Jump to content

Optimālākās antenas izvēle


vertigo
 Share

Recommended Posts

pirms 2 stundām , MartiniB teica:

Jautaajums bez plaana to iistenot,

V un H signaali tiek kaa iipashi summeeti vai caur parastu spliteri?

Tur spliteri sanāk likt otrādi, bet cik zinu tad spliteris barošanu pretējā virzienā nedod.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

pirms 11 stundām , alusbundza teica:

es brīnos, varēji taču tuvajā krūmā pa velti nocirst

Mežā neaug virpoti koki, kuri precīzi ielien kanakizācijas caurulē.Uz koka masta ir ļoti grūti nostiprināt antenu, jo koks no mitruma staigā. Cik nav rdzēts šķībi greizi ''sagurušas'' antenas tādos mastos. Kanalizācijas caurule pasargā koku no mitruma.

Link to comment
Share on other sites

Nuu, koka elektrolīniju balsti jau gan tik ātri nesagurst..?🙂

Pirmsākumos, tā ne mazums, TV antenas tika liktas.

Man pat divas ''Ozola Yagi'' antenas(viena 1-5k), blakus gadus nodzīvoja, koka kārts galā pie skursteņa.

Lai gan tas bija kādus 50gadus sen gan...

Link to comment
Share on other sites

Pirms 18 minūtēm , jacobs teica:

Nuu, koka elektrolīniju balsti jau gan tik ātri nesagurst

Elektrības stabu uz junta neuzliksi un

 

Pirms 18 minūtēm , jacobs teica:

Pirmsākumos, tā ne mazums, TV antenas tika liktas

kam to vajag, ja tagad nav problēmu nopirkt metāla caurules. Es arī savu karjetu antenu būvē sāku ar koka mastiem un no jumta latiņas taisītām antenas traversām. Nu nevarēja pirms četrdesmit pieciem gadiem tā vienkārši nopirkt citus materiālus. Pareizi sagatavota koka traversa man izturēja kādus piecpadsmit gadus, bet lielākā daļa parastu televīzijas lūrētāju ar naglu, ķep ļep piesita koka masta galā antenu un jau pēc pāris gadiem antena karājās šķībi.

Link to comment
Share on other sites

Ar spliteri sumēt nebūs īsti korekti, bet uz vietējām stacijām var. Vispirms, spliteris noēd 3-4dB signāla, bet pie vāja signāla tas ir daudz. Tad vēl, ja ķer kādas tālākas stacijas, tad ir pat tā, ka uz horizontālās polarizācijas skan viena stacija, bet vertkālajā cita. Vislabāl izmantot antenu pārslēdzēju. Tas neienes zudumus un nejauc visus signālus kopā.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Man tajā antenā ir iemontēts pastiprinātājs SWA7 aizstājot salāgotājplati. Tā kā spliterim zudumus tas kompensētu. Tik spliteris barošanu nedod uz pretējo pusi vai ar kļūdos?

  • Kādas šausmas! 1
Link to comment
Share on other sites

Māšukam ir samērā švaka izpratne par šīm lietām, bet pamatdomu par to kāpēc nevar mixēt V un H antenas, jau Didzis pateica.

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , MartiniB teica:

Baroshana tak nesaap pasiivaam antenaam

Man aktīvās antenas. Ja izmatos pasīvās tad pofig par spliteri. -3db garantēti zudumos.


pirms 1 stundas , Racer teica:

Māšukam ir samērā švaka izpratne par šīm lietām.

 

Par ko tik sliktās domās par mani?

Link to comment
Share on other sites

SWA7 pastiprinātājs ir platjoslīgs ar vājprātīgs 38dB pastiprinājums, kas nu galīgi nav vajadzīgs priekš FM uztveršanas. Pie 100MHz frekvences modernā SAT kabelī ir ļoti mazi zudumi un es neredzu nekādu vajadzību vispār pēc pastiprinātāja. Drīzāk pretēji, ja tuvumā atrodas kāds spēcīgs raidītājs, tad rodas tikai traucējumi un vajadzīgā signāla uztveršana pasliktinās.

Labots - Didzis
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

pirms 1 stundas , Didzis teica:

SWA7 pastiprinātājs ir platjoslīgs ar vājprātīgs 38dB pastiprinājums, kas nu galīgi nav vajadzīgs priekš FM uztveršanas. Pie 100MHz frekvences modernā SAT kabelī ir ļoti mazi zudumi un es neredzu nekādu vajadzību vispār pēc pastiprinātāja. Drīzāk pretēji, ja tuvumā atrodas kāds spēcīgs raidītājs, tad rodas tikai traucējumi un vajadzīgā signāla uztveršana pasliktinās.

Muļķības! Tas pastiprinātājs būtiski uzlabo uztveršanu vājiem signāliem. Ja bez pastiprinātāja Viesīti vai Rēzekni dzirdu knapi caur lielu šņākoņu, tad ar pastiprinātāju var diezgan skaidri dzirdēt un signāls tā nestaigā sliktos laika apstākļos.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Māšuks teica:

Muļķības! Tas pastiprinātājs būtiski uzlabo uztveršanu

Ar kādu uztvērēju klausies? Ja uztvērējs ir jūtīgs, tad nekādu pastiprinātāju nevajag. Vismaz es testam klausos somu radio klasika un neviens pastiprinātājs nepalīdz  labāk uztvert tik vāju signālu. Drīzāk pretēji, vietējās stacijas pārslogo uztvērēju un signāls pasliktinās. Protams, ja ir mazjūtīgs resīveris vai ķēķa radio, tad pastoprinaātājs var palīdzēt, bet nu 38dB ir sen par daudz. Lai gan, fig viņu zin, par tiem poļu pastiprinātājiem, cik tur taisnības virsū rakstīts. 

Labots - Didzis
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

2020.10.24. , 07:35, Didzis teica:

Elektrības stabu uz junta neuzliksi un

 

Cik atceros, tad koka mastus, tak parasti mājas galā zemē ieraka, ar lielām u-skavām piestiprinot pie sienas. Tad arī bez kāpšanas uz jumta visu stabu pagrozīt varēja.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 13 minūtēm , AndrisBB teica:

Cik atceros, tad koka mastus, tak parasti mājas galā zemē ieraka, ar lielām u-skavām piestiprinot pie sienas

Jā, jā viss tas redzēts un lai to bomi paceltu vajadzēja kaimiņu palīgā saukt un  bija iemesls kopā polšu izdzert. Problēms sākās, kad vajadzēja antenu remontēt, vai papildus pielikt decimetru antenu. Nu i nafig tos koka mastus. Apakšas gals parasti nopuva un kā laida lejā, tā nolūza. Saimnieks ar siena dakšu stutēja, bet kad bomis maucās lejā, dakšas kātu kā naglu zemē iedzina. Labi, ka nevienu nenosita, bet antena protams lupatās. Nekad neesmu antenu tā licis. Tak simtreiz vieglāk metāla cauruli izlaist caur jumta kori un antenu galā uzspraust. Nu jā, tad nav iemesla ar kaimiņu sadzert 😀

Link to comment
Share on other sites

Nu parasti vesels pasākums gan bija, lai dabūtu augšā/lejā, pāris veči ar siena dakšām, bet nu neatceros, ka viņi kaut reizi salauztu kautko.

Nebkurā gadījumā ne jau es to liku, bet vecfāters.

 

Vaitad mūsdienās vēl izmanto antenas? Nav viss TV caur internetu? Es TV neskatos, tapēc jautāju.

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Viasat un citi - satelītu šķīvis un satelītu dekoders ar maksas karti, var būt ar HDD un ieraksta funkciju.

Virszemes terrestrial tv - earth based station - decimetru mazās antenas un dekoders ar maksas kartes slotu un PVR funkciju ierakstam USB atmiņā- atsevišķa kaste vai tv iebūvēts. Dažos monitoros arī ir. Datorā ieliekamas plates vai caur USB dekoders arī.

 

Link to comment
Share on other sites

pirms 3 stundām , jacobs teica:

HK19F relay

Varbūt es kļūdos, bet manuprāt šis nu gan neizskatās pēc augstfrekvences signāla komutatora.

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Didzis teica:

Jā, jā viss tas redzēts un lai to bomi paceltu vajadzēja kaimiņu palīgā saukt un  bija iemesls kopā polšu izdzert.

Man metāla truba šitā zemē iedzīta stāv. Ap Ø100. Augšā gan tievāka ņerža pie kores papildus piesieta, lai var antenu normāli piestiprināt. Fāča ar daugiem kautkad pirms pusgadsimta uzstādīja. Pazīstot fāču esmu pārliecināts, ka paralēli tika arī dzerts.

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Didzis teica:

Ar kādu uztvērēju klausies? Ja uztvērējs ir jūtīgs, tad nekādu pastiprinātāju nevajag. 

Automagnetola Pioneer MVH 290DAB

Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, jacobs teica:

Neredzu info par to ka šis konkrētais relejs būtu piemērots AF signāla slēgšanai.

Kā bijušais padomju radioinženieris es drīzāk lietotu kaut vai РЕВ20, tam vismaz datulapā ir paredzētā komutējamā signāla frekvence 1-100 MHz.

https://eandc.ru/catalog/index.php?SECTION_ID=165

Link to comment
Share on other sites

Bet es tev saku, kā vēl arī ''bijušais krievu laika radioamatieris'', ka dotā shēma FM antenas slēgās pavisam pieņemami☺️

  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , Māšuks teica:

Automagnetola Pioneer MVH 290DAB

Tīri intereses pēc - cik omu kabeli izmanto?

Link to comment
Share on other sites

pirms 2 stundām , jacobs teica:

Bet es tev saku, kā vēl arī ''bijušais krievu laika radioamatieris'', ka dotā shēma FM antenas slēgās pavisam pieņemami

Bada laikos un arī tagad līdz 30MHz radioamarieri tādus relejus izmanto. Pie 100MHz īsti korekti gan nav, bet protams darbosies.  Cik tur darba nopirkt speciālus 75 omu relejus, vai vispār jau gataviu koaksiālo releju ar visām ligzdām, lai nav nekas jaļodē. Jā, tai amatieru shēmā nav pareizi atslēgt antenas ekrānu. Ekrāniem vienmēr jābūt kopā un sazemētiem. citādāk var uz antenas sakrāties statiskais lādiņš un slēdzot pie uztvērēja notikt augstsprieguma izlāde. Ja līdz rāčiņam nonāk lejā divi kabeļi, tad var tīri mehānisku pārslēdzēju uzlikt. Bija tādi vecajām spēļu konsolēm, ko  slēdza pie televizora. Savulaik pirku pārslēdzi Argusā, bet tā bode tagad laikam mirusi.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Pirms 2 minūtēm , Didzis teica:

Argusā, bet tā bode tagad laikam mirusi.

Pārcēlies uz Krasta iela 89, LV-1019, Rīga.

Link to comment
Share on other sites

Es, jau, Didzi, to tikai tā, piemēra pēc, minēju..

Man jau arī visādi 75 omu releji pārslēdzēji plauktos mētājās.

Tikai laika tam visam nav, tāpat kā intereses, šodien, tāpat...

''Kāpēcīši'' jau gan varēja vairāk rokas un galvas padarbināt, kaut vai treniņam😏

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Analogās TV laikos bija dažādas antenas un visādas pamācības, kā uztaisīt antenu konkrētajam kanālam gan metru, gan decimetru diapazonos.

pusviļņa dipolam formula ir L = λ0/2

Tad nu  rēķinot to viļņa  garumu no frekvences, 88MHz tomēr nav 108MHz un f = c / λ  tas ir frekvence ir gaismas ātrums dalīts ar viļņa garumu.

Tieša proporcija. 

Tad nu uz kādu kaut kādu vidējo vai 2 vai trim vidējām frekvencēm to antenu taisīt? 98Mhz vai 84 un 103 vai arī 90, 100, 106.

 

Link to comment
Share on other sites

Ir platjoslas un ir šaurjoslas antenas ar izteiktu rezonansi šaurā joslā. Ja gribi visu diapazonu, tad taisi uz vidējo frekvenci.

Link to comment
Share on other sites

Nu tas ir tikai 1/4 antenas gadījumā un arī nosacīti, jo pretsvaru garums arī jāmaina, ja grib korekti.

Link to comment
Share on other sites

Nu jau jūs ''lielajā sportā'' iebraucāt. Uz FM taisīt pārskaņojamu antenu, nu tas jau perebors. Dipolu parasti taisa uz vidējo frekvenc, bet vairākelementu yagi vai nu jārēķna pēc datorprogramām, vai jāatkārto grāmatās dotie izmēri, bet vienkāršāk nopirkt gatavu. Man viena  antena  ir vēl no Polijas televīzijas skatīšanaš laikirm un paredzēta 5 kanālam. Tad nu arī bija doma taisīt vēlvienu diapazonam 100-108MHz, bet beigās nolēmu, ka tas pat man būs par traku. Interesantākās tāluztveramās stacijas parasti ir diapazona apakšējā galā un nav arī tā, ka piektā kanāla antena neņemtu aukšŗjās frekvences. Protams, kotekti būtu izmantot divas antenas.

Link to comment
Share on other sites

Raimonds1

Varētu gadīties tā, ka no visām frekvencēm, ko var uztvert, kādas 2 vai 3 ir vājāk uztveramas tad nu tām uztaisa to īpašo antenu un pārslēdz.

 

Automātiskā pārslēgšanās uz veca resīvera arī ir atrisināma, dešifrē atsevišķu segmentu kombināciju no 7-segmentu indikatora un viss notiek. 

 

7segm.png

Labots - Raimonds1
Link to comment
Share on other sites

1 stundu atpakaļ, Raimonds1 teica:

Automātiskā pārslēgšanās uz veca resīvera arī ir atrisināma,

Protams var taisīt šķūningu un ''automātisko ātrumkārbu'' antenu pārslēgšanai , bet nav tas nopietni un nav arī vajadzīgs. Skatbi vīri lieto tikai manuālu pārslēgšanu. Galu galā, runa jau vispār par āra antenas štellēšnu uz jumta. 99% radioklausītāju tā ir neiespējamā misija, a jūs te štukojat par antenas platjoslīgumu un automaātisku pārslēgšanu. Maksimums ko radioklausītājs izdara, iesprauž resīveram pakaļā drātsgalu un tā jau skaitās kruta antena.

Link to comment
Share on other sites

Pirms 1 minūtes , Didzis teica:

Skatbi vīri lieto tikai manuālu pārslēgšanu.

Ne gluži, ir komutatori ar koaksiālajiem relejiem, bet tie kas ir patiešām labi, bezjēgā dārgi maksā un ir vajadzīgi, ja tiek izmantoti profesionāli un ikdienā. Mājas vajadzībām noteikti piekrītu, ka pietiek ar manuālu pārslēgu.

Link to comment
Share on other sites

2020.10.22. , 20:32, Didzis teica:

Nav pareizi pie dipola, bez simetrizējošā transformatora, slēgt klāt koaksiālo kabeli.

 

Kāpēc? Dipola pretestība ir variējama, mainot attālumu starp elementiem (cik tuvu sabīdi uz virsmas) tāpat kā 1/4 antenai ar pretsvaru leņķi. Es absolūti neapstrīdu Tavu kompetenci un pareizi Tu saki no teorijas puses, bet esmu licis arī vairākus dipolus sinfāzē kādreiz zemessargiem, ātrajiem utt., tā ir tikai salāgošanas nianse.. Lai nebūtu tukšas pļāpas - šogad pavasarī, kad bij pirmais Covid vilnis, Saulkrastu baznīcai bij iedota pagaidu atļauja un tur vietējais entuziasts bij uztaisījis vertikālo dipolu un baznīcas tornī ar iznesi uzlicis. Bij arī tjip trafs ar satīto kabeli utt. Tā kā pa vasaru dzīvoju Saulkrastos un personīgi pazīstu mācītāju (sakarīgs džeks arī Laicīgajā pasaulē :D ) , tad nu papētīju ko sadarījuši sportiskas intereses pēc. Rezonanse un SVK bij uz 85 MHz, viņiem iedotā bij ap 98, izravēju visu "trafu" ārā, pieliku pa taisno pie elementiem kabeli, apzāģēju elementus, lai būtu rezonansē un ar attālumu starp elementiem panācu 50 omus un SVK 1.1. Ar 7w raidītāju līdz manām darbībām bij dzirdams ~1-2 km stabili, max - 3 km, pēc tam - 3-4 km samērā stabili, 7km vietām. Nē nu skaidrs, ka ir jāsaprot ko dara, bet vienkārši gribēju teikt, ka dipols un trafs nav Dogma, ja saproti kā tas ir būvēts... ;) 

Labots - Racer
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...