Jump to content

Virtuves instrumenti - naži


Fruzz
 Share

Recommended Posts

Kas gan tā par ēdienu gatavošanu bez kārtīgiem virtuves nažiem.

 

Kur ko labu, interesantu meklēt Rīgā? biju iebridis alfas zwilingā, bet tur krietni pāri manam budžetam, kas ir ~60-65ls par nažiem un statīvu.

Labots - Mr.Līkrocis
Link to comment
Share on other sites

Nu īsti nezinu, bet cik rāda pieredze tad normāli uzasināt var var gandrīz jebkuru lēto nazi. (ir protams izņēmumi) Maksāt ~60 ls par kaudzi nažiem no kuriem tiks izmantoti 2-3....

Nopērc 3normālus nažus - mazu, vidēju, lielu un iemācies viņus kārtīgi uzasināt. Jo jebkurš, pat visdārgākais nazis bez asināšanas paliks truls un ne velna negriezīs!

Link to comment
Share on other sites

jarajara

tā jau ir. labi naži , labi maksā. un iekš lv patiesība neesmu manijis. 60 - 65 par nažiem ar statīvu nav nopietni. man tādā cenā maziņš nazītis darbam, knapi 7cm asmenītis. kārtīgu desu nevar caurdurt.

bet ir izņēmumi. majās jau kuro gadu tiek lietots http://www.brivi.lv/maza_sadzives_tehnika/nazi/p_164114

brīnums. ideāls praktiski. labi griež visu, normali tur zobu, un asinās viegli. tāds , ka parīts dārgo nolikti plauktā kastītes un netiek lietoti.

labs. man liekas , ka vēl kāds no foruma lieto mājās. aleksejs, laikam.

Link to comment
Share on other sites

Jarajara Fiskara naži ir labi , labi asinās un ir asi :D pasham ir lielais ''miesnieka kapājamais nazis '' un vel daži fiskara naži , neko sliktu nevaru teikt jo normaali nazhi

Link to comment
Share on other sites

Nu īsti nezinu, bet cik rāda pieredze tad normāli uzasināt var var gandrīz jebkuru lēto nazi. (ir protams izņēmumi) Maksāt ~60 ls par kaudzi nažiem no kuriem tiks izmantoti 2-3....

Nopērc 3normālus nažus - mazu, vidēju, lielu un iemācies viņus kārtīgi uzasināt. Jo jebkurš, pat visdārgākais nazis bez asināšanas paliks truls un ne velna negriezīs!

 

 

Ieej gemosā ( www.gemoss.lv ). Pie viņiem var nopirkt tādus vidēji dārgus, bet normālus virtuves nažus kādus normāli pavāri darbā izmanto.

Fiskars naži ir normāli pēc cenas/labuma attiecības.

 

ronalds: uzasināt lētos nažus jau var , tikai cik ilgi viņi būs asi ? Pie vārda ass es protams domāju normāli asus nažus ar kuriem var arī bārdu nodzīt.

Bet vispār protams ir visādi izņēmumi - mans mīļākais nazis ir lēts noname , izdrāzts no veca zāģa vietējā darbnīcā.

Link to comment
Share on other sites

NeticuNevienam

Nu īsti nezinu, bet cik rāda pieredze tad normāli uzasināt var var gandrīz jebkuru lēto nazi. (ir protams izņēmumi) Maksāt ~60 ls par kaudzi nažiem no kuriem tiks izmantoti 2-3....

Nopērc 3normālus nažus - mazu, vidēju, lielu un iemācies viņus kārtīgi uzasināt. Jo jebkurš, pat visdārgākais nazis bez asināšanas paliks truls un ne velna negriezīs!

 

Atvainojos, bet iebildīšu, ka jebkuru lēto vai dārgo (pēc cenas nav svarīgi) nazi neuztrīsi vis tā kā vajag!!! Tas, kā naziī'c kodīs ir atkarīgs no tā, kāds materiāls ir izmantots tā izgatavošanā.

visi materiāli neasinās vienādi un nenotur asumu (griežot, kapājot, tēšot...utt.) slodzē vienādi.....

 

Nazim nepieciešams tā saucamais instrumentu tērauds ar cietību līdz HRC 60 un augstāk. Asināšanas leņķis cerams nav jāskaidro?

Un vispār naži iedalās arī pēc izmantošanas, bet tas jau ir ļoti smalki....

 

P.S. ļoti labi naži sanāk no zāģu (fuksī'c vai apaļripas...bet jābūt cirim, lai ziedotu ) celiņiem. Ja nu gadījumā ir nepārvarama vēlme iegūt lētu, savu, asu par gandrīz brīvu. (punk'c) (par to lētumu gan jāšaubās) nazi.

Labots - Arklis
Link to comment
Share on other sites

Man ir pāris ķīniešu keramiskie naži. Pirkti no http://www.dealextreme.com

Pirmkārt viņi ir trausli - man vienu izdevās sasist nometot uz grīdas.

Kamēr viņš ir jauns tikmēr viņš ir mega ass - liekas ka var pat bārdu dzīt. (Draudzene griežot salātus gandrīz pirkstu atgrieza - bija man pārmetumi ka esmu par asu nazi nopircis :D)Tomēr pāris mēnešu laikā viņš paliek krietni trulāks un uzasināt viņu nav nekādas iespējas cik zinu.

Labots - ronalds_
Link to comment
Share on other sites

Ja nažus nepareizi asina, tajos veidojas robi, kuri neļauj to pēcāk normāli uzasināt. Tāds sajāts nazis uz tecilas pareizā leņķi jālabo.Man mājās nažu vairāk, kā šķīvju. Sievai patīk lielais Tramontina pa 8 Ls, pirms 14 gadiem pirkts. Ar cenu talantu nepiebursi.

Link to comment
Share on other sites

Donkeyhot

Vēlējos te pat pajautāt: Vai jums virtuves naži ar metāla rokturi liekas gana ērti salīdzinājumā ar tradicionālā izpildījuma nažiem? Vienkārši Vācijā pa bodēm staigājot vairāk tādi metās acīs visur(tādu bija vairākums, no 27 euro un uz augšu, gabalā)...

Link to comment
Share on other sites

NeticuNevienam

ronalds_ , keramika pati par sevi jau ir trausla, zemē mešanai nav domāta. Protams, gadās visādas ķibeles, par asināšanu gan nezinu, jo nav neviena tāda mājās, šķiet!

ggg97 - arī ir Tramontina veseli trīs gabali, kamēr bija jauni, bija žiletēm līdzīgi, tagad asinot uz smalkas galodiņas, nevaru dabūt asumu no dzimšanas. Nezinu, vai roku leņķis vai pats nazis, bet nevaru. Ir vel da..ja paštaisītie no zāģu celiņiem, un citiem (cietiem, instrumentu tērauda, cūkas kaujamie, kasāmie naži utt.) materiāliem, kurus asinu tieši tāpat un šamējie ir asi vienmēr...huj paimjoš kā jāasina tie Tramontinas un citi aizjūras brīnumi.

Starp citu, ko sakāt par asināšanu kā tādu? Labāk ar galodu vai veikalos nopērkamo divu ruļļu "aparātiņu"?? (nezinu kā sauc) :)

Link to comment
Share on other sites

Donkeyhot

Asināt tikai ar speciālu nažu asināmo, tāds vīlei līdzīgs daikts. Savādāk var sabeigt arī labu nazi. Tramontina ir lētais gals, Brazīļu, ja nemaldos...

Link to comment
Share on other sites

Skaidrs ka keramiskie naži nav domāti zemē mest, ne jau savējo es speciāli metu - tā vienkārši sanāca.

Es nažus asinu uz galodas - cik esmu mēģinājis tos asināmos aparātus - mēsli kas mēsli...

Link to comment
Share on other sites

Aleksejs

Virtuves absolūtais minimums ir:

1) Pavāra nazis (vēlams vismaz 20cm garš):

Vai nu Eiropas Chef's knife:

chef_knife.jpg

vai

Japāņu Gyoto:

01.jpg

vai Santoku:

santoku-details.jpg

 

Neieteiktu ar šādu (nezinu kā latviski pareizi sauc) pirkstsargāšanas-balansēšanas elementu:

chefheel-400.jpg

jo tas ļoti traucē asināžanai.

 

2) Mizojamais nazītis (paring knife) līdz 5cm

gynnsam-paring-knife__0090113_PE223683_S4.JPG

23060_285.jpg

 

Kā nākošos divus (vai tikai vienu no šiem) vai nu

3-4) Roboto maizes nazi

4395-DEFAULT-m.jpg

Pērc tādu, kuram ir apaļie robi, jo to var uzasināt ar apaļo vīli (ja nav speciālās nažiem domātās, tad var arī ar motorzāģiem domāto)

nepērc tādu:

serrated_1.jpg

ja vien nezini, ka/kā varēsi uzasināt.

 

3-4) Zivjēdājiem filējamo nazi

225.jpg

Garš, šaurs, plāns, lokans asmens

Gaļēdājiem atkaulojamo nazi:

vru11_v_sabatier_-_boning.jpg

Vigēji garš (~nedaudz īsāks par pavārnazi), šaurs, paplāns (taču ne tik plāns kā filējamajam nazim) asmens.

 

 

Vēl piebilde: Veikalos nopērkamie naži ir uzasināti ar tādu aprēķinu, ka pircējs neprot ar tiem apieties un tātad mēģinās cirst kaulus, griezt uz stikla dēlīša un visādi citādi bojāt nazi - tādēļ asinājuma leņķis ir drīzāk pielīdzināms gaļas cirvīša asinājumam. Tādēļ pirmā lieta, kas jāizdara - jāuzasina uz daudz plānāku leņķi.

 

P.S. Pašam ir Fiskars pavārnazis (ir ok, jo asmens plāns, taču metāls diezgan mīksts jāasina ~reizi mēnesī, lai būtu labi ass).

functional_form_857108_700x275.jpg

un vēl ir ~šāds Mora/Frosts:

654_7380ae41339271abab83565441655233.jpg

Labāks par Fiskars, taču nonāca pie manis sliktā stāvoklī tik sliktā, ka vēl neesmu līdz galam uzasinājis un nodevis ekspluatācijā.

 

Pievienojos Zed'am par Gemoss apmeklējumu - mājaslapu vari neskatīties, jo tā nav īpaši up-to date. Brauc uzreiz uz Mūkusalas apli, vai uz Džutas ielu (tur nesen tajā apaļajā mājā arī Gemoss ir ievācies).

 

P.P.S. Keramikas nažus, ja nav īpašo galodu un zināmu iemaņu, uzasināt ir ļoōōti grūti.

Link to comment
Share on other sites

Žaks Noriss

Ir viens diezgan smalks Damaskas tērauda nazis, līdzīgs kā Alekseja norādītais Japāņu Gyoto. Gadījās netīšām iecirst atvilktnē (gals palika gaisā) un pašu spici nolauzu. Kā tādu labot? Nažu meistars spēs kaut cik izšmirģelēt formu? Varbūt kāds var ieteikt centrā vai Pārdaugavā pie Āgenskalna tirgus?

 

Ja rokas neaug no nepareizās vietas, tad ebay var iegādāt labum labās nažu sagataves - tikai metāla daļa un rokturi vari pats taisīt vai iepirkt klāt kādu no piedāvātajiem. Paši asmeņi ir diezgan labi, arī cenas pieņemamas. Mēģināšu atrast to ebay tirgoni.

Link to comment
Share on other sites

Bija lietošanā lielais Tramontina, bildē līdzīgs. Pirku pa kādiem 3 Ls(neatceros, bet bija lēts). Pēc ~12 gadu lietošanas pagājušajās brīvdienās salūza metāls pie roktura pirmās stiprinājuma kniedes. Vainīga rūsa.

 

Nākamo pirkšu kaut ko līdzīgu, bet ar ne dārgāku kā 5 Ls, neredzu jēgu izsviest naudu uz dārgajiem ja 12 gadus kalpo lētie.

P.s. Asinu ar galodu, tad kad vairs tomātam mizu negriež.

Link to comment
Share on other sites

Žaks Noriss

Nav tādiem komplektiem pielietojuma! Labāk 3 labi un attiecīgam darbam paredzēti naži, nekā pilna māja ar nelietotiem, dārgiem brīnumiem.

 

Starp citu, nepelnīti piemirstas ir labas virtuves šķēres komplektā ar šķēru asinātāju, kā arī bieži noder kārtīgas knaibles (vai kā var nosaukt) veselu putnu sadalei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Aleksejs

Džeimijs Olivers, par to, kādi naži vajadzīgi virtuvē (nepacietīgajiem: Pavāra nazis, mizojamais nazis un robotais maizes nazis, kur pavārnazis ir >90% gadījumiem):

 

Satruna sākas: #t=351s 05:51

Labots - Aleksejs
Link to comment
Share on other sites

Žaks Noriss

Tas čalis jau ir šovmens - drusku lielāka izmēra Tannis vai Sirmais. Bet taisnība viņam varētu būt.

 

Pēdējā laikā konstatēju, ka gribās īsāku nazīti, piemēram, ķiploku mizošanai un tamlīdzīgām lietām, kur lielais nazis var tikai ļaunumu maniem pirkstiem nodarīt.

Link to comment
Share on other sites

Aleksejs

Šovmens viņš, protams, ir, taču tehniku parāda labi. Ķiploku mizošana utt. ir tieši tas, kam paring knife arī domāts :)

Link to comment
Share on other sites

Man viģikus nerāda šobrīd, bet ikviens var savā virtuvē palūrēt, kuru nazi cik bieži izmanto. Man ir kādi ~12 naži, no kuriem vienu izmantoju 70%(universālais), otru 25% (vienkārši garš, stingrs nazis lieliem gaļas gabaliem, kāpostiem, kabačiem) un trešo atlikušos dažus, kas ir mazais mizojamais nazīts kaut kam mazam. Vienmēr pa rokai ir nažu asināmais, lai tie trīs būtu asi. Vairāk ar neko nevajag un komplektu ar 18 nažiem toč nē. Ir doma nomainīt ar laiku tos trīs uz smagākiem un lai labāk guļ rokā, tur var samaksāt arī vairāk, jo bieži jau viņus nemaina. Asinu vienkārši ar fiskars parasto asināmo.

Link to comment
Share on other sites

Es labprāt arī uzzinātu, kā pareizi jāasina naži. Pats savējos uz vecumvecas galodiņas šad tad patrinu, kad trulums pieriebjas, bet vispār jau jūtu, ka "nav tas".

Link to comment
Share on other sites

Tā viņš ir , kad daži naži vienkārši ''guļ rokā'' . Nu man ir šitais http://www.salidzini...=fiskars nazisizmērs i neslidīgs rokturis, kas ir pat ļoti OK. Laikam izmēra un formas dēl der lielākajai tiesai virtuves darīšanu. Ja liels gabals gaļas, tad, protams , ņemu lielo. Bet asināšanai : ja grib baigi perfekti tad vesela zinātne http://kombat.com.ua/knife15.html , bet priekš sevis pārāk neiespringstu, ar to Fiskara http://www.brivi.lv/...a/nazi/p_164110 ikdienas lietošanai ir gana labi un nevajag nekādu zinātni. Ja gribu asāku, tad ar šito http://www.xnet.lv/i...p?zoomid=115986 . Bet ar pēdējo jau vajag spēku un iemaņas, toties ar pirmo mācēs ikviens sievišķis vai vecs cilvēks, kam rokās vairs nav ne spēka ne veiklības.

PS vienīgi , ja grib to Fiskara tipa asināmo, tad vajag oriģinālo , nevis pakaļdarinājumus, jo daudziem tās ripas ir kaut kādī šķeršam ( perpendikulāri) - nu neder nekam . Nu tā bija padomlaiku asināmajiem tipa kā šis http://www.musutrauk...20403205738hTQi . Nu riktīga draza!

Labots - oxygen
Link to comment
Share on other sites

Žaks Noriss

Tikai ar piebildi, ka tas Fiskara asināmais nemaksā 10Ls, bet par 5...6Ls dabonams Depiņā vai KRautā.

Link to comment
Share on other sites

Kopš Latvijā var nopirkt Lansky Sharpener vai Gatco Edgemate par apmēram 30LVL man neceltos roka tērēt naudu par Fiskara ripām.

Vienīgais iemesls kāpēc to pirkt ir tas ka ar labi uzasināti naži man izpelnījās mājsaimnieču kritiku - esot pārāk asi, ar Fiskara asinātāju tādi pusasi sanāk, bet meitenēm toties patīk un ar to viņas pašas māk apieties...

Labots - zeds
Link to comment
Share on other sites

jarajara

garām ejot replikas- ķiploku mizošanai nazi nevajag. atrāk ērtāk bez, vai ar lielu platu.

par edgemate un citiem bŗinumiem. neteikšu , ka slikti, bet ir aitas ir cirpeji. ja rokas aug no pakaļas , tad noderīga lieta.

es savu nazi apvainotu , ja asinātu ar ko tamlīdzīgu. :)

lietošanā ir parasta galodiņa, tiesa ir cenā. līdzīga un līdzīgi -

http://www.baytreecookware.co.uk/I.O.Shen-Mastergrade-Dual-Grit-Whetstone.html

bet nu, prasmes, iemaņas. tāds nu tagad laiks. visu vajag ātri un bez jūtām. necienam ne sevi, ne savus darba rīkus. :)

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Labs nazis ir labs instruments, bet nu neatbalstu to komplektu un statīvu pirkšanu, jo tur tie pribambasi (pat iepakojums) sastāda lielāku cenu nekā paši naži. Tāpat kā skrūvgriežus, jānopērk nepieciešamie bez īpašo stilu un krāsu piemeklēšanas. Izņēmums ir vēlme pazīmēties ar stilīgiem virtuves štrumentiem.

 

Tas tāds ieteikums skatīties uz nažiem nevis kastītēm.

 

"Galodiņa" ir ļoti plašs jēdziens, jo standarta galodas, kas paredzētas izkaptīm, ir ļoti raupjas un var asināt kādu cūku kaujamo tuteni nevis mizojamo nazīti.

Labots - Mr.Līkrocis
Link to comment
Share on other sites

Žaks Noriss

Atkal sākās - katrs pats sev dentists un proktologs. Nu neasinās visi nažus ar 3 dažāda rupjuma galodām. Jāpriecājas, ka vispār kaut kā uzasina. Ir bijuši gadījumi, kad piesakos palīdzēt sagriezt tomātus pirms viesībām, bet iedod kaut ko kas ir asumā kā ēdamkarote.

Link to comment
Share on other sites

Reti, bet ir bijis arī otrādāk, ka iedod nazi, ar kuru varētu skūties bez putām un pirkstu nogriezt vienā setā, parasti novērots mednieku kompānijās :D

Link to comment
Share on other sites

Es lietoju šo asinātāju. Cik esmu asinājis, līdz šim ir sanācis visus nažus uzasināt tik pat asus kā žilete.

 

http://www.spyderco.....php?product=77

 

Cik ilgi asums turēsies, galvenokārt ir atkarīgs no asmens materiāla. Jo cietāks, jo ilgāk turās asums.

Labots - Guncha
Link to comment
Share on other sites

Gunča, kā žileti var uzasināt arī ar lētākiem instrumentiem. Man tik mājās ir problēma: ka sanāk iedvesma un asinu '';žletes'' asuma , tad bieži dabūju ''pa kaklu'', jo kāds majinieks sagriež pirkstu :) . Bet ļoti labs tests nazim vai ir gana ass majsaimniecībā ir ''tomāta tests'' . Nu ņem gatavu tomātu un griež (spiežot nevis velkot nazi kā zāģi) Ja var nogriezt nesaspiežot, tad ir gana labs asums.

Link to comment
Share on other sites

Protams, ka var, bet normālas galodiņas arī maksā + jāčakarējās ar pareiziem leņķiem. Šis ir labs price/performance aparāts, tā ka nav īpaši vērts ņemties pašam. :)

Link to comment
Share on other sites

Manā saprašanā labāks ir variants ar elektrisko asināmo: cena sanāks lētāka un ātrums pavisam cits . Bet pašai smalkākai pieslīpēšanai var galodiņu. Nu tās zaļas (karborunds) ir pietiekami cietas . Precīzāk cietāks ir tik dimants. Starp citu kādreiz cietākam nazim lai ātrāk uzasinātu '' aizlienēju'' sievas nagu vīlīti . Nu tāda kura ir pārklāta ar dimanta putekļiem. Tam super-puper asumam ir tas kas vajadzīgs.

Pat prastākais elektriskais http://citysale.lv/lat/musu-piedavajumi/preces/lde-trade-elektriskais-nazu-asinamais-weltbild-ar--atlaidi uzasina gana OK ar minimālu piepūli. Atliek tik pieslīpēt ar smalku galodiņu. Protams elektriskie pa 60-100 ls ir vienkārši ideāli (parasti dimanta ripas-varēs asināt arī keramikas nažus), bet tādi aktuāli kur nezin cik to lietotāju, tipa kādā gaļas parstrādē.

Link to comment
Share on other sites

jarajara

tam spyderim ir viens liels trūkums - Use them dry, without oil, water or lubricants.

manam nazim neder, varētu tikai sajāt nazi.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...