Jump to content

Kas ir HDTV


Hitchcock
 Share

Recommended Posts

Kas ir HDTV?

High Definition Television. Tas ir jauns digitālās televīzijas standarts, kas piedāvā lielāku izšķirtspēju (resolution), plašāku ekrāna proporciju (wider aspect ratio), vairāk krāsu, vairākkanālu digitālo CD kvalitātes skaņu (5.1 AC-3), iespēju nosūtīt datus "pa tiešo" uz PC ekrānu (HDTV datu plūsma ir 19.3 Mbps), u.c. Lielu daļu no šī piedāvā arī parastā digitālā televīzija.

 

Kāpēc nepieciešama digitālā televizija?

-) Standarta TV sistēmas (PAL, NTSC, u.c.) ekrāna platuma/augstuma (aspect ratio) attiecība ir 4:3 jeb 1.33:1. HDTV piedāvā 16:9 jeb 1.78:1 attiecību. Visvairāk tas jūtams skatoties filmas. Filmas tiek veidotas ar dažādām platuma/augstuma attiecībām, parasti ir 1.85:1, bet ir pat tādas, kurām šī attiecība ir 2:1 vai augstāka (piemēram, 2.35:1). Lai šādu video materiālu attēlotu uz parasta TV (4:3), tad nākas šo attēlu pielāgot ekrānam. To dara trīs veidos:

a) veic attēla sānu apcirpšanu (crop jeb pan&scan). Ekrāna centrā atrodas filmas moments, kur parasti notiek galvenā darbība. Šis centrs tiek bīdīts pa labi un kreisi vienlaicīgi tiek veikts pan&scan. Skatītājs neko nezaudē, ja filmas apkārtnē nekas nenotiek. Ja tur ir kaut kāda nozīmīga darbība, tad to skatītājs neredz;

b) Izveido melnos laukumus (letterbox) ekrāna augšā un apakšā. Palaižot gandrīz jebkuru Divx filmu šos melnos laukumus var redzēt;

c) Izkropļo attēlu savādāk.

Jo lielāka šī ekrāna platuma/augstuma attiecība, jo mazāk jāveic kāds no šiem trīs pasākumiem.

 

Kāpēc nepieciešama 16:9 attiecība?

4:3 pirmo reizi tika lietots 1889.gadā. 1941.gadā ASV šo 4:3 attiecību pieņēma kā standartu. 50ajos gados TV izplatība kļuva tik plaša, ka Hollywoodai nācās domāt kaut ko jaunu, lai cilvēki ietu uz kino un maksātu naudu, nevis sēdētu mājās un skatītos bezmaksas TV. Nonāca pie wide-screen (pirms tam vēl bija dažas citas lietas. Piemēram, 3D.).

Liekas, ka tas ir tikai naudas dēļ? Kā izrādās, tad nē.

Cilvēka acs ir izveidota (laikam Dievs) tā, ka mūsu redzes lauks ir apmēram 30-grādus plats. Plašāk par 30-grādiem cilvēks neko konkrētu nespēj saskatīt. 4:3 attiecība nodrošina tikai 10-grādu redzes lauku. Lai uzņemtās filmas varētu attēlot uz TV, tās nācās modificēt (lasīt iepriekš). Lai attēlu pietuvinātu realitātei (30-grādi), tika izveidota šī 16:9 platuma/augstuma attiecība.

 

-) Pie pašlaik izstrādātajiem HDTV standartiem, attēla kvalitātei jāsasniedz 6 reizes lielāka izšķirtspēja nekā pašlaik un 60 attēla kadru skaits sekundē, kas nodrošinās ļoti labu attēla kustību (motion) un kvalitāti pat uz lieliem ekrāniem.

 

-) PAL un NTSC pārraida tikai analogu video signālu. Šī signāla pārraidi var apgrūtināt dažādi faktori (vējš, lietus, lidmašīnas, u.c.). Attēlu pārklāj "sniegs" jeb "mušiņas". Apgrūtināta skatīšanās. HDTV pārraida digitālu signālu. Tāpat kā datorā. Vieninieki un nullītes. Tas nozīmē to, ja mēs šo signālu vispār saņemam, tad iegūstam attēlu, kas ir tuvu izcilam. Pastāv tikai divi varianti:

a) Nav signāla - nav bildes;

b) Ir signāls - ir izcils attēls un skaņa.

 

Vai HDTV ir digitālā televīzija?

Jā un nē. Signāls ir digitāls, bet tikai sešas no 18 ATSC (Advanced Television Systems Committee) izstrādātajiem digitālajiem TV standartiem ir HDTV (5 progressive un 1 interlaced). Pārējās ir SDTV (Standard Definition Television) un VGA.

Kāda atšķirība starp HD un SD?

SD piedāvā divas izšķirtspējas:

a) 480i (704x480 interlaced);

b) 480p (704x480 progressive).

HD piedāvā trīs izšķirtspējas:

a) 720p (1280x720 progressive);

b) 1080i (1920x1080 interlaced);

c) 1080p (1920x1080 progressive).

Kas ir interlaced un progressive?

 

Daži tehniskie dati

-) NTSC piedāvā 720x486 interlaced līniju attēlu, PAL piedāvā 720 x 576 interlaced līniju attēlu, HDTV piedāvā 1920x1080 līniju interlaced (i) vai 1280x720 līniju progressive (p) scan.

Ražotāji pārsvarā izvēlas 1080i, jo lētāk un tiek attēlots lielāks skaits līniju. Savukārt cilvēki, kas saistīti ar datorpasauli izvēlas 720p, jo arī datora ekrāns ir progressive scan. Nav vienots uzskats, kurš ir labāks.

Parasti ir šāds secinājums: Kurš manai acij patīk labāk, to arī izvēlos.

Mans viedoklis ir, ka nākotne pieder progressive scan. Interlaced tiek izmanots tikai tāpēc, ka tas ir lētāks. Attēla kvalitāte viennozīmīgi labāka ir progressive scan, bet tā ir nākotne.

 

-) Tā kā HDTV nepieciešams ļoti liels frekvenču joslas platums (bandwith rate), tad lai šo datu plūsmu pārraidītu pa analogo frekvenču joslu (6MHZ), tiek izmantota datu kodēšana. MPEG-2 un AC-3 (Dolby Digital surround sound). MPEG-2 kodēšana tiek izmantota DVD ražošanā un dažās satelittelevīzijās. Tā arī ir tā pati kodēšana ar ko saskaras video entuziasti, kas vēlas veidot savus video. MPEG-2 ļauj samazināt datus par ~ 55 reizēm. Šo kvalitātes samazinājumu var noteikt tikai ar digitālām ierīcēm. Cilvēka acs nav spējīga šo kvalitātes zudumu saskatīt.

 

Ko var skatīties uz HDTV televizoriem?

-) Izplatīts ASV. Arvien vairāk televīzijas kompāniju pāriet uz šo HDTV. Līdz 2006.gada maijam, visām ASV televīzijas kompānijām ir jāpāriet uz DTV (tas nav HDTV), bet šeit neietilpst cable un satellite kompānijas.

 

-) DVD. Lai gan gandrīz visi DVD pašlaik ir 480 līnijas interlaced, tomēr eksistē arī daži 480p DVD. Parādījušās baumas par 720p DVD, bet tā ir nākotne. Liela daļa DVD ir platekrāna (widescreen). Tādus vislabāk skatīties uz 16:9 ekrāna. Vēlams progressive scan DVD player.

Atšķirības starp PAL un NTSC DVD

 

-) u.c., kas Latvijā vēl ilgi nebūs pieejams.

 

Secinājumi: Salīdzinājumā ar to, kas mums ir pašlaik, HDTV ir izcila tehnoloģija, kurai pieder nākotne. Sāk parādīties arvien vairāk jaunu tehnoloģiju, kas izmanto HDTV (videokameras, TV, DVD u.c.). Būs nepieciešami "n" gadi, lai pārietu uz šo sistēmu. Gaidīsim!

Link to comment
Share on other sites

Galvenais iemesls, kāpēc ASV sāka bīdīt HDTV ir izšķirtspēja. Eiropā lieto PAL un tam ir ievērojami augstāka izšķirtspēja. Amerikāņi ar savu NTSC palika lūzeru pozīcijās un ar DVD izplatīšanos tās kļuva ievērojamākas. Līdz ar to sākās HDTV bīdīšana.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

 

Kāpēc nepieciešama digitālā televizija?

-) Standarta TV sistēmas (PAL, NTSC, u.c.) ekrāna platuma/augstuma (aspect ratio) attiecība ir 4:3 jeb 1.33:1. HDTV piedāvā 16:9 jeb 1.78:1 attiecību. Visvairāk tas jūtams skatoties filmas. Filmas tiek veidotas ar dažādām platuma/augstuma attiecībām, parasti ir 1.85:1, bet ir pat tādas, kurām šī attiecība ir 2:1 vai augstāka (piemēram, 2.35:1). Lai šādu video materiālu attēlotu uz parasta TV (4:3), tad nākas šo attēlu pielāgot ekrānam. To dara trīs veidos:

a) veic attēla sānu apcirpšanu (crop jeb pan&scan). Ekrāna centrā atrodas filmas moments, kur parasti notiek galvenā darbība. Šis centrs tiek bīdīts pa labi un kreisi vienlaicīgi tiek veikts pan&scan. Skatītājs neko nezaudē, ja filmas apkārtnē nekas nenotiek. Ja tur ir kaut kāda nozīmīga darbība, tad to skatītājs neredz;

B) Izveido melnos laukumus (letterbox) ekrāna augšā un apakšā. Palaižot gandrīz jebkuru Divx filmu šos melnos laukumus var redzēt;

c) Izkropļo attēlu savādāk.

Jo lielāka šī ekrāna platuma/augstuma attiecība, jo mazāk jāveic kāds no šiem trīs pasākumiem.

 

letterbox veel kaut cik ierullee, bet nu crop jeb pan&scan ir galiigi garaam, jo biezhi vien tiek izdotas filmas, kuras jau ir nocroptas uz 4:3, taadeejaadi zaudeejot lielu dalju rezhisora iecereetaas idejas un filmas sharma. :( Pats iepirku 16:9 Panasonic 100Hz 32 collu TV, lai kaut cik vareetu baudiit necropotaas filmas. Saliidzini kaut "Back to the future" variantus - pilno un cropoto. Pee :(

 

-) PAL un NTSC pārraida tikai analogu video signālu. Šī signāla pārraidi var apgrūtināt dažādi faktori (vējš, lietus, lidmašīnas, u.c.). Attēlu pārklāj "sniegs" jeb "mušiņas". Apgrūtināta skatīšanās. HDTV pārraida digitālu signālu. Tāpat kā datorā. Vieninieki un nullītes. Tas nozīmē to, ja mēs šo signālu vispār saņemam, tad iegūstam attēlu, kas ir tuvu izcilam. Pastāv tikai divi varianti:  

a) Nav signāla - nav bildes;  

B) Ir signāls - ir izcils attēls un skaņa.

 

Nu par to izcilo attelu gluzhi taa nav - saakotneeji taa tika domaats, bet komercija dara savu, jo vienaa analogajaa TV kanaalaa gruuzh pa 3-5 digitaalos kanaalus ar zemu datu pluusmu taadeejaadi panaakot zemu q, kuru kompensee diveejaadi: 1) nekaa - statiskas bildes ir oki, bet kustiibaaesoshas ir artefaktos. 2) izmanto pamatiigu bluuroshanu jeb atteela izsmeereeshanu lai pie zemas datu pluusmas artefakti nebuutu redzami (un pie kaajas vai parastais DVB-T, vai HDTV). Ja saliidzinaasi normaali uztverto analogo signaalu ar LTV digitaalo, tad redzeesi, ka analogaa gadiijumaa zinju lasiitaajam Tu vari redzeet matus, nevis pikuci uz galvas...

 

Mans viedoklis ir, ka nākotne pieder progressive scan. Interlaced tiek izmanots tikai tāpēc, ka tas ir lētāks. Attēla kvalitāte viennozīmīgi labāka ir progressive scan, bet tā ir nākotne.

 

progressive ir labaaka q, tas tiesa, bet no kurienes ir info, ka interlaced ir leetaaka? Patiesiibaa ir otraadi, jo galvenokaart tiek filmeets ar pilniem kadriem (progressive), nevis laukiem, jeb puskadriem (interlaced)...

 

Secinājumi: Salīdzinājumā ar to, kas mums ir pašlaik, HDTV ir izcila tehnoloģija, kurai pieder nākotne. Sāk parādīties arvien vairāk jaunu tehnoloģiju, kas izmanto HDTV (videokameras, TV, DVD u.c.). Būs nepieciešami "n" gadi, lai pārietu uz šo sistēmu. Gaidīsim!

 

Es bikinj piesardziigaak uz sho lietu skatos, jo, lai gan Tu raxti, ka "HDTV piedāvā ~ 10 reizes lielāku bildes detalizāciju (picture detail)", nez kaapeec ir piemirsies piebilst, ka datu pluusma ir neadekvaati zema. Saliidzinaasim standarta 720x576 ar 9 Mbit/s un 1920x1080 ar 19 Mbit/s. Standarta gadiijumaa ir 21,7 un HDTV gadiijumaa ir 9,1 biti uz pixeli. Juuti starpiibu? :) Komercija sho lietu slaapee. Kaa reekjinaat - izdali pluusmas aatrumu ar pixelju reizinaajumu... Lai labaak saprastu - ir daudzi DVD ripi uz divX, kur izmeri ir izveeleeti neadekvaati lieli prieksh zemaa bitrate.

 

P.S. Es te njemos visaadi, bet ir taa, ka bikinj darbojos arii sfeeraa par digi TV ievieshanu LV, attieciiba pret frekvenchu kanaalu izmantoshanu.

Link to comment
Share on other sites

Galvenais iemesls, kāpēc ASV sāka bīdīt HDTV ir izšķirtspēja. Eiropā lieto PAL un tam ir ievērojami augstāka izšķirtspēja. Amerikāņi ar savu NTSC palika lūzeru pozīcijās un ar DVD izplatīšanos tās kļuva ievērojamākas. Līdz ar to sākās HDTV bīdīšana.

 

Pilniigi pareizi - man te staastiija, ka normaalam jenkjim paraada PAL un jamais jau domaa, ka tas i HDTV... :D

Link to comment
Share on other sites

Hitchcock

Par to signāls ir - izcils attēls es piekrītu. Toreiz biju neprecīzi uzrakstījis. Doma savādāka (galvā stāvēja analogais un digitālais satelīts). Analogajam bija tā, ka tu grozi savu pogu un attēls paliek arvien labāks un labāks (pazūd mušiņas), savukārt digitālajam - sasniedzot noteiktu uztveršanas signāla stiprumu - bilde ir max iespējamā. Max iespējamā nozīmē, ka vēl vairāk palielinot signālu, attēla kvalitāte nemainīsies. Jā, es zinu, ka attēlu kvalitātes ir dažādas. Pats to izbaudu uz digitāla sat. Kaut kādi arābu kanāli tiek rādīti tādā kvalitātē, ka bail. Bildda blurry, skaņa tāda nekāda.

 

Par interlaced lētumu vairs šodien neko komentēt nespēju, jo vairs neatceros, kur ņemta informācija. Pats neizgudroju.

 

Par datu plūsmu piekrītu. Nebiju laikam uzrakstījis. Es neesmu redzējis HDTV dabā jeb TV ekrānā, bet, piemēram tie TV seriālu hdtvripi, kas ir netā ir tikpat labi kā DVDripi.

 

 

 

 

Tagad par citu tēmu, kas mani nomāc jau sen. Kāpēc cilvēki tik ļoti iespringst uz 100Hz TV? Savas dzīves laikā, es esmu redzējis diezgan maz aparātus, kas ir man pieņemami. Domāts - cenu kategorijā līdz 1000 Ls. Šķiet, ka tas arī ir reklāmas triks, jo bieži vien noliekot blakus 100hz un veco labo TV...atšķirība ir acīmredzama. 100Hz bilde ir graudaina un neskaidra. Īsāk sakot - sucks. Sevišķi manāms uz liela izmēra ekrāniem. Veikalos skatos un domāju - nu kāda x pēc, lai es pirktu šādu TV? Iegāju sony veikalā, kur bija ļoti liels TV ar milzīgu ekrānu. Nostājus un ar baudu vēroju. Paskatījos uz cenu - virs 10000 Ls. Vēl viens modelis blakus rādija patīkamu bildi. Cena ~ 3000 Ls. Bija arī citi modeļi šādā cenu līmenī - bilde miglaina.

Vai kāds mani var apgaismot, kāpēc tiek ražoti tādi sūdi?

Link to comment
Share on other sites

Nu ražots tiek viss ko pērk. Ne jau visi var atļauties pirkt super puper krutu teļuku pa 10000 Ls vai arī ne visiem to super puper kvalitāti tā ļoti vajag.

 

HDTV ir vajadzīgs tikai priekš tam lai attēls uz lielāka ekrāna izskatītos skatāms.... tas ir agrāk lielākums skatījās TV uz 54 cm teļukiem un viss bija super :), tad amīši sāka dzīties pēc lielākas diogonāles, bet kā izrādījās attēls no tā skatāmāks nepaliek... tas ir uz 42 un vairāk collām tas NTSC vairs nav tik baudāms... proti PAL's jau arī nav tālu aizgājis un es nepiekristu e=d izteicienam ka PAL'am ir "ievērojami augstāka izšķirtspēja" - tur starpība ir tikai 18%. A to ka amīši PAL'u dažbrīd uztver kā HDTV ir tikai tāpēc ka PAL signālā tās TV līnijas ir mazāk redzamas... respektīvi PAL'ā nav tās izteiktās "NTSC rindas" uz ekrāna.

 

Pats nereti paskatos kādu HDTV filmu un jāsaka ka uz lielas diogonāles TV attēls viennozīmīgi ir baudāms, bet pie 32 un mazāk colām tam jau nav lielas nozīmes (ja nu vienīgi nesēž ar degunu ekrānā) :)

 

Man ir Samsung 46 collu HDTV teļuks ar režīnu 720p/1080i, uz lielāku (1080p) pagaidām naudas nav, arī neredzu jēgu pēc tā jo HDTV filmu ir nožēlojami maz. Iespējams pēc Blue-Ray vai HD-DVD ienāšanas tirgū situācija mainīsies... es te domāju ne tikai filmu daudzumā bet arī HDTV teļuku (ar 1080p) cenā.

Link to comment
Share on other sites

letterbox veel kaut cik ierullee, bet nu crop jeb pan&scan ir galiigi garaam, jo biezhi vien tiek izdotas filmas, kuras jau ir nocroptas uz 4:3, taadeejaadi zaudeejot lielu dalju rezhisora iecereetaas idejas un filmas sharma. :( Pats iepirku 16:9 Panasonic 100Hz 32 collu TV, lai kaut cik vareetu baudiit necropotaas filmas. Saliidzini kaut "Back to the future" variantus - pilno un cropoto. Pee :(

Pilnīgi piekrītu. Pats pērku tikai Anamorphic Wide filmas un dažreiz mani besī kad pie mums nopērkamiem diskiem uz kārbas nenorāda kādā formātā ir DVD. Tapēc labāk nopērku ieksh Amazona ar zināmiem parametriem ne kā skatos apgraizītu DVD filmu nopirku te Latvijā.

 

progressive ir labaaka q, tas tiesa, bet no kurienes ir info, ka interlaced ir leetaaka? Patiesiibaa ir otraadi, jo galvenokaart tiek filmeets ar pilniem kadriem (progressive), nevis laukiem, jeb puskadriem (interlaced)...

 

:) filmas tiek uzņemtas lielākoties analogā (uz kinofilmas) un uz DVD jau tiek pārnestas uz Interlaced, tas ir lai būtu savietojamība ar mūsu TV standartiem, kuri defaultā ir Interlaced. Tas ir uz kinofilmas tie ir 24 kadri un pārnesot tos uz DVD tiek veiktas visādas darbības lai varētu to normāli rādīt TV ekrānā.

 

NTSC tiek pārveidoti no 24 kadriem uz 60 puskadriem (30 kadriem).. tas ir apmēram katru 3 puskadru dublējot.

 

PALā tiek pārnests ~1:1 tas ir no 24 kadriem uz 48 puskadriem... nu PALā filma sanāk uz 4% īsāka no tos 24 kinokadrus pārliem uz 25 TV kadriem (50 puskadriem)

 

Vārdu sakot ja kādu tas vairāk interesē tad var palasīties par to filmu pārlikšanu uz TV standartu te - http://www.dvdfile.com/news/special_report..._2_pulldown.htm tur viss ļoti skaisti un ar bildītēm ir parādīts (ļoti iesaku).

 

Es jau tāpēc vairāk iepērku tieši NTSC DVD filmas jo tur tas filmas garums ir tuvāks originālam :) a to lieko puskadru problēmu atrisinu ar Progressive Scan un 2:3 Pull Down'u, ir manam Samsung teļukam šis algoritms iebūvēts, tāpēc uz ekrāna redzu tieši tādu pašu attēlu kā tas bija uz kinofilmas (nu "lielajos vilcienos").

 

Protams dārgos seriālus uzņem arī pa tiešo uz HDTV (es te konkrēti runāju par Sci-Fi Chanel filmām) a tas Progressive vai Interlaced ierakstīšanā jau vairāk saistīta ar to ka pie Progressive datu apjoms dubultojas un attiecīgi arī filmas saglabāšanas un apstrādes izdevumi palielinās.

 

Es bikinj piesardziigaak uz sho lietu skatos, jo, lai gan Tu raxti, ka "HDTV piedāvā ~ 10 reizes lielāku bildes detalizāciju (picture detail)"

Nu te drusku par strīpu pāršauts :) nav tur 10x lielāka detalizācija :) tikai 2,25 reizes vairāk TV līniju (es te salīdzinu ar NTSC). Ja salīdzina "plikos pikseļus" tad ~ 6x lielāka detalizācija (2 Mpix HDTV pret 0,35 Mpix NTSC TV), bet tie pikseļi jau daudz neko nenosaka... tas ir līdzīgi kā salīdzina 5 un 8 Mpix digitālās kameras... it kā teorētiski 3 Mpix starpība, bet reāli 8 Mpix kadrā tikai par 500 pikseļiem vairāk līnijas....

Link to comment
Share on other sites

Tagad par citu tēmu, kas mani nomāc jau sen. Kāpēc cilvēki tik ļoti iespringst uz 100Hz TV? Savas dzīves laikā, es esmu redzējis diezgan maz aparātus, kas ir man pieņemami. Domāts - cenu kategorijā līdz 1000 Ls. Šķiet, ka tas arī ir reklāmas triks, jo bieži vien noliekot blakus 100hz un veco labo TV...atšķirība ir acīmredzama. 100Hz bilde ir graudaina un neskaidra. Īsāk sakot - sucks. Sevišķi manāms uz liela izmēra ekrāniem. Veikalos skatos un domāju - nu kāda x pēc, lai es pirktu šādu TV? Iegāju sony veikalā, kur bija ļoti liels TV ar milzīgu ekrānu. Nostājus un ar baudu vēroju. Paskatījos uz cenu - virs 10000 Ls. Vēl viens modelis blakus rādija patīkamu bildi. Cena ~ 3000 Ls. Bija arī citi modeļi šādā cenu līmenī - bilde miglaina.

Vai kāds mani var apgaismot, kāpēc tiek ražoti tādi sūdi?

 

Nevaru gan apgaismot. Varu tikai pateikt to, ka ilgi mekleeju TV, kas man patiktu un buutu sakariigaa cenaa. Beigaas atradu un pasuutiiju "pa taisno" Panasonic TX-32PS12P, kursh man izmaxaaja 345 Ls. Ar bildes q esmu patiesi apmierinaats. Esmu vecs stagnaats savaa domaashanaa, taapeec man "trubas" bilde patiik labaak kaa plazmai vai lcd... :)

 

Par tiem 100Hz - hvz kaa tas tiek realizeets - neesmu sakariigu skaidrojumu atradis. Redzeeju tikai to, ka lielaakajai daljai ieksh LV piedaavaato televizoru, mani bilde neapmierina. Philips vispaar ir aizgaajis sviestaa ar saviem Pixel plus vai nu kaa tur to sauca. Reaali bildei tiek samazinaata detalizaacija un veelaak uzlikts kas liidziigs sharpeningam, lai atlikusho detalju kontuuras izskatiitos asas. :( Reaalu ieguvumu no tiem 100Hz nemaniiju arii biezaa gala aparaatiem. Par sho Panasonicu - redzeeju pie koleegja maajaas bik vecaaku, bet (nezkaapeec) juutami daargaaku televizoru, kuram bilde riktiigi iepatikaas, taapeec ar panjeemu sho verkji. Nezinu kaa shitam tie 100Hz ir realizeeti, bet subjektiivi rodas iespaids, ka lauki tiek paarveersti kadros, izstiepti pa ekraanu un laisti ar 50fps, bet tas ir tiiri subjektiivi, jo taadaa gadiijumaa izskirtspeeja buutu 2x zemaaka. Katraa gadiijumaa detalizaacija ir laba un kustiibas ir patiikami pludenas. DVD laizhu caur progresiivo ieeju un beidzot juutos gandriiz kaa kino. :) Lielaaku ekraanu nemaz nevaru likt, jo tad buutu jaakustina galva liidzi katram objektam, kas kustaas pa ekraanu (istabas izmeeri ierobezho). :D

Link to comment
Share on other sites

...proti PAL's jau arī nav tālu aizgājis un es nepiekristu e=d izteicienam ka PAL'am ir "ievērojami augstāka izšķirtspēja" - tur starpība ir tikai 18%. A to ka amīši PAL'u dažbrīd uztver kā HDTV ir tikai tāpēc ka PAL signālā tās TV līnijas ir mazāk redzamas... respektīvi PAL'ā nav tās izteiktās "NTSC rindas" uz ekrāna.

 

Bet tas, ka shiis rindas PALaa ir krietni mazaak redzamas arii dod to subjektiivo sajuutu, ka izskirtspeeja, hmm, faktiski kvalitaate ir juutami labaaka - apraidee noteikti.

 

Man ir Samsung 46 collu HDTV teļuks.

 

Jaa, atceros un ja nemaldos, tad Tu biji ielicis arii sakariigu apraxtu netaa - atsvaidzini atminju un iedo linku plz. :)

Link to comment
Share on other sites

Bet tas, ka shiis rindas PALaa ir krietni mazaak redzamas arii dod to subjektiivo sajuutu, ka izskirtspeeja, hmm, faktiski kvalitaate ir juutami labaaka - apraidee noteikti.

Tieši tā, HDTV to rindu arī nav un kad amīši ierauga praktiski jebkuru attēlu, bez tām rindām, tad "tīri psihologiski" uzskata attēlu par kvalitaīvāku... jo kinīšos un arī dzīvē tās TV rindas jau neredz :)

Starp citu dizainā ir tāds speciāls paņēmiens (efekts) kad attēlu speciāli padara svītrainu (a'ka NTSC) :)

Jaa, atceros un ja nemaldos, tad Tu biji ielicis arii sakariigu apraxtu netaa - atsvaidzini atminju un iedo linku plz. :)

:) skaties te - http://www.nbinc.lv/data/v0034.htm tur ir 10 html lapas (skat saturu).

Link to comment
Share on other sites

:) filmas tiek uzņemtas lielākoties analogā (uz kinofilmas) un uz DVD jau tiek pārnestas uz Interlaced, tas ir lai būtu savietojamība ar mūsu TV standartiem, kuri defaultā ir Interlaced. Tas ir uz kinofilmas tie ir 24 kadri un pārnesot tos uz DVD tiek veiktas visādas darbības lai varētu to normāli rādīt TV ekrānā.

 

Paga paga - daudzas DVD filmas PALaa tiek paarnestas uz mpeg2 bez dajebkaadaam manipulaacijaam ar laukiem, tb ar pilniem kadriem, bez laukiem. Par TV shobriid nerunaasim.

 

PALā tiek pārnests ~1:1 tas ir no 24 kadriem uz 48 puskadriem... nu PALā filma sanāk uz 4% īsāka no tos 24 kinokadrus pārliem uz 25 TV kadriem (50 puskadriem)

 

Ee, nu te var bikinj padiskuteet, jo ir arii citi panjeemieni, kur tiek izmantota taa pati dubleeshana, kā arī interpolācija. Vari palasīties šeit (gari un krieviski:) ):

http://www.3dnews.ru/multimedia/video-move/ http://forum.mediatory.ru/viewtopic.php?t=2578

http://forum.mediatory.ru/topic1241_0.phtml

http://forum.mediatory.ru/viewtopic.php?t=1493

 

Vārdu sakot ja kādu tas vairāk interesē tad var palasīties par to filmu pārlikšanu uz TV standartu te - http://www.dvdfile.com/news/special_report..._2_pulldown.htm tur viss ļoti skaisti un ar bildītēm ir parādīts (ļoti iesaku).

 

Nu ja, bet tur par PAL taa mazaak... :)

 

a tas Progressive vai Interlaced ierakstīšanā jau vairāk saistīta ar to ka pie Progressive datu apjoms dubultojas un attiecīgi arī filmas saglabāšanas un apstrādes izdevumi palielinās.

 

Hmm, paskaidro luudzu bikinj siikaak, kaapeec pie progressive datu apjoms dubultojas? Man taa gluzhi nesanaak...

Link to comment
Share on other sites

Paga paga - daudzas DVD filmas PALaa tiek paarnestas uz mpeg2 bez dajebkaadaam manipulaacijaam ar laukiem, tb ar pilniem kadriem, bez laukiem. Par TV shobriid nerunaasim.

Nu knifs jau tamā ka šādi pārnesot filma kļusr par 4% īsāka :( .... nē nu es jau nesaku ka tas ir baigi slikti, bet ja laba filmas tad gribās to patīkamo noskatīšanos laiku padarīt ilgāku :)

Jā vēl man viens moments PAL'am nepatīk... nedz kapēc bet dažiem DVD atskaņotājiem Progressive nedarbojas PALā tikai uz NTSC diskiem.

Ee, nu te var bikinj padiskuteet, jo ir arii citi panjeemieni, kur tiek izmantota taa pati dubleeshana, kā arī interpolācija.

Nu padiskutēsim :)

Hmm, paskaidro luudzu bikinj siikaak, kaapeec pie progressive datu apjoms dubultojas? Man taa gluzhi nesanaak...

Nu bet logiski, kad ieraksta progresīvā tad ir visas līnijas katrā kadrā, bet kad Intrelac'ē tad tikai puse no tām.... re citāts no šejienes

In fact, 720p actually delivers about the same number of pixels as 1080i in the same amount of time. Remember, 1080i can only deliver half its pixel count in 1/60th of a second—half of 2,073,600 is 1,036,800. That’s not much more than 720p’s 921,600.

Respektīvi datu apjoms pie Interlaced ir 2x mazāks ne kā pie tādas pašas izšķirtspējas Progressive. To var arī apmēram nojaust kad salīdzini HDTV video failu apjomus. Arī ne jau tā pat HDTV "raidošais kontents" patreiz iet tikai 1080i/720p formātā.... 1080p sola tuvākā nākotnē.....

Citāts no 1080i vs. 1080p HDTV: should you care?

Today's high-def broadcasts are done in either 1080i or 720p, and there's little or no chance they'll jump to 1080p any time soon because of bandwidth issues.

Protams iespējams ka tanī visā HDTV penterē esmu kaut kur nokļūdījies.... tāpēc jau arī vajadzīga šī diskusija lai saprast līdz galam kas tas ir un ar ko to ēd :)

Link to comment
Share on other sites

Mnjaa, interesanti, peec buutiibas taksh interlaced rezhiimaa tiek atskanjoti 50lauki/sx720x288, progressive gadiijumaa 25 kadri/s x720x576, kas buutiibaa ir viens un tas pats... iisti neiebraucu, kur shii atskiriiba rodas? Nevar buut, ka P rezhiimaa dublee katru kadru - tas nu buutu sviests.

Link to comment
Share on other sites

Nu ja - taksh viens lauks ir 1/2 kadra un 2 lauki veido vienu veselu kadru, taatad interlaced rezhiimaa ir 25 kadri sekundee, jebshu 50 puskadri sekundee. Progressive scan rezhiimaa tie 2 puskadri ir ''salaisti'' kopaa (biezhaakaa gadiijumaa viens puskadrs ir vienkārši izdzeests un otram puskadram ''tukshaas'' vietas ir samchkaatas, aizpludainaatas ciet) un joprojaam paliek 25 kadri sekundee. Rezultaataa datu apjoms paliek tikpat kaa nemainiigs...

Link to comment
Share on other sites

Nu ja - taksh viens lauks ir 1/2 kadra un 2 lauki veido vienu veselu kadru, taatad interlaced rezhiimaa ir 25 kadri sekundee, jebshu 50 puskadri sekundee. Progressive scan rezhiimaa tie 2 puskadri ir ''salaisti'' kopaa (biezhaakaa gadiijumaa viens puskadrs ir vienkārši izdzeests un otram puskadram ''tukshaas'' vietas ir samchkaatas, aizpludainaatas ciet) un joprojaam paliek 25 kadri sekundee. Rezultaataa datu apjoms paliek tikpat kaa nemainiigs...

Nu ja datu apjomi pie Progresive un Interlaced buutu nemainiigi tad kaada jeega Interlaced rezjiimu vispaari taisiit ieksh HDTV ?

Aciimredzot mums te drusku tiek jaukti termini Progresive uz DVD un HDTV Progresive. Ieksh DVD tā arī ir ka datu apjoms paliek laikam nemainiigs un ieksh datiem vienkaarshi tiek noraadiits ka naakoshais kadrs ir ieprieksheejaa kopija (nu gadiijumaa ar 60 Hz (NTSC) un 24 kadriem no kinofilmas), bet filmeejot ieksh HDTV formaata (cik zinu jau kaadu laiku atpakalj TV seriaalus filmee uz HDTV) tad tur termins 1080 Progressive noziimee patieshaam pilnu kadru 1080 liinijas, bet pie 1080 Interlaced tad tikai pusi no taam - 720 liinijas (pirmajaa puskadraa paarskaitlju rindas otraa nepaarskaitlju).

Link to comment
Share on other sites

Mnjaa, ar HDTV izraadaas ir nianses - starpiiba datu apjomaa ir tikai un vieniigi taapeec, ka Interlaced rezhiimaa tiek pumpeeti 50 vai 60 (PAL NTSC) puskadri/s, savukaart Progressive rezhiimaa tie pashi 50 vai 60, bet pilni kadri/s. Tas noziimee to, ka lai saglabaatu normaalu attieciibu biti uz pixeli, ir 2x jaapalielina datu pluusma. Patiesiibu sakot sviests, jo parastajaa DVB-T interlaced izmantoja 50 vai 60 puskadri sekundee, vai 25 vai 30 pilnie kadri/s.

 

buutu nemainiigi tad kaada jeega Interlaced rezjiimu vispaari taisiit ieksh HDTV ?

Šajā gadījumā ir jaapaarformulee jautaajums - kaada jeega ir taisiit Progressive rezhiimu ar 50/60 fps? Nostraadaajusi ir tehnokraatu ideologija. :(

 

 ...tad tur termins 1080 Progressive noziimee patieshaam pilnu kadru 1080 liinijas, bet pie 1080 Interlaced tad tikai pusi no taam - 720 liinijas (pirmajaa puskadraa paarskaitlju rindas otraa nepaarskaitlju).

 

Viss i pareizi, bet pie Progressive pilniibaa pietiktu ar vienu pilnu kadru sekundes garumaa - pilnaas liinijas tiktu saglabaatas. Kaada sunja peec sekundes garumaa 2x ir jaatkaarto pilns kadrs? Zinaatniska skaidrojuma tur nav. Vienkaarshi notiek orienteeshanaas uz jaunaaku tehniku. Pee. :(

 

Par bikinj citu teemu:

Pats pērku tikai Anamorphic Wide filmas un dažreiz mani besī kad pie mums nopērkamiem diskiem uz kārbas nenorāda kādā formātā ir DVD. Tapēc labāk nopērku ieksh Amazona ar zināmiem parametriem ne kā skatos apgraizītu DVD filmu nopirku te Latvijā.

 

Shovakar LNT raada Gredzenu braaliibu, kur no 2,35:1 ir nogriezts uz 4:3! Pilniigs pisec. Apskatiijos ieksh DVD esosho un saliidziinaaju ar TV - truukst vaardu. :(

Link to comment
Share on other sites

Šajā gadījumā ir jaapaarformulee jautaajums - kaada jeega ir taisiit Progressive rezhiimu ar 50/60 fps? Nostraadaajusi ir tehnokraatu ideologija. :(

Nu man liekas ka nē, tas ir tie 50/60 puskadri, kas ir tagad televīzijā, nāca no sen seniem laikiem (40-50 gadi) kad TV pirmsākumos bija doma raidīt nevis puskadrus, bet tikai pilnos kadrus, bet kā izrādījās tolaik to bija tehnoloģiski ļoti grūti realizēt tā nu arī izdomāja to visu vienkāršot un laist nevis 50/60 pilnos kadrus, bet 25/30 puskadrus. Iekš HDTV Progressive 1080 vienkārši atgriezās pie pirmsākumiem - laist pilnus kadrus vienmēr (izņemot Interlaced režīmu... tā sakot atvieglojot pārejas/ieviešanas procesu sākumā). Tagadējā TV formātā jau defaultā NAV IESPĒJAMS pārraidīt pilnus kadrus, tikai Interlaced režīms.

 

Arī viens moments - tās visādas papildus šodienas TV signāna apstrādes fīčas, kas tagad ir teļuikos - 3D filtri, ķemmes filtri u.t.t. ir tikai tāpēc ka ir tas Interlaced režīms (puskadri) lai novērstu šī režīma nepilnības, a ja HDTV būs pilnīgi Progressive tad to visu drazu nevajadzēs un skatoties sporta raidījumus nevajadzēs kompensēt teiksim bumbas lidojumu, kad vienā puskadrā tā ir vienā vietā un otrā puskadrā citā.... ar Progressive viss būs savās vietās.

Shovakar LNT raada Gredzenu braaliibu, kur no 2,35:1 ir nogriezts uz 4:3! Pilniigs pisec. Apskatiijos ieksh DVD esosho un saliidziinaaju ar TV - truukst vaardu. :(

Pilnīgi pievienojos, tāpēc jau arī to TV ēteru ne īpaši skatos. Pirku sev lielo ekrānu lai varētu DVD skatīties. Jā un arī kad pērku kādu DVD vienmēr izvēlos Anamorphic Wide, ja nu tomēr tādas filmas versijas nav (es te domāju vispāri ne vienā zonā izdotas) tad pērku Wide variantu, Full Screen filmām virsū pat neskatos... izņemot tās kuras jau pirmsākumos bija uzņemtas 4:3 formātā, bet tādu ir ļoti un ļoti maz (pārsvarā ļoti vecas filmas).

 

Tagad vispāri ir iestājusies neliela "krīze" labu filmu izdošanas tirgū..... it kā biju gaidījis tādu filmu pārizdošanu, kas sākumā bija izlaistas uz DVD ne visai labā kvalitātē (Eraser, True Lies, The Thing, Blade Runner u.t.t.), bet tagad ar jauna HD-DVD (vai Blue Ray) formāta tuvošanos kinokompānijas laikam negrib ķēpāties ar praktiski nomiruša formāta bīdīšanu... tiek izlaistas tikai svaigās filmas (lai nokāst piķi), a bet pārējo pietaupa prieksh HD formāta..... nu vismaz man ir tāda sajūita.

Link to comment
Share on other sites

Nu man liekas ka nē, tas ir tie 50/60 puskadri, kas ir tagad televīzijā,  nāca no sen seniem laikiem (40-50 gadi) kad TV pirmsākumos bija doma raidīt nevis puskadrus, bet tikai pilnos kadrus, bet kā izrādījās tolaik to bija tehnoloģiski ļoti grūti realizēt tā nu arī izdomāja to visu vienkāršot un laist nevis 50/60 pilnos kadrus, bet 25/30 puskadrus.

 

Mazliet ne taa - gribeeja laist pilnus kadrus, bet 25, nevis 50/s. Lauku variantu izveeleejaas deelj apraides, taapeec, ka taadeejaadi vareeja 1s laikaa dabuut pilnu kadru, kursh sastaav no 2 laukiem, un aiznjemt 2x mazaaku frekvenchu spektru, nekaa laizhot 25 pilnus kadrus sekundee. Pie tam pirmsaakumos, jamajiem gengera sinhronizaacija bij vajadziiga, attieciigi izdomaaja pie tiikla frekvences piesaistiit - mums vieglaak ar tiem 50Hz, aber nabaga jenkji deelj 60 Hz, dabuuja savus 29,97...

 

Iekš HDTV Progressive 1080 vienkārši atgriezās pie pirmsākumiem - laist pilnus kadrus vienmēr (izņemot Interlaced režīmu... tā sakot atvieglojot pārejas/ieviešanas procesu sākumā).

 

Pirmsākumi IMHO ir 25, nevis 50fps. Kino tak ar filmeets vislaik i ticis ar ne vairaak kaa 24fps (iznjemot speciaalus gadiijumus).

 

 

Tagadējā TV formātā jau defaultā NAV IESPĒJAMS pārraidīt pilnus kadrus, tikai Interlaced režīms.

 

Taa nu gluzhi nav, jo DVB-T atbalsta 25fps Progressive.

 

Arī viens moments - tās visādas papildus šodienas TV signāna apstrādes fīčas, kas tagad ir teļuikos - 3D filtri, ķemmes filtri u.t.t. ir tikai tāpēc ka ir tas Interlaced režīms (puskadri) lai novērstu šī režīma nepilnības,

 

Piekriitu par visiem 100%

 

a ja HDTV būs pilnīgi Progressive tad to visu drazu nevajadzēs un skatoties sporta raidījumus nevajadzēs kompensēt teiksim bumbas lidojumu, kad vienā puskadrā tā ir vienā vietā un otrā puskadrā citā.... ar Progressive viss būs savās vietās.

 

man domaat, ka ne jau Progressive noveersiis bumbas izsmeereeshanos un zirga kaaju juukli (kuru apraksta autors, Tevis noraaditajaa saitaa). To noveersiis tieshi shie 50 kadri sekundee. Pameegini kaadreiz Interlaced materiaalam laukus paarveerst par kadriem un izveerst normaala kadra izmeeraa - zaudeesi 2x izskirtspeeju, bet ieguusi 50fps, respektiivi kustiibu pludenumu. Reku viens ne paaraak kvalitatiivs piemeers, ko savulaik intereses peec uztaisiiju http://racer.4rati.lv/kercs.avi (15Mb) Lai interlaced bilde buutu skataama uz progresiivaas izveerses TV ir tikai 2 varianti - sapludinaat laukus (vai izmest kaadu no tiem), vai 50fps...

 

Tagad vispāri ir iestājusies neliela "krīze" labu filmu izdošanas tirgū..... it kā biju gaidījis tādu filmu pārizdošanu, kas sākumā bija izlaistas uz DVD ne visai labā kvalitātē (Eraser, True Lies, The Thing, Blade Runner u.t.t.), bet tagad ar jauna HD-DVD (vai Blue Ray) formāta tuvošanos kinokompānijas laikam negrib ķēpāties ar praktiski nomiruša formāta bīdīšanu... tiek izlaistas tikai svaigās filmas (lai nokāst piķi), a bet pārējo pietaupa prieksh HD formāta..... nu vismaz man ir tāda sajūita.

 

Izskatās, ka Tev taisnība, kas nu galīg nepriecē, jo slinkums tā ātri pārorientēties uz HD. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Man radaas taads jautajums, vai kaads ir meginajis HDTV filmas ierakstit uz DVD matricam un cau DVD pleijeri lureet uz TV.

 

Taads variants ir iespejams?

Link to comment
Share on other sites

Guest NeGroids

kur var novilkt kadu HDTV iisu moviku, palupit ka izskatas uz kompja :)

Link to comment
Share on other sites

Man radaas taads jautajums, vai kaads ir meginajis HDTV filmas ierakstit uz DVD matricam un cau DVD pleijeri lureet uz TV.

 

Taads variants ir iespejams?

Nav tāds variants iespējams. DVD atskaņotāju hardware nesaprot HD video, pie tam lai to izdabūt ārā uz HD teļuku vajadzīgs HDMI vai DVI vads.

 

kur var novilkt kadu HDTV iisu moviku, palupit ka izskatas uz kompja :)

Iekš Microsoft ir pa pilno demo gabalu, izvēlies kuru gribi un kačā

http://www.microsoft.com/windows/windowsme...ntshowcase.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Artanis
kur var novilkt kadu HDTV iisu moviku, palupit ka izskatas uz kompja :)
Ja esi Apollo lietotājs, iegriezies Open Garden FTP serverī ftp://trubaz.com, un tur iekš sadaļas "Movies HDTV" atrodas pāris gabali, kurus intereses pēc var aplūkot.

 

Pats personīgi momentā HDTV uzskatu par skaistāko video, kādu jebkad manas acis skatījušās - jebkuru filmas momentu droši nopauzēt, un uzreiz kaut vai par wallpaper likt - nekādu kropļojumu, lieliska kompresija pat fona objektiem. vienkārši skaisti.

 

Esmu HDTV fans no pirmā acumirkļa! :)

Link to comment
Share on other sites

Uģis Lācis

Jaasaka gan.. tajaas trubaas ir visnotalj ne taas labaakaas reliizes... Bet nu uzmest aci var.. :wink:

 

Manaa iipashumaa ir 7,8 GB liela x264 kodeejumaa LOTR Return of the King 720p 24fps reliize, OAR (Origina Aspect Ratio)!!! THOR quality reliize, paarkodeeta no 25GB liela MPEG2 TS faila... Kvalitaate ir taada, ka visi civilji, kam es jamo raadu uz sava 19" LCD ir uz pakaljas... :lol:

 

EDIT: Bet par tiem fps - ja raida movies pa televizoru, tad raida tos 50 - 60 fps, bet ja kodee un glabaa, vairs nav noziimes tiem dubleetajiem kadriem, kas ieguuti orgjinaalos filmas 24 fps uzmaucot uz tiem 50 - 60 kadriem/puskadriem... NTSC standartaa 30 fps progressive laist ir ljoti lielas probleemas, jo 24 un 30 ir liela atshkjiriiba... Bet PAL 25 fps progressiv ir pavisam cita shtelle... Tur ir tikai 1 dubleets kadrs, nevis 6... Un rezultaats 24 fps -> 25 fps ir kudik labaaks, nekaa 30 fps... Taapee NTSC vajag 60 fps, lai dubleetos kadrus vareetu izkaartot taa, lai bilde izskataas pluudena (3:2 interleace tikai ar pilniem kadriem)... Pasham ir The Butterfly Effect MPEG2 TS movies, kas ir 720p 60fps... Teikshu kaa ir, ja uztaisa 30fps, tad kustiiba ir vienā vietā, bet ja izkasa orgjinaalos 24fps (reverse 3:2), rezutaats ir IDEAALS!!!! Un es meegjinaaju paartaisiit 24fps -> 25 fps pieliekot vienu dubleeto kadru, un rezultaats, lai arii nav ideaals, ir 100x labaaks par 30fps... Taa kaa Eiropai un PAL@25p ir potenciaals!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Artanis
Jaasaka gan.. tajaas trubaas ir visnotalj ne taas labaakaas reliizes...
Kā jau teicu - "intereses pēc". ;)

 

Bet, domāju, Van Hellsings izskatās visnotaļ daiļi HD formātā (plus vēl ņemot vērā ka līdz šim manā videotēkā bija tikai ļoti vājas kvalitātes kino-rips. :D).

Link to comment
Share on other sites

Uģis Lācis

Nu ja kaads domaa, ka spees sagremot kaadu sampli Matroska konteinerii x264 kompresijaa, es varu piedaavaat sampljus no filmaam:

 

Madagascar 720p

LOTR Return of the King 720p

LOTR The Two Towers 720p

* LOTR HDTV kvalitaate - 10/10, labaakais, ko esmu redzeejis!!!

Back To The Future I

Shrek

 

Pashas filmas man protams arii ira... 8)

Un ne tikai shiis... :roll:

 

Man vispaar ienaaca praataa, ka dereetu uztaisiit LV HDTV sabiedriibu, tikai jaanolasa piekriteeju grupinja... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Artanis
Man vispaar ienaaca praataa, ka dereetu uztaisiit LV HDTV sabiedriibu, tikai jaanolasa piekriteeju grupinja...
Kā jau tu zini - check me in. ;)
Link to comment
Share on other sites

Taapee NTSC vajag 60 fps, lai dubleetos kadrus vareetu izkaartot taa, lai bilde izskataas pluudena (3:2 interleace tikai ar pilniem kadriem)... Pasham ir The Butterfly Effect MPEG2 TS movies, kas ir 720p 60fps... Teikshu kaa ir, ja uztaisa 30fps, tad kustiiba ir vienā vietā, bet ja izkasa orgjinaalos 24fps (reverse 3:2), rezutaats ir IDEAALS!!!! Un es meegjinaaju paartaisiit 24fps -> 25 fps pieliekot vienu dubleeto kadru, un rezultaats, lai arii nav ideaals, ir 100x labaaks par 30fps... Taa kaa Eiropai un PAL@25p ir potenciaals!!! :wink:

Iekš NTSC nav dublētu kadru, bet gan tiek likti puskadri iekšā lai tie 24 kinokadri atbilstu NTSC !!! PALā ar 25 kadriem sekundē skatoties DVD filmu tā sanāk par 4% īsāka ne kā origināls. Proti parasts cilvēks to nemaz nemana, bet fakts paliek faksts tos 24 kinokadrus paartina līidz 25 PAL kadriem. NTSC gadījumā filmas ilgums paliek nemainīgs bet kā jau minēju ir lieki puskadri iekšā.

 

Bet vispāri normāliem teļukiem ir iebūvēta funkcija "3:2/2:2 Pull Down" kas no tādām filmām (PAL/NTSC kodētām) salasa normālu 24 kinokadru bildīti un rāda to uz ekrāna, vēl labāk ja ar Progressive Scan un 100 Hz izvērsi, parasti ja ir tas "3:2/2:2 Pull Down" tad ir arī 100 Hz un Progressive Scan.

 

Ja skatās filmas uz Plazmas ekrāna tad 100Hz izvērses tur nebūs, bet Progressive gan jābūt.

Link to comment
Share on other sites

Uģis Lācis

Es runaaju par progressive scan! Gadiijumu, kad materiaals ir 60fps progressive!!! Respektiivi tur vairs puskadri nefiguree... Un tas savaarstiijums bija domaats tam, lai saprastu, kaapeec 60fps interleaced (60 puskadri / sek) nevar tik vienkaarshi paardziit uz 30fps progressive (30 kadri /sek) taa, lai rezultaats buutu smukinjsh... Bet atkal ar PAL 50 fps / 25 fps nav probleemas raidiit 25 fps progressive scan rezhiimaa...

 

P.S. Mani HDTV samplji ir pieejami ieksh trubaz.com, var skatiities...

Un veel, screens no LOTR ROTK 1080p reliizes Original Aspect Ratio (2.35:1)

bildiite

Pashas filmas izmeers - 7,9 GB (DVD9), x264 (Advanced Video Codec) kompresijaa... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

es ar esmu hdtv filmu fans, tikai man viņas raustās skatoties. visas. vai kompis netiek galā ar to inormācijas apjomu? vai tādēļ ka cietņi pilni un nav sen defragmentēti? vai videne švaka? itkā nevajadzētu būt tik švaki, bet nu sazin. kā jums ar to lietu?

Link to comment
Share on other sites

emm, es atvainojos par muļķīgu jautājumu, bet ja man ir HDV video kamera, vai tas liecina, ka es esmu krutāks pat par pašmāju televīzijas kanāliem?

 

p.S. Atbilde nav nepieciešama.

Link to comment
Share on other sites

Guest snail

Neizlasiju visu topiku(pārāk gari sarakstīts), apskatijos 3 HDTV filmas uz sava "mazā" 17 collu monitora un man patika bildes kvalītāte, salīdzinot ar DVD. Secinājums nav vērts skatīties HDTV uz parastiem televīzoriem(vajag lielāku izšķirtību).

Link to comment
Share on other sites

Krishius

Kameras izshkjirtspeeja veel neko nelieciena - ljoti svariiga ir arii optika, apgaismojums, manuaalaas iespeejas (asuma, diafragmas u.c. parametru reguleeshana), un amatieru kameraam shiis fiichas vai nu nav vispaar vai arii ir, bet smagi apgraiziitas. Taa kaa saliidzinaat tavu kameru, kura maksaaja labaakajaa gadiijumaa 1000 Ls ar profesionaalu pleca kameru (kaut vai ar standarta izshkjirtspeeju) pa 15 000 Ls ir diezgan mulkjiigi... BTW - vairaaki Latvijas TV kanaali jau diezgan pasen filmee uz Sony HDV kameraam ;) Tiesa, rezultaats taapat tiek paarveersts par SD vai arii pa taisno tiek filmeets uz parasto SD MiniDV, jo, kaa jau zinaams, neviens no LV TV kanaaliem neraida HD.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest
Slēgta tēma, pievienot komentāru nav iespējams.
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...