Jump to content

Saules interference


RimaNTSS
 Share

Recommended Posts

Tuvojās topic laiks. Tās nav pārāk labs SAT-TV uztveršanai: var parādīties traucējumi līdz pat pilnīgai signāla pazušanai, dažos gadījumos var pat izdedzināt kādu caurumu LNB. Atkarībā no šķīvja izmēra tas.... process var ilgt līdz pat 15 minūtēm.

No citas puses, interferencei ir arī savā ziņā labums un tieši priekš SAT TV. Un labums ir tur, ka šajā periodā var vizuāli ieraudzīt kur atrodas satelīti un vai to virzienā nav kādi šķēršļi. To var izmantot plānojot jaunas antenas uzstādīšanu. Pie reizes var pārbaudīt savas esošās antenas/antenu uzstādīšanas precizitāti. Tas periods Latvijā iestāsies tieši pēc nedēļas, ar maksimumu 12-14.oktobrī, tātad uz brīvdienām. Vienīgais, vai būs redzama saule nākamajās brīvdienās?? Nu tad tagad būtu sagatavošanas nedēļa un vēlāk varēs padalīties ar rezultātiem. Un sagatavošanās nozīmētu priekš savas atrašanās vietas un katram pavadonim sarakstīt laikus kad saule atradīsies tieši aiz tā. Šim mērķim noderēs kalkulators http://www.satellite-calculations.com/Satellite/suninterference.php

 

 

Link to comment
Share on other sites

wow, Paldies pa informāciju..

Ta jau ar saules palīdzību varēs redzēt cik precīzi ir noregulēts satelīt šķīvis.. cerams ka nākošajās brīvdienās būs saule... varbūt redzēšu precīzi kur ir fokusa punkts vai LNB nav pa tuvu vai tālu..

 

a tai lapā mūsu pareizais laiks būs UTC+3h ???

Labots - kriss77
Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Jā, mūsu laiks ir UTC+3. Un LNB pa tuvu/pa tālu labāk regulēt pēc signāla maksimuma un priekš LNB izvietošanas pareizajā pozīcijā ir speciālas programmas, kas to izrēķina. Nu bet, ja saule brīvdienās būs, tad, protams, nedaudz pačekot varētu.

Link to comment
Share on other sites

Antenas regulējumu ar saulīti nepārbaudīsi. Toties saule ļoti palīdz atrast jaunas antenas stiprināšanas vietu. Ja uztveršanas apstākļo grūti, jo koko vai citi šķēršķi priekšā, tad ņemam pulksteni roka un īstajā brīdī skatāmies vai no konkrētās vietas sauli redz. Pasālums darbojas nekļūtīgi. Pats tā, starp kokiem, atradu antenas pareizo vietu.

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Neatkarīgi no saules redzamības, nav slikti, ja tāds sarakstiņš ir pie rokas. Tajā iekļāvu mani interesējošos pavadoņus (par tiem, kurus neiekļāvu esmu pārliecināts). Vispirms vēlos saprast vai man vispār ir redzami kādi pavadoņi ārpus 90*E-30*W, nu, un kaut kur 60*E virzienā kaimiņa māja veido potenciālo traucējumu uztveršanai. Manā gadījumā, kad iet runa par 460cm antenas uzstādīšanu, labāk 7 reizes nomērīt un tad jau griezt (betonēt). Gadījumā, ja nebūs saule redzama, tāda iespēja parādīsies nākamā gada marta sākumā.

post-78751-0-94274000-1381131699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Un cipars nozīmē, ka pirmkārt pavadoņi ieņem ne perfektu pozīciju (nekarājās vienā rindiņā) un tāpēc virziens uz sauli ne perfekti sakrīt ar virzienu uz pavadoni. Tātad, tas cipars parāda starpību grādos. 0,09 nozīmē, ka saule atrodas 0,09 grādus augstāk par pavadoni, ja ar "-" zīmi, tad zemāk.

Link to comment
Share on other sites

Runājot par to lapu kur tas kaukulātors...

ko nozīmē šie dati, vai šeit kaut kas jāmaina?

Vai šie dati kaut ko daudz izmaina aprēķinos?

 

Antenna Noise Temp°K
Waveguide/feed lossdB
LNB Noise Temp°K
LNB Noise FiguredB
System Noise Temperature°K
Polarization:CircularLinear
Max C/N degradation:dB
Sun outage predictions based on:Antenna 3dB beam widthC/N degradation below link margin

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Ieliec Ku-band, savas antenas izmēru un atrašanās vietu. Polarisation- Linear un, protams, Fall Year 2013. Pārējos ciparus atstāj pēc noklusējuma.



Visu dienu šodien bija apmācies, bet uz vakara pusi, kaut nedaudz bet skaidrojās un uzspīdēja arī saule. Izmantoju iespēju un pačekoju, kas notiek rietumos no manis. diemžēl ar bildēm nekas nesanāca, laikam vajadzēja bildēt caur metinātāja masku (vēlāk to iedomājos), bet nu sapratu, ka līdz pat 37,5*W varu uztvert bez nekādiem šķēršļiem, tālāk gan sākas koku zari un 45*W pavisam slēpjas aiz koka stumbra. Mēģināts tomēr nav zaudēts un būs vienu reizi jāmēģina, kaut caur zariem bet noķert to 45*W. Ja pa brīvdienām sanāks laiks un saule, tad tādu pašu procedūru izdarīšu austrumu pusē. Gribētos redzēt kas notiek ar 96,5*E

post-78751-0-27781900-1381255928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

A ja piemēram uztaisa to tabuliņu.. vai viņa derēs citus gadus? Vai ir katru gadu jāpārrēķina?

 

paskatījos pēc satbeam.com man kurzemes pusē satelītu redzamības robežas sanāk no 95E - 50W.. viss pārējais atrodas jau aiz horizota.

Labots - kriss77
Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Tabuliņas katru gadu atšķirsies. Nu sataisīsi jaunu. Man to tabulu sazīmēt ņēma kādas 20'

 

 

95E - 50W
Nu redz kāds labs mērķis :) . Horizontam tikai jābūt tīram, piemēram jūra vienā pusē un baigā pļava otrā pusē.
Link to comment
Share on other sites

Tas laikam bija domāts kā kārtējais rīta aņuks?

 

 

 

 

Tuvojās topic laiks. Tās nav pārāk labs SAT-TV uztveršanai: var parādīties traucējumi līdz pat pilnīgai signāla pazušanai, dažos gadījumos var pat izdedzināt kādu caurumu LNB. Atkarībā no šķīvja izmēra tas.... process var ilgt līdz pat 15 minūtēm.
 
Link to comment
Share on other sites

 

 

Tas laikam bija domāts kā kārtējais rīta aņuks?

 

Kamēr pats neredzēsi, tikmēr neticēsi. Ir dzirdēti stāsti no kompetentiem avotiem par to ka SAT kabelis izcepies pie galvas. Tas ir tāpat kā cept cīsiņus ieliekta spoguļa fokusā.

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

2 specuks: Ja par aņuku biji domājis caurumu dedzināšanu LNB, tad lietojot standarta Viasat šķīvi to nevar dabūt gatavu, tas ir fakts. Bet, pie nopietnākām bļodām tas gan ir iespējams. Daži piemēri. Man arī kaut kur ir LNB ar smuku caurumiņu.

post-78751-0-54270500-1381319909_thumb.jpg

post-78751-0-08869100-1381319924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

man ar 90cm satelīta šķīvi galvai ar nelieli bumbulīši ir iekusuši, bet caurums vēl nav...

Link to comment
Share on other sites

Izmantoju 5GHz , 24GHz sakaru sistēmas nekādu saules interferenci nēsmu manijis, ok azimuts nav tieši pret sauli bet tik un tā tad jau vajadzētu jūst. Intereanti ar kādu frekvenci tie vaciņi tiek cepināti, tur taču izmantojas plastmasa kas neapsorbē radioviļņus. Redzamais gaismas spektrs?

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Infrasarkanie saules stari, kas atstarojās no lielās antenas virsmas. Ja bērnībā esi dedzinājis ar palielināmo stiklu, tad te ir tas pats, tikai palielināmais stikls ir antena.

Link to comment
Share on other sites

Bija savulaik no stiklašķiedras auduma līmētas, laikam 2m antenas, un virsma aplīmēta ar foliju. Protams, folija tika nokrāsota, bet ne tur krāsa lāga turējās, ne ta folija. Tad nu, pēc vairākiem gadiem, tādas antenas bija pusspīdīgas palikušas. Vot tad tur nocepināt galviņu bija elementāri. Sakusušus melnus kabeļus pats tādā antenā tiku mainījis. Protams, jaunā paaudze tos laikus nav piedzīvojusi. Tas notikās vēl ap deviņdesmito gadu, kad krievu veco RK1 kabeli izmantoja un par tādu saules interferenci neviens neko nezināja :sarkasms:

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Tiem, kas šorīt nebija slinks un skatījās sauli:

Vispirms, nav tik viegli fotografēt mūsu galveno zvaigzni. Darīju šoreiz to caur metināšanas masku, bet nu tik un tā.

Kaut kas jau, protams sanāca, bet ideāli gan nav.

Sākšu ar savu secinājumu: 96,5*E pavadonis man ir sasniedzams.

Šorīt saule atradās 96,5*E pozīcijā 08:02. Es nofotografēju sauli 08:00. Kaut bija nelieli mākonīši, tāda kā dūmaka, bet bija skaidri redzama saule, tātad viss ir OK. Būs kādreiz jāmēģina noķert.

Rītdienas prognoze ir iepriecinoša un jā šorīt kāds vienkārši pēc piektdienas aizgulējās, tad rīt arī ir iespēja.

Un, neaizmirstiet, ka šodien visas dienas garumā var novērot kur ir tie pavadoņi debesīs.

post-78751-0-27758800-1381558233_thumb.jpg

post-78751-0-40388300-1381558243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Laterna, tādā attālumā, neko daudz traucēt nevar. Man te atklājās nedaudz sarežģītākas lietas.... kaimiņa mājas jumts neļauj normāli uztvert signālus (zarinu, kā tu tur teici,,,., amputēt? :shok: )

Grozāmās antenas liela daļa nestrādā arkas daļā no ~60 *E līdz 53*E ar maksimumu uz 56*E (pieliktā bilde).

Tās mazākās antenas, kad uztver savus pavadoņus ir pilnīgi apgaismotas.

post-78751-0-34170400-1381575375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

man nepaveicās ar Sv. rītu bija nedaudz mākoņi, bet aptuveni varēja pateikt.. 90E es varētu dabūt mierīgi ja antenu pārlikšu citā vietā. Pagaidām vecajā vietā varētu drošvien dabūt no kādiem 70E-65E, vislaik domāju ka māja būs priekšā bet nē virs mājas ir 56E..

post-85979-0-97296200-1381693182_thumb.jpg

Rietumu pusē 45W it kā uz robežu saule jau sāk slēpties aiz meža..

post-85979-0-96306200-1381693210_thumb.jpg

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Atkal "kritiskās dienas" ir klāt. Brīvdienās, ja sanāk skaidra diena, tad var labi pačekot uztveršanas iespējas un robežas. :on_the_quiet:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

no prakses - ar nosacījumu ja laiks ir saulains, galvas pamatā var nokurināt uz nekrāsotām un single-focus antenām, īpaši uz prime-focus. Uz multifīda risinājumiem (kas mums ir pārsvarā), un tautas klases antenas izmēriem (<110cm), risks ka galva nokursies ir salīdzinoši neliels. Tāpat grūtāk nokurināt galvu uz azimuta pozīcijām, kas tālu no centra uz sāniem. Pa ~25 gadiem tikai 1x galva nokūrās (uz Siriusa 4,8E)

 

Lai nesāktu jaunu tēmu.... Man interesē, vai te ir kāds bāleliņš, kas reāli uzgriezis uz 96E, un ar kādu iznākumu? Šis ir vienīgais uz ko nevaru (pagaidām) uzgriezt, būtu vērts saprast vai ir vērts. Man blakus kabeļu stacijā (C-Bandā gan) uz 96E stāv Cēsu 2,5m PFA :shok:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Atgādinu, ka pēc 2 nedēļām atkal iestāsies saules interference. Labs laiks lai pārbaudīt antenas un savas uztveršanas robežas austrumos un Rietumos. Šeit ir joprojām labākais IMHO saits lai parēķināt konkrētus interferences laikus.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Vēl atgādinājums, ka ir sākusies saules interference. Ja nu kādam vispār šajos laikos interesē tik tehniski jautājumi :sorry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
RimaNTSS

Šodienas ziņās varēja lasīt par baigo problēmu, kas var traucēt skatīties 8. marta pārraides. Nu protams, ka šī karstā ziņa ir nosperta no RUS saitiem un pasniegta mums kā sensācija. Interesanti ir tas, ka līdz 8.martam saules interference jau būs nedēļu kā beigusies. Vispār kaut kādi murgi! laikam kādam interference smadzenēs iestājusies. post-78751-0-70775100-1425583676_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

MartiniB

prieksh delfi.lv protams nokaveeti,

bet Krievijas apgabalos, kas tuvaak, ziemeljpolam varbuut viss tikai saakas

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Ziemeļos interference sākas vēl agrāk un beidzas arī agrāk.

Es te vienu sižetiņu ierakstīju par "problēmām" kuras itkā būs šodien. Afganistānā šodien vēl varētu piedzīvot saules interferenci, bet nu ne RUS teritorijā.

Link to comment
Share on other sites

makatins

ak redz kas pa desaam a es nevaru saprast kapeec man raustaas kanaali uz 75 graadu un uz 90 graadu sputnikiem :resent:

Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS

Tie tev raustās nepārtraukti vai tikai tagad? :shok::yahoo:

Link to comment
Share on other sites

makatins

agraak viss bij labi saaka kaukur nonovembra

Link to comment
Share on other sites

MartiniB
@Makatins

izlasi teemu no pasha saakuma,

taas ir dazhas minuutes paaris dienaas rudenii un pavasarii, nevis visu laiku no Novembra liidz Jaanjiem

Link to comment
Share on other sites

Un es vēl domāju, ka man viašrota dāmīte batonus sprauž ausīs... Jo bija te viens periods, kad katru dienu plkst. 14:00 sāka raustīties, līdz pazuda signāls uz pāris minūtēm. Šie saka, ka kaut kas ar saules pozīciju, uzliesmojumiem, es jau padomāju, ka galīgi iet ķīselī, izrādās, ka paša nezināšana šoreiz pie vainas. 

Link to comment
Share on other sites

Vai tad jūs, SAT īpašnieki, tiešām nebijāt ievērojuši šo laāu? Saules interferences problēma ir tik pat veca, kā paši satelīti. Kapēc to pēkšņi paceļ kā problēmu? Bilde pazūd uz īsu brīdi, labi ja var paspēt aiziet pačurāt un viss tas notiek pusdienlaikā, kad vispār teļuku skatās retais. Ar slapju sniegu pieputināts šķīvis un ja vēl tam netiek klāt, var pārtraukt SAT skatīšanos uz vairākām dienam, a te dažas minūtes.

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

Didzi, Tu vienkārši esi sens!  Citi zem galda skraidīja, kad Tu ar to sāki nodarboties! :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

laikamTak

 

 

Kapēc to pēkšņi paceļ kā problēmu?
Ne jau kā problēmu paceļ, bet kā iemeslu tam, ka bilde pēkšņi pazūd. 99% bļodu īpašnieki vienkārši nezin par tādu saules interferenci un bieži vien vainu noveļ uz sat operatoru.  
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
RimaNTSS

Pacelšu tēmu, jo pēc dažām dienām būs saules interferences maksimums. Šodien uzņēmu bildi, kurā ir redzams, ka LNB veido ēnu uz antenas virsmas. Pēc dažām dienām tā ēna novirzīsies zemāk, bet vai tad būs redzama saule..... :)

post-78751-0-87472000-1456341153_thumb.jpg


Tā kā šodien ir saules interferences maksimums, pagriezu antenu Amos virzienā un kādu laiku parakstīju signāla datus, vēlāk, labākai pārskatāmībai, uzzīmēju grafiku. Bilde bija pilnībā pazudusi uz ~5 minūtēm. post-78751-0-29160800-1456837152_thumb.jpg

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...