Jump to content

Granulu apkures katli vs. citi apkures veidi


Mezavecis
 Share

Recommended Posts

Raimonds1

Ja grib izpētīt starpību starp vakuuma sistēmu un parasto - ieliek tajā burkā vara gabalu melnā krāsā un apskatās, par cik tas pēc kaut kādas 10-20-30 minūšu ekspozīcijas uzsildīs puslitru ūdens salīdzinājumā vakuuma un atmosfēras spiediena varianatā. Ja nu kāds grib taisīt to vakuuma sistēmu.

 

www.boot.lv/forums/index.php?/topic/129782-diy-9-minusu-marinetajs/

Link to comment
Share on other sites

Pastāsti, kā burkā var mājas apstākļos dabūt to vakumu. Spirtotu vatīti dedzinot?

Labots - Smii
Link to comment
Share on other sites

bija vienā citā tēmā specs par vakuuma noplūdēm automobilim. Var mēģināt šo pasaukt un kaut kā savākt to noplūdušo vakuumu.

Link to comment
Share on other sites

_dunduks_

 

 

Pastāsti, kā burkā var mājas apstākļos dabūt vakumu
mini kompresoru ieliec slēgtā traukā. Izplūdes šļauku hermētiski cauri traukam. Un pašā traukā caurums vakuumam.

 

Kaut kā tā:

Link to comment
Share on other sites

Tātad tikai šis papīrīts mani šķir no pilnvērtīga homebrew vakuuma

 

EUR10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Te var palasīt, kāpēc to vakuumu vajag  http://www.solarpanelsplus.com/all-about-solar/evacuated-tubes-or-flat-plates/

 

For example in a cool climate, you could need 2 or 3 flat panel collectors to produce the same heat as 1 evacuated tube collector. In really cold (under 50F) weather, flat panel collectors collect little or no heat.

Link to comment
Share on other sites

Vienam paziņam ir akumulatorā iebūvētā siltā ūdens tvertne. Nedomāju, ka labākais variants. Kurina arī vasarā. Akumulatoru visu laiku jātur siltu, citādi siltā ūdens nav. Un tad, kad akumulators atdzisis (ar visu siltā ūdens tvertni tajā), vairākas stundas jākurina, lai tiktu pie siltā ūdens, jo kamēr neuzkarsīs viss akumulators, siltā ūdens nebūs.

  Es kā reiz domāju, ka ūdens tvertnes ierīkošana akumulācijas tvertnē ir pat ļoti pareizs risinājums. Nedaudz nožēloju, ka tas nebija izdarīts manā gadījumā, kad tika uzstādītas 2 x 750 L tvertnes (kaut vai cilvēki, kas lika tvertnes man par tādu iespēju bija teikuši.... vai nē Jēkab?!). Pie sienas karājās arī kombinētais boileris, kurš piesilst no katla, bet, kad nepieciešams var būt sildīts arī no akumulācijas tvertnēm. Jā, arī vasarā ir jākurina reizi nedēļā vai pat 10 dienās. Bet toties nekad vēl neesmu kombinēto boileri sildījis ar elektrību, pat vadu esmu noņēmis nost. kā jau agrāk bija minēts, tad Latvijas zaļā enerģija ir nekas cits kā koki (tā savā ziņā arī ir saules enerģija). Neesmu rēķinājis, bet vasaras laikā, ūdens sildīšanai varētu būt ka iztērējās kāds malkas kubs. Tā kā, ja rēķināt naudu, tad saules kolektora izmaksas vispār nekad neatmaksāsies, tikai dos papildus galvas sāpes. Jā, ja ņemšanās ar saules kolektoru ir hobijs, tad kāpēc gan ar to neņemties. :)

Labots - RimaNTSS
Link to comment
Share on other sites

RimaNTSS, pareizi saki. Zinu, ka daudzi vasarā kurina, lai ūdeni uzsildītu. Tad, jā. Es vasarās nekurinu, vispār, vienkārši negribās. Manā gadījumā, ūdens tvertne akumulatorā nebūtu labi, jo tad gribi-negribi, vasarā nāktos kurināt.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Tikai izmaksas drusku citādas, lietderības koeficients tikai ~14% (rūpnieciskiem kolektoriem ap 90%) Un nevajag aizmirst ka saules baterijas ar laiku nolietojas, lietderības koeficients krīt.

Cik esmu pētījis drusku būs bez pēdiņām. 150l boleriem esot ok ar  ~1500W PV jaudu.  Šobrīd labs ~250W panelis maksā 170EUR, jeb  ~0.7EUR/W, meklējot  vecākus modeļus var dabūt arī pa ~0.4EUR/W. Ņemot bez žīdošanās, 1500*0,7  = apaļa summa, vēl kontroleris, kabeļi, stiprinājumi tā kā pāris simtiņi noteikti savāksies kopā, lai iet, pusotrs eiro.

Lietderība krīt, jūtāmāk pēc 10+, nav ko iespringt, tāpat jaunus ap to laiku uzliks.

Briesmu cenas ko vairums piedāvā par gatavu sistēmu ir tāpēc, ka tājās ir dārgs un šajā gadijumā nevajadzīgs inverteris ar superīgu vadības bloku un ko tik vēl ne.

Link to comment
Share on other sites

Par saules kolektoru atmaksāšanās laiku - ja salīdzina ar elektrību - 8-10 gadi, ja ar malku tad lielāks, bet neviens jau nerēķina savu laiku gāžot kokus zāģējot, sacērtot, žāvējot un plus kurinātāja darba stundas.

Ja rēķina par jaudām, vidēji 2 kv/m plakanais kolektors ir ar jaudu 1,4kW max, līdz ar to pietiek lai uzsildītu 100 l ūdens līdz 60 grādiem. Vēlamā proporcija, lai rēķinātu saules sistēmu un nepārkarsētu tvertni.

Par DIY saules kolektoriem. Kaut kādas parastās saritinātas melnas caurules nevar, jo tās nav paredzētas augstām temperatūrām, it sevišķi, ja liek kastē un vēl stiklu pa virsu. Bet ja pilda, kā paredzēts, propilēnglikolu (tas ir pat zobu pastās) tad nepieciešamas kapara caurules, jo tomēr tas ir glikols. Ziemā nekas nav jāizslēdz, jo tikko saules kolektorā vairāk, kā boilera apakšējā daļā - ieslēdzās saules sistēmas sūknis. Jāņem vērā, ja tiek boilerī visu laiku uzturētas augstas temperatūras (+60 un vairāk), tad kolektori sāks strādāt tikai marta beigās. Vakar bija saulaina februāra diena un no kolektora nāca +35C karsts šķidrums. Lai ūdeni sasildītu var maz, toties uz apkures siltajām grīdām tieši laikā.  Ar antifrīzu sistēmu pildīt nedrīkst, jo ja mazākā sūce, tad visi kaput.

Sistēma ir nodalīta ar saules kolektoru vienā galā un siltummaini vai boilera čūsku- otrā galā. Sensori dod komandu pie 6 grādu starpības ieslēgties sūknim. Izdevumi uz sūkni tam darbojoties 6- 10 centi dienā. Līdz ar to nav variants ar boileru sildīt kolektoru.

Ja ir jau boileris ar vienu siltummaini, tad var pielikt ārējo ar papildus sūkni. Ja liek otru boileri ar priekšpiesildes slēgumu, tad vēl jāliek starp boileru maisīšanas sūkni, lai nebūtu tik ilgi jātecina. 

DIY versiju var arī uztaisīt pietiekami efektīvu, bet tad strauji pieaugs izmaksas - piemēram kapara caurules vien izmaksās 50-70 eur. Lai būtu ilgs ekspluatācijas laiks, korpusam jābūt no alumīnija, kārtīgam stiklam utt. Tiem lētajiem variantiem, ko arī vācieši priekš turkiem ražo, nav stikls, bet polikarbonāts, kas mūsu apstākļos paliek pienains un nelaiž cauri saules starus. 

Sildīt ūdeni ar saules baterijām (PV paneļiem) vienādu apjomu ir gandrīz 2x dargāk. Vienīgais labums - divu kapara cauruļu vietā atvelk divus strāvas vadus. 

Taisīt pašam vakuuma kolektorus būtu īpaši sarežģīti, bet izmantot stikla paketi neesot ieteicams dēļ iespējamās lielās temperatūras starpības - var uzsprāgt.

Ja ir iespēja izmantot saules kolektoru iegūstamās zemās temperatūras (+30, +40) piemēram siltumsūkņa atbalstam, siltajām grīdām, vai arī baseinu sildīšanai, tad saules kolektoru atmaksāšanās laiks samazinās 5 līdz 7 gadiem. Tas ir naudu ieguldīt uz vismaz 10% gadā...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Labdien biedri

Ir doma iegādāties jauno Grandeg Eco 25 katlu.

Vēlētos dzirdēt biedru atsauksmes kuriem ir lietošanā šāda tipa katls.

Paldies

Link to comment
Share on other sites

Varētu būt ka iet desmitā sezona, viss ir ok nekādu pretenziju nav. Kaimiņam par gadu mazāk, arī viss ir ok.

Link to comment
Share on other sites

Ļoti interesanta tēma par saules kolektoriem, gribu padalīties pieredzē.

Divi vakuuma kolektori pa 20 trubām katrs.Attālums no kolektoriem līdz boilerim  20m. 300l boileris , divas čūskas, augšā gāze, apakšā solārā.

Vakardien piemēram kolektors ūdeni uzsildīja līdz 50 grādiem.Ietaupās gāze. Četru gadu pieredze rāda, ka pirms kolektoru uzstādīšanas no brīža gad atslēdzu apkuri (katls paliek tikai ūdens sildīšanai) gāzes patēriņš vasarā bija vidēji ap 100kbm mēnesī.šobrīd ar kolektoriem tas ir ap 50kbm mēnesī.

Taisos pieslēgt vēl vienu kolekoru, jo tie divi man par īsu. Nekad , arī vasarā nav temp. boilerī bijusi augstāka par 62 grādiem no saules (te jāsaka, ka no boilera iet cirkulācija uz trim dvieļu žāvētājiem,tātad dzesē).

Vienīgais čakars kas ir bijis-kad latvenergo savu remontu dēļ atslēdz elektrību uz 1-2 stundām, kolektorā temp. uzkāpj 200C, attiecīgi glikolā burbuļi,sūknis nevar iekustināt plūsmu un nākas saukt meistaru sistēmas skalošanai, ja to tā var saukt.Š ā iemesla dēļ iegādājos beckapu lemonā un 12V bateriju.

Saules kolektorus silti iesaku ikvienam.Dzīvosim zaļi!

Cieņā.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

VebKamera

Mana pieredze līdzīga, tik 45 trubas un vasarā dabūts uz 80 grādi, jo bijām atvaļinājumā un nav dvieļu žāvētāju. Izpalikusi pieredze ar uzvārīšanos, Latvenergo un burbuļiem. Atmaksāšanās laiku rēķinu uz 8 gadi (alternatīva ir elektrība vasarā - neredzu jēgu katru dienu svilināt granulu katlu). Sistēma kopš uzstādīšanas (3 gadi) prasījusi zero darba ieguldījumu. Karstais ūdens vasarā tiek pilnībā nodrošināts no saules ~~ 3 mēneši. Rudeņos un pavasaros gadās uz laiku ieslēgt elektrību. Ziemā - granulu katls un arī saule.

Link to comment
Share on other sites

Ronalds

 

 

Četru gadu pieredze rāda, ka pirms kolektoru uzstādīšanas no brīža gad atslēdzu apkuri (katls paliek tikai ūdens sildīšanai) gāzes patēriņš vasarā bija vidēji ap 100kbm mēnesī.šobrīd ar kolektoriem tas ir ap 50kbm mēnesī.
 

 

Dabas gāzes tarifs noapaļojot ir 0,44 eur kubā, tātad tu ekonomē apmēram 66 eur uz gāzi gadā! Tiešām tie paneļi var jebkad atmaksāties?


 

 

Saules kolektorus silti iesaku ikvienam

 

Ja nauda žmiedz kabatu, kāpēc nē?

Es gan labāk aizbrauktu ceļojumā uz Jaunzēlandi. 

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Kārtējais aplis noslēdzies, nākamo varētu kārtējo racionālista komentāru par to, ka šodien saule nespīd :>

Ronald, muldēšanu komentāros ierēķini kā nelietderīgi patērētu darba vai atpūtas laiku? Būtu miljonārs...

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Ronalds

Maize, muldēšana forumā, kā saki man ir atpūta, šodien atpūšos!

 

Par saules iekārtām - ja kāds ieliks reālas iekārtas aprēķinu saliekot kopā visu - uzstādīšanas izmaksas, ekspluatācijas izmaksas (draza pati no paneļiem netīrās) un reāli iegūto enerģiju kurš rādīs ka iekārta saprātīgā termiņā vismaz sevi var atpelnīt, ta runāsim tālāk! 

 

Pagaidām visas te aprakstītās saules iekārtas ir tīri pa mīnusiem! 

Principā bezjēdzīga naudas šķiešana- ta jau nodzert ir prātīgāk!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Dabas gāzes tarifs noapaļojot ir 0,44 eur kubā, tātad tu ekonomē apmēram 66 eur uz gāzi gadā! Tiešām tie paneļi var jebkad atmaksāties?
 

 

Ne 66 bet tuvu pie 200

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Gribēju pajautāt vai kāds nav apkurinājis savu māju ar dīzeļdegvielu? Interesanti, cik litri dīzeļdegvielas aiziet vienai ziemai uz m2? Nez cik tagad ir apkures degvielas cena litrā? (liekas, ka internātā neviens degvielas tirgonis apkures dīzeļa cenas nepublisko..)

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Tak ir pieejami dažādi kalkulatori, kas tuvināti arī parādīs aptuvenās izmaksās. Izmaksas atkarīgas no daudziem faktoriem.

 

Nesapņo, ka nopērkot 5t dīzeļa, kāds tev iedos 20% atlaidi, jo esošā tirgū konkurence ir tik zvērīga, kur var runāt par dažiem procentiem no tā, ko tu redzi benzīntankā. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Tak ir pieejami dažādi kalkulatori, kas tuvināti arī parādīs aptuvenās izmaksās.

Piemēram?

 

 

Nesapņo, ka nopērkot 5t dīzeļa, kāds tev iedos 20% atlaidi, jo esošā tirgū konkurence ir tik zvērīga, kur var runāt par dažiem procentiem no tā, ko tu redzi benzīntankā.

Man rodas aizdomas, ka Tu runā par lietām, par kurām ne ko nezini, ibo tā cena noteikti atšķirsies pat vairāk kā par 20% no tās, ko redzu benzīntankā, jo apkures degviela ir marķēta- t.i. ar samazinātu akcīzi vai pat, nepiemērojot akcīzi..


Pie tam kāda mana paziņa izteica pieņēmumu, ka apkures degviela ir zemākas kvalitātes kā tā, ko ir pierasts liet autiņā vai traktorā..

Link to comment
Share on other sites

Luke, man viens pazīstams savu māju kurina ar dīzeļdegvielu. Viņam miesīgs brālis strādā par šoferi lielā firmā un tur iemanījies pizģīt soļarku. Tas paziņa ir ļoti apmierināts ar savu apkures sistēmu, jo viņa brālītis viņu ar haļavno soļarku apgādā. Tas paziņa ir mans bērnības draugs, līdz astotai klasei vienā klasē skolā mācījāmies. :) Viņš man rādīja to savu sistēmu, ļoti laba. Tur viens no elementiem - tilpumi, kurus viņa brālītis regulāri piepilda... Katls viņam Viessmann.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Te kalkulators.

http://www.siltumaserviss.lv/apkures-kalkulators.html

 

Ļoti "perspektīva" apkures sistēma ar zagtu degvielu :)  Bet visādā ziņā uzstādīšanas izmaksas katlam nebūs lētāk kā visiem citiem katliem. Es gan nezinu, kāpēc jāuzstāda dīzelis, ja par to pašu ciparu var izvēlēties LPG un maksāt lētāk. Vismaz nav čakara ar VID.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Paldies! Vienīgi te nav skaidrības par tā dīzeļa cenu- vai tā ir uz šī brīdi aktuālā dīzeļa cena, jeb cena pirms 2, 3 vai 4 gadiem..

 

 

Bet visādā ziņā uzstādīšanas izmaksas katlam nebūs lētāk kā visiem citiem katliem. Es gan nezinu, kāpēc jāuzstāda dīzelis

Šajā gadījumā uzstādīšanas izmaksas būtu 0 eur. Par tām cenām gan, cik apskatījos, granulnieki ir dārgāki.. stipri dārgāki..

Link to comment
Share on other sites

Tieši tā. Ja nav pieejama zagtā dīzeļdegviela, nav ko domāt par apkuri ar dīzeļdegvielu. Lētāk iznāks sašķidrinātā gāze. Starp citu, man rados ir viens, kas kurina ar sašķidrināto gāzi. Diezgan turīgs puisis, var atļauties.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis
(labots)

Dīzeļkatls pa velti, ja reiz nav izmaksu? Arī tverne un uzstādīšana?

 

Man kaimiņš kurina ar LPG. Viņš maksā vairāk nekā es ar granulām, bet nekāds kosmoss nav. Bik vairāk pa 1000 EUR gadā pa ~150 m2. Pensionāriem neko labāku nevar ieteikt, ja neskaita siltumsūkņus, kas der, ja izpildīti visi priekšnosacījumi, jeb no jauna projektētai būdai.

 

Nenormālie ir jonu katlu turētāji.  

Labots - Mezavecis
Link to comment
Share on other sites

 

 

. Viņam miesīgs brālis strādā par šoferi lielā firmā un tur iemanījies pizģīt
 

 

Tāds variants tiešām pastāv? Valsts iestāde? Mans klients ar šo ļoti veiksmīgi cīnās - gps maršrutu kontrole, kameras, plombas uz bākas. Ja pieķer automātiski atlaiž no darba. Pēdējo pāris gadu laikā nav dzirdēts ka kāds būtu pat mēģinājis. 

Bet tā padomju laiku domāšana - pirms kontroles pasākumu ieviešanas mašīnas pa 20% vairāk degvielas tērēja.

Link to comment
Share on other sites

Apkures dīzelis, tas pats naftas produkts vien ir, kuram cenas mainās atkarībā no naftas cenas svārstībām. Cena gan nav tādas kā DD DUSā, jo apkures dīzeļdegviela ir marķēta - tai ir samazināts akcīzes nodoklis, kas nozīmē, ka ir jānokārto viens papīrs VIDā, lai saņemtu atļauju pirkt šo degvielu.

Ja parastajam dīzelim akcīze ir 341EUR/1000l, tad apkurē lietojamam 56,91EUR/1000l vai 21,34EUR ja 5% bio piedeva. Stipri aptuveni un ne īsti korekti rēķinot, šodien 1l maksā 1eur, tātad 1-0,341+0,057(0,02134)=0.716(0,068).

Labots - maize
Link to comment
Share on other sites

_dunduks_

Tā kā akcīzes nodoklis tiek aplikts ar PVN, tad pareizāka formula būtu šāda:

(1,00/1,21 - 0,341 +0,057)*1,21 = 0,594 eur/l un 0,589 bio gadījumā.

Link to comment
Share on other sites

Bet jebkurā gadījumā tas ir ļoti dārgi, dārgāk pat par LPG! Nav neviena argumenta kāpēc būtu māja šādi jākurina!

 

Ja nu vienīgi liet šo degvielu iekš auto. Tas ka viņa ir marķēta, tas sūds! Ielejam degvielu plastmasas 1000l konteinerā un noliekam saulē! Pēc pāris nedēļām krāsa ir sadalījusies un nogulsnējusies - augšā tīra degviela!

Link to comment
Share on other sites

Grāmatveži, par laimi, neguļ :)

Vienīgais izdevīgums varētu būt tajā, ka katls jau esot (jeb ar uzstādīšanās izmaksām domāts tikai darbs?), var rēķināt cik gados atmaksāsies granulu vai cita apkure.

Link to comment
Share on other sites

Bruketajs

Ar LPG kurinot var "iefīrēt" autiņa uzpildes uzgali un liet to pašu, bet pa 30 centiem litrā... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Labrīt

Jautājums Grandeg ECO 25 + Vadības panelis no istabas īpašniekiem.

Kā noregulēt katlu, tā lai viņš strādā un vadās pēc iekšējās temperatūras?

Link to comment
Share on other sites

Bruketajs

Vai tad neiedeva manuāli? Šiem bija laikam Plum vai Tech "smadzenes"

Apskatījos mājaslapā - nekāda info par tehnisko izpildījumu - tikai smeldzīga pašslavēšana un citu katlu "nolikšana". Skumji, biedri...

Link to comment
Share on other sites

Plum istabas vadības panelis.

 

Jābrauc pie viņiem un jāprasa kur ir instrukcija valsts valodā.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Kā tad katrs strādā šobrīd un kādas temperatūras ņem vērā? Mans Grandeg ir strādā vienkārši - tiek uzturēta iekšējā temperatūra 70-80 grādu robežās. 

Link to comment
Share on other sites

katlam stāv 60 grādi iekšējā temp. uzkurina 60 atslēdzas, tad nekurina līdz 50 un atkal kurina līdz 60. 

Gribas jau lai viņš kurina pēc istabas temp, lai konst. istabā ir 22-24 grādi.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...