Jump to content

Etiķa esence


Didzis
 Share

Recommended Posts

Ja jau te panesās tēmas par garšvielām, tad man sieva visu laiku ņaud, ka vajag etiķa esenci. Stulbā Eiropa tak aizliedza to tirgot, jo bērni dzerot. Tagad bērni dzer degškidrumus, bet to nez kapēc neaizliedz :sarkasms: Esmu dzirdējis, ka etiķa esenci var nopirkt kulinārijas un pārtikas uzņēmumi, bet man nu nekādas poņas nav kur atrodas tirgotaji. Es jau tikai zinu kur radiodetaļas tirgo :sarkasms: .Nebūtu problēmas pirkt arī ar pārskaitījumu uz uzņēmumu, jo itkā privāti to netirgo. Man kā elektroniķim tak bez etiķa uzņēmums nevar darboties- vajag magnetafona lentas līmēt :sarkasms: :sarkasms: :sarkasms: un lai pamēģina tik netirgot.

Labots - Didzis
  • Patīk 2
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vilx-

    9

  • Mezavecis

    12

  • Didzis

    30

  • Fruzz

    9

A tirgū man krutku neietirgos? Sieva nopirka galda etiķi Maksimā un točna pilnīga krutka nevis etiķis. Es jau no tiem etiķiem neko nerubiju un ari negribu saprast. Nopirktu kādus piecus litrus, lai sieva vairākus gadus liek mierā un marinē ķirbīšus :sarkasms:

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

nepamanīju - 5l. Ja nākošnedēļ vēl nebūsi sadabūjis, tad pm man.

 

tornis

stipri apšaubu, ka privātpersonai tirgos un tik mazos daudzumos.

Link to comment
Share on other sites

Pasūti kādam,lai atved no Lietuvas vai Igaunijas. Arī Krievijā nav nekādu aizliegumu.

Mums to bardaku organizē pašmāju "dakterīši",lai parādītu,cik stipri rūpējas par bērniem.

Link to comment
Share on other sites

Es tak teicu, ka varu nopirkt uz sava uzņēmuma kaut uz pārskaitījuma.Lai tik pameģina nepārdot priekš magnetafona lentu līmēšanas :sarkasms: Lai gan es vel neesmu atradis kantori, kurā nevar "sarunāt" un nopirkt pa kreiso skaidrā naudā :sarkasms: Cik man daudz vajag, nezinu, bet nu čakarēties un pirkt pa 0,5l pudelēm jau nu točna neiešu. Cik saprotu, tā manta ir mūžīga un nebojājas. Paldies kristallipallo, ja nedabūšu Latvijas ķīmija, tad sazināsos. Es jau domāju, ka Latvijas ķīmija vairāk ar sērskābi un sālsskabi, nevis pārtikas lietām nodarbojas :sarkasms:

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

kaadu laiku atpakalj ss.lv daudzi tirgoja esences, taga aatrumaa nevaru atrast, varbuut aizliedza ss administraacija ievietot taadus sludekljus

Link to comment
Share on other sites

Sorry pa spamu, bet šo paziņas draugos atsūtīja:

 

Eiropas Savienībā (ES) no šā gada aprīļa grib aizliegt tradicionālo ārstniecības augu, zālīšu un tēju vākšanu.

 

Grib aizliegt augu vākšanu

 

Tradicionālo ārstniecības augu produktu direktīva (Direktīva), ko Eiropas Komisija (EK) sastādīja 2004. gadā, ar 2011. gada aprīli paredz ES dalībvalstu iedzīvotājiem liegt pieeju lielākajai daļai ārstniecības augu produktu.

 

Šā aizlieguma opozicionāri interneta vidē izplatījuši petīciju ar aicinājumu visiem ES iedzīvotājiem parakstīties pret šāda aizlieguma ieviešanu.

 

"Tā vietā, lai sabiedrību informētu par līdz šim brīvi pieejamo produktu iedarbību un piesardzīgu to lietošanu,

 

aizliedzot ārstniecības augu produktu izplatīšanu vispār, rupji tiek ierobežotas katra indivīda tiesības izvēlēties sev pieņemamāko veselības aprūpes metodi.

 

Šāda veida aizliegums demonstrē nostāju, ka eksistē tikai viena par pareizu uzskatāma sistēma, kas būtu jāpieņem ikvienam Eiropas Savienības pilsonim, " teikts izplatītajā paziņojumā.

 

Iespaidos mazos uzņēmumus

 

Petīcijas autori arī uzskata, ka izmaksas un Direktīvas izvirzītās prasības ir nelabvēlīgas arī mazajiem uzņēmumiem, kas ir galvenie ārstniecības augu produktu ražotāji. Ieguvējas no šā aizlieguma būšot dažādu lielvalstu korporācijas, kas savukārt ierobežos pieeju kvalitatīviem augu valsts izstrādājumiem vispār.

 

Sastādot šo Direktīvu, ES ir nopietni ierobežojusi katra indivīda nerakstītās tiesības pašiem izlemt, kādas metodes lietot savas veselības aprūpē, un pieņēmums, ka indivīds pats nav spējīgs izdarīt „pareizo” izvēli veselības aprūpes jautājumos, ir vērtējams kā cilvēktiesību pārkāpums, uzskata petīcijas autori, vienlaikus aicinot ES pilsoņus parakstīties par šīs Direktīvas atcelšanu un atļauju ikvienam vākt ārstniecības augu produktus.

 

Petīciju var parakstīt šeit: http://www.gopetition.com/petition/39757.html

  • Patīk 1
  • Slikti! 2
Link to comment
Share on other sites

Ir vienkārši stulbi apvienot zem vieniem likumiem tik dažādas valstis. Anglija bļauj, ka viņiem aizliedz tradicionālās lapsu medības, citur grib aizliegt vēršu cīņas, pie mums zālītes lasīt :sarkasms:. Būtībā jau viss ir elememtāri, Eiropā lauksaimnieki vienkārši ir iznīcinājuši ārstniecības augus un tagad tos grib saglābt. Eiropā jau neviens nezin, ka man pagalmā naktsvijoles aug kā zāle. Rietumeiropā mājsaimnieces gurķīšus nemarinē un viņām etiķa esenci nevajag. Tai pat laikā es nevaru saprast, nu nafig angļiem vajag tās lapsas slaktēt :sarkasms: Vārdu sakot, nevar pēc vieniem likumiem dzīvot tik dažādas valstis. Man vismaz sirdsabziņa tīra, jo balsoju pret Eiropas savienību.

  • Patīk 1
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Nu esenci dabut nav problēmu, ieeju savā lauku veikalā un uzprasu, krājumi mēdz būt, ja nav tad pasaka kad būs.

Link to comment
Share on other sites

Offside

 

Kārtējo reizi ir labs cilvēki, kas neiedziļinās un pret kaut ko aicina protestēt. Te raksts, kas visu izskaidro. Nu nekas tev neaizliedz vākt tējas un dažādas dabas veltes.

http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/366409-eiropas_savieniba_grib_aizliegt_arstniecibas_augu_vaksanu

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Cik saprotu, tā manta ir mūžīga un nebojājas.

Tikai nevajag turēt etiķi un etiķa saturošos produktus (piem. majonēzi) plasmasas tarā, jo tad etiķis uzņem dioksīnus.

  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Tikai nevajag turēt etiķi un etiķa saturošos produktus (piem. majonēzi) plasmasas tarā, jo tad etiķis uzņem dioksīnus.

 

Izskaidrosi no ķīmiskā viedokļa, kā tas ir iespējams, ka, karbonskābei reaģējot ar polimēru, piemēram, polietilēnu vai polistirolu, rodas dioksīni?

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Rūpnieciski ražotā majonēze arī bez visiem dioksīniem un plastmasām ir vienkārši pzdjec jipte. ;)

 

Ja tāpat marinādei šķaidīs essenci, nejau koncentrētu gāzīs burkā/vēderā, tad priekškam vispār esssenci. panjem parasto etiķi, vai labāk kvalitatīvu vīna etiķi, un marinē atspēries. Kam to akmeņoģļu koncentrātu?

Link to comment
Share on other sites

bāc ar to zālīšu vākšanu un aizliegšanu galīgi stulbi zinu vairākus biozemniekus kam tas bija maizes darbs un sūtīja pa visu eiropu te LV savāktos un sakaltētos labumus tagad nevarēs.

ir nu gan āpši tie kas tajo krēslos sēž un nav pat laukos bijuši. :@

  • Patīk 1
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Hrjum, visās receptēs dota etiķa esemce. Sieva šoziem jau sačakarējusi pāris marinētu ķirbju porcijas ar itkā parastu galda etiķi. Rodas iespaids, ka veikalos tiešām tirgo atšķaidītu krutku un uzraksti uz pudeles neatbilst īstenībai. Tad nu seko jautājumi, cik tad parasto etiķi vajag liet esences vietā, a man tikai to vien vajag darīt, kā pārrēķināt vecas receptes. Nopirkšu esenci un miers mājās :sarkasms: .

Link to comment
Share on other sites

Izskaidrosi no ķīmiskā viedokļa, kā tas ir iespējams, ka, karbonskābei reaģējot ar polimēru, piemēram, polietilēnu vai polistirolu, rodas dioksīni?

Dzirdēju, ka tā stāstīja viena daktere. Es no tā neko nesaprotu.

Labots - Aigars
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Didzi, ja problēma tik nepareizās receptēs, tad nopērkot Latvijas Ķimijas mantu būsi otrā grāvī. LĶ cik zinu netirgo esenci, bet ledus etiķskābi. Īsumā: esence -70%, bet ledus-100%. Būs atkal receptes garām :) . Nosaukums ''ledus'' tāpēc ka sasalst pie +16 grādiem.

Aigars, par etiķskābi un plastmasas traukiem. Nu dioksīni neradīsies, bet kā organiskais šķidrinātājs visādus plastifikatorus no plastmasa izšķidinās. Skaidrs ka nekas labs tas nav.

Link to comment
Share on other sites

Pag, tad jau sanāk, ka etiķskābe no Latvijas ķīmijas man īsti neder. Godīīgi sakot, man galīgi negribas visos tais procentos iebraukt, bet sievai vēl mazāk. Es vienkārši gribās ēst marinētus ķirbīšus :sarkasms: Man vajag to etiķa esenci, kura ir pieminēta visās vecajās receptēs, tapēc jau domāju, ka to piegādā kāda firma kura sadarbojas ar pārtikas ražotājiem.

Labots - Didzis
  • Patīk 2
  • Slikti! 2
Link to comment
Share on other sites

Da domāju ka visiem pārtikas ražotājiem tiek piegādāta 100%, bet tālāk atšķaida pēc tehnoloģijas. Nu nāksies vien ņemt kalkulatoru un pārēķināt receptēs tos daudzumus ja izmanto parasto etiķi. Nu formula prasta C receptes:C esošais*V recepts=V vjadzīgs. Jeb reālās mērvienības V receptes=70%, C esošais=9%, Vreceptes=2ēdamkarotes- 70:9*2=15,5karotes. Nu jeb vienkārši 9% jāreizina ar 7,7. 7% jāreizina ar 10. Cita lieta, ka man ir aizdomas ka dažs labs pašmāju etiķa ražotājs taisa ''ekonomiju'' un tas kas ir pudelē neatbilst kas rakstīts uz pudeles. Visādā ziņā pagājušo vasaru sieva marinēja pēc vienas recepts, bet daļai gurķu jūtami par maz etiķa. Nu piekopj banānrepublikas biznesmeņi pārbaudīto taktiku kad nebrauksi džipā ja neapmānīsi (neapsvērsi)

Link to comment
Share on other sites

Es ar sačakarēju 15 o,5 burciņas ar baravikām dēļ tā, ka nebija dabūjama esence un parastajam galda etiķim stiprums neatbilda birkai ;(

Link to comment
Share on other sites

Sanāk, ka es neesmu vienīgais bēdubrālis un un arī citi "nemāk" marinēt senītes ar galda etiķi :sarkasms: Nu nav bodē pērkamajam etiķim vajadzīgā koncentrācija, sastāvs, vai tas vispār ir krutka.

Link to comment
Share on other sites

vismaz man vecais to etiķa esenci 70% dabūja no tā kas braukā uz krieviju pēc degvielas un grādīgajiem dzērieniem. jo nekur alūksnē vai rajona veikalos nevarēja atrast.

Link to comment
Share on other sites

Nu veikalos agrāk tā esence lielākos tilpumos arī nebija. Protams tā cena (4,11 ls par 10 pudelēm) būs dārgāk nekā Latvijas ķīmijā. Bet tas ir variants ja pats negrib krāmēties (pirkšana uz uzņēmumu, škaidīšana līdz 70%) . Es gan, personīgi meklēšu blīvuma mērītāju un pirms liešu marinādēs, baudīšu vai nav jau ražotāja ''krustīta'' tā 9%. Jāatrod tik blīvumērītājs kas mēra starp 1.010 un 1,013 g/l . 9% būtu jābūt ap 1,012. Starp citu visādās vecās receptēs diezgan ātri var nolaist greizi ja mēra mērvienībās tipa ''ēdamkarote'' Nu vecos laikos tās lielās karotes bija aptuveni vienādas (ikdienas cilvēkam) bet tagad ... mājas pašam virtuvē kādu trīs izmēru. Arī sāli var krietni pārdozēt. Pats biju pārsteigts kad uz elektroniskajiem svariem nosvēru trīs karotes parastā sāls un smalkā. Smalkā sanāca pēc svara gandrīz divas reizes vairāk. Tāpēc arī dažreiz sanāk ne tas kas gribētos, kad pēc receptes pieber 3 karotes , bet receptē laikam domāta rupjā sāls.

Link to comment
Share on other sites

Es ar iztieku ar 100% etiķskābi, kas nāk no latvijas ķīmijas, novešana līdz esences kondīcijai pavisam vienkārša, ņemam 2 tukšas snabja pudeles, 0,7 un 1,0 litri tilpumā. 0,7 pielejam ar etiķskābi, tad pārlejam litrīgajā un lēnām pietecinām atlikušo tilpumu ar ūdeni, procesā biki silta paliks, tad aizkorķējam, saskalinam un gatavs.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

100ml 70% šķīduma satur tikpat tīras vielas cik 1 litrs 7% šķīduma.

 

ja receptē ir 3 ēdamkarotes, jāliek nu ne gluži 30 bet kādas 25, jo galda etiķis skaitās 9%.

 

Nu un vienai no 10 000 saimniecēm reizēm gadās, ka tā esence ne tur nonāk.

Pārējās, protams, braši marinē, ka šļakst vien.

Link to comment
Share on other sites

Enolā varētu būt iespēja nopirkt mazākos apjomos kā Latvijas Ķīmijā. Vismaz dihloretānu man ielēja puslitra pudelē.

Link to comment
Share on other sites

Pilnīgi un noteikti līkas rokas. Tas ir kaut kāds bābu (pārrēķināt % tak nemāk) izplatīts mīts, ka vajag esence, jo pavārgrāmatās bija rakstīts tā un ne savādāk. Tā visa defincēšana ir buļļa kakas un rezultātā viss atšķaidās tāpat uz kopējo tilpumu. No padomju laikiem, kad biju sīks, tika samarinēts simtiem burku ar dažādiem izstrādājumiem un nekas nebija sabojājies izmantojot parasto etiķi. Dažkārt esenci izmantojām, bet tikai tad, kad etiķis tika izlietots.

 

Tā ir ka, tik vien kā pēc grāmatas prot kaut ko darīt. Ja kārtīgi neaizvāko vai nedezinficē burkas/vākus, tad arī viss saturs gāžams podā.

Es ar sačakarēju 15 o,5 burciņas ar baravikām dēļ tā, ka nebija dabūjama esence un parastajam galda etiķim stiprums neatbilda birkai ;(

  • Patīk 2
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Mežavecis, ja izejvielas (etiķis) ir tas pats, kas rakstīts uz iepakojuma, tad jau nesabojāsi. Es nedomāju ar bojāšanu kad burkas ''uzsprāgst'', bet to ka garša nekāda, jo trūkst skābuma. Padomlaikos jau tik traki ''nekrustija'' to mantu. Ja kāds fabrikas darbonis sāka tā darīt, tad ātri vien OBHSS paņema pie pakaļas. Tagad... visi maisa un tirgo kam nav slinkums. Skaidrs ka ūdens lētāks kā etiķis :(. No personiskās pieredzes (kaut ne etiķim) . Vāģa bagāžniekā mētājās veikalā pirkts logu mazājamais šķidums, uz kura uzrāksts -25C. Nu ārā bija kādi -10-12C (bagāžniekā domāju ka mazāk). Skatos tā manta sasalusi. Ražotājs-Latvijas firma . Skaidrs ka vārāk šis firmas mantu nepērku.

Link to comment
Share on other sites

Mežaveci, varēji jau būt mazāk kategorisks savos spriedumos, ja pat nezini lietas būtību. Es ne tikai dezinficēju burkas un vākus, bet arī taisīju pasterizāciju ar visu saturu, neviena burka nav sabojājusies, vienkārši ir par maz stipruma un tas ir tikai tāpēc, ka uz birkas norādītais stiprums atšķiras no reālā un viss aprēķins aiziet pa pakaļu.

Tagad vienkārši pāris stundas pirms likšanas galdā tiek uztaisīta maigā etiķūdens pelde un ēst var, bet vienalga tas nav tas, kā būtu jābūt.

p.s. lasi un domā līdzi :>

Link to comment
Share on other sites

Nez es laikam esmu vienīgais, kurš etiķi nelieto nekam un nekur, sēnītes tiek marinētas ar citronskābi, nav tās riebīgās etiķa garšas.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Kas principiāls mūdzis ar ķīmijas rūpniecības garšu mutē, kā vienīgo pareizo izaudzis, tas ar to garšu arī nomirs :)

 

Nav ko strīdēties, cilvēki ir principiāli, konservatīvi un pārmaiņas ienīstoši kretīni ;)

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Ķīmiskās rūpniecības darbinieks ir apmācīts un ir apgādāts ar visādiem drošības līdzekļiem un saņēmis un parakstījies par instruktāžu. Labos kantoros tādam darbiniekam vēl skatās pakaļ priekšstrādnieks un bezatbildīgos, tupos vai atkarīgos pie niknajiem rūpnieciskajiem škidrumiem nemaz nenorīko, tie krāmē taras kastes.

 

Savukārt virtuvē spieto bērni, arī tādi, kas pasauli izzina pēc garšas un visu bāž mutē, vecas kaimiņu tantes, iereibuši imdivīdi, nostrādājušies veči, kam vajag padzerties un saimnieciskuma pārņemtas mājsaimnieces ar sašaurinātu redzesloku un augšminētais substrāts nereti tiek ieliets nemarķētos traukos bez norādes uz aktuālo koncentrāciju.

Visa šī publika un apkārtējā vide vienkārši nekvalificējas darbam ar bīstamu rūpniecisku ķīmisku substrātu. Veiksmīgie stāsti diemžēl ir tikai un vienīgi veiksmes stāsti, nevis likumsakarība.

  • Patīk 4
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Virtuve ir ļoti bīstama vieta mājā. Ar nazi tak var pirkstu nogriezt, ar vārošu zupu applaucēties, no tostera var ugunsgrēks izcelties ,kāpostus ēvelēt mājsaimniecei vajag ar likumu aizliegt, tāk vispār var bez pirkstiem palikt :sarkasms: . Kā mēs atļaujam mūsu sievām tik vājprātīgi bīstamā vidē darboties :sarkasms: Es gan domāju, ka visi tie E, kuri pievienoti mūsu modernajai pārtikai, ir daudz bīstamāki un neveselīgāki par etiķi. Ja runa par bērniem, tad tie tagad no etiķa pārmetušies uz degšķidrumu. Tas smukāk noformēts, pudele neatšķiras no limonādes un bērniem dikti "garšo" :sarkasms: .To bezjedzīgo šķidrumu gan neviens neaizliegs, jo kurš gan mūsdienās vairs māk uguni bez degšķidruma iekurt :fool: Ja cilvēks gribēs glupību izdarīt, tad izdarīs un noslīkt varot arī ūdens glazē.

  • Patīk 3
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...