Jump to content

Rekuperators - vilšanās.


Ronalds
 Share

Recommended Posts

Vate arī ir celuloze, bet ūdenī nešķist, kaut uzsūc mitrumu. Nu kokvilnas audums as pats - ja struktūra neizjūk no mitruma, tad mierīgi var būt kā siltum un mitrumainītājs. Filtrpapīrs, arī tipisks piemērs papīram, kurš ir gana izturīgs pret ūdeni. Drīzāk jāuzzina no cilvēkiem kas tādus lieto. Dažreiz liekas ka nevar būt, bet īstenībā strādā.

 Es gan neriskētu pirms nebūtu ievācis pamatīgu informāciju. Var gadīties ka ir ''strukturētais ūdens'' vai ''enerģijas ekonomaizeri'' ko štepselē rozetē.

Bet ''filtrpapīrs'' izklausās pēc viena no vienkāršākajiem risinājumiem lai samitrinātu ( atgrieztu) mitrumu gaisam , kad strādā siltummainītājs . Cits stāsts cik ilgi, jo neglābjami nosēdīsies putekļi un sāksies visādu pelējumu/aļģu augšana. Startpcitu, interesanti kā ar šo problēmu cīnās standarta rekuperatoros? Regulāra tīrīšana? Bet nav jau sauss..

 

Link to comment
Share on other sites

Kāpēc lai nestrādātu, gan jau, ka strādā. Es tikai neesmu pārliecināts, ka man vajag atpakaļ dzīvoklī visu to mitrumu no izvadāmā gaisa. Tāpat pilnīgi noteikti šis celulozes siltummainis ir lētāks par Al vai ņeržas, kur nu vēl vara. Un pilnīgi noteikti nezinu, bet atļaušos domāt) ir paredzēts mainīt pēc kāda laika. Atkal apgrozījums. 😁 Nu un par tiem lietderības procentiem... vai nav tāpat kā ar elektroauto noskrējienu.

Necenšos nevienu atrunāt no šādu verķu iegādes. Vienkārši manas domas no dīvāna. 😁

Link to comment
Share on other sites

Pirms 13 minūtēm , Jurkins teica:

Tāpat pilnīgi noteikti šis celulozes siltummainis ir lētāks par Al vai ņeržas, kur nu vēl vara.

A ko tu gribēji no verķa par 400-450 EUR? To pašu, ko no verķa par 4000 EUR?

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Normāls siltummainis jau ir tas dārgākais tajā verķī un maksā reizes 10...20 mazāk.

Link to comment
Share on other sites

VebKamera
pirms 12 stundām , oxygen teica:

interesanti kā ar šo problēmu cīnās standarta rekuperatoros? Regulāra tīrīšana?

 

Standarta rekuperatori ar to cīnās izmantojot piedurkņu filtrus. Kas ar jauku ciparu papildina rekuperatora ekspluatācijas enerģijas izmaksas.

 

piedurkne

 

Pelējums caurvēju nemīl, viņam patīk sastāvējies slapš gaisssss

 

Link to comment
Share on other sites

8.11.2022. , 08:54, Jurkins teica:

(stāv nopirkts čehu siltummainis, noslinkoju šovasar... 😟)

Ņēmi to pašu, ko te Ronalds bija iepostojis (rekupex.cz)?

Filtrus izejošajam un/vai ienākošajam gaisam plāno likt? Kādus?

Kādus ventilatorus izvēlējies?

No kā domā taisīt kasti?

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

No e-līča. Apskatījos vēsturē. Jā, ir tas pats.

Filtrus plānoju. Pirmajā piegājienā pa prasto no depo ventilācijas filtrus. Tad redzēs. Skaidrs, ka jo lielāks laukums jo labāk. Kā variants kaut kādus salona filtrus.

Ventilatorus īsti neesmu izvēlējies. Gribu regulēt apgriezienus.

Kaste - (virzienā no ārpuses) laminētais saplāksnis + 50mm puķiks + vai nu laminētais saplāksnis vai plastikāts, no kāda taisa reklāmas stendus. Kā variants - no reģipša profiliem un ārpusē attiecīgi reģipsis.

 

Ieplūde 160 vai 200 mm kanalizācijas caurule.

 

Es paņēmu priekš sava dzīvokļa krietni "par lielu" to rekuperatoru, lai gaisa plūsmas būtu lēnākas (klusākas)

Labots - Jurkins
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Domā visu likt vienā kastē? Vai "modulāru"?

 

Kas tie par ventilācijas filtriem? Kaut kas no šiem? https://online.depo.lv/search/ventilācija filtrs

 

Depo webā uzgāju šos, vajadzētu veikalā aptaustīt:

* https://online.depo.lv/product/220626

* https://online.depo.lv/product/220627

* https://online.depo.lv/product/220629

Tie cilindriskie bija bija pieejami arī kaut kādi par <10 eur, "ne hepa", diezgan lieli. Derētu izejošajam gaisam.

 

Puķiks izklausās skarbi, man kaut kāda nelaba pieredze - uztaisīju aukstumkasti no XPS, lai no laukiem būtu komfortablāk vest saldētus labumus, bet nu tā kaste tā smirdēja, ka tā arī negribējās viņu lietot…

 

 

Pirms 5 minūtēm , binary teica:

"ne hepa"

"ne hepa", kā tad… Ej nu saproti, hepa vai nē (raksta jau, ka jā) - https://online.depo.lv/product/159258/7515, €5.55/gab. Šitais mājās gaida pielietojumu. Ar zināmu piepūli var salikt divus-trīs virknē, lai palielinātu virsmas laukumu (retāk jātīra / jāmaina).

image.thumb.png.70dd2a07eecd3d46f3433b49b8c91f61.png

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Jā, par šitiem hepa ir doma. Nepareizi izteicos.

Par filtriem vispār doma sākumā piemest priekšā tai pašā depo (pirku gan arī gada sākumā) tāds filtra audums uz taisnstūrveida rāmīša, lai vispār saprastu, kāds laukums vajadzīga un cik ātri paliek "netīrs" u.t.t

 

Nezinu, man ar puķikiem nekādu sliktu atmiņu nav. Jebkurā gadījumā šams jau būs hermētiski noslēgts. Droši vien vēl pa virsu uzlikšu tādu foliju, kur uz vienas puses ir tāds mīksts slānītis. Nezinu, kā šo pareizi sauc.

 

Kasti gan jau vienu, iespējams nedaudz lielāku kā vajadzētu, lai var kaut ko iekšā pamainīt. Kasti pašu modulāru nezin vai.

 

Vasarā noslinkoju, tagad tas projekts bišku "pamests".

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Pasīvā ventilācija ir gana laba CO2 samazināšanai, tikai prātīgi jāuztaisa. Ja piever, tad uzkāpj.

Screenshot_20221110-094459_Tuya Smart.jpgScreenshot_20221110-094633_Home Coach.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Racer, nu tev tai Elzas istabā arī vajadzētu sakārtot ventilāciju. 2000, protams, nav 3500, bet vienalga kaut kā stipri par daudz.

 

Man šorīt uzstādīja to Prana rekuperatoru. Pasākums apmēram uz stundu. Kopā 10 ātrumi, uz max ātrumu dūc tā, ka maz neliekas. Trešo ātrumu mazliet dzirdēt var (sieva gan saka, ka nevar, bet varbūt naktī tomēr dzirdētu), otro nedzirdu. Jāļauj pāris dienas pastrādāt, tad var sākt mēģināt vērtēt, ir ok vai nav. Pagaidām viņš pat CO2 nespēj samērīt, rāda konstantu 400 (laikam kalibrējas).

Link to comment
Share on other sites

Pirms 4 minūtēm , binary teica:

@Racer, nu tev tai Elzas istabā arī vajadzētu sakārtot ventilāciju.

Vajag sakārtot meitai galvu, lai attaisa gaisa padevi, jo zem 21 grāda esot auksts un tad piever. :)

Link to comment
Share on other sites

Man darba galds ir pie loga. Logs sanāk +/- izstieptas rokas attālumā. Ja logs ir "ziemas vēdināšanas" režīmā (tā mikro sprauga, kura teorētiski neko nedod), tad viss labais sāns mēdz nosalt, roka - ledaina. Tas pie 5-10 grādu āra temperatūras.

Nu tas tā, runājot par aukstā gaisa padeves pievēršanu…

Labots - binary
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nu kas, izmantoju Netatmo un atradu labu ķīnizeri ar ndir, displeju un wifi funkciju statistikai caur Tuya aplikāciju. Cena ap 80 eirām.

20221110_114551_copy_1156x651.jpg

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nav slinkums salodēt divas detaļas un atrast kādu kastīti , tad ir labs šis.

  Man patīk, ka vari uzlikt arī piespiedu kalibrāciju. Nu tipa izstiep ārā, svaigā gaisā un ar izvēltni izvēlies kalibrāciju. Visādiem nopērkamajiem... parasti šis kolekcionē kad ir bijusi vismazākā koncentrācija kādā laika periodā, tipa nedēļa un uzskata ka tas ir 400 ppm. Bet ja telpa visu nedēļu nav īsti vēdināta, tad tie kalibrācijas 400 patiesībā var būt krietni lielāki. Pecāk lietotājs priecīgs ka labi izvēdināts, bet īstenība rādījums krietni mazāks kā patiesībā, jo atskaites punkts nepareizs.

Vienīgais minus šai konstrukcijai, ka pašam mazi cipariņi, bet pilnīgi kompensē ka var uzlikt pie kādas koncentrācijas maina krāsu. Nu var redzēt pa lielu gabalu un man vienalga vai 1000ppm vai 1050 ppm- ja dzeltens, tātad jau ir pārsniegta kāda robeža. 

 PS likt iekšā to akumulatoru?- jega ja kur jastiep talu no elektrības ja grib kalibrēt . Citādi neredzu jēgu. Nu kad pazūd barošana,  kalibrācija jau nenojūk. Vēsture/līknes... neesmu pārbaudijis. Bet gribas, tad tos datus var sūtīt visādiem bezmaksas servisiem, kas savāc/dabū smukas līknes/var pat uzlikt lai ko vada, ja tipa koncentrācija par lielu.

Tipa https://thingspeak.com/ vai https://narodmon.ru/

Labots - oxygen
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 41 minūtēm , oxygen teica:

Ja nav slinkums salodēt

Man ir slinkums un atlikušo enerğiju tērēju savādāk, bet paldies par ieteikumu. ;)

Link to comment
Share on other sites

pirms 8 stundām , binary teica:

Man šorīt uzstādīja to Prana rekuperatoru.

 

Vai par šo var kādu atgriezenisko saiti pēc kādas nedēļas? Arī domāju to viņu dižpārdokli pirkt...

Link to comment
Share on other sites

Mēģināt jau var.

 

Pagaidām ar to iebūvēto CO2 mērītāju neko nevar saprast - MH-Z19B rāda 2k, rekuperatorā iebūvētais 800. Šobrīd vispār rekuperators domā, ka ir ap 400 PPM. Tad jau redzēs, kā būs vēlāk. Varbūt nokalibrēsies.

 

Tagad griežas ar 3. ātrumu. Temperatūras apmēram šādas:

image.png.d5749af6bc2d5ae30ae60583888c5a19.png

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

A bet ja to MH-Z19B iznes ārā un nokalibrē?

 

Vispār baigi interesanti. 21.1-15.3=5.8 un 17.5-9.6=7.9. Gaisa mitruma tēma man fizikā nebija mīļākā tēma. Vai nu šis ārā izgrūž vairāk gaisa, nekā paņem iekšā, jebšu tas ir no mitruma starpības - siltā ūdens tvaika izejošajā gaisā ir vairāk nekā aukstajā ieejošajā gaisā, kurs ir jāsasilda. Un tāpēc tā starpība.

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jurkins teica:

A bet ja to MH-Z19B iznes ārā un nokalibrē?

Slinkums :) Pēc pirkšanas nokalibrēju, pēc tam pa retam palietoju, bet ar izslēgtu kalibrēšanu.

Link to comment
Share on other sites

Un ja (zinātnes vārdā ne tādi vien upuri ir nesti 🤣) riktīgi atrauj logu vaļā un nomaina istabā visu gaisu (uz auksto😁)?

Link to comment
Share on other sites

Pirms 36 minūtēm , binary teica:

Temperatūras apmēram šādas:

Tās ir bez piesildīšanas ar elektrību?

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, binary teica:

MH-Z19B līdz kādiem 600 aiziet.

Hmm, nu tad tam MH varētu arī ticēt.

Link to comment
Share on other sites

Šonakt pranu atstāju ieslēgtu 2. ātrumā. Pēc sajūtām it kā labāk nekā bez rekuperatora, bet MH-Z19B tāpat samērīja līdz 2600-2800. Ap to līmeni gan CO2 līmeņa kāpšana apstājās.

Būs jāmēģina 3. ātrumu un jāmeklē balansu starp troksni (3. ātruma dūkoņu tomēr var dzirdēt), svaigu gaisu un temperatūru (malkas apkure bez siltuma akumulatora).

Vēl kaut kad "jānosiltina" tā rekuperatora ārējo galu… Pēc specenes "Darba moduļa garums" ir ≥45cm, man sienas biezums ir 36cm. Jāuztaisa kaut kādus putuplasta riņķus un jāuzliek viņam virsū.

Labots - binary
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

 

pirms 12 stundām , Jurkins teica:

Vispār baigi interesanti. 21.1-15.3=5.8 un 17.5-9.6=7.9. Gaisa mitruma tēma man fizikā nebija mīļākā tēma.

Šobrīd ienākošo sasilda no 11.1 uz 21.6 (delta 10.5), izejošais atdziest no 23.7 uz 18.1 (delta 5.6), atšķirība teju 2x :crazy:

Bez gaisa mitruma kaut kādu lomu gan jau spēlē arī spiediens. Lielāks spiediens = vairāk vielas = vairāk enerģijas tilpuma vienībā.

 

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

Pirms 16 minūtēm , binary teica:

kaut kādu lomu gan jau spēlē arī spiediens.

Nu jā, bet spiediens ārā un iekšā jau neatšķiras. Ventilators var palielināt spiedienu lokāli trubā, pieņemsim 2x, bet tad viņam jāpaņem 2x vairāk gaisa, ko saspiest.

Protams, tas viss ir sū... Ka tikai strādā kā vajag. Vienkārši interesanti.

Link to comment
Share on other sites

@Vasarnieks, drīzāk vēja kastes dēļ mājai jumtu noraus, nevis māju caur rekuperatoru aizpūtīs. Pagaidām gan mums ir lidojusi tikai siltumnīca, dārza nojume, notekūdeņu attīrīšanas iekārtas vāks (D=~1500) u.c. sīkumi. Rekuperators ir austumu pusē, no tās puses reti pūš. Minētie sīkumi visi kā viens lidojuši pretējā virzienā.

 

@Jurkins, man māja ne tuvu nav hermētiska, gaisam netrūkst vietu, pa kurieni pieplūst un kurp aizplūst. Turpat virs rekuperatora pat ir reste, pa kuru gaisam paredzēts aizplūst aukstajos bēniņos :D Bleķa ārdurvīm pa perimetru arī vietām var burtiski cauri spraugām redzēt. Tā ka es nemaz nebūtu tik pārliecināts par to, ka spiediens ārā un iekšā neatšķiras.

Labots - binary
Link to comment
Share on other sites

pirms 22 stundām , Racer teica:

Ja nu kas, izmantoju Netatmo un atradu labu ķīnizeri ar ndir, displeju un wifi funkciju statistikai caur Tuya aplikāciju. Cena ap 80 eirām.

20221110_114551_copy_1156x651.jpg

 

Man bija līdzīgs (vismaz korpuss 1:1) bez wifi - rādīja dieva zīmes. Dienas laikā rādījums telpā randomā mainījās no 430 līdz 4000..... 
Problēma ir tur, ka normāls co2 sensors nav lēts. mh-z19b - iekš ali ap 20 eur, es pasūtīju SCD41  - ar piegādi 35 eur. Un tas ir tikai "pliks" sensors. 
Es teiktu ka var pirkt tikai tādu mērītāju kuru kāds neatkarīgs ir notestējis. Nu vai dārgo galu. Savādāk liela iespēja nopirkt dārgu gadījumu skaitļu ģeneratoru.

 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 47 minūtēm , binary teica:

Tā ka es nemaz nebūtu tik pārliecināts par to, ka spiediens ārā un iekšā neatšķiras.

Neatšķiras, neatšķiras. Varbūt 3. zīme aiz komata.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 3 minūtēm , Jurkins teica:

Neatšķiras, neatšķiras. Varbūt 3. zīme aiz komata.

Nez vai tā būs, jo temperatūra un mitrums rada spiedienu, ir tā saucamais "parciālais spiediens", kuru būvniecībā piesauc teorētiskos aprēķinos. Ieskatam:
1: Water vapor partial pressure as a function of air temperature and humidity. Relative humidities are 20% to 100% with a 10% increment, bottom to top curves, respectively (eq. 7.14). 
Līnijas ir relatīvais mitrums ik pa 10%.

 

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 10 minūtēm , Jurkins teica:

Neatšķiras, neatšķiras. Varbūt 3. zīme aiz komata.

Ja puse aizejošā gaisa aiziet griestu caurumā, otra puse rekuperatorā, bet pienākošais viss nāk cauri rekuperaotram, tad pašā rekuperatorā tiešām pienākošajam un aizejošajam atšķirsies tikai 3. zīme aiz komata? Pavisam, pavisam tiešām?

 

Nu tas tā, ja runā par spiedienu pašā rekuperatorā, nevis par spiedienu istabas vidū un spiedienu ārā esošajā siltumnīcā.

Link to comment
Share on other sites

Jā, nu šitās lietas nebija fizikā mans mīļākais novirziens.

Bet man šķiet, ka tas parciālspiediens bija kaut kas cits. 

Link to comment
Share on other sites

Pirms 10 minūtēm , binary teica:

tad pašā rekuperatorā tiešām pienākošajam un aizejošajam atšķirsies tikai 3. zīme aiz komata?

HVZ, kas tur notiek rekuperatorā. Tur jau vēl no plūsmas ātruma papildu spiediens rodas. Bet istabā un ārā gan spiediens neatšķiras.  Tad atverot durvis būtu tas pats efekts kā pārdurot auto riepu.

 

Ai, karoče, figs ar viņu. Tad jāpastudē fizika, kā tur īsti ir.

Labots - Jurkins
Link to comment
Share on other sites

Pirms 22 minūtēm , Jurkins teica:

HVZ, kas tur notiek rekuperatorā. Tur jau vēl no plūsmas ātruma papildu spiediens rodas. Bet istabā un ārā gan spiediens neatšķiras.

Nu bet enerģijas daudzums, ko rekuperators var atgūt, jau kā reiz ir atkarīgs no tā, kas notiek rekuperatorā, nevis "istabā un ārā" :D

 

Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , Ronalds teica:

es pasūtīju SCD41  - ar piegādi 35 eur

Aliexpress? Jau tiek lietots? Mērījumi kaut cik sakrīt ar citiem?

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...