Jump to content

Rekuperators - vilšanās.


Ronalds
 Share

Recommended Posts

Pirms 51 minūtēm , _dunduks_ teica:

Es maz ko saprotu no ventilācijas, bet ir ziņķārīgs jautājums - kas tā par ēku, kurai ventilācija ir gandrīz 21m3/sekundē tikai vienā no 20 inputiem?

Publiska ēka ar platību virs 50000m2

 

P.S. Arī rotējošie rekuperatori ar diametru ap 6m ir tajās iekārtās.

Labots - mickys
Link to comment
Share on other sites

Ofisā ir milzīga rekuperācijas iekārta, kas arī pūš aukstu gaisu ventilācijas kanālos, bet vasarā ar viņu neko nevar atdzesēt. Pūt kaut 12 grādus trubās.

 

Cik redzēts, mūsdienās birojiem taisa savādāk, ka pa griestiem laiž trubas ar aukstu glikolu no viena kopēja dzesētāja uz jumta.

Tad slēdz lokālos ventilatoru blokus katrā telpā griestos, kuri katrs dzesē turpat gaisu, nevis pūš atdzesēto pa trubām.

 

Privāti diez vai kāds tā taisa - parasti liek dzīvojamā istabā pie sienas standarta kondicioniera bloku, jo tas ir visefektīvākais risinājums.

Link to comment
Share on other sites

@janiz, tiesa, bieži gadās ka ar gaisa apmaiņu nodzesēt ir problemātiski. Problēma gaisa daudzumā, jo pēc fizikas atšķirības nav vai aukstā gaisa plūsmu rada fankoils (ventilatoru bloks), vai ventilācijas iekārta. Ja gaisa apjoms un izejošā temperatūra ir vienāda, tad arī dzesēšanas efekts būs tāds pats.

 

Protams šis viss ir stipri rūpnieciski un privātmājai ir overkills.

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , Mezavecis teica:

Teorētiski jau varētu vienkārši savilkt trubas no pārējām istabām bez visiem rekuperatoriem

Te galvenā problēma būs pieplūdes trūkums. Gaisam pa kaut kurieni arī klāt ir jānāk, ar nosūci vien nepietiek! 

 Nevajag aizmirst ka ieplūstošam gaisam būs āra temperatūra.  Un ja gaisa apmaiņa ir ievērojama, tad būs jūtamas auksta gaisa plūsmas kas nekādi nav labi. 

Var jau būt, ka pietiek ar ieplūdi, kurā uzstādīts sildītājs, kurš barojas no apkures sistēmas.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Papildināšu tēmu.

 

Šodien nopirku siltummaini. 

https://www.rekupex.cz/hlinikove-vymeniky/73-rekuperacni-vymenik-tepla-rx-03200-rekuperator-pro-rekuperace-vzduchu.html

 

Pirku caur ebay. https://www.ebay.co.uk/itm/223695185092

Maksāja ~140 EUR ar sūtīšanu. Pa lēto! Jāņem vērā, ka gatavas iekārtas, kuras izmanto līdzīgu siltummaini maksā vismaz 10x dārgāk! 

Salīmēšu kasti no XPS putika, pieslēgšu virknē ar esošo rotācijas tipa rekuperatoru. 

Redzēs kā būs. Ceru pacelt lietderības koeficientu no esošajiem 50%. Un atrisināt kondensāta problēmu. 

Link to comment
Share on other sites

ja reiz vecā tēma ir pacelta,

lūdzu forumiešu ieteikumus - kādi būtu pārbaudīti varianti gaisa pieplūdes organizēšanai - caurule+venķiks+filtrs+sildītājs - būtu labi ja ar kaut kādu rudimentāru sildīšanas automātiku.

šis te būtu variants, bet stipri pa dārgu/lepnu https://www.klimatapasaule.lv/gaiss1/ventilacijas-iekartas/ballu-air-master-200x

 

esmu ticis pie mērītāja, esmu šokā  - CO2 rādījums dzīvoklī no pieņemama līdz 1400ppm aiziet mazāk kā nakts laikā. un sanāk ka visas šķirbu pieplūdes neko nerisina, ja mājās kāds ir. (tikai vismaz 1/2h kārtīga vēdināšana ar atvērtiem logiem visās pusēs). kaut kā bija sajūtas, bet tagad redzot mērījumus.... hmm.

(ps. pie atvērtām iekšējām durvīm.)

Labots - ervie
Link to comment
Share on other sites

@ervie - Vajag normālu pieplūdes/nosūces ventilāciju!

Es pa prasto esmu uztaisījis tā, ka no vannas istabas sūc nost, guļamistabās padod gaisu! Zinu, nav ideāli, bet strādā! 

Un pa starpai rekuperators. Pirkt gatavu - ļoti dārgi! Kādas x5 lētāk ir nopirkt siltummaini (Krievijā tauta pašrocīgi līmē siltummaini, bet es uzskatu ka tas nav to vērts)  un uztaisīt kasti.

Sataisīšu - uzrakstīšu kā ir! Es ceru ka reālais lietderības koeficients no tagadējiem ~50%  pacelsies līdz ~80% 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , Ronalds teica:

guļamistabās padod gaisu!

nu vot, vajag risinājumu šim. ar nelielu pasildīšanu.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ervie teica:

ar nelielu pasildīšanu.

Piesildīt var ar radiatoru, kurš no apkures sistēmas barojas. Dārga iekārta. 

Vai ar elektrisko tenu. Iekārta lēta. Bet sildāmies ar elektrību - dārgi.... 

 

Bet ja ir efektīvs siltummainis - nafig nekādu piesildīšanu nevajag! Piemēram mājā +22, caur rekuperatoru pūš iekšā +20. Uz kaut ko līdzīgu es ceru saslēdzot virknē esošo rotācijas tipa rekuperatoru + paštaisīto. 


Kad uztaisīšu, padalīšos vai var dabūt reāli tos solītos 80 - 90% lietderības koeficientu. 

Link to comment
Share on other sites

yeh. man priekš paneļmājas, pāris ievadiem (gadījumā ja tomēr saņemšos organizēt urbšanu).

rekuperators, siltummainis nav vajadzīgs, domāju pietiktu rudimentāru tenu, ko ieslēgt, ja āra gaiss zem -10C or so...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
kompresors

Atkal pacelšu vecu tēmu. Padalīšos pieredzē. Tāpat kā @ervie viss sākās ar gaisa kvalitātes mērītāju. Vasarā nav problēmu - logs vaļā un viss kārtībā! Pie tam tieši logam lielā vērtne vaļā. Ja atver vēdlodziņu loga augšā, nekāda gaisa apmaiņa īsti nenotiek. Visa problēma ir tā, ka sievai nepatīk caurvējš, kas rodas pat apakšējās durvju spraugas dēļ. Pieliku durvju apakšā birstīti, līdz ar to, ja logs ciet, tad gaisa kustības nav. Dzīvoju privātmājā un guļamistaba otrajā stāvā. Pirms kāda laika biju izzāģējis griestos caurumu uz bēniņiem ar domu ventilācijai. Eksperimentam ieliku nosūces ventilatoru un vēdlodziņam mazu spraudziņu. CO2 no 1500 nokritās līdz 700-800. Bet, ziemas laikā paliek auksti... Jā, ar gaisa kvalitātes mērītāju izmērīju CO2 visādās telpas vietās un izrādījās, ka vislielākais CO2 ir pie griestiem, laikam tāpēc, ka siltais gaiss ceļas uz augšu ar visu CO2. It kā vajadzētu būt, ka CO2 ir pie grīdas, bet nē. Izzāģēju griestos otru caurumu. Tagad ir tā - viens virs galvas (gultas) - nosūcei, otrs telpas otrā galā - pieplūde. Uz bēniņiem uzliku šādu rekuperātoru (vēl trāpījās ar atlaidēm): https://www.semicom.lv/Apkure_un_kondicionēšana/Kondicioneri/Split_sistēmas_siltumsūkņi_rekuperatori/Rekuperators_EPVS_200_ar_pulti_Electrolux_3009829_459.html 

Telpa neliela, kādi 10 kvadrātmetri. Rezultātā esmu ļoti apmierināts - CO2 700-800. Pa dienu neslēdzu, ir 20-21 grāds, uz nakti ieslēdzu un temperatūra telpā rezultātā ir 19-20. Ja ārā ap 0, ieplūstošā gaisa temperatūra ap 16 grādi. Pie -20 bija ap 13. Gaisa priekšildītāja nav, gaisa vadi uz bēniņiem maksimāli īsi - viens pie rekuperātora, otrs kādi 3m. Vienīgais mīnuss - bišķi troksnis, bet vismaz vienmērīgs. Nu jau 2 mēneši darbojas, pagaidām ir OK. 

Arī štukoju nopirkt siltummaini un taisīt pašam, bet izrādās, ka klusi ventilatori arī ir problēma, plus filtri. Tā, ka saskaitot visu kopā, visas izmaksas izsecināju, ka nav vērts ņemties pašam.

Link to comment
Share on other sites

2021.12.14. , 23:14, kompresors teica:

Tagad ir tā - viens virs galvas (gultas) - nosūcei, otrs telpas otrā galā - pieplūde.

Interesanti, Tu rekuperatoru izmanto tīri caurvēja radīšanai vienā telpā.

Parasti mēģina kaut kā tā:

vent1.JPG

 

 

Link to comment
Share on other sites

kompresors
pirms 11 stundām , itanium teica:

Interesanti, Tu rekuperatoru izmanto tīri caurvēja radīšanai vienā telpā.

Parasti mēģina kaut kā tā:

vent1.JPG

 

 

Spried, ko gribi. Sieva par caurvēju nesūdzas (ļoti jūtīga pret caurvēju). Un man, tas ir būtiski! Viens rekuperators uz vienu istabu vajadzīgajā vietā un vajadzīgajā laikā! Es pat domāju, ka, ja man 2. stāvā ir 3 istabas, tad katrai varu uzlikt savu rekuperatoru, lai katrs regulē kā grib (šobrīd nav vajadzības). Visi laimīgi! Īsi ventilācijas vadi, neatkarīgas sistēmas. Nav jāčakarējas ar kaut kādu kopējo sistēmu un balansēšanu. Naudas summas arī pieņemamas. Priekš manis tas strādā, un man pie kājas, ko citi domā... 60W uz vienu sistēmu - tas man paceļams... Par komfortu ko jāmaksā un tas ir to vērts. Šajā brīdī kapeiksipšanana nav vietā!

pirms 11 stundām , Daiļais teica:

Viens krievs arī bija aprījojis māju ar CO2 devējiem, tā lai arī attālināti var sekot līdzi. Ilgākā laikā analizējot datus bija pamanījis, ka sekasa laikā CO2 līmenis strauji ceļās. Un , ko domājies, šis aizbraucis kaut kur prom uz vairākām dienām, bet pazīstamie lēcieni grafikā joprojām turpinās 😵

Nu, ja pats nevar, lai vēro grafikus...

Link to comment
Share on other sites

Kaspars12
2021.12.14. , 23:32, kompresors teica:

Man ir šitāds: https://xiaomi-mi.com/air-and-water-purifiers/xiaomi-qingping-air-detector-lite-cgdn1/ Nav PRO bet salīdzinot ar 2 citiem ir aptuveni tas pats.

Tas xiaomi uz co2 ir ļoti ticams, budžetā īsti labāku variantu nav - ir testam bijuši 3 dažādi eksemplāri, kā reference bija Netatmo un mūsu SAF produkts, visiem rezultāti turās kļūdas robežās, bet ir.....    .... cita problēma ar tiem xiaomi, kā visiem 3 bija problēma ar mitruma attēlošanu, kļūda staigā robežās 7-10%, respektīvi, ja tev telpā rāda, ka ir 40% un varētu dzīvot, patiescībā ir mazāk.

 

Ar co2 cīnoties ziemas aukstajā periodā uzradas cita problēma, teiktu bīstamāka. Mitrums, jeb pareizāk sakot sausums. Bēgot no co2, kas ap 1000 un nedaudz vairāk teti nenobeigs, bet sausums ap 25-30% gan radīs jūtamas blaknes.

 

Rekuperatoram vajadzētu būt iespējai ar mitruma atgūšanu, citādi pie āra mīnusiem telpā ātri vien dzīvosi ar izkaltušu degunu un sausu rīkli. Bieži vien, budžeta variantā lētāk ir paņemt gaisa mitrinātāju, ko 1x diennaktī jāuzpidla ar 5-6l.

 

Par to dūkšanu, ko dzirdi, tas ir arī tāpēc, ka ir īsas caurules, ja saliksi atbilstošas klases garākas caurules, dūkoņa būtiski samazināsies.

 

Vēl par to Rekuperatoru, ieteiktu saganīt kādu co2 aparātu ar izejām uz barošanu, tādejādi tava ventilācija būs efektīvāka un lieki nestrādās, kad to nevajag. Ielikši robežas, pie kāda co2 līmeņa tam jāieslēdzas/jāizslēdzas un viss.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 36 minūtēm , Kaspars12 teica:

paņemt gaisa mitrinātāju

ir kas konkrēts iesakāms? pie lielākiem mīnusiem bieži < 30% nobrauc..

Link to comment
Share on other sites

Kaspars12

Pašam lietošanā ir lētais Esperanza EHA004, 3.5l, ir taimeris, 11h ar to ūdens daudzumu noiet. Tā cena ir tik laba, ka var nopirkt katrai istabai savu. Lietoju trešo sezonu, vispar nekādu problēmu.

 

Nav protams, ne jonizācijas, ne aromterapijas funkcijas, nekādu lielo ekstru, bet neesmu arī gatavs par tām maksāt 80+ eur. 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , Kaspars12 teica:

Pašam lietošanā

ūdeni lieto parasto no krāna? nosēdumi uz virsām telpā nepaliek?

Link to comment
Share on other sites

Kaspars12
pirms 12 stundām , uldise teica:

ūdeni lieto parasto no krāna?

 

 

Mitrinātājam lietoju to pašu, ko pats dzeru - tas ir no krāna. 

 

Varbūt, ja mitrinātājam lietotu kādu memorywater efekts būtu labāks...

 

Tos baltos nosēdumus, par ko runā, redzu tikai pie paša aparāta miglas izejas, bet ne kur citur, varbūt tāpēc, ka man mitrinātājs sanāk kāda 1m augstumā virs grīdas + vēl kādi 20-30cm augstumā pūšsss to migliņu un viss iztvaigo gaisā, pirms saduras ar virsmu.

 

 

Labots - Kaspars12
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , Kaspars12 teica:

Tos baltos nosēdumus, par ko runā, redzu tikai pie paša aparāta miglas izejas, bet ne kur citur, varbūt tāpēc, ka man mitrinātājs sanāk kāda 1m augstumā virs grīdas + vēl kādi 20-30cm augstumā pūšsss to migliņu un viss iztvaigo gaisā, pirms saduras ar virsmu.

ok, paldies TEv par info!

vēl sīkumi - cik šis ēd elektrību, un kā ar izdalīto skaņu - ir iespējams gulēt, jeb lieto tikai pa dienu? 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , Kaspars12 teica:

kādu memorywater

shis diez vai bija domaats :)

piemeeram, mashiinai peerku Depinjaa destileetu un jaucu ar VW koncentraatu,

lai logumazgaataaja sprauslas neaizkaljkjojas

Link to comment
Share on other sites

pirms 13 stundām , uldise teica:

ūdeni lieto parasto no krāna? nosēdumi uz virsām telpā nepaliek?

Lai varētu lietot ūdeni no krāna un nebaidīties par nosēdumiem u.c. problēmām, tad ir jāpērk "gaisa mazgātājs", piemēram tāds - https://www.boneco.lv/gaisa-mazgataji?product_id=108&filter=5

Cena gan ir augstāka...

Tiek lietoti tādi darbā un arī mājās pašam ir, tikai cita ražotāja - Electrolux https://24.lv/electrolux-ehaw-6525.html

Gaiss tiek ne tikai mitrināts, bet arī attīrīts no putekļiem.

Labots - Knaabis
Link to comment
Share on other sites

Tā kā pienākusi pirmā apkures sezona savā mājā, tad nu jautājums par mitrumu (sausumu) mājā ir ļoti aktuāla. Māja koka karkasa, siltināta ar ekovati. Viss tā kā būtu ok, bet tagad kurinot kamīnu (apkure ar kamīnu) strauji mājā krītas gaisa mitrums. Vasarā bija ap 60%. Tagad, kad bija uznācis aukstuma vilnis un nācās aktīvāk kurināt, mitrums mājā nokritās līdz 25%. Pagaidām baigās problēmas no veslības viedokļa nemanu, bet dēļ sausuma dēļu grīdās sāk "staigāt" parādās šķirbas starp spundēm. Vajadzētu ielikt kaut kādu gaisa mitrinātāju. Māja uz 70m^2. 

Link to comment
Share on other sites

Ja ir "mīksts" ūdens, tad labi strādā un maz tērē elektrību ultraskaņas mitrinātāji, tāda tipa, kuru lieto @Kaspars12.

Ja nav žēl naudas, tad var pirkt 2 vienā aparātu (mitrinātājs-attīrītājs) - par tiem jau nupat rakstīju.

Just now, ju teica:

Mana pieredze saka, ka mitrinātāji neko nedod, uz palodzēm istabā būs tikai peļķes, tas viss.

Tas tāpēc, ka logi ir aplami - vienpakešu un uz tiem kondensējas telpas mitrums.

Link to comment
Share on other sites

Kaspars12
pirms 5 stundām , uldise teica:

cik šis ēd elektrību, un kā ar izdalīto skaņu - ir iespējams gulēt

 

Nekad nebiju mērījis patēriņu, jo ražotājs norādījis 25w, respektīvi nekas traks pret to komfortu.

Pamērīju - standby(1.4w) un darbībā (22.5w), te gan noteikti savus +-10% tādiem ikdienas aparātiem var rēķināt klāt pie kļūdas.

thumb_show.php?i=dwgpm4qxp&view

thumb_show.php?i=qrmnn8fh2&view

 

 

Noliku blakus sienas pulksteni, tā tikšķi ir skaļāki, mitrinātājs tā viegli dūc.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Kaspars12
pirms 4 stundām , ju teica:

Mana pieredze saka, ka mitrinātāji neko nedod, uz palodzēm istabā būs tikai peļķes, tas viss.

 

Tur ir citur problēma, kā Knaabis saka.

 

Slikti logi, slikta siltā gaisa piekļuve tiem utt. Rodas vēsa virsma un uz tās virsmas izkrīt mitrums. Te labs materiāls, viegli uztverams - http://www.ingdep.lv/lv/rasas-punkts-un-rasas-punkta-temperatura

 

Lielajos aukstumos, ir grūti panākt, ka telpā būs palielināts mitrums, kas par tādu varētu tik uzskatīts no ~60% un uz augšu.

 

Tas, ka raso logs ir cits iemesls, jo tas pats logs vairs nerasos pie -2 vai +2 grādi, lai arī telpā būs tie paši 50% mitruma un tā pati telpas temperatūra. Kā atnāk lielāks aukstums, tā atkal logi "tek" un liela daļa domā, ka vainīgs telpas mitrums, sāk vēdināt un 50% vietā paliek 25%, skaidrs, ka logs, tad maz ticams, ka rasos, jo gaisā jau nav vairs praktiski mitruma. Jārisina problēma saknē ar pašu logu/vidi ap to, nevis pasliktinot dzīves apstākļus cīnoties ar sekām.

 

 

Labots - Kaspars12
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

2021.12.19. , 13:54, Kaspars12 teica:

Bēgot no co2, kas ap 1000 un nedaudz vairāk teti nenobeigs

Man ir netatmo ar papildus moduļiem - tīri labi var monitorēt visu telpu co2.

1000, tas jau ir ļoti labi ja visur ir. Man ir 2000 un uz augšu (sevišķi pēc nakts), un tas riktīgi ir jūtams - jāver logs, savādāk sāk sāpēt galva - tāda smagnēja sajūta.

Tie mitruma % laikam jums ir no daudzdzīvokļu ēkas. Man privātmājā nekad nav mazāk par 55-60%, izņemot katla telpu, tur gan ir 30% (laikam vēlamais ir no 40%-70%)

 

Labots - xp
Link to comment
Share on other sites

Pirms 5 minūtēm , xp teica:

Man privātmājā nekad nav mazāk par 55-60%

tas jau arī no ēkas materiāla atkarīgs. Tev mūra ēka?

Link to comment
Share on other sites

Kaspars12

mjā, ar co2 tev tur kaut kas jādara, padomā cik produktivitātes tur paliek :D

 

Daļēji jau arī tāpēc tev tas mitrums ir augstāks, jo mazāk telpas vēdinās, vairāk mitruma un co2, tiklīdz sāksi risināt co2 jautājumu, ziemas periodā arī mitrums pazudīs.

Link to comment
Share on other sites

Zinu  -vienīgais variants ir rekuperācijas sistēma - bet ierīkot to ir jāatrod speciālisti.

Pašlaik izlīdzos ar loga vēršanu - grafikā var labi redzēt kad es to logu atveru - vidēji pietiek ar 40 min, lai izvēdinātu un CO2 nokrīt.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, xp teica:

Te Co2 monitorings

Pārliecināts ka rāda pareizi lielos skaitļus ? 4-os nakti, kad guļ  2500 ppm ?? Nu nezinu gan ... vai arī telpa maza un salīdzinoši noslēgta .

man 1500+ uzlec, ka istabā intensīvi ko daru .

Link to comment
Share on other sites

Tā ir, pats to jūtu.

Šī konkrētā istaba ir 12m2 ar plastmasa pakešniekiem un durvis ciet - laikam tā ir jābūt, jo svaiga gaisa pieplūde nav.

Nezinu cik netatmo ir precīzs, gan jau kāds kļūdas procents ir - bet dinamiku var vērot.

"The specified accuracy of the CO2 sensor in the Netatmo modules is ± 50 ppm or ± 5% of the measured value within a concentration range of 0 ppm to 5000 ppm (Netatmo)."

Labots - xp
Link to comment
Share on other sites

Nu skaidrs, tad varētu būt ticami.  Atstāj durvīm 10-15 cm spraugu pa nakti, ja iespējams, protams, no rīta paskaties rādījumus.

± 50 ppm jau lielākai daļai kļūdas robežas. Pats lietoju MH-Z19B sensoru.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
11.11.2019. , 14:37, Ronalds teica:

Kad uztaisīšu, padalīšos vai var dabūt reāli tos solītos 80 - 90% lietderības koeficientu. 

Kā iet ar projektu?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Drīzumā laikam uzzināšu, vai ir kaut kāda jēga no tiem sienā iebūvējamajiem rekuperatoriem… Varbūt beidzot nebūs jādzīvo konstantā >2000 ppm CO2. Vēdinām bieži, bet kā logs ciet, tā CO2 kāpj ļoti strauji.

Prana, ukraiņu ražojums.

 

11.11.2019. , 13:50, Ronalds teica:

Šos arī pasūtīju, 3gab. Būs jāmēģina salikt kaut kādā kastē.

Ir mums te cilvēki, kas ir taisījuši DIY rekuperatorus? Jebšu visi tik pērk gatavos variantus?

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...