Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto
post-image

Ja lasi šo rakstu, tad diezgan droši var teikt, ka datorspēļu spēlēšana ir Tavs hobijs vai vismaz iecienīta izklaide. Jebkura aizraušanās prasa ieguldījumus, jo Tev labai laika pavadīšanai būs nepieciešami pareizie palīglīdzekļi – šajā gadījumā Tev ir vajadzīgs spēlēšanai pēc iespējas piemērotāks dators. Kas tad ir galvenie faktori, kas būtu jāņem vērā, kad sāc komplektēt savu sapņu datoru, ar kuru plāno izbaudīt savas mīļākās spēles uz visiem 100%?

Portatīvais vai stacionārais?

Pirmkārt, Tev ir jāizvēlas sev piemērotākais datora veids. Pārsvarā tiek uzskatīts, ka spēlēm daudz labāki ir stacionārie datori, taču pēdējos gados tehnoloģiju ražotāji ir spējuši ievērojami uzlabot arī portatīvo datoru veiktspēju. Līdz ar to vari droši iegādāties portatīvo datoru, ja nedēļas nogalēs mēdz bieži doties ceļojumos vai uz laukiem. Tiesa – pievērs uzmanību visiem rādītājiem, jo portatīvo datoru veiktspēju uzlabot pēc iegādes būs daudz grūtāk. Tomēr tad, ja spēles vienmēr spēlē tikai mājās, tad sāc meklēt savu ideālo stacionāro datoru. To galvenā priekšrocība, salīdzinājumā ar pārnēsājamiem datoriem, ir:

 • Tie mazāk pārkarst un izdod mazāk skaņas aktīvās darbošanās laikā;
 • Tos ir iespējams pilnveidot un uzlabot arī kādu laiku pēc iegādes;
 • Tos ir ievērojami vieglāk labot un apkopt;
 • Līdzīga komplektācija stacionārajiem datoriem ir lētāka nekā portatīvajiem datoriem.

Pēc piemērotākā datora veida izvēlēšanās ir jāsāk pievērst uzmanība konkrētākiem tehnoloģiskajiem parametriem.

m

Foto: Pexels.com

Procesori paliek arvien jaudīgāki

Nav šaubu, ka bez laba procesora dators nebūs patīkams lietošanā ne tikai spēļu fanātiem, bet arī jebkuram citam, kurš ikdienā noslogo savu datoru ar dažādām programmām. Bez tā datorā nevarētu veiksmīgi norisināties neviens process, tāpēc loģiski, ka sapņu datora meklējumi vienmēr sākas ar šo pozīciju. 2017.gads bija ļoti pateicīgs jaunu datoru pircējiem, jo ražotāji publikai piedāvāja dažādus jaunumus procesoru jomā. AMD izlaida divas jaunas platformas – AM4, kas domāts Ryzen 7, Ryzen 5 un Ryzen 3 procesoriem, kā arī TR4, kas domāts Threadripper sērijai. Arī Intel nav slinkojis, izlaižot Kaby Lake procesora mikroarhitektūru gada sākumā un uzlabojot savas Skylake-X platformas – tajā skaitā arī 10-kodolu i9-7900X un 18-kodolu i9-7980XE – ar X299 un LGA2066. Bet – vai geimošanai nepieciešams pats jaunākais procesors? Nē, jo lielākā daļa spēļu labi darbosies ar jebkuru vidēji labu procesoru, taču, komplektējot sapņu datoru, iespējams, ir vērts veikt lielāku ieguldījumu nākotnei – tādējādi varēsi būt drošs, ka dators spēs “sagremot” arī spēles, kas iznāks jau pēc datora iegādes.

Video karte – datora dvēsele

Viens no svarīgākajiem “dzelžiem”, kam uzmanību pievērsīs ikviens spēļu cienītājs, protams, būs video karte. Galu galā, ja procesors ir datora sirds, tad video karte ir tā dvēsele. Ņemot vērā, ka mūsdienās prasības pret attēla kvalitāti ir ļoti augstas, uz video kartes iegādi nevajadzētu taupīt. Piemēram, AMD 500 series vai Nvidia 10 series grafikas kartes Tev palīdzēs izbaudīt pašas jaunākās spēles šobrīd, un paredzams, ka tās spēs adekvāti strādāt arī ar tuvākajā nākotnē gaidāmajām spēlēm. Interesants pavērsiens industrijā notika 2016. gadā, kad grafisko karšu tirgus līderis NVIDIA izlaida savu jaunāko GPU arhitektūru ar segvārdu Pascal. Tā piedāvāja ne tikai vērā ņemamu pieaugumu veiktspējā, bet arī iepriekš nebijušus uzlabojumus energoefektivitātes jomā. Rezultātā vairs nebija šķēršļu šos pašus stacionāro datoru grafisko karšu kodolus izvietot uz MXM platēm, kas pielāgotas uzstādīšanai portatīvajos datoros. Pateicoties tam, ar šādām video kartēm aprīkotiem portatīvajiem datoriem, salīdzinājumā ar stacionārajiem modeļiem, par 15-30% samazinājās izdalītā siltuma daudzums, savukārt veiktspējas kritums bija minimāls un datorspēlēs faktiski nepārsniedz 15%. Tādēļ arī tiem, kas lēmuši par labu portatīvā datora iegādei, ir iespējas tikt pie neredzēti jaudīgām video kartēm, tiesa – par attiecīgi augstu samaksu.

Gatavojies nākotnei laikus

Ņemot vērā, ka virtuālā realitāte vairs nav zinātniskās fantastiskas vai neticama budžeta jautājums, jāgatavojas arī šīs tehnoloģijas ienākšanai mūsu datordzīvē. Noskaidro, vai dators, kuru plāno iegādāties, ir VR-ready un nepieciešamības gadījumā tam varēs pieslēgt tādas virtuālās realitātes brilles kā:

 • Oculus Rift;
 • HTC Vive;
 • Sony PlayStation VR.

Šīs trīs brilles PCMag.com ir atzinis par labākajām šogad, tiesa – iespējams, ka 2018. gadā parādīsies jauni, līdzvērtīgi produkti. NVIDIA GeForce piedāvā vairākas video kartes, kas jau ir gatavas virtuālās realitātes izaicinājumiem, piemēram, GTX 970, GTX 980, GTX 980 Ti, TITAN X, GTX 1080 Ti, GTX 1080, GTX 1070, GTX 1060. Vēlies būt gatavs nākotnei? Nežēlo naudu nākotnes tehnoloģijām!

V

Foto: Matthew Henry, stocksnap.io

Monitoram jābūt līdzvērtīgam

Pat tad, ja būsi iegādājies vislabāko video karti un jaudīgāko monitoru, no tā nebūs liela jēga, ja monitors nespēs kvalitatīvi spēli attēlot. Izvēloties šo aprīkojuma daļu, pievērs uzmanību tādiem rādītājiem kā:

 • Paneļa izmērs un izšķirtspēja. Attiecībā uz spēlēm – jo lielāks monitors, jo labāk, tomēr līdz ar to ekrānam jābūt arī lielākai izšķirtspējai. Iespējams iegādāties arī pavisam modernos monitorus ar 4K un Ultra-HD izšķirtspēju, taču, lai tos izbaudītu, viennozīmīgi vajadzēs arī ļoti labu video karti;
 • Panelī izmantotā tehnoloģija. Ir pieejamas tādas tehnoloģijas kā Twisted Nematic (TN), Vertical Alignment (VA) un In-Plane Switching (IPS), bet visām ir savi plusi un mīnusi, par kuriem laikus jāpainteresējas.
 • Ekrāna reakcijas laiks. Šis rādītās nosaka to, cik ātri monitors atainos kustīgos attēlus, un to mēra milisekundēs. Jo mazāks būs tā reakcijas laiks, jo plūstošāks izskatīsies ekrānā notiekošais.
 • Refresh rate jeb atsvaidzināšanās biežums. Šo rādītāju mēra hercos un šim rādītājam jābūt pēc iespējas lielākam. Spēlēm vajadzēs vismaz 120 hercus.
m

Foto: Pexels.com

Barošana

Kādreiz barošanas bloka spējas arī bija rādītājs, kam ikviens pievērsa lielu uzmanību, taču šobrīd visi jaunākie datori ir aprīkoti ar pietiekami jauniem un kvalitatīviem “dzelžiem”. Un – jo jaunāka tehnoloģija, jo tā mazāk patērē elektrību. Tas savukārt nozīmē, ka šie datori nav jāaprīko ar īpaši jaudīgiem barošanas blokiem un vairs nav arī jāuztraucas par to, kā samaksāt elektrības rēķinu mēneša beigās. Tomēr tad, ja visas Tava datora komponentes būs ļoti jaudīgas, ir vērts pārbaudīt, vai barošanas bloks šo jaudu spēj nodrošināt. Ja tā nebūs – spēles sniegums var tikt traucēts. Minimālajai barošanas bloka jaudai būtu jābūt vismaz 400-600W robežās, taču tirgū ir pieejami arī modeļi ar jaudu, kas lielāka par 1000W.

Neaizmirsti par programmatūru

Iegādājoties datoru, pievērs uzmanību tam, vai cenā ietilpst arī oficiālā programmatūra. Ja nē, tā būs jāiegādājas atsevišķi. Turklāt, ja vēlies izvairīties no Windows lietošanas un pāriet, piemēram, uz bezmaksas Linux, tad noteikti ir laicīgi jānoskaidro, vai un kā Tavas mīļākās spēles darbojas šajā operētājsistēmā. Liela daļa pasaulē populāru spēļu nav domātas šai operētājsistēmai, tāpēc var droši apgalvot, ka maksas programmatūras būs daudz drošāka izvēle, komplektējot sapņu datoru. Portāls getappbin.com ir sarindojis spēlēšanai piemērotākās operētājsistēmas šādā TOP 5:

 1. Windows 7;
 2. Windows 10;
 3. Mac OS;
 4. Ubuntu;
 5. Steam OS.

Savukārt jau minētā bezmaksas Linux tiek norādīta kā vissliktākā operētājsistēma, kādu varētu izvēlēties, lai spēlētu spēles.

Arī aksesuāriem jābūt īpašiem

Lai spēles varētu patiešām izbaudīt, vajadzīgi arī labi aksesuāri. Īpaši lielu uzmanību būtu jāpievērš tādām pozīcijām kā:

 • Datora pele;
 • Klaviatūra;
 • Austiņas ar mikrofonu.

Pele viennozīmīgi nav lieta, uz kuru vajadzētu taupīt, lai gan ne vienmēr pati dārgākā būs pati labākā. Tomēr tai ir jābūt ar augstu jutīgumu un kas bieži ir pat svarīgāk – jābūt ērtai un atbilstošai tieši Tavai rokai. Arī augstas kvalitātes klaviatūra uzlabos Tavu sniegumu, spēlējot datorspēles – tai ir jābūt no laba materiāla un ar zibenīgu reakcijas laiku.  Runā, ka tie, kas pārgājuši uz tieši geimeriem domātajām klaviatūrām, vairs standarta klaviatūras dzīvē izmantot nevēlas. Attiecībā uz austiņām, pats svarīgākais ir skaņas kvalitāte, un tikai pēc tam jāvērtē dizains. Lai būtu pārliecināts par savu aksesuāru izvēli, ieguldi nedaudz sava laika citu lietotāju pieredzes izpētē.

a

Foto: Pexels.com

Patiesai baudai – krēsli Tavai ērtībai

Ja vēlies spēlēšanas laikā justies maksimāli ērti, tad Tev būtu ieteicams iegādāties arī datorkrēslu ar īpaši paaugstinātu komforta pakāpi. Šādiem krēsliem būs ne vien regulējams augstums un galvas balsts, bet arī precīzi pielāgojami rokturi un dažādi papildu polsterējumi paša krēsla dizainā, kas ļaus tajā ērti pavadīt vairākas stundas. Cena šādam krēslam būs aptuveni 200 eiro, bet tā iegāde atmaksāsies, jo šāds krēsls arī samazinās risku sabojāt stāju. Pirms iegādājies konkrētu krēsla modeli, pievērs uzmanību šādiem faktoriem:

 • vai tam ir regulējami visi elementi;
 • kāds ir tā izmērs – vai būs atbilstošs Tavam augumam un vietai, kur plāno to novietot;
 • Kāda ir tā izturība jeb nestspēja.

Un vēl viena geimeru krēslu labā īpašība ir tā, ka, atšķirībā no parastajiem biroja krēsliem, tie ir pieejami arī dažādās stilīgās krāsās, līdz ar to būs iespējams atrast tieši Tavai istabai piemērotāko krēsla dizainu.

Kā to visu atļauties?

Ja esi atradis visas nepieciešamās sastāvdaļas sava sapņu komplekta izveidošanai, tad nākamais jautājums, par ko ir jādomā, būs preču iegāde. Tā kā laba tehnika, it sevišķi – geimingam, ir dārga, kopējās izmaksas var veidot vairākus tūkstošus. Viens no veidiem ir visu pirkt pamazām, bet pastāv arī tāda opcija kā sms kredīti. Noderīgi var būt, piemēram, Credit24 piedāvātie sms kredīti, kas nodrošina:

 • Aizdevumu līdz 4000 eiro. Tiesa, šāda summa ir pieejama klientiem ar labu maksātspēju, kā arī vismaz vienu reizi jāaizņemas un laicīgi jāatdod mazāka kredīta summa.
 • Kredīta atmaksas termiņu līdz trim gadiem. Jo lielāks aizdevums, jo ilgākā laikā to būs iespējams atmaksāt.
 • Tev personīgi pielāgotas procentu likmes. Aizdevējs izvērtēs Tavu maksātspēju un iepriekšējo attieksmi pret aizdevumu atmaksu un izstrādās Tavām finanšu iespējām piemērotāku piedāvājumu.

Šādi sms kredīti ļaus Tev vai nu uzreiz iegūt kāroto sapņu datoru, bet par to norēķināties pamazām, vai arī piedāvās aizņemties un atmaksāt naudu pa daļām, tādējādi veidojot savu perfekto datora komplektāciju pa daļām. Taču pats svarīgākais – aizņemies apdomīgi, izvērtējot savas iespējas kredītu atmaksāt!

Saistītās tēmas: datorspēlesgeimings

Izsaki savu viedokli