Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto
post-image

Pasaules rallija čempionātā risinās 2018. gada sezona, kurā novērojama jau ierastā aina, proti, Sebastiena Ožjē atrašanās līderpozīcijās. Franču sportists uzvarējis jau piecās sezonas pēc kārtas un tēmē uz kārtējo titulu.

Pirms uz rallija skatuves uzkāpa Sebastiens Lēbs Francijai tikai vienreiz bija izdevies triumfēt WRC pasaules čempionātā. 1994. gadā to paveica Didjē Oriols. Pirms 21. gadsimta sākuma rallijā dominēja pavisam citu valstu pilti – par čempioniem kļuva vācieši, itāļi, zviedri un spāņi, kamēr favorītu lomas bieži vien aizņēma somi, izcīnot 14 titulus.

Taču 21. gadsimts rallijā pagaidām bijis divu autobraucēju zīmē. Pārņemot somu čempionu Tomi Mekinena un Markusa Gronholma tradīcijas, pie darba ķērās Sebastiens Lēbs, un viņa „darbs” izrādījās fantastisks, iegūstot deviņus (!!!) titulus pēc kārtas. Lēba dominanci mēģināja apšaubīt vairāki konkurenti, un somiem Gronholmam un Miko Hirvonenam tas arī gandrīz izdevās attiecīgi 2006. un 2009. gadā, kad viņi kopvērtējumā palika tikai nieka punktu aiz Lēba.

Lēba pēdās 2013. gadā sekoja cits francūzis ar vārdu Sebastiens, proti, Ožjē, kurš tagad triumfējis piecās sezonās pēc kārtas, turklāt tikai iepriekšējā gadā viņa pārsvars pār tuvāko konkurentu bija mazāk par 49 punktiem. Līdz ar to WRC čempionu sarakstā Francijas karoga krāsas kļuvušas vairāk nekā ierastas – jau 14 gadus pēc kārtas citas valsts sportistiem nav izdevies iekarot rallija čempionāta augstāko virsotni.

Šīs sezonas sākumā Ožjē uzvarējis trijos no pieciem posmiem, taču liela neveiksme Zviedrijā, kur viņam nācās palikt desmitajā vietā, neļauj kopvērtējumā lepoties ar tik lielu pārsvaru, kā viņš varētu vēlēties – beļģis Tjerī Noivils atpaliek par tikai desmit punktiem. Jāpiezīmē gan, ka WRC vadība vēl izskata Ožjē apelāciju par viņam piespriesto sodu Meksikas posmā. Ja FIA izlems apelāciju apmierināt, viņa pārsvars pār Noilu pieaugs līdz 15 punktiem. Savukārt mūsu kaimiņvalsts Igaunijas sportists Ots Tanaks, kurš izcīnīja lielu uzvaru Argentīnas posmā, kopvērtējumā ir trešajā vietā, no Ožjē atpaliekot par 28 punktiem.

Tieši Tanaks tiek uzskatīts par galveno favorītu arī nākamajā WRC posmā, kas norisināsies Portugālē. Sporta totalizatora „Betsafe” vērtējumā viņa uzvara Portugālē tiek novērtēta ar 33% iespējamību, kamēr Ožjē un Noivila izredzes šobrīd tiek vērtētas nedaudz sliktāk. Tās gan ir tikai sporta likmes par konkrēto posmu, kamēr kopvērtējumā joprojām tiek sagaidīta sestā Ožjē uzvara pēc kārtas. Par viņa tuvāko konkurentu tiek uzskatīts Noivils, bet Tanakam visas sezonas mērogā netiek piedēvētas reālistiskas izredzes pacīnīties par čempiontitulu. Visiem citiem pasaules čempionāta dalībniekiem šīs izredzes gan ir vēl mazākas.

WRC sezona gan vēl tikai uzņem apgriezienus, aizvadīti pieci no paredzētajiem 13 posmiem. Šosezon kalendārā vairs nav Polijas posma, kura rīkošanu liedza bažas par drošības nosacījumu ievērošanu, bet tā vietā grafikā iekļauts Turcijas posms, kas WRC sacensības uzņems pirmoreiz kopš 2010. gada.

Izsaki savu viedokli