Jump to content

FIBO 90cm


RS900
 Share

Recommended Posts

Pēc RimaNTSS ieteikuma izveidiju jaunu tēmu FIBO 90cm atjaunošana. Iespēju robežās informēšu par progresu. Īstenībā trūkstošā detaļa cenas ziņā ir apzināta, bet liekas tas nav tas. Katrā gadījumā mani pārsteidza, ka Latvijā ir entuazisti, kuriem interesē šādas lietas, esmu starā. Pamēģināsim. Īstenībā ja kādam ir informācija par apstarotāja izmēriem, rasējumi vai kas tamlīdzīgs. Ir iespējas to izgatavot, kas īstenībā būtu vēl intereantāk. Jau iepriekš paldies par atsaucību. Sākums ir šāds:

post-100318-0-09673700-1433363821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Šaubos ka tādu apstarotāju atradīsi jaunu. Labākajā gadījumā var mēģināt atrast lietotu, bet..... bet, tie apstarotāji nāk komplektā ar mazo spoguli (turpmāk varam saukt to subreflector vai SUB), bet kas tad vēlēsies izkomplektēs savu sistēmu lai iepārdot tev tikai apstarotāju. Tā kā, šoubos, ka varēsi atrast lietotu. Izgatavot tādu.... nu arī ļoti apšaubu ka vispār ir iespējams. Vari sākt ar parastās LNB piestiprināšanu un paķerstīt signālus no satelītiem. Jābūt visam ļoti precīzi noregulētam, līdz pat pēdējam milimetram. Ja viss ir pareizi salikts, tad šī, 90cm antena strādās kā 100-115cm antena.

Link to comment
Share on other sites

Tufjord

Pat ļoti interesē !  Bet antena specifiska mazliet..lai ko orģinālu atrastu.


 

 

Katrā gadījumā mani pārsteidza, ka Latvijā ir entuazisti, kuriem interesē šādas lietas, esmu starā
Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Oriģinālas detaļas var atrast, bet tās obligāti būs lietotas. Šādas antenas, nu jau vismaz 10 gadus, kā neražo. kā jau agrāk teicu, tad vispār neesmu dzirdējis vai redzējis, ka Latvijā kaut viena tāda ir! Skaidrs, ka pavediena autoram, nu tā kā nav vajadzīga šī antena lai banāli skatīties TV. Un es jūtu, ka viņš vienkārši vēlas ar to nedaudz paņemties un tas ir apsveicami.


Un, starp citu, @Tufjord šīs antenas bija ražotas tieši Norvēģijā, tā kā tev ir reāla iespēja kādu sameklēt sev.

Link to comment
Share on other sites

Tufjord

Esmu tādu uzstādījis lietototu no garāžas krājumiem ,bet arī modificēta tika priekš paratās galviņas. Vienkāršai canaldigital skatīšanai. ( prģinālā nopuva un vējš piebeidzā). Nezināju,ka viņas NO. ražotas.


Laikam būs jasaņemas un sat foto galerijā jaieliek interesantākās antenas kas liktas un nav gluži  masu produkts LV.

Link to comment
Share on other sites

Paldies par atbalstu.

Ir arī jaunas antenas un detaļas, pieļauju, ka ražotas uz tā paša Fibo iekārtām, piem. 

http://www.ariasat.de/index.php?sid=a97768ee870968146a09f0a1aa2125b9&cl=details&cnid=60745e70cb7174b42.90484720&anid=d1650c61b4935e220.55052016

vai

http://satmueller.de/english/masterfocus-antennas.htm

bet ne jau par to stāsts. Man vienkārši žēl, ka kāds nemākot iedarbināt šo lietu to vienkārši izmestu. Es domāju, ka cilvēka slinkums pie kura tā antena atradās paglāba viņu no miskastes. Jo tādā konfigurācijā kāda tā ir šobrīd, tas pasākums principā nevarēja strādāt. Tāpēc ja ir informācija kur varētu meklēt šīs antenas apstarotāju, principā jebkurā stāvoklī, vai rasējumu, būšu priecīgs par ziņu. 

Link to comment
Share on other sites

Šādas (gregorian tipa) antenas ražoja (izplatīja) arī Swedish Microwave ar visu polāro mehāniku. Kā jau 90-to gadu grozāmajām antenām, tajā tika izmantots servo motora polarizators ar taisnstūra viļnvadu izejā. Šķiet, ka polarizators no apstarotāja bija atdalāms un pie tā varēja stiprināt jebkuru citu LNB ar apaļo viļnvadu.

 

Tajā bildē ir kautkāds samoģelkins vai bojāti plastmasas stiprinājumi. Trīsstūrveida kārba, kas notur reflektoru un LNB ir gana stingra un Swedish Microwave izpildījumā tai pat sānu turētāji nebija. Laukos viena tāda stāv, tik oriģinālā apstarotāja vietā ielikta parastā 0.2dB galva un miers.

Link to comment
Share on other sites

Domāju, ka viss ir orģināls, jo trīstūra profils ar taisnstūra ir savienots ar vēl vienu alu profilu, kas tiem der ideāli, diez vai samodelkins tādu varēja atrast tuvējā bodē vai šķūnī. Pieļauju, ka dotais eksemplārs ir stāvējis vietā kur bijušas lielas vēja slodzes, bet ne pie jūras, jo tad liekas detaļas izskatītos savādāk. Jā tur vienīgā plastmasas detaļa ir starplika starp apstarotāju un trīstūra profilu. Nekas nav salauzts, ja neskaita nozāģēto apstarotāju.

aatrie, kur palika tavs orģinālais apstarotājs?

Link to comment
Share on other sites

Ronalds

Tik jautājums, kur prikols no tiem 2 spoguļiem? Kādi ieguvumi atskaitot sarežģītāku konstrukciju?

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Kurš gan hobijā cenšās saskatīt vēl kādu tādu ''prikolu''....?

Link to comment
Share on other sites

Ronalds

Nu es biju domājis, ka ja jau tādas antenas taisa, tad tīri tehniski šādai divu atstarotāju konstrukcijai ir kaut kādas priekšrocības, salīdzinot ar klasisko. 

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Tādas antenas ražoja un ražo ne tikai lai hobiistiem būtu mantiņas ar ko spēlēties, bet, galvenokārt tamdēļ, ka parastai ofseta antenai virsmas izmantošanas koeficients sastāda 0,6-0,7 bet Gregory tipa antenai šis koeficients ir >0,8. Tādējādi, šīs antenas strādā nedaudz labāk.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Ronalds

Hmm, bet takš tur tas mazais spogulis ir priekšā. Vai es ko jaucu? No kurienes labāks virsmas izmantošanas koeficients?  

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Mazais spogulis netraucē, jo galvenais spogulis tomēr ir ofseta. Un virsmas izmantošanas koeficients ir lielāks sidelobes (blakus staru) efekta samazināšanas rezultātā. Šādai antenai ir arī labāki krospolarizācijas rādītāji.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

 

 

Vai ar šādu antenu var labāk uztvert tos pavadoņus kas ir grūti uztverami LV ?
Pēc idejas, jā, var, jo šī antena strādā aptuveni par 10% labāk nekā parastā 90cm antena.

Kā jau 90-to gadu grozāmajām antenām, tajā tika izmantots servo motora polarizators ar taisnstūra viļnvadu izejā. Šķiet, ka polarizators no apstarotāja bija atdalāms un pie tā varēja stiprināt jebkuru citu LNB ar apaļo viļnvadu.

Aptuveni tā tas pasākums izskatījās. Tikai taisnstūra viļņvads bija arī galviņai. post-78751-0-35573200-1433433019_thumb.jpg

 

 

Tāpēc ja ir informācija kur varētu meklēt šīs antenas apstarotāju, principā jebkurā stāvoklī, vai rasējumu, būšu priecīgs par ziņu.

Apšaubu, ka var kaut ko precīzi tādu vienkārši izgatavot. post-78751-0-41670100-1433432909_thumb.jpgpost-78751-0-53615400-1433432929_thumb.jpgpost-78751-0-95114000-1433432945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Nē, tā nav. Antena vai nu pati ir motorizēta un ķer visus pieejamos satelītus, vai nu uzstādīta stacionāri un uztver tikai vienu satelītu. Agrāk (pirms kādiem 20 gadiem) nebija pieejamas universālās galviņas un tāpēc to darbībai bija vairāki ierobežojumi. Tagad ir daudz vienkāršāk.

Link to comment
Share on other sites

Tu, Rimant, nepasaki galveno; ka līdzīgas antenas tika izstrādātas pamatā vietām, kur ir ierobežota lielāka diametra šķīvju uzstādīšana...

Tas sevišķi aktuāli bija analogo satresīveru laikos, ko liecina arī augšminēto antenu vecums...

Tagad Latvijā tās tiešām var noderēt paretam entuazistam pilsētas daudzīvokļu mājās, tāpat kā toroidālās antenas...

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Jēkab! laikam tā arī ir, kā tu saki.

Tā lūk izskatās šīs antenas polārais mehānisms. Sarkanajā aplī ir pats elektriskais motors, kas tiek vadīts ar 36V no parastā pozicioniera. Motora korpusā atrodas arī optiskais sensors, kas ģenerē impulsus.

post-78751-0-03978300-1433437913_thumb.jpgpost-78751-0-36108900-1433437921_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Paldies tas jau ir kaut kas. Vai vari pateikt cik ir kopīgais garums? Pavisam ideāli būtu vēl c120 adaptera zīmējums.

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Apstarotāja garums, no malas līdz malai ir 115mm. Bet, es tomēr šaubos, ka tev izdosies tieši tādu izgatavot. Pat rūpnieciski tas bija liets nevis virpots. post-78751-0-72985200-1433444049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tā jau ir satmueller 89+49 diez vai ir tā darba vērts. Kaut kad brīvā brīdī būs jāpamēģina ar standarta lnb. 

Link to comment
Share on other sites

Rimant,dažas detaļas ar 3D printeri + to virsmas attiecīgu tālāko apstrādi...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vakardien pārvandīju visu šķūnīti saimniekam kam liku konkrēto antenu. Neatradu,bet esu pārliecināts,ka bija. Izmests nēesot  nekas ,bet es zinu ka redzēju.

 

Biedri 2,051 raksti Brīdinājuma pakāpe: 0 Atrodos:Norway. Pievienots 03 June 2015 - 23:36 Esmu tādu uzstādījis lietototu no garāžas krājumiem

 Ja atrastu nosūtītu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Šodien beidzot saņēmos un uzliku parasto galvu savam FIBO. Kaut biju skeptisks par rezultātu, tomēr galu galā nav tik traki. Pirmais mēginājumā sanāca uz 70 cm offset ekvivalentu, jo stiprināju galvu tieši tajā vietā kur atrodas orģinālā apstarotāja stiprinājums. Paldies, RimaNTSS par padomu, jo biju jau samierinājies, ka neko īpaši labāku panākt neizdosies. Rezultātā sanāca, ka galva bija jāpārceļ par 25mm tuvāk subreflector. Rezultāts lūk šāds:

post-100318-0-29743300-1434994660_thumb.jpg

SalīdzinošI: Regulēju uz 23.5E man šis pavadonis stāv uz 110cm Triax pašā malā otrā galā ir 4.8E, tad salīdzinot ar Fibo s/n 11.7 db pret 10.5 db uz Triax.


Tad lūk, par tēmu orģinālais apstarotājs vs.standarta galva. Biju aizņēmies testiem orģinālo apstarotāju, tā kā abas galvas, gan flanča, gan iebūvēto apstarotāju bija viena ražotāja un tipa, mērījumiem vajadzētu būt pietiekoši objektīviem. 

post-100318-0-31751100-1435568877_thumb.jpg;post-100318-0-97227500-1435568880_thumb.jpg.

Ar orģinālo apstarotāju antenas diagramma ir jūtami šaurāka, līdz ar ko arī pastiprinājums lielāks. Īpaši nevaru komentēt signāla lielumu atšķirības, pietrūkst teorētiskās bāzes, bet spriežot pēc s/n starpības (tā pat šis parametrs ir atkarīgs no signāla stipruma) 0,8 db manuprāt ir pietiekoši būtiska atšķirība.

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Uldi!

Derētu pamēģināt arī galviņu Inverto Black Ultra (IBU), tā dažreiz pārspēj pat Invacom. 

Lai veicas testos.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pat rūpnieciski tas bija liets nevis virpots

Liets ir n reizes lētāk, kā virpot, gan materiāla, gan darba ziņā. ja nevirpo uz CNC, tad starpība stipri lielāka kā 10x

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

FIBO 90cm ir atjaunots, un salīdzināts. Principā necerēju, ka tik ātri viss sanāks, lielum lielais paldies RimaNTSS par orģinālo paraugu. Visā visumā kopija sanāca gandrīz līdzvērtīga, varbūt nedaudz vājāks pastiprinājums, bet tomēr esmu apmierināts. Antenas diagrama ir ļoti šaura, domāju, tāpēc arī lielāks pastiprinājums. Ko lai saka bija interesants projekts. Salīdzinājums orģināls, restaurēts apstarotājs, tālāk. 

post-100318-0-16188200-1436470789_thumb.jpg

post-100318-0-75344800-1436470851_thumb.jpg

post-100318-0-85545300-1436470866_thumb.jpg

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...