Aktuāls

Jaunais ”Audi A7 Sportback” – sportisks luksusa klases modelis

Auto, Moto

Tagad arī Latvijā pirkumus no ”App Store”, ”Apple Music”, ”iTunes” un ”iBooks” varēs apmaksāt ar “Tele2” rēķinu

Internets

LG un ”Qualcomm” sadarbosies, lai izstrādātu nākamās paaudzes savienojumu risinājumus automašīnām

Auto aprīkojums

Mājokļa gaisa kvalitātes mērījumi uzlabo ne vien cilvēka veselību, bet arī mājokļa lietojamību

Sadzīves un virtuves tehnika

”OnePlus” slepeni zog viedtālruņu lietotāju datus

Portatīvie datori

”Alcatel” iegūst prestižo ”TOP/COM” Sudraba balvu par jauno zīmola aplikāciju ”enjoy.now”

IT sasniegumi, bizness
post-image

Šo sestdien, 9. Septembrī, Cēsu lidlaukā īpašā pasākumā visai ģimenei Kosmosa diena tiks palaista Latvijas simtgadei veltītā projekta Pirmie Latvijas 100 km kosmosā lieljaudas izmēģinājuma raķete. Šis būs pirmais šāda veida Latvijā radītais lidaparāts, kura jauda ļaus sasniegt virsskaņas ātrumu – vairāk nekā 1235 km/h. Salīdzinājumam – nacionālās aviosabiedrības AirBaltic lidmašīnām Bombardier CS300 maksimālais lidošanas ātrums ir 871 km/h.

“Esam patiesi lepni, ka jau šajā nedēļas nogalē varēsim dod startu Latvijā jaudīgākajam un ātrākajam lidaparātam. Esam smagi strādājuši gan pie šīs raķetes izstrādes, gan arī pie tā, lai iegūtu tiesības lidaparātus ar tik lielu jaudu palaist gaisa telpā. To mums izdosies īstenot tikai tādēļ, ka augustā vairāki misijas dalībnieki veiksmīgi nokārtoja praktiskos un teorētiskos eksāmenus, apliecinot savas padziļinātās zināšanas raķešbūvē, un ieguva starptautisku sertifikātu, kas ļauj strādāt ar lieljaudas raķešdzinējiem. Šīs raķetes starts būs sasniegums ne tikai Latvijas, bet pat Skandināvijas līmenī, jo izgatavot un palaist virsskaņas raķeti ir milzīgs tehnisks un organizatorisks izaicinājums,” stāsta projekta Pirmie Latvijas 100 km kosmosā vadītājs Pauls Irbins.

Kosmosa dienā tiks dots starts ne tikai Latvijas jaudīgākajam lidaparātam, bet arī norisināsies virkne aktivitāšu ģimenēm ar bērniem, ko sarūpējis zinātkāres centrs ZINOO un Rīgas Tehniskā universitāte. Jau no agra pusdienlaika Cēsu lidlaukā apmeklētājiem būs atvērtas radošās darbnīcas, kurās varēs pašu spēkiem izgatavot un palaist gaisa raķetes. Tāpat drosmīgākie un pacietīgākie pieredzējušu raķešmodelistu uzraudzībā varēs izgatavot un palaist īstu raķešmodeli. Savukārt bērni, kas zinības apgūst 4.-6. klasē, varēs  piedalīties ZINOO un RTU organizētajā Tehniskās Jaunrades Darbnīcā.

Pasākuma tiešraidi varēs vērot arī LMT Straume.

Par projektu:

Plānots, ka 2018. gadā kosmosā dosies pirmā Latvijā radītā raķete, kurai pa spēkam būs sasniegt 100 km augstumu, tādējādi apliecinot Latvijas potenciālu nākotnē ierindoties starp kosmosa izpētes lielvalstīm. Projekts Pirmie Latvijas 100 km kosmosā, kura ietvaros norisinās darbs pie raķetes izstrādes, ir Zinātkāres centra ZINOO un LMT iniciatīva, kuru atbalsta Rīgas Tehniskā Universitāte, Elme Messer, Baltic Laser, kā arī LR Aizsardzības Ministrija. Projekta patronese ir bijusī Latvijas valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Saistītās tēmas: cēsiskosmosslatvijalmt straumeraķete

Izsaki savu viedokli