Jump to content

Elektrības pārvilkšana dzīvoklī


iambad
 Share

Recommended Posts

Tad pasaki man "muļķību rakstītājam", kur man nav taisnība par zemējumu? Es tiešām nelasu visādus EIN, jo neesmu "sertificēts" elektriķis un eksāmeni man nav jākārto lai to papīru dabūtu. Man pilnīgi pietiek ar sapratni,kā zemējums darbojas, bet ja nav kārtīga zemējuma, visa tā dzīvokļa 21 gadsimta vadu vilksana paliek bezjēdzīga. Pietiek nodegt nullesvadam kādā skapī, lai sū** būtu lielāki, kā izmantojot veco krievulaiku instalāciju bez zemējuma.

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mezavecis

    12

  • Didzis

    29

  • alusbundza

    12

  • satanz9

    10

  Nu ar to sapratni tā ir kā ir, jo šeit forumā jau neskaitāmas reizes tas ir skaidrots un pamatots. Jau tai laikā kad gan es, gan Tu vēl tēvam k.... šupojāmies, Latvijā bija un arī tagsd ir elektrosistēma ar CIEŠI ZEMĒTU neitrāli. Tas nozīmē, ka nulle pilda arī zemējuma funkciju. Ja tas tā nebūtu, tad simtiem un tūkstošiem cilvēku būtu nosisti ar strāvu. Brīnums, kā Tu vēl līdz šim brīdim esi izdzīvojis skolā ,mājā un uz ielas?!  Tur pat katrs laternas stabs ir pievienots nullei !!!  

   Tie daži gadījumi no miljoniem, kad atslābst nulles un sākas dažādas spokošanās līdzinās stāstam par sarkangalvīti un vilku, un tādēļ nav jāiet uz mežu.

Ar katru gadu Latvenergo arī savu sistēmu saved aizvien labākā kārtībā un aprīko ar eiropeiskiem aparātiem. Un tādēļ tādi patiesības rakstītāji, kam "pietiek ar paša sapratni", taisa tikai sūdus.

 Šorīt, meklējot tos sadaļu paraugus, uzdūros tik daudz forumiem, kur katrs otrais raksta, ka nevajag nekādu zināšanu par elektrību un paši var savilkt visu māju vai dzīvokli. Cilvēki, kurp mēs ejam ?! Pat normāliem elektriķiem šobrīd ir diezgan grūti izsekot līdzi visiem jaunajiem iekārtu un tehnoloģiju piedāvājumiem, bet te vēl 2 vadu vilcēji !

Link to comment
Share on other sites

alusbundza

man ir uztaisīts pagarinātājs 80 m garš 3 dzīslu lokanais (kapara) 1,5mm2, tagad man sagribējās vienu gabalu izgriest un izmantot vienā citā vietā, bet viena dzīsla ir melna apsūbējusi, kāpēc?

tika darbināts mazais vienfāzes betonmaisītājs

Labots - alusbundža
Link to comment
Share on other sites

Var jau būt,man dzīvē neveicas, bet ir nācies saskarties ar nodegušām nullēm gan kultūras namos uzstādot konceru aparatūru, gan daudzdzīvokļu majās,kad TV kabelim acu priekšā deg zeķē, jo vesala māja palikusi bez nullesvada, Gan kolhoza darbnīcās,kad darbagaldi sak sist pa nagiem,  gan arī dzīvokļos,kur spriegums staigā kā gaismasmūzikai, jo skapis palicis bez nulles. Vārdu sakot, nullesvada pazušana nav viens gadījums no miljona, bet bieža parādība krievulaiku instalācijā. Jā,protams, dēļ tā jau uzreiz nenosit, jo uz veļmašīnas korpusa uzreiz nav pilni 220V, bet zemēt modernu aparatūru  pret tādiem krievulaiku  sadales skapjiem nav pareizi!

Sūdus kā reizi taisa sertificēti elektriķi,kuriem nav sapratnes. Pasaki man kaut vienu iemeslu,kapēc man nav taisnība,ka daudzdzīvokļu māja vajag  vilkt atsevišķu zemējuma vadu no centrālās sadales,kurš visās kāpņutelpu sadalēs ir izolēts no nullesvada. Tāds zemējums ir tāpat savienots ar atkārtoto zemējumu, bet pa to neplūst strāva. Kas tad šai risinājumā ir nepareizi? Nu ja,man tak nav sertifikata un  man nav sapratnes.

Link to comment
Share on other sites

Un kāda vairs jēga no tā, ka gludeklis izslēgsies pēc pāra minūtēm "bezdarbības", kuras laikā tas jau būs paspējis aizsvilināt tuvumā esošu sintētikas drēbi, paklāju un bībeles biezuma doktora disertāciju?

 

Pa tv (laikam galileo  tas raidījums saucās) redzēju eksperimentu - atstāts ieslēgts gludeklis uz dažādiem audumiem - un nekā! jā -robi "izdega" bet no liesmām un ugunsgrēka - ne smakas. Tīri teorētiski lai aizdegtos visdegošākais audums vajag vismaz 300 grādus. Bet kārībā esošs gludeklis nekarst vairāk par 180 grādiem....

 

Un par cīgām - ltv vienā raidījumā par ugunsdrošību un ES pašnodziestošajām cīgām iemeta vienu eiropas, otru krievijas cīgu sintētiskā, viegli degošā jakā - un nekā - robi izdega bet liesmu nebija. Uzskatāmi parādīt kā no cīgas  māja aizdegās neizdevās. Un mythbusteri meta degošas cīgas benzīna peļķēs - un arī nekā....  

Link to comment
Share on other sites

Tie daži gadījumi no miljoniem, kad atslābst nulles un sākas dažādas spokošanās līdzinās stāstam par sarkangalvīti un vilku, un tādēļ nav jāiet uz mežu.

 

 

 

Šeit nu tu muldi, krāniņa staipītāj. 2 reizes esmu piedzīvojis "Lasvegas", gan ne jau savā pārvaldījumā.

Labots - ggg97
Link to comment
Share on other sites

Cien. Tārps ļoti pateicos par vielu kuru adreses ieliki.Skaisti ir ko palasīt!!!! Priekš manis tas ir ko vērts,ļoti labs materiāls.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kaibinjsh

Mazo škērsgriezumu vadu instalāciju vilcēji laikam sprieguma kritumu nerēķina. :D Protams divistabu dzīvoklī nopietns sprieguma kritums "pēdējā rozetē" nebūs. Tagad daudz gudras tehnikas kas pie pazemināta sprieguma nepareizi darbojas vai vispār neieslēdzas.

Labots - Kaibinjsh
Link to comment
Share on other sites

Nu un cik tad būs sprieguma kritusms 15m 1,5 kvadrāta vadā pie 100w lampiņas slodzes? Garākus vadus  būs grūti dzīvoklī ievilkt :sarkasms: Jautājums jau tāds, vai vajag pa" zvirbuļiem ar lielgabalu" šaut?

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

Man pagareklis 20m, varētu būt 1mm2. 2kW sildītājs galā bez problēmām darbojas. Zāģis uz 1kW zāģē kā vajag. Ko man tagad darīt?! Pirms tam vēl vairāki metri 1,5mm2 insatlācija priekšā. Arī vešenei pietiks. Tām bija aizsardzība uz kādi 180V. TV, kompim mūsdienās vispār bijis nebijis, no 100V strādā.

Priekš kam likt lieku kaparu iekšā?

Ja 3 stāvu pirvātmājai visu nevilks no pagraba ar 1,5m2, tad problēmu nebūs. Par 2,5m2 un vairāk var domāt, ja galā būs kas tiešām nopietnāks - kāds caurteces sildītājs, elektriskā plīts.

Jā, cik aceros, EU prasa, lai uz 16A automātu būtu 2,5m2 jau, bet ja velk priekš sevis, tas nav nepieciešams.

Link to comment
Share on other sites

Kaibinjsh

Ja elektroinstalāciju būvē pats lietotājs, tad tā ir viņa problēma. Bet ja kāds par to ņem naudu, tad ir jāgarantē ka jebkurā rozētē būs 16A un 230V (vienalga cik patreiz ir ievadā). Elektroinstālāciju netaisa vienai dienai, mēnesim vai pāris gadiem. Vienmēr jāņem vērā sliktākjais scenārijs. Gludekli vai sildītāju var ieslēgt tālākajā rozetē.

 

Te var palasīties roksgrāmatu. Un te kalkulators.

 

Tad kapēc autiņu pirkt ar 1.6 - 2.5 dzinēju nevis 4 riteņu mopēdu  ar 49cc. Uz priekšu tak iet?

Labots - Kaibinjsh
Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Kaibinjsh:

 

nu un ko tu ar to gribēji pateikt, katrs velk savā mājā vadus kādus viņam vajag, atkarībā, kas jāliek galā 

ja tev to dara citi, tad tev jākontrolē, kādus vadus liek

un kaut kādai saprašanai no elektrības vajadzētu zināt jebkuram vīrietim

 

 

 

Mazo škērsgriezumu vadu instalāciju vilcēji

 

mazāk par 1,0 taču nekur vispār nevelk , un tos tikai apgaismojumam ar led gaismām

Labots - alusbundža
Link to comment
Share on other sites

Vispār jau vadi nav nemaz tik lēti un privātmājā aiziet pulkākie metri. Nu kāda jēga vilkt teiksim uz vannasistabas kontaktu 2,5 kvadrātu vadu, ja skaidri zināms, ka tai kontaktā spraudīs bārdasaparātu? Kam blakus gultai kontaktā vajag pievilkt resnus vadus, ja tur naktslampiņu spraudīs? Vispār, kur tad dzīvoklī ir tie milzīgie patērētāji, kurus nu spraudīs vienā kontaktā? Jūs taisaties svarku istabā darbināt un i tad pusaitomātam vairāk par 1,5 kvadrātiem nevajag. Jā, virtuvē plītij un boilerim vajag resnus vadus, bet kam to vajag iztabā? Aizvelkam uz naktslampiņas kontaktu 1,5 kvadrātus, drošinātāju uz 10A un dzīvojam laimīgi. Pat sildītaju tāds kontakts izturēs. Nu kapēc bezjēgā naudu tērēt. Elektrība tikai paliks dārgāka un jāštuko, kā to taupīt, nevis kā kilovatīgas iekārtas izmantot. Jevropa jau nogrieza iespēju plazmas televizorus, kuri bezjēgā strāvu rija, pārdot, pat 100W lampiņas aizliedza un tā būs ar visiem aparātiem.

Link to comment
Share on other sites

Jevropa jau nogrieza iespēju plazmas televizorus, kuri bezjēgā strāvu rija

Vai tad? Man pagaidām neko nav nogriezuši un arī 100W lampiņas ir dabonamas. 

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
ī 100W lampiņas ir dabonamas. 

vai tad kāds tos vēl lieto?  kļūdījos, man viena ir pagrabā, bet tur ilgāk par minūti neuzturos 

Link to comment
Share on other sites

Es tik nesaprotu te vienu,kāda velna pēc jau kuro postu pēc kārtas,te dažs labs skaidro,ka nav jāvelk tas 2.5 kvadrātu vads uz tādu un tādu rozeti.Galu galā,par daudz nebūs nekad,bet problēmās sāksies,ja būs tie kvadrāti par maz.Un nav te jābūt pat ar kaut kādu sertifikātu,lai to saprastu.

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
te dažs labs skaidro,ka nav jāvelk tas 2.5

 

ja gribi , tad velc uz guļamistabu 3x resnāku kabeli un galā pieslēdz naktslampiņu ar LED gaismām, un gulēsi 3x drošāk 

ja kas, tad 1,5 m2 kapara vads iztur mierīgi 3000 w

Labots - alusbundža
Link to comment
Share on other sites

Es jau teicu, pa zvirbuļiem tak arī var ar lielgabalu šaut :sarkasms:  Nevienam jau nav aizliegts kaut 6 kvadrātu vadus vilkt, ja jau tāda lielummānija un naudu nav kur likt. Es uzskatu, ka daudz svarīgaks ie pareizs zemējums rozetēs, nevis bezjēgā uz naktslampiņam 2,5 kvadrātu vadu vilkt. Nu jā, zemējumu daudz grūtak sataisīt, tad velkam resnus vadus, lai sirds mierīga :sarkasms:

Link to comment
Share on other sites

16A līdz kādam 2000. gadam bija pieļaujams likt uz 1,5mm2, pēc tam "izdomāja", ka vajag tomēr uz 2,5mm2 . Ko tad tagad visiem darīt, kas pirms tam taisījam "pa vecam"?

Link to comment
Share on other sites

Nu jā, zemējumu daudz grūtak sataisīt, tad velkam resnus vadus, lai sirds mierīga

Un kas tajā būtu tik grūts?Pie mājas ieskrūvēt ar perfi zemē zemējuma stieni?

Labots - Bondos
Link to comment
Share on other sites

Ja, kas tad pēc visiem gostiem to zemējuma stieni nemaz nedrīkst ar perforatoru dzīt...

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
zemējuma stieni?

ar vienu stieni īstenībā nepietiek 



Biedri 1929 raksti Atrodos:Jūrmala Pievienots Pirms 17 minūtēm 16A līdz kādam 2000. gadam bija pieļaujams likt uz 1,5mm2, pēc tam "izdomāja", ka vajag tomēr uz 2,5mm2 . Ko tad tagad visiem darīt, kas pirms tam taisījam "pa vecam"?

ja tev ir kapara vadi, tad vari dzīvot mierīgi, ja nu vienīgi nesadomā guļamistabā sākt metināt 



zemes vadam jābūt tik spēcīgam, ja samaina zemējumu ar nulli un visa elektrosistēma istabā darbojas, ja kļūdos, tad Didzi palabo

Link to comment
Share on other sites

Ja, kas tad pēc visiem gostiem to zemējuma stieni nemaz nedrīkst ar perforatoru dzīt...
Nevis dzīt,bet skrūvēt,ne pirmais un ne pēdējais esmu,kas tā ir darījis un viss Ok.
ar vienu stieni īstenībā nepietiek
Protams,ka nepietiek,vajag divus kā minimums
Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Protams,ka nepietiek,vajag divus kā minimums

man ir četri un sausā vasarā pārbaudīju, televizors , apgaismojums strādā, bet kad sarubīju muzonu un vēl šādus tādus huiņas, tad atslēdzās 

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
Nu jums zemējuma pretestības "mērīšanas" metodes

nu tad palabo, kā vajag 



nu kas ir elektriķi - spečuki, vai man nav taisnība

Link to comment
Share on other sites

   Tur jau ir tā sāls, ka zemējumam jābūt īstam. Pie katra ievada izveidotajam atkārtotajam zemējumam jābūt ar R<30 omi, bet visam zemējumam ar R<10 omi. Stieņi vai caurules, vai citi profīli jārok (jādzen) tik daudz, lai būtu attiecīgā pretestība vissausākajā gada laikā, un nevis pēc skaita vai metriem. 

   Katrs sarūsējis spainis zemē nebūs īsts zemējums spēka ķēdēm. Tā varēja darīt pirms un pēc kara radio uztvērējiem.

 

  Ja kas, 1,5 mm2 vara kabeļa dzīsla ilgstoši var nest 18 A strāvu. Nu protams, ja no pagraba koplietošanas elektroietaisēm velkam (zogam) strāvu uz 4. stāvu (maskēšanās nolūkos ar koaksālo kabeli), tad ir nopietni jāuztraucas par šķērsgriezumu.

Link to comment
Share on other sites

Bija viena laba krievu lapa, kur aprakstīta zemejuma pretestības mērīšana ar amatieru metodēm, bet vairs nedarbojas. Lai kā arī būtu, zemējuma pretestības mērīšanā nekāda kosmosa nav.

https://www.google.lv/search?hl=lv&client=firefox-a&hs=jMn&tbo=d&rls=org.mozilla:en-US:official&spell=1&q=Ground+Resistance&sa=X&ei=NbjxUKjpN8by4QTYy4GQCQ&ved=0CCkQBSgA&biw=1024&bih=605

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
ar amatieru metodēm

normāls zemējums ir tas pats, kas nulles vads, abiem jāstrādā vienā līmenī, tad ir 100 %  droši

Link to comment
Share on other sites

TV un SAT kabeļus. Vot tos gan obligāti no katras točkas jāvelk uz centrālo sadali un vēl noteikti divus kabeļus blakus.

Didzi un kur likt tos divus vadus pēc tam ? Kaut kā nav izdevies atrast TV SAT rozetes paredzētas atsevišķiem vadiem, jo ir divi vadi ievilkti, bet caurums sienā viens ???

Link to comment
Share on other sites

man ir četri un sausā vasarā pārbaudīju, televizors , apgaismojums strādā, bet kad sarubīju muzonu un vēl šādus tādus huiņas, tad atslēdzās

Kāds sakars šim ar zemējumu? un manu ironiju arī nesaproti, ir šadā tāda pieredzes šajā jomā :)

Link to comment
Share on other sites

alusbundza
manu ironiju arī nesaproti, ir šadā tāda pieredzes šajā jomā

ko tad tu peries, ja visu saproti, sestdienas vakarā , kad alus līst daudz ko var nesaprast

Link to comment
Share on other sites

Dils, praktiski visas sienas TV rozetes ir sū**. Uzreiz izraujam visas iekšas no tām un vāciņā ieskrūvējam divus F-F savienotājus. No kārbas puses smuki uzskrūvējam abus kabeļus un vāciņu pieskrūvējam. Tas ir vienīgais pareizas variants. TV rozetes, kur iekšā spliteris, vai FM radio filtrs nah** nav vajadzīgas.Tak neviens elektriķis nekad pareizi spliterus nesaliks un vispār kabeli nav pareizi vilkt no rozetes uz rozeti. Kā jau teicu, TV kabeļus velk no centrālās sadales un tur liek spliterus, barošanas blokus SAT deisikus FM filtrus, u.t.t.

Link to comment
Share on other sites

Paldies JDat un Didzim par atbildēm !

Kabeļi jau ir savilkti no vienas vietas uz katru punktu 2 gb. Un klāt slēgšu pats, ir man iepriekš izdevies pieslēgt arī kādu spliteri ...

Link to comment
Share on other sites

Par TV kabeļiem, varu tikai piebilst,ka nevajag signālu padot uz visām TV rozetēm. Nebūs tak tā, ka pie katras rozetes pievienots pa televizoram. Signālu no splitera padod tikai pa izmantotajiem kabeļiem. Ja nāks klāt kāds jauns TV tad to attiecīgi pieslēdz. Citādāk bezjēgā jāizmanto spliteris ar daudzām izejām un lielu signāla vājinajumu. Plus vēl tais rozetēs, kur nav pieslēgts televizors ,jāpieskrūvē terminatori ar 75 omu pretestību. Sanāk  likt pastiprinātāju ar lielu pastiprināšanas koeficientu un "sildīt" terminātorus. Vispār jau tā TV kabeļu padarīšana ir diezgan sarežģīta lieta un faktiski nevienā jaunbūvē es neesmu redzējis to bez kļūdām. Ko var gribēt, ja TV kabeļus parasti velk un vieno "sertificēti" elektriķi,kuri no antenu lietam pilnīgi neko nerubī.

Link to comment
Share on other sites

Jā paldies, bet es neesmu sertificēcts elektriķis ... tāpēc laikam to jau zināju iepriekš ... nu par terminātoriem ...

Link to comment
Share on other sites

par Cu vadu resnumiem.

 

3x1,5 mm2 spēj uzņemt ap 3 kW slodzes. Kas faktiski ir pietiekami visur(arī boilerim, ja vien tas nav ar 200l tilpumu), izņemot virtuvi, ja tur ir paredzēta elektriskā virsma, cepene un vēl kas.

 

tiem kuri grib visur 2,5 kvadrātu vadus(monolīts), vispirms ieteiktu pamēģināt pie tiem pievienot rozeti un pēc tam to sekmīgi iedabūt zemapmetuma montāžas kārbā. Principā jebkura(ar dažiem izņēmumiem) sadzīves rozete standartā ir paredzēta līdz 16A, kas ir nedaudz vairāk par 3 kW, tad kāda vella pēc tur vilkt klāt 2,5 ? Virs 16A, parasti uzstāda tiešos pievienojumus uz spailēm(plīts virsmas, boileri, apkure, utt.).

Ja velkt ar nozarkārbām, tādējādi ietaupot vadu kilometrus, vēl varētu atļauties vilkt līdz šīm kārbām 2,5 kvadrātus.

 

apgaismojumam, ja laba cena 1,5 kvadrātiem, tad ņem to pašu, ja 1 kvadrātam labāka, tad to. Vilkt visu ar vienādu šķērsgriezumu ir arī praktiskāk, no pārpalikuma viedokļa. apgaismojumam noteikti arī 3 dzīslu, sākumā liksies viena dzīsla par daudz, bet vēlāk tā ļauj izvērsties, ja rodas papildus vēlmes komutācijai.

 

Jācenšas nevilkt apgaismojuma instalācijas daļu, kas aiziet no slēdžiem uz lampām kopā ar rozetēm pa to pašu tranšeju, citādi pastāv risks, ka indukcijas spriegums būs pietiekams, lai LED lampiņas mirgotu.

 

par izmaksām.

4 LVL/m2 vidēji par darbu, augšējās robežas nav, tāpat kā nav robežu īpašnieku izdomai :).

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...