment
Share on other sites

Pirkss, kuru Boņuks novāvuļoja līdz nāvei? Tas, droši vien, izskatījās ļoti efektīgi - novāvuļot līdz nāvei. :sarkasms:

Link to comment
Share on other sites

Tas nav efektīgi, tas ir pretīgi. Noslīcināt oponentu nekontrolējamā verbālā caurejā ir tas pats, kas slīcināt vircā. 

Link to comment
Share on other sites

Mans rezultāts. Ar ŪGJRMV.

typing-test_35_P.pngApmeklē Rakstīšanas pārbaudi un izmēģini!


Vakar 5, šodien 15... Pēc dažām dienām - 100... :sarkasms:


 

 

Tas nav efektīgi, tas ir pretīgi. Noslīcināt oponentu nekontrolējamā verbālā caurejā ir tas pats, kas slīcināt vircā.

Beigsim par Boņuku. Miers viņa pīšļiem.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Arī es atstarpi ar kreiso īkšķi spiežu.

 

Nejauši izlasīju kājstarpi... :D 

 

Nav bijusi vajadzība ļoti ātri rakstīt. Pamēģināju ar qwerty rezultāts:

 

35_29_145_0_0_19_0_72.27_117_422.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

Tagad man lēna drukāšana ar ŪGJRMV, jo jāsasprindzinās, lai nespiestu pēc QWERTY, pie katra burta jāpiedomā,

nu jā. ja tu raksti tikai latviski, un tikai ar savu datoru/datoriem, tad rezultātā tu visus latīņu  burtu tekstus jebkurā valodā rakstīsi caur UGJRMV.

 

veiksmi iedzīt motorikā vēl vienu klaviatūras izvietojumu, rezultātā tavu smadzeņu savienojumu daudzums palielināsies :)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...