Jump to content

Par darba devējiem Latvijā...


Mezavecis
 Share

Recommended Posts

Latvijā vienkārši ir slims uzsvars uz akadēmisko augstāku, pilnīgi ignorējot profesionālo...

Otrs - treknajos gados saražotais "papīra doktoru" pulks. Kuri to izglītību gādāja dēļ smukākas CV.

Doktorantūrā jāiet cilvēkiem, kuri var pabīdīt teoriju uz priekšu un tiešām dot kādu ieguldījumu tās attīstībā nevis dēļ ieraksta CV.

Tas vispār attiecas uz jebkuru no augstākās izglītības līmeņiem.

Nevis doktors - oo jāāā!

 

Bakalaurs, maģistrs - phe tie bezmaz nav augstākā... nu wtf.

Plus Latvijā ir kaut kāds miseklis ar maģistriem un bakalauriem. Dažās iestādēs bakalaurs ir maģistra līmenī, citās atkal maģistrs knapi kā bakalaurs.

 

Pie tam - aizbrauc šitādi doktori uz ārzemēm un darbu dabūt nevar jo skaitās overqualified.

Tur nevar doktors strādāt par sisadminu. Viņa kvalifikācijai neatbilstošs darbs. Ar sēņu lasīšanu protams citādi.

 

Vienkārši augstākajai jābūt attiecīgā līmenī un atbilstoši vajadzībām.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 249
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • binary

    28

  • Programmētājs

    25

  • GaryII

    13

  • Saldējums

    47

Programmētājs

Skatos šobrīd topiks par izglītību ir panesies...

nu, tad es arī pastāstīšu savu pieredzi (negribu nevienu pamācīt, bet varbūt pārdomām noder).

 

Sākumā es arī domāju, ka augstākā izglītība neko nevar dot un es vispār esmu tik gudrs, ka viņi drīkst tikai man uzdot jautājumus nevis otrādi. Arī nopelnīt bija viegli utml, bet laikam ejot un papētot darba piedāvājumus, skatos nemaz tik viegli par sevi kā spečuku es tajās intervijās vairs nepārliecinātu, jo prasības ir augušas. Arī skatos darbā uz kolēģiem viens maģistrs otrs maģistrs vēl kāds doktors. Kur viņi skrien, ko viņiem vajag? Bet nu tā ir konkurence, ja vēlies atpalikt, tad vienkārši nekas nav jādara.

 

Arī apgrozoties smalkā sabiedrībā starp grāmatu autoriem, doktoriem un profesoriem, pēkšņi sajūties tāds mazs un niecīgs - rodas bailes izteikt savu viedokli, jo varbūt viņi izvilks tik precīzus pretargumentus, ka nāksies palikt neveiklā klusumā.

 

Tā nu es pēc 10 gadiem nolēmu, ka tomēr jāpabeidz ir tā universitāte beidzot. Un vēl nodomāju, ka tas ir tikai sākums un ir jāturpina. Tagad ir daudzas maģistratūras programmas, kuras ir iespējams savienot ar darbu, kā arī valsts garantētais kredīts (nav jāmaksā procenti mācību laikā). Tā kā varu visiem tikai ieteikt šādi rīkoties, jo izglītība ir zināšanas (ja esi ieradies mācīties, nevis atsēdēt un ķeksīša pēc).

 

Turklāt nevēlos visu mūžu palikt uz vietas, vēlos karjeru, vēlos radīt iespēju dzīvē mainīt kaut ko - piemēram, dzīves vietu, profesiju, darba laiku (uzņēmējs, konsultants vai strādnieks - katram ir savas darba stundas).

 

Pieci vai vairāk gadi ir pietiekami ilgs laiks, lai dzīvē daudz kas mainītos: ģimene, bērni, darba vieta, valsts ekonomiskā situācija, personīgās intereses, sen aizmirsti talanti utml. Izglītība ir labs atribūts, kas tev ļauj būt noteicējam par savu dzīvi.

 

Ja būsi analogo telefonu meistars, ko tad tur darīsi, ja neviens tevi vairs nepieņems darbā, ko tad tu darīsi, ja tehnoloģija būs novecojusi un tu nebūsi nevienam vajadzīgs.

 

Izvēloties izglītību tomēr ir jāņem vērā arī savas intereses un talanti, jo ar labi apmaksātajām profesijām notiek tā, ka veidojas pārprodukcija (kā jau visās nozarēs - burbulis), tā bija ar juristiem un ekonomistiem. Un, protams, labākie no viņiem tiešām labi pelna, bet ļoti daudzi arī atkrīt. Bija man tāds kursa biedrs, kurš atkrita pirmajā kursā - un bija vīlies, domāja, ka mēs instalēsim spēles utmlīdzīga jautrība valdīs, bet skaidrs ir viens, bez smaga darba, nevar cerēt uz saldiem augļiem.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

LV Universitātes grāds apliecina sliktākajā gadījumā kaut vai tikai to, ka esi spējīgs piespiesties un veikt nepatīkamus, bet vajadzīgus darbus ;)

 

Šobrīd LU Datoriķu maģistros var uz Zveidriem doties pat ļoti ok IT studijas apgūt. Tāpat doktorantūrā, kaut vai dēļ EU stipendijas var iet, pluss beidzot arī praksē nomērīt cik tad pašam patiesībā ir garš tas profesionālais loceklis, kad jāmāca citiem ;)

Labots - Hrjum
Link to comment
Share on other sites

Izglītība ir ļoti noderīga, ja tā ir laba. Es nekad neesmu nožēlojis, ka esmu beidzis LU FMF maģistrus, kas tajā laikā bija labākais, ko Latvijā var dabūt, bet šādai izglītībai ir vairāki trūkumi:

1) Tur daudzko nemācīja, kas man tagad ļoti noderētu. (kategoriju teorija, funkcionālā programmēšana, LISP, kompilatori, utt.)

2) Latvijā iegūts diploms nav diezko vērtīgs.

 

Es tāpēc visiem ambicioziem cilvēkiem iesaku studēt ārzemēs, lai pēc tam var atrast labu darbu kautkur pasaulē.

Labots - MarisO
Link to comment
Share on other sites

Saldējums

Tie, kam ir izglītība, patiesībā uz tiem, kam nav augstākās izglītības, skatās kā no augšas, lai gan tas patiesībā nav pamatoti. Man nav izglītība, es arī neko neteicu par maģistriem un doktoriem, bet es skaidri zinu, ka bakalaura grāds principā ir tikai pazīmēšanās, nevis reālu spēju pierādījums, domāju, ka to neviens te nevar apstrīdēt! Maģistrs un doktors jau tomēr ir nopietni. Neaizmirstiet, ka runa ir tikai par IT sfēru.

Protams, labāk, ka ir izglītība, nekā, ja tās nav, gluži tāpat kā "x + 1" ir labāk nekā "x". Bet vai tas ir vērts to laiku un naudu, ko tas viss prasa? Tikai tad, ja ir paredzamas konkrētas sekas, kas iestātos ar grāda iegūšanu, pie tam garantētas sekas. Citādi es nespēju tam visam atrast laiku un naudu! :) Pats mācos no kvalitatīviem ārzemju resursiem, nez vai Latvijas augstskolu pasniedzēji paši maz seko līdzi, kas notiek jeb varbūt iedomājas, ka universitāte ir "IT lielvalsts" Latvijas "smadzeņu un inovāciju centrs", par ko es dikti šaubos! ;)

Link to comment
Share on other sites

Tur jau tā lieta, daudzi pēc skolas aizmauc uz universitāti jo "draugs/draudzene arī iet" īpaši nepiedomājot, ko no tā visa grib sev iegūt.

Ja uz augstskolu iet ar skaidru apziņu kam tas viss ir vajadzīgs, rezultāts neizpaliks...

Link to comment
Share on other sites

bet es skaidri zinu, ka bakalaura grāds principā ir tikai pazīmēšanās, nevis reālu spēju pierādījums, domāju, ka to neviens te nevar apstrīdēt!

 

Pierādi, ka spēj paveikt tādu sīkumu kā uzrakstīt un aizstāvēt diplomdarbu! [tieši to apliecina bakalaurs - cilvēka spēju ierobežotā laikā paveikt prasībām atbilstošu darba apjomu noteiktā kvalitātē. To apstiprina no darba autora neatkarīga komisija un izsniegt vispāratzītu dokumentu - diplomu]

 

Otrs - treknajos gados saražotais "papīra doktoru" pulks. Kuri to izglītību gādāja dēļ smukākas CV.

Jauno doktoru Latvijā ir šausmīgi maz. Pēdējā piecgadē bija aktivizācijas plāns, bet arī tas skaitu palielināja nebūtiski, salīdzinot ar tuvējām ārzemēm.

 

Man nav izglītība, es arī neko neteicu par maģistriem un doktoriem, bet es skaidri zinu...

Diezgan skarbs likteņa pavērsiens. Es līdz šim uzskatīju, ka pamata izglītība Latvijā ir obligāta, bet palikt vispār bez izglītības ir nopietni.

 

P.S. Pamatskolā māca, ka aiz "nav" seko ģenitīvs. Tātad "nav izglītībaS". Cienīsim latviešu valodu!

Labots - VIL
Link to comment
Share on other sites

Nevar teikt, ka augstākā izglītība nekam neder un ir mēsls.

Nu ja esi pabeidzis filologus vai psihologus - varbūt arī mēsls.

Man pašam ir noderējis šis "papīrs", lai iegūtu sertifikātu autoruzraudzībā utml. (studēju inženierzinātnes).

Domāju, ka Latvijā pilnīgi pietiek ar bakalauru, ja esi nolēmis pelnīt naudu - strādāt. Maģistri -> doktori ir vairāk cilvēkiem, kuri arī darbojas izvēlētās zinātnes "lauciņā"(kā mācībspēki, zinātnieki u.tml.).

Link to comment
Share on other sites

Programmētājs

Kas valda pār Latviju?

 

 

Paskatāmies, piemēram, Vienotības tikko iesniegtos deputātu kandidātu sarakstus: http://www.cvk.lv/cgi-bin/wdbcgiw/base/komisijas2010.CVKAND11.stat?NR=2

96% ir ar augstāko izglītību no tiem [statistika no ir.lv]: 48 - maģistri; 10 - doktori, bet 4,3% ar vidējo izglītību (galvenais jau cik labi viņi prot drukāt PHP un instalēt Windowsu vai ne :D )

 

Tā ir Latvijas specifika, ka esam maza valsts - uzņēmumi mums ir mazi un tajos vadītājam jābūt gan juristam, gan finansistam, gan jāorientējas globālās ekonomikas tendencēs un pats par sevi viņam jābūt arī kādas jomas speciālistam, lai radītu augstas pievienotās vērtības produktu vai vismaz kvalitatīvu pakalpojumu.

 

Anglijā (kā esmu dzirdējis), tad strādāt var arī pēdējās aitas, jo tas uzdevumu klāsts mēdz būt tik šaurs un specifisks, ka pat nav jāapjēdz kāda ir tava loma kopējā bildē. Tātad, ja gribi 3000 eiro mēnesī viegli nopelnīt, tad ir jābrauc prom, ja esi gatavs grūtībām, piemēram, nodot un aizstāvēt fizikas laboratorijas darbus vai programmēt pa sestdienām, svētdienām vai iet uz biznesa mītingiem darba dienu vakaros, tad vari arī Latvijā veidot savu labklājību un pie viena celt valsts labklājību.

 

Bet katram taču ir sava vieta sabiedrībā. Ne jau visiem ir ambīcijas valdīt valsti vai kļūt turīgiem. Ir cilvēki, kam svarīgāk par visu ir brīvais laiks un arī šādi cilvēki var atrast sev darbu un sniegt labumu sabiedrībai. Kļūda ir tad, ja cilvēks neapzinās uz ko viņš tiecas (kādi ir viņa mērķi), tad sanāk tādi grautiņi kā Anglijā, kad pēkšņi dzīves līmenis ir pasliktinājies un nav neviens ko varētu tajā vainot, izņemot vietējā uzņēmēja logus un iekārtas.

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Valsts pārvalde un ilgtermiņa procesi ir diezgan atšķirīgas nozares no uzņēmuma (ka savulaik bija populāri) vai pašvaldības vadīšanas.

Piemēram, uzņēmuma vadītājam vajag gandrīz "gatavus" darbiniekus, kaut kādu infrastruktūru - ceļus, telpas, datorus, internetu, ko nu katrais nozarei.

Savukārt valstij vajag sistēmu, kas tos potenciālos darbiniekus vispirms uzražo, tad nesačakarē skolā, labi apmāca un katram daudzmaz viņa spējām atrod pielietojumu un galu galā ar emocionāliem, tiesiskiem un sadzīviskiem pasākumiem motivē lielāko daļu palikt te uz vietas un darboties un dzīvot daudzmaz saticīgi un valstiski pareizi :)

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...