Aktuāls

Kas ir A1 kategorija un A2 kategorija, un kā tās atšķiras no A kategorijas vadītāja apliecības?

Auto, Moto

Kas ir akciju tirgus indeksu tirdzniecība?

Bizness

Ko gaidīt no azartspēļu tirgus nākotnē?

Datori, IT, bizness

Top 6 mobilie telefoni senioriem 2018. gadā

Tālruņi, mobilās ierīces

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto
post-image

Šodien Starptautiskās Intelektuālā īpašuma dienas ietvaros risinājās diskusija „Vai pirātisma lielvalsts var kļūt par inovāciju lielvalsti?” Portāla “Delfi” žurnālista Filipa Lastovska vadītajā sarunā piedalījās Daniels Pavļuts, Latvijas Startup uzņēmumu asociācijas „Startin.LV” valdes loceklis, Juris Sinka, LR Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs, Lauris Liepa, Advokātu apvienības „COBALT” vadošais partneris, Ģirts Dimdiņš, LU Psiholoģijas nodaļas profesors, Renāte Strazdiņa, „Microsoft Latvia” vadītāja, Anna Andersone, vairāku veiksmīgu startup radītāja, Gatis Ošs, „SQUALIO” direktors, un Dace Kotzeva, biedrības „Par legālu saturu!” izpilddirektore.

Dace Kotzeva pārliecināti atzina, ka ir viens no 0,0001% cilvēkiem, kas nekad nav lejupielādējis internetā nelegālu saturu. “Esmu strādājusi audiovizuālajā nozarē un zinu, cik izmaksā vienas filmas uzņemšana. Piemēram “Spiderman 3″ filmēšanā piedalījās vairāk kā trīs tūkstoši cilvēku.”

Sarunas vadītājs Lastovskis piebilda, ka Latvijā ne visi jaunākie resursi ir pieejami. Piemēram, salīdzinot ar ASV, filmu straumēšanas servisā “Netflix” nav pieejamas visas jaunākās filmas. Kotzeva par pieejamības jautājumu runāja izvairīgi, konkrēti uz jautājumu neatbildot un turpinot stāstīt, ka dažādu saturu lajupielādēt legālā ceļā ir labākais risinājums.

Lauris Liepa savukārt stāstīja, ka pagājušajā gadā Eiropas Savienībā tika bloķētas 840 nelegālas mājaslapas, no kurām Latvijā netika nobloķēta neviena. Liepam tika uzdots jautājums, kā rīkoties, ja kāds uzņēmums bez atļaujas aizņēmies kāda mūziķa skaņdarbu, piemēram, savas reklāmas veidošanā. Advokātu apvienības vadošais partneris pastāstīja, ka naudu no uzņēma piedzīt var ļoti vienkārši. Viens variants ir pieprasīt autortiesības uzreiz, bet otrs ir nogaidīt un sagaidīt, kad reklāma kļūs populārāka, attiecīgi iegūstot lielāku naudas summu no reklāmas veidotāja.

Ģirts Dimdiņš salīdzināja pirātiskmu internetā un fizisku zagšanu. “Visi mūsdienās zina, ka nozagt bulciņu vai suliņu veikalā ir slikti un to nedrīkst, taču lejupielādēt filmu nav nekas īpašs.” Start-up vides pārstāvis Daniels Pavļuts savukārt runāja skaidru valodu, sakot, ka ikviena cilvēka darbība internetā, ja vien netiek izmantotas advancētas tehnoloģijas, tiek piefiksēta.

Cilvēku naivumu šajā ziņā viņš salīdzināja ar čurāšanu sniegā, pastāstot, ka viss, kas tiek darīts tiešsaistē, kaut kur interneta dzīlēs tiek saglabāts un var tikt izmantots pret cilvēku pašu. Viņaprāt, ir naivi domāt, ka klusībā, lejupielādējot, piemēram, filmas neviens par to neuzzinās.

“Psiholoģiski cilvēkus bieži vien ietekmē apziņa, ka, nopērkot, piemēram, “Microsoft” operētājsistēmu, tādējādi tu palīdzēsi Bilam Geitsam nopirkt kārtējo “Bentley” automašīnu.” Tā savukārt pastāstīja Ģirts Dimdiņš. “Tajā pašā laikā cilvēki nereti izvēlas samaksāt trešās puses pārstāvjiem, kas izplata operētājsistēmas nelegāli, tādējādi palīdzot viņiem sagrabināt varbūt pirmajam Bentlijam.”

Diskusijas beigu daļā dalībniekiem tika vaicāts, kādus ieteikumus viņi dotu 17 gadus vecam pusaudzim, kurš ikdienā lejupielādē lietas nelegāli. Gatis Ošs piedāvātu darbu savā uzņēmumā, lai jaunietis apskatītos un aizdomātos, cik sarežģītam procesam jāaiziet cauri autortiesību sakarā.

Dace Kotzeva savukārt mēģinātu nobiedēt, ka tādējādi kāds hakeris varētu izkrāpt naudu, bet Daniels Pavļuts piedāvātu salīdzināt, piemēram, Spotify izmaksas ar iztērēto naudu dažādos našķos. Anna Andersone savukārt ieteiktu jaunietim pašam pamēģināt kaut ko radīt un saprast, kāda ir sajūta, kad tev par to maksā.

Saistītās tēmas: legāls saturspirātisms

Izsaki savu viedokli