Jump to content

Brīvais elektroenerģijas tirgus (diskusija)


CAP
 Share

  

151 members have voted

  1. 1. Kāds ir jūsu elektrības patēriņš mājsaimniecībā vidēji mēnesī?

    • Līdz 100 kWh
      17
    • no 100-200 kWh
      50
    • no 200-300 kWh
      35
    • no 300-500 kWh
      31
    • virs 500 kWh
      18


Recommended Posts

Izdomāju, ka jāuzsāk aktuāla pašreiz tēma: Brīvais elektroenerģijas tirgus.

 

Tātad.. šobrīd publiski pieejama informācija ir tikai par plānotajiem Latvenergo tarifiem un Baltcom tarifiem

 

1) Latvenergo - https://www.e-latvenergo.lv/lv/private/produkti/

2) Baltcom - http://www.baltcom.lv/lv/baltcom/elektriba/no-01-04-2014/apraksts/

 

 

 

Vai domājat palikt Latvenergo klients? Kādu Elektrum produktu plānojat izvēlēties?

Vai varbūt jau pašreiz izmantojat, domājat izmantot Baltcom piedāvāto variantu?

Vai vispār esat interesējušies par šo jautājumu?

Labots - CAP
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CAP

    31

  • ju

    14

  • ivo

    23

  • viesturs0711

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Domugrauds

vienā vietā ir ar to brīvo tirgu, noteikti, ka palikšu pie Latvenergo un pieļauju, ka citas izvēles manā galā tāpat nav

Link to comment
Share on other sites

man patētriņšap 700kWh, bet es īpaši neekonomēju - daudz halogēna, daudz karstošu pastūžu, veļene nonstopā u.u.t. Visticamāk neko nemainīšu, pat linkus vaļā nevēru. Man kaut kā tā pāris ls starpība neuztrauc ja arī tur ir ekonomija. Es arī tel. peislēgumus un kabeļu tv nemainu uz izdevīgākiem. Labāk vairāk pelnīt, nekā nodarboties ar tirgus izpēti pakalpojumu sniedzēju sfērā IMHO.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

@@Domugrauds, Vispār jau tirgotājs nav piesaistīts ģeogrāfiski, t.i. arī dziļos laukos varēsi slēgt līgumu ar jebkuru tirgotāju.

Link to comment
Share on other sites

@@itanium, nepareizi.. 1kWh cena ir ar iekļautiem sadales un OIK tarifiem... pie 100kWh patēriņa gala lietotājam rēķina atšķirība ir 5¢

Labots - CAP
Link to comment
Share on other sites

_dunduks_

Brīvais tirgus būtu tikai apsveicami, bet šajā gadījumā izrādās, ka tirgus likumi nestrādā.

Bet par to mazāka bēda nekā par OIK. Vot tāda zaļā enerģija reāli kretinē.

Link to comment
Share on other sites

@@osscar, tad jau atliek tev vk iekš e-latvenergo pieslēgt elektrum 600+ un miers.. nekur nav jāiet un fiziski līgums jāparaksta.

@@_dunduks_, gudri vīri jau saka, ka tagad redzama ir patiesā kWh cena, nevis pašlaik regulētā un subsidētā cena (sociāls pakalpojums)

 

Pats personīgi plānoju, iespējams, pariskēt ar dinamisko.. t.i. fiksētā cena + mēneša vidēja biržas cena.. pēc pēdējo mēnešu datiem varētu būt arī kādu 1-3¢ zemāk kā fiksētā cena.

Labots - CAP
Link to comment
Share on other sites

es laikam biku zagnul, tur laikam pēdējo mēnesi bija kaut kas nepareizi saskaitīts - par 2 mēnešiem vai kā. bet 300-350kWh sanāk mēnesī.

Labots - osscar
Link to comment
Share on other sites

_dunduks_
@_dunduks_, gudri vīri jau saka, ka tagad redzama ir patiesā kWh cena, nevis pašlaik regulētā un subsidētā cena (sociāls pakalpojums)

Vai tu kaut vienu reizi esi dzirdējis, ka LE strādātu ar zaudējumiem un tam būt nepieciešamas dotācijas (līdzīgi kā Rīgas Satiksmes) gadījumā?

Ja iepriekš LE strādāja ar peļņu, tad tagad, lai kompensētu peļņas (=klientu) zudumu, pārējiem klientiem paceļ cenas. Un tā ir visa matemātika.

Tad Sabiedrisko pakalpjumu regulēšas komisija iepriekš ir bijuši pilnīgākie politiķi, kas spieda LE strādāt zem pašizmakas, lai tikai sabiedrībai būtu labi.

 

Mazliet pārfrāzējot Repšes teikto:

Nu kā var nepelnīt, ja var nopelnīt mazliet vairāk.

Labots - _dunduks_
Link to comment
Share on other sites

_dunduks_

 

 

@_dunduks_, budžetam taču naudiņu vajag.. kā zināms visa LE peļņa aiziet valsts budžetā..

Nu tad nevajag dzīt tuftu, ka tagad redzama īstā un patiesā kWh cena.

Link to comment
Share on other sites

@@CAP, saprotams? :mrgreen:

Tev kā Lietpratējam piep**ties burtiski pie katra vārda jau nu vajadzēja izteikties precīzāk.

Jums dakteriem kaut kā pašu zāles nu dikti negaršo :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

@@_dunduks_, LE jau pelna ne tikai tirgojot/ražojot elektrību.. Turklāt gala cenu pamatīgi ietekmē OIK un augstie sadales tarifi..

Link to comment
Share on other sites

 Ja jau brīvais tirgus, tad :

 1. Lai arī vējdzirnavu īpašnieki kļūst par brīvā tirgus dalībniekiem un nekādu obligāto Latvenergo iepirkumu.

 2. Ja jau esam viena Eiropas savienība, tad jābūt iespējai izvēlēties arī jebkura savienības elektroražotāja enerģiju, bet nē. Tikai no tiem, kas sevišķi pietuvināti LV.

 3. Kādēļ Latvenergo piedalās tenderos un pārdod mūsu lēto hidrostaciju elektrību citiem , bet pašiem paliek dārgā.

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

@Tārps - mēģināšu ja ne atbildēt, tad komentēt:

1. Ne jau Latvenergo (turpmāk LE) labprātīgi iepērk šo enerģiju, tā ir valsts politika;

2. Izvēlēties var jebkuru elektroenerģijas tirgotāju, ja vien viņš piedāvā enerģiju LV tirgū un ir nokārtojis tam nepieciešamās formalitātes. Jebkurš pirkums ir divu pušu darījums, kur viena puse ir ieinteresēta pārdot, bet otra - pirkt. Ar to otro pusi, kas ieinteresēta pirkt ir par maz, vajag arī pirmo. Bez tam, tirgotājam vēl tā enerģija ir jāspēj nogādāt līdz klientam Latvijā un šeit daudz kas atkarīgs no starpvalstu savienojumiem un to kapacitātes.

3. Vari minēt piemērus? Bet vispār ir jāsaprot viena lieta - elektroenerģija ir prece, kuru ir iespējams pārdot TIKAI UN VIENĪGI TAJĀ MOMENTĀ, kad tā tiek saražota. Nav iespējams rīt no rīta pārdot naktī lēti saražoto elektroenerģiju, tā vienkāršā iemesla dēļ, ka viņas rīt no rīta vairs nebūs. Šo vienkāršo patiesību daudzi nesaprot. Latvenergo, tāpat kā jebkurš tirgotājs meklē iespēju pārdot savu preci konkurences tirgū. Tikai cilvēks, kas no tā neko nesaprot ir spējīgs apgalvot, ka "viņiem tur" pārdod lēto a "mums te" paliek dārgā. Tās ir pilnīgas muļķības. Ja tā būtu, tad viņi nespētu konkurēt ar cenu.

Link to comment
Share on other sites

Arnolds Piepe

Patēriņš aptuveni 500 - 700 kWh, atkarībā no sezonas. Visā mājā lielāko dienas daļu deg gaimas, fasāde arī izgaismota naktī ar prožekoriem.

Pievienojos osscar - pāris latu dēļ netaisos pat tērēt laiku lai tarifus salīdzinātu.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pievienojos osscar - pāris latu dēļ netaisos pat tērēt laiku lai tarifus salīdzinātu
 

Latvenergo mājas lapā ir kalkulators, kur ierakstot vidējo mēneša patēriņu, uzreiz parāda, kurš tarifu plāns izdevīgāks un cik sanāk gala summa. Gan jau ko līdzīgu uztaisīs arī pārējie tirgotāji. Un cerams, ka ar laiku droši vien, kāds uztaisīs lapu, kurā līdzīgi kā octa.lv būs salīdzināmi dažādu tirgotāju piedāvājumi.

Link to comment
Share on other sites

  IVO , caur un caur Tavos komentāros spīd lielmonopolista intereses. Ja pārstāvi šo organizāciju, lūdzu, bet tad arī tā pasaki.

Link to comment
Share on other sites

Tā LE lapa izskatās tā it kā viņi tur mobilo sakaru tarifus tirgotu. 

 

Ar savu patēriņu esmu 200...600KWh klasē, nekādas alternatīvas neredzu, Baltcom klients arī neesmu (tuvumā pat nav) un citi enerģijas tirgotāji pie apvāršņa nav redzami.

Labots - Pirkss
Link to comment
Share on other sites

Ivo pārstāv LE. Kas tur slikts? Tas netraucē sniegt reālu lietu izskaidrojumu.

 

Deviņdesmito gadu sākumā, patiešām, varēja "uzkrāt" Daugavas HES elektroenerģiju-palu laikā pārvadīt uz Krieviju, bet citā laikā saņemt no tās. Tagad barters ir izbeidzies. Atlikums tiek pārdots par tajā brīdī visaugstāk iespējamo cenu. Liekas pirms diviem gadiem LE ziņoja par 50 miljonu peļņu pirmajā pusgadā. Tas pateicoties, ka Zviedrijā notika elektroiekārtu remonti un mums Daugaviņa bija ūdens pārbagāta.

 

Ieleja, ja aizvērt visas slūžas, tad HES ģeneratori stāvēs. Elektrība būs jāņem citur. Tā uzkrāšana nav tik vienkārša.

 

AST tīkla mājas lapā elektrības upes redzamas.

http://www.ast.lv/lat/elektroenergijas_sistema/energosistemas_pasreizejais_stavoklis/situacija_energosistema/

Labots - Cody
Link to comment
Share on other sites

versatile

Tārps, pēc uzbrauciena IVO, ja es tagad pateiktu, ko domāju, mani no šejienes izmestu. Tuparilais labs cilvēks laikam cenzūru iziet, ne?

Enīvei.

Ir tāda maza iestadīte kā NordPool. Ja nu kāds nezina, tad tā ir elektroenerģijas birža, kur tirgo ne tikai elektroenerģiju, bet arī atvasinātos finansu instrumentus, balstitus uz elektribas cenām. Respektīvi, šodien, zinot ka pēc gada gribēsi kandžu dzīt, vari nopirkt štromu tai dienai, vari ari nopirkt tiesibas tai dienā pirkt štromu par kaut kādu cenu - izmantosi vai nē, atkarīgs no tās dienas tirgus cenas.

Un, kas pats krutākais - cenas svārstās pa stundām. Un gadās, ka nevis tur par 0.01 EUR, bet 2-3 reizes palecas.

Nu lūk. Tur ir redzama reālā, n-to valstu brivo tirgu noteikta enerģijas cena - Skandināvija, kur ražo daudzi HESi un AESi, patēriņs, utt.

Un ir tā kā IVO teica - elektribu nevar uzkrāt. Papēti, kādi mums ir starpsavienojumi, kādas ir kapacitātes, kā mokās ar Kurzemes loku.

NordPoolā ir smuki pieejami dažādi dati - tak ejiet un skatieties, nevis te tukši stāstiiet. Esmu šo biržu un LV iespējas savulaik papētijis sakarā ar interesi ieslēgt tiklā pārsimts megavatu spēkstaciju, tā ka, atļaušos teikt, šo to zinu.

Nepārstavu ne LE, ne ST, ne Enefit un ne Baltcom. Bet brīvais tirgus ir apsveicams.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Problēma ir faktā ka elektrības tirgū konkurence reāli nav iespējama. Gan dēļ politiskiem, gan tehniskiem iemesliem.

 

Un šeit monopolam vienkārši ļauj pacelt cenas. Un viss.

 

Bet tie tarifi ir vienkārši farss - pie mana patēriņa (400 kwh) starpība starp dārgāko un lētāko ir veseli 1.2 eur....

Bet protams ka izvēlēšos lētāko - man neviens pat centu nedāvina, kāpēc man kādam būtu kas jādāvina?

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

versatile

ronald, kā tas ir, nav iespējama konkurence tehnisku iemeslu dēļ?

Tāpēc jau ST atdalīja no LE; tāpēc jau nopietni tiek strādāts pie starpsavienojumiem.

Vot kas ar Kurzemes loku tagad LM perspektīvā - kādus pāris gadus neesmu sekojis līdzi, kas tur par progresu, bet varētu būt depresīvi...


 

 

Bet protams ka izvēlēšos lētāko - man neviens pat centu nedāvina, kāpēc man kādam būtu kas jādāvina?
Apsveicami.
Link to comment
Share on other sites

   Negribu tērēt laiku, lai meklētu publikācijas par to, ka LE vinnējis tenderi un piegādās enerģiju DR virzienā.

Tas liek arī rasties pamatotām aizdomām par Kurzemes loka patieso steidzīgo būvēšanas nepieciešamību.

  Īstais Eiropas savienības uzbrēciens par tirgus atvēršanu LV arī nozīmēja to, lai jebkurā savienības valstī varētu  izvēlēties jebkuras valsts piegādātāju. Taču LV tas tiek slāpēts visiem spēkiem. (šis jautājums jau pacēlās tobrīd, kad lika izvēlēties piegādātāju uzņēmumiem) . Piebalgs pats to komentēja, tikai tas tika slāpēts.

    LV līdz pat šim brīdim nav noteikts, cik bieži un cik ilgi var būt atslēgumi. Monopolists kaut katru dienu var atslēgt elektrības piegādi, aizbildinoties ar remontdarbiem, un tā kaut vai mēnesi ilgi. Viņiem par to nekas, tikai citās valstīs ir noteikti pārtraukuma limiti. Ja tos neievēro, kompānijas maksā sodu. Līdz ar to ir tieša ieinteresētība un motivācija uzturēt tīklus labā kārtībā.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

versatile
Taču LV tas tiek slāpēts visiem spēkiem.

Kādiem spēkiem? Mans uzņēmums pērk no Enefit.

 

Lielākā problēma ir starpsavienojumu neesamībā ar tām jebkurām valstīm. Varam nopirkt no turienes, kur ir savienojumi. Diemžel, Austrumeiropa vēsturiski bijusi pievienota austrumkaimiņam.

Labots - versatile
Link to comment
Share on other sites

Ivo un versatile - būs par elektrību jāmaksā vairāk, arī jums, bet jums tas prieku sagādā... Dīvaina mazohisma izpausme... Ja nu vienīgi esat le akcionari un piķis sāks plūst arī jūsu kabatās....

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

versatile

ronalds, tā maksāšana mazāk vineā brīdī atspēlētos. Plus, opcija ka varēs "lieko" enerģiju nopārdot par labu cenu tikai uzlabos situāciju manā valstī.

Esmu optimists. Nebaidos lielāku tēriņu, baidos mazāku ienākumu.

 

PS. Tas strādā :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ja pārstāvi šo organizāciju, lūdzu, bet tad arī tā pasaki.

Nē, konkrēti Latvenergo, kā tirgotāju, nepārstāvu.

Link to comment
Share on other sites

Mani vairāk baida brīdis kad "atvērs" gāzes tirgu. Nav mums cita gāzes provaidera kā Gazprom. 

Lai dabūtu no citurienes jābūvē alternatīvi gāzes vadi, taču Latvija ir pārāk sīka lai kādu interesētu.

Analoģiski par elektroenerģiju - es stipri šaubos, ka mēs kādu Rietumeiropas enerģijas ražotāju ļoti interesējam kā klienti.

Labots - Pirkss
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ivo un versatile - būs par elektrību jāmaksā vairāk, arī jums, bet jums tas prieku sagādā...

Paga, kur tad esmu minējis, ka priecājos par iespēju maksāt vairāk? Nebūt nē. Vienkārši, kā tuvu stāvošs personāžs šai lietai, vēlos viest skaidrību.


 

 

Nebaidos lielāku tēriņu, baidos mazāku ienākumu.

+++ 

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

Monopolists kaut katru dienu var atslēgt elektrības piegādi, aizbildinoties ar remontdarbiem

Lūdzu, būsim konkrēti, lai nebūtu tukšas iršanas - cik reizes un cik ilgi pagājušajā gadā tavam dzīvoklim/mājai/uzņēmumam notika elektroenerģijas piegādes pārtraukumi, kas bija saistīti ar plānoto darbu veikšanu elektrotīklā. Sadales tīkls, ziniet, aiz neko darīt, veic nevajadzīgus darbus un ierobežo elektroenerģijas piegādi klientiem, kā rezultātā pats negūst ienākumus. Tā, Tavuprāt ir? Esi dzirdējis kaut ko par tādiem efektivitātes rādītājiem, kā SAIDI un SAIFI? Tad lūk - šie rādītāji sadales tīklam ar katru gadu uzlabojas un ir noteikti konkrēti mērķi, ko jāsasniedz konkrētā nākotnē. Un ir darbinieki, kas par to konkrēti atbild. Tā lūk.

Labots - ivo
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Slēgta tēma, pievienot komentāru nav iespējams.
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...