Jump to content

Etiķa esence


Didzis
 Share

Recommended Posts

pārnēsājamos mp3 atskaņotājus ar austiņām arī vajag aizliegt. reku Juglā kārtējā mazgadīgā lose zem tramvaja paskrēja

  • Patīk 1
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vilx-

    9

  • Mezavecis

    12

  • Didzis

    30

  • Fruzz

    9

All-marss

Vilx! Tik,lūdzu nesāc tā "rūpēties" par cilvēkiem!Vai vari pateikt,cik tūkstoši Latvijā ir saindējušies ar etiķskābi un gājuši bojā? Nu,kādi 5-6 cilvēki varbūt ka gadā varētu būt.Bet tai pašā laikā autonegadījumos KATRU DIENU Latvijā vien bojā iet 2-3 cilvēki un cik vēl nekļūst invalīdi!Diez kā nedzird,ka kāds Eiropā mēģinātu mašīnas aizliegt.

Kā jau iepriekš teicu,jebkura viela,ko cilvēks lieto uzturā,lielos daudzumos IR INDE! Izdzerot 6-7 litrus ūdens uzreiz būsi beigts kā cālis! Tā,ka nevajaga!

 

Mežaveci! Citonskābe vai etiķis nav viens un tas pats.Tā var ākstīties mazos daudzumos un īsu laiku.Man gan ir aizdomas,ka arī citronskābi ražo ķīmiskā ceļā un pie labas gribas un krietnas porcijas demagoģijas arī to var pārvērst indē.

Labots - All-marss
  • Patīk 1
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Jevropa jau ieinteresēta, lai cilvēki laiku pavada spēļuzālēs, nevis spēlē novusu :sarkasms: . No spēļuzālēm tak var daudzi uzvārīties un pat nodokļi valstij ienāk, a no novusa spēlēšanas ta nekādas jēgas.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Mhm, novuss ir TIIIK izplatīta spēle, ne? :D Lai arī piekrītu, ar to borskābi gan izklausās mazliet pāršauts pār strīpu. Gan nezinu visas detaļas kas un kā.

 

Par alko un cigaretēm - zinu, ka tā ir utopija, ka mūsu sabiedrība tās pārstātu lietot. Taču ceru, ka vismaz mani mazmazmazbērni jau varēs dzīvot pasaulē, kur šīs lietas būs gandrīz izskaustas. Labuma tomēr no tām nav pilnīgi nekāda.

 

Visām lietām vajag izvērtēt labo un slikto. Cik daudz labuma tās dod, un cik daudz sliktuma. Lai arī kā pašam to gribētos, tomēr jāatzīst, ka nekas nav balts vai melns. Un etiķa esences gadījumā sliktais skaidri un gaiši ir lielāks par labo. Tāpēc arī aizliedza.

  • Patīk 2
  • Slikti! 2
Link to comment
Share on other sites

To matemātiku virtuvē es īpaši nesaprotu. Vai tad nevar tajā marinādē iešaut pirkstu un uz mēles palūkot, vai gana skābs?? Cik esmu pircis parasto etiķi, tad man tas šķiet pietiekoši ektīgs, lai tur normālu marinādi varētu saveidot. Par borskābi - totāls sviests. Tad jau vajadzētu arī, teiksim, kalifoniju aizliegt, auto izplūdes gāzes aizliegt un galu beigās vispār elpot aizliegt, jo tas ir kaitīgi.

Nepiekritīšu etiķa esences analogijai ar degšķīdumu. Vienā dārza ballītē, kad jau tāds dikti tumšs bija, sajaucu aliņu ar neaiztaisītu degšķīduma pudeli. Atģidos tikai tad, kad biju pielicis pie lūpām. Domāju, ka, ja etiķa esence nonāk uz lūpām, apdegumi garantēti.

 

Lai veicas gastronomijā! :)

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Par borskābi, piekrītu - nedaudz pārspīlēta tā būšana.

 

Bet par etiķi. Es lieku 4-5 ēdamkarotes uz 1L gurķu burku (lielākus kvantumus nav kam ēst un atvērts bojājas) un viss štokos. Nekādas speciālas marinādes negatavoju. Ja pielikts mazāks, gurķi sanāca vairāk kā skābēti.

 

Tas tāpat kā ar zapti. Ja izmanto 1kg ogas un 1kg cukuru, tad liec kaut parastos vāciņus. Ja izmanto attiecību 3/1, tad neizbēgami jāveic hermetizēšana un sagatavošana kļūst sarežģītāku.

 

Ieteiktu tomēr mest pie malas tās receptes, kur viss miligramos sarēķināts, un vadīties pēc garšas, smaržas, krāsas, konsistences, nevis zīlēt kafijas biezumus, vai kaut kas no marinēšanas sanāks. Es vēl saprastu, ja marinēšanu veic pirmoreiz, tad vēl nav ievingrināta roka.

Link to comment
Share on other sites

superKrona

Man gan ir aizdomas,ka arī citronskābi ražo ķīmiskā ceļā

Diez kāda definīcija ir ražo ķīmiskā ceļā?

1) Ja cilvis ko saber kopā, vai atdala - tad ķīmisais ceļš

2) Ja baktērijas vai augu valsts - tad dabīgais ceļš.

 

Varbūt cilvis vien liela baktērija ir?

 

PS citronskābi ražo baktērijas (dabiskais ceļš) no cukura ražošanas atlikumiem (ķīmiskais ceļš). Izejvielas cukura ražošanai iegūst no augu valsts (dabiskais ceļš), kurus mēslo ar minerālmēsliem (gan ķīmiskais ceļš, gan dabiskais ceļš) :)

Labots - superKrona
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Cilvis jau tāds kārtīgs baktēriju pūznis arī ir! :D Tāpēc jau vajag ik pa laikam te ar etiķi padedzināt te ar spirtiņu padezinficēt.

Link to comment
Share on other sites

Kanibaals

Mhm, novuss ir TIIIK izplatīta spēle, ne? :D

 

:nono: Novuss ir Latvijas nacionālais sporta veids, nejokojot. Bet pat borskābi ir arī slīdīgāki pulveri, tā kā sīkums.

Link to comment
Share on other sites

All-marss

SuperKrona! Tā tas arī ir domāts:RAŽOT ĶĪMISKĀ CEĻĀ.(Izcēlums mans,lai tu nepalaistu kādu vārdu garām.)

Attiecībā uz citronskābi.Citronskābi ķīmiski sintezēt var no acetona,tā hloratvasinājumam reaģējot ar KCN un iegūto produktu pārziepojot. Reakciju nerakstīšu,baidos,ka tas būs par sartežģītu priekš tevis.

Link to comment
Share on other sites

superKrona

All-marss

Pieņemsim, ka es eju vēl 5.klasē un ķīmiju nemācos, vai nebūtu tik laipns un neatbildētu man, kā labs ķīmiķis:

1) ar ko sintētiskā citronskābe atšķiras no tās, ko iegūst "dabiskā" ceļā?

Vēlams šeit nepiesaukt strādnieku netīrās rokas.

2) ja atšķiras, kuras lietošana pārtikā ir nekaitīgāka cilvēkam?

3) kādu no abām var nopirkt rimčikā, mahimā?

 

ps 10 balles došu par to, ja tomēr papūlēsies, sameklēsi reakciju un uzrakstīsi, vai arī linku atsūtīsi, bet tad tikai 5 balles došu.

Labots - superKrona
Link to comment
Share on other sites

Bet pat borskābi ir arī slīdīgāki pulveri, tā kā sīkums.

 

No šīs vietas lūdzu sīkāk. Cik man zināms, tad īsta aizstājēja tai borenei tomēr nav. Ja nu pēkšņi nav tapis kāds dārgs pulveris uz nanotehnoloģiju bāzes... :sarkasms:

Labots - ivo
Link to comment
Share on other sites

All-marss

SuperKrona! Laikam tomēr vēl nēsi pabeidzis piekto.Nu nekas,gan jau paspēsi!(lieku paskaidrojumus-tas ir joks.Citādi vari atkal nesaprast!).Netaisos lāpīt robus tavā izglītībā,(te domātas tavas zināšanas ķīmijā,citādi vēl padomāsi,ka mācu tevi rakstīt).Tik vienkāršu lietu,kā atrast kādas vielas ķīmiskās reakcijas formulu gan izdari pats.Ja atradīsi,pieskaiti sev 5 PUNKTUS,ja arī sapratīsi,vēl 10 punkti klāt!

Toties tev mīnus 10 punkti,jo nēsi spējis saprast sarkasmu manā pirmajā komentā.Te gan uzņemos daļu vainas,jo nebiju pievienojis paskaidrojumu,ka tas ir joks.

Ar to tad diskusiju par citronskābi beidzu.Lai tev laba diena!

Link to comment
Share on other sites

ķīmiskās reakcijas formulu

 

O_0. Kas ir reakcijas formula? Vai domāts tika reakcijas vienādojums, kas sastāv no formulām?

Labots - Ant_LV
Link to comment
Share on other sites

Ja ES redzētu kādās pudelītēs ar vienkāršu korķi tiek turēta esence Krievijā :D

Link to comment
Share on other sites

Man ir zināmi vismaz 2 gadījumi kad cilvēki ir iedzēruši etiķa esenci,viens no tiem bērns.

Tas ka viņu aizliedza ir pat ļoti pareizi. Teorētiski varētu pat pārrēķināt daudzumus receptēs un bez viņa iztikt.

 

Bet(ak vai) - cik man ir nācies saskarties ar atšķaidīto 9% etiķi - viņam ir ļoti nekonsekventa kvalitāte.

Vienu 9% nevar pie mēles piebāzt , otrs garšo pēc ūdens. Garšas arī viņiem atšķiras. Vai kāds vispār ir pētījis cik reāli atbilst šie 9% uz etiķetes tam kas pastāv dabā?

Vai mājas apstākļos to kaut kā var pārbaudīt - jo dārzeņu marinēšanā koncentrācijai ir gana liela nozīme.

Link to comment
Share on other sites

Vispār jau etiķis kā tāds nemaz nav aizliegts. To ir aizliegts tirgot pārtikas preču veikalos mazumtirdzniecībā. Vairumā un ķīmijas precēs pērc cik uziet.

Link to comment
Share on other sites

(labots)

Nu nezinu par to esences dzeršanu. Ja bērns tiek pie esences, tad vainīgi vecāki. Tik pat labi bērni dzer degšķidrumus priekš grila un lej sev virsū varošu ūdeni. Visa tā bernu sargāšana man brīžiem pat smieklīga liekas. Tagad tāds mazs sīcis brauc ar riteni kaskā, visādos elkoņu aizsargos un vienalga kājas un rokas lauž.Manā bērnībā nekā tāda nebija. Nolikies ar riteni, tā ka pilna mute ar zemēm, un uzreiz iemācijies , ka jāuzmanās :sarkasms: Man puka kā traks bija uz lodāmuru. Saku, ka nedrīkst, a šis nu ne par ko neklausa. Tad ļāvu lai arī paņem az "īstā" gala. Pēc tam, ja vienalga par ko teicu ka nedrīkst, saprata, ka nedrīkst jo pašam vien slikti sanāk :sarkasms: Tas jau nenozīmē, ka jāļauj esenci dzert, bet bērnam ir jāzin, ka ir lietas, kuras nedrīkst aiztikt. Manā bērnībā esence bija tādas trijsturveidīgās pudelītēs un es skaidri atceros, ka biju nostrostēts to neaiztikt. Vēlāk, kad vajadzēja ar etiķa esenci magnetafona lentas līmet, man vienalga bija bijāšana pret to pudelīti :sarkasms:

Es varētu piekrist, ka esenci nevajag uz katra stūra tirgot, bet pavisam aizliegt ir vienkārši stulbi. Jēga ta nekāda, jo to zem letes vienalga tirgo :sarkasms: Vispār jau mūsu valstī šitādi stulbumi ir uz katra stūra. Spirtu es, priekš shēmu mazgāšanas, oficiāli nopirkt nevaru, jāstaigā pa tirgu kā noziedziniekam un jākontaktējas ar kontarabandistiem. Raundapu es drīkstu pirkt tikai 1l pudelē, bet piecu litru iepakojumu nedrīkstu pirkt- vajag "indētāja atļauju" un iziet specialus kursus. Piecas pudeles pa vienam litra gan varu brīvi pirkt :sarkasms: Tādus piemērus var atrast vēl un vēl.

tankalis, privatpersona tak esenci nevar nopirkt baze. Tur apkalpo tikia juridiskas personas. Sakidrs, ka tā esence, kuru es nopirku, nāk no bāzes, tikai nelegālā ceļā.

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

Tik pat labi bērni dzer degšķidrumus priekš grila un lej sev virsū varošu ūdeni.
Vienīgā atšķirība, ka no šīm vainām var normāli izveseļoties. Etiķa esence ir neatgriezeniska...

 

Saproti jel, šitais ir taisīts, lai pasargātu Homos Tupus Luserus. Protams, var jau teikt, ka tur dabiskā atlase un tā, un lai jau tādi gēni izmirst, bet... Nez, Tu tā varētu pateikt? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu visi tie grilu dagšķidrumi arī nav nekas "veselīgs", bet tos tak neaizliegs, jo bizness . Skaidrs, ka es nevienam nenovēlu lai bērns sev ko sliktu padarītu, bet nu par tām velosipedistu ķiverēm man smiekli nāk. Sīcis mazāks kā ķivere, bet minās :sarkasms: Tāpat tak mājā nav iespējams pasargāt bērnu no visām bīstamajām lietām. Vecākiem vajag macīt, kas ir kas, nevis tagad lūk vairs esenci netirgosim, jo kāds to iedzēris.

Link to comment
Share on other sites

Es jau teicu, ka alkoholu un cigaretes arī vajadzētu aizliegt. :)

 

Bet, labi, ja nopietni - Dizi, padomā no tāda skatu punkta: Kāpēc mums ir recepšu zāles? Kāpēc ir ķimikālijas, kuras nevar iegādāties kurš katrs? Kāpēc narkotikas ir aizliegtas? Ja mēs skatamies no skatu punkta "katrs pats par sevi atbildīgs", tad šīs lietas nav jēgas aizliegt. Lai taču cilvēki pērk! Ja kāds no tā noindējas, tad pats vainīgs! Nevajadzēja dzert!

 

Nu, varbūt tā arī ir, es nezinu. Bet man, personīgi, kaut kā ir žēl to cilvēku. Un laikam valstij arī. Un ekonomiski arī tie invalīdi nav izdevīgi... Tāpēc arī notiek dažādu bīstamu vielu ierobežošana.

 

Nu visi tie grilu dagšķidrumi arī nav nekas "veselīgs", bet tos tak neaizliegs, jo bizness.
No degšķidruma iedzeršanas nepaliek par smagu invalīdu uz mūžu.
Link to comment
Share on other sites

Nu ar recepšu zālem jau arī nav kartība. Puse no ārsta apmekletājiem sēž lai viņiem izraksta jaunu recepti. Hroniskam slimniekam tas jādara regulāri un dakterim no tā nauda atlec. Stulbākais, ka daudzas no tām zalēm bija bezrecepšu, bet tak aizliedza- atkal bizness. Nu labi, ne par zalēm runa. Runa par etiķa esenci, kura tiek pie mums lietota daudzus desmitus gadu un dudzās pavārgrāmatās receptēs ir tieši ar etika esenci. Simts gadus esence nebija bīstama, bet tagad pēkšņi palika bīstama :sarkasms: :sarkasms: :sarkasms: Nu labi, netirgo to lielveikalā, bet ļauj to cilvēkam, legālā ceļā, nopirkt. Kapēc man kā Latvijas pilsonim jāmeklē blats, jāpērk zemletes produkcija? Vai tad es kādas narkotikas gribu nopirkt vai? Cik sanācis runāt ar citiem cilvēkiem, tad visi smejās par šito aizliegumu, jo pagrīdē etiķa esence tiek tirgota uz nebedu. Ir pieprasījums, būs piedāvājums. Policija jau par etiķa esences glabāšanu cietumā neliks :sarkasms: Tad kāda jēga no stulba aizlieguma?

Link to comment
Share on other sites

Mūsdienās bērni ir pieraduši visu dzert no pudelītēm. Limonādi no pudelēm es sāku dzert jau kad gāju skolā. Tajā laikā laukos cilvēki dzīvoja pieticīgi un iztika no tā ko izaudzēja piemājas saimniecībā. Marinēšanas mode arī sākās vēlāk. Kad gribējās dzert, tad pasmēlām no spaiņa ūdeni. Vecākiem bija vairāk jāuztraucas, lai neiekrīt akā.

Link to comment
Share on other sites

Baigais Janka

Nu, nekļūsti tak smieklīgs ar tādiem argumentiem :) Nē, bļin - padomju laikā pudeles nebija. Visu taisīja paši, kā rezultātā visas sulas un sīrupi pudelēs vien bija. Vienkārši tiešām bij pateikts, ka nedrīkst, un bija sajēga to nedarīt. Didzim pilnīga taisnība, par to esences pudeles formu - tiešām bij teju vai beznosacījuma reflekss iedzīts - to ieraugot, bij skaidrs, ka nedrīkst gramstīties :)

Labots - Baigais Janka
Link to comment
Share on other sites

 

No degšķidruma iedzeršanas nepaliek par smagu invalīdu uz mūžu.

 

uz parafīna bāzētiem ne, bet ir uz metanola bāzes taisīti. tur nav lielas atšķirības no etiķa.

Link to comment
Share on other sites

Nu, nekļūsti tak smieklīgs ar tādiem argumentiem :) Nē, bļin - padomju laikā pudeles nebija.

Bija. Tēvs kandžu lēja pudelēs. Bet es jau laikam tikai stāstu par savu pieredzi. Man slāpju reflekss nesaistījās ar pudeli. Dzēru tēju, ūdeni vai tīru govs pienu no krūzītēm. Varēja arī degunu iebāzt kādā māla podā pazvejot krējumu. Kad paaugu lielāks, vajadzēja sviestu kult. Tad gan bija interesanti zvejot tādus sīkus svieta graudiņus. Paniņas ļoti garšoja. Kad brūvēja alu, bija garšīgi pasmelt svaigu misu. Kandža gan man negaršoja.

PS. Ar veikala labumiem mūs īpaši nelutināja. Vecāki veselu gadu varēja nostrādāt kolhozā un neko nenopelnīt. Galvenokārt dzīvoja no piemājas saimniecības. Vecākiem arī nebija laika pieskatīt un audzināt bērnus. Kā cēlās agri no rīta, tā vajadzēja pabarot lopus, izslaukt govi. Pašiem dažreiz nebija laika normāli paēst, jo vajadzēja skriet un pildīt obligātās izstrādes normas. Vakarā atkal tas pats, darbs mājās līdz vēlam vakaram.

Labots - Aigars
Link to comment
Share on other sites

Simts gadus esence nebija bīstama, bet tagad pēkšņi palika bīstama
Nu, ja. Tāpat, kā, piemēram, ar heroīnu, hašišu (un vispār visām narkotikām), svinu saturošiem izstrādājumiem, azbestu, un daudzām, daudzām citām lietām, kuras cilvēki simtiem un tūkstošiem gadus ir lietojuši nemaz nenojaušot, cik patiesībā tās ir bīstamas. Pārsteidzoši, vai ne? :) Labots - Vilx-
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

(labots)

Nebūs korekti salīdzināt narkotikas ar etiķa esenci un pēc zālītes pīpēšanas jau uzreiz beigts vai invalīds nav. Protams, svins ir kaitīgs, bet ja nebūtu izdomātā modernāka tehnoloģija, domā tipogrāfijās neizmantotu svina burtus? Skaidrs, ka izmantotu un pofig par darbiniekiem kuri to svinu osta-bizness tak. Etiķi nav ar ko aizstāt un to ļoti plaši izmanto pārtikas rupniecībā. Vispār jau nažus vajadzeja aizliegt vispirms. Ja paskatās statistiku, tad, gada laikā, nodur daudz vairāk cilvēku kā iedzer etiķa esenci :sarkasms:

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

UberFly

Ja esenci ikdienā var aizstāt ar mazāk kaitīgo etiķi un izvairīties no liekiem bērnu kroplīšiem, tad kāpēc ne?

Link to comment
Share on other sites

Nelaime jau tā, ka galda etiķis neatbilst koncentrācijai uz pudeles un receptēs lielākoties dota etiķaesence. Saimniece, kurai iznak garšigi marineti gurķīši, parasti ar matemātiku ir uz jūs un etiķa koncentrāciju nepārreķinās :sarkasms:

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Ņem PH metru

"Kapēc man kā Latvijas pilsonim jāmeklē blats..."

tāpēc, ka vidēja statistiskā saimneice nav tik atbildīga un uzmanīga, kā Didzis.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
marrtins

Esmu dabīgās atlases fanu klubā - a man nav ŽĒĒL, a man nav ŽĒ-ĒĒL! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...